Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (31. 8. 2011)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes začneme pročištěním disků od duplicitních souborů, ukážeme si, jak jednoduše a rychle psát Curses aplikace v shellu, jednoúčelovku pro ověření správnosti JPEG souborů a na závěr nová mini distribuce. Pochopitelně nebude chybět ani blbinka.
David Kovalský
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

DupeGuru Picture Edition

DupeGuru Picture Edition (PE) je pokročilý nástroj pro vyhledávání duplicitních grafických souborů. Obrázky srovnává nejen podle názvu souboru, velikosti a metadat, ale také podle obsahu. Pokud slepě nevěříte strojům – dobře děláte. Naštěstí ani DupeGuru PE není přehnaně optimistický a nabídne vám možnost posoudit v panelech, zda se soubory shodují či liší. Za zmínku stojí výborná konfigurovatel­nost a třeba také to, že duplicitní soubory lze jen odsunout do jiného adresáře pro pozdější razantnější zásah. DupeGuru PE podporuje většinu hlavních grafických formátů, zdaleka ne ale všechny. A když už budete na domovské stránce projektu, koukněte i na DupeGuru pro jiné multimediální formáty – třeba vám při úklidu ke konci prázdnin přijdou vhod.

www.hardcoded­.net/dupeguru_pe/, 2.2.2, BSD Revised

Curses Command Front-end

Curses Command Front-end je Curses rozhraní pro shell. Jednoduše tak dáte TUI rozhraní skriptům nejenom v BASHi. Představu o tom, co lze vyrobit s pár řádky konfiguračního souboru, nabízí sekce screenshotů. Překvapivě lze nastavit slušné množství parametrů (více v dokumentaci) a přitom udržet úroveň frustrace o řád níž než při práci s pythovským rozhraním. Třeba jsem ale jen přecitlivělý. A co vy? Pracujete s Curses? Znáte-li lepší způsob práce s terminálem, ocením podělíte-li se v diskusi pod článkem!

ccfe.altervis­ta.org, 1.51, GPLv2

Bad Peggy

Bad Peggy je jednoduchá jednoúčelovka pro vyhledávání poškozených JPEG grafických souborů. Případně pokud se díváte na svět optimisticky, tak k ověření správnosti. To nechám na vás. Bad Peggy je napsaný v Javě, rozjedete jej tedy „všude“. Majitelé mnohojádrových procesorů ocení schopnost vytížit všechny jádra. Na závěr jen dodám, že se jedná o grafickou aplikaci (i když designem se spíše řadí k „nenaštve“).

coderslagoon.com/ho­me.php#badpeg­gy, 1.1, Freeware

Cheix USB

Cheix USB je malá linuxová distribuce vhodná pro USB flashky. Místo klasického bootování z USB (což je často dost problematické – různé metody bootování, nutnost rozumného BIOSu, změna pořadí bootovacích zařízení, atd) běží přímo na spuštěném hostiteli ve virtuálním stroji (QEMU v Linuxu, coLinux v Windows). Root má cca 500 MB a je pouze pro čtení, veškeré zápisy se dějí na tmpfs souborovém systému. Jako základ posloužil Slackware – kam se až Cheix USB vyvine, ukáže čas. Prozatím je to pouze hobby projekt jednoho nadšence. Stejně ale koneckonců začínalo před 20 lety i linuxové jádro…

cheixusb.tuxfa­mily.org, beta-08, GPL / různé (dle licence individuálních projektů)

Blbinka

Jak se vypořádat se stresem

Jak (ne)má vypadat update v stabilní verzi populárního jazyka. A nepomůže ani zůstat u verze nižší než 5.3.7.