Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (6. 2. 2002)

6. 2. 2002
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme novou Sambu, engine umožňující hraní starých dobrých her od Sierry nebo třeba linuxovou implementaci odpadkového koše.

Pondělí 4. 2.
Řeknu-li, že projekt dvdrtools je odnoží cdrtools, prozrazuji tím prakticky vše. Z této krátké informace a názvu balíku je myslím naprosto jasné, že jde o nástroje umožňující práci s mechanikami schopými zápisu na DVD.
The Daily Journal je sympaticky vyhlížející program typu PIM (Personal Information Manager). Jinak řečeno, umožní vám organizovat váš čas, evidovat schůzky (s alarmy) a úkoly, psát si poznámky a splní také funkci adresáře. Osobně mi ale na plánování času na počítači vadí to, že nemůžete mít svůj rozvrh stále u sebe. Vlastně můžete, ale tahat všude notebook nebo si pokaždé tisknout denní plán na papír asi není úplně ono.
Nejednoho uživatele PalmOS zařízení asi potěší projekt PocketCity. Je to GPL variace na téma SimCity, což je přesně ten typ hry, který by si většina lidí ráda vzala do kapsy sebou – lze ji totiž hrát stále dokola a pokaždé to bude jiné a navíc nesejde na tom, jestli jedete hodinu vlakem a nebo potřebujete jenom zabít pár minut ve frontě na tramvajenku. Nejnovější verze podporuje i barevné modely.
Vyšla Samba 2.2.3. Seznam změn a opravených chyb čítá okolo 50 položek.

Neděle 3. 2.
Komu na Linuxu chybí odpadkový koš, do kterého by soubory padaly namísto definitivního a nevratného mazání, může zkusit knihovnu libtrash. Její hlavní výhodou je, že nesejde na tom, čím soubory mažete. Pomocí proměnné prostředí nebo konfigurace linkeru ji totiž vnutíte všem dynamicky linkovaným aplikacím, pro něž nahradí funkci ulink() takovou, která namísto mazání soubory pouze přesouvá.
Qfsm je grafický nástroj pro navrhování konečných stavových automatů. S jeho pomocí lze relativně snadno modelovat například různé parsery a podobně. Kromě toho lze ale výsledný návrh také simulovat a testovat, což výrazně napomáhá odhalení chyb v návrhu. Navržené diagramy lze samozřejmé ukládat a znovu načítat, upravovat a tisknout.
Snad každý uživatel počítačů a Internetu se setkal s nutností zvolit si pro různé služby či aplikace nějaké heslo. Pokud alespoň trochu přemýšlíte nad bezpečností, není vám jistě jedno, zda je vaše heslo alespoň přiměřeně kvalitní – tedy zda odolá různým potenciálním útokům. A právě proto existuje program pwgui, který dokáže zadané heslo otestovat proti slovníkům (zatím jen anglický a švédský), případně vygenerovat heslo vhodnější, a to buď zbrusu nové nebo deformací slova zadaného uživatelem.

Sobota 2. 2.
Dalším nástrojem, který se snaží usnadnit používání RPM, je Greg's RPM Application Builder nebo-li GRAB. Základem je specifikace FTP serverů s RPM balíčky, které si GRAB projde a uloží jejich obsah. Jakmile se pak rozhodnete instalovat některý balíček, spustíte GRAB s patřičným parametrem a dál se už nemusíte takřka o nic starat, systém totiž vyřeší patřičné závislosti za vás. Další funkcí GRABu je schopnost udržovat systém v updatovaném stavu – při pravidelném spouštění (např. z cronu) nebo coby démon si program ohlídá nové verze balíčků a automaticky je nainstaluje. Užitečná je možnost definovat skiplist – seznam balíčků, které GRAB nemá sám bez vašeho vědomí instalovat.
File Roller je sympaticky vyhlížející program pro práci s archivy. Umožňuje jejich vytváření, prohlížení, úpravy a samozřejmě i rozbalování. Momentálně umožňuje pracovat s archivy typu jar, lha, rar, tar (včetně komprese gzip, bzip, bzip2, compress a lzo) a zip. Veškerou funkčnost obstarávají řádkové aplikace, File Roller je pouze zastřešuje jednotným rozhraním. Šikovnou funkcí je možnost prohlížet soubory přímo z archivu – zobrazovat lze libovolný formát, pro nějž existuje v GNOME nativní prohlížeč s Bonobo rozhraním.
Pokud váš shell neumí expandovat aliasy i uprostřed povelů, můžete si pomoci programem salias. Původním záměrem bylo vytvořit utilitu, která by usnadnila práci s klíči v GnuPG, ale později se salias rozrostl v univerzální nástroj. Jeho funkčnost nejlépe demonstruje tento příklad z domovské stránky: stačí nadefinovat pár pravidel v jednoduchém XML konfiguračním souboru a těžko zapamatovatelný povel gpg -r 4F863BBBA8166­F0A340F600356FFD10A260C4­FA3 -r 0×1234ABCD –encrypt lze pak nahradit mnohem snesitelnějším salias gpg -r frank -r mykey –encrypt.

Pátek 1. 2.
Populární hru Space Invaders, která nechybí snad na žádné platformě od PDA přes PC až po hrací automaty, si můžete nyní užívat i když vyznáváte pouze textovou konzoli, a to díky ncurses verzi nazvané nInvaders.
Organon je nástroj určený pro všechny vývojáře, kteří chtějí rozumně pracovat s projekty, ale například vazba na oblíbený editor jim znemožňuje přechod na nějaký komplexnější produkt. Jinak řečeno, s Organonem získáte kontrolu nad soubory v projektu, možnost mezi projekty snadno přecházet, spouštět kompilaci a podobně, ovšem veškeré akce od kompilace až po editaci souborů jsou pod vaší kontrolou a snadno je přizpůsobíte svým potřebám. Program je napsaný v Perlu a používá Tk rozhraní.
Je neuvěřitelné, co všechno lidi nenapadne. Důkazem toho je program ICMP Shell. S jeho pomocí se totiž lze připojit na vzdálený server a používat tam shell podobně jako přes telnet, ovšem veškerá komunikace probíhá výhradně pomocí ICMP protokolu, konkrétně pakety typu ICMP_ECHO_REPLY. Kromě zajímavého technického řešení přináší ICMP Shell jednu podstatnou výhodu: tyto pakety obvykle projdou bez potíží skrz firewall. Nevýhodou je pak fakt, že pro vytváření patřičných paketů je třeba rootovské oprávnění na obou stranách.

Čtvrtek 31. 1.
Pod názvem Advanced Foundation Classes (dříve Amiga Foundation Classes, Amiga byla původní cílovou platformou) vzniká soubor C/C++ tříd usnadňujících programátorům jejich každodenní chlebíček. Najdete zde implementace seznamů, hashů (asociativních polí), lepší práci s řetězci, parser řetězců atd. Patřičný důraz je kladen na dokumentaci, která nyní čítá přes 300 stránek v PDF.
Vyznavači rozhraní a'la NeXTstep jistě uvítají existenci emailového klienta nazvaného prostě GNUMail.app. Jde o GPL klon pošťáka Mail.app napsaného pro prostředí GNUstep s většinou základních funkcí. Nechybí podpora POP3 (včetně APOP autentizace), IMAP a lokálních mailboxů, možnost odesílání přes lokální mailer nebo přes SMTP, plná podpora MIME, vyhledávání regulárních výrazů, filtrování zpráv nebo adresář podporující skupiny. Z funkcí naplánovaných do budoucna stojí za zmínku hlavně podpora GPG/PGP, která by mi dnes už asi docela chyběla.
AppCap je aplikace, která se dokáže (při použití s dostatečným oprávněním) připojit na standardní vstup a výstup libovolné aplikace a přesměrovat jej na aktuální tty. To lze využít například když vám uživatelé vyvádějí na serveru nějaké psí kusy, ovšem otázka zní, jestli se tím člověk nedostane do rozporu s nějakým zákonem – občas se to stává i tam, kde by podobný problém člověk vůbec nehledal.

cyber23

Středa 30. 1.
Sessions v PHP4 jsou dozajista velmi praktická a užitečná věc, nicméně ne vždy musí vyhovovat standardní úložiště (tedy soubor nebo sdílená paměť). Již z dřívějška (phplib) si mnozí zvykli na ukládání session do databáze a není důvod v tom nepokračovat s nativními sessions z PHP4, budete-li si přát – pro příznivce PostgreSQL je například určen PostgreSQL Session Handler. Hlavní výhodou ukládání do databáze je možnost přenášet sessions mezi více servery, což může být u rozsáhlejších projektů velmi žádoucí.
Vyšlo vývojové linuxové jádro 2.5.3.
Vzpomínáte-li se nostalgií v srdci a slzou v oku na populární adventury od Sierry, pak vás jistě potěší projekt AGIL. Tento engine umožňuje totiž hraní pecek, jako byl Leisure suit Larry, King's Quest, Space Quest a další, na Linuxu (X11, svgalib), Windows (SDL) a v DOSu (Allegro). Pochopitelně bude potřebovat originální datové soubory.
Některé užitečné funkce, které by při implementaci v PHP neoplývaly zrovna převratnou rychlostí, se rozhodl napsat v C autor PHP rozšíření myphplib. Zatím zde najdete pouze tři funkce – rozklad řetězce na slova, odstraňování konců řádků a stopky s přesností v řádu mikrosekund – ale autor je prý otevřen podnětům zvenčí, takže pokud víte o nějaké praktické funkci, která v PHP chybí a přitom není vhodné ji implementovat v tomto jazyce, můžete zkusit přednést svůj návrh.

A to je pro dnešek vše…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku