Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (9. 1. 2002)

9. 1. 2002
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru, první v roce 2002. Dnes tu máme něco pro kytaristy, potěšíme vývojáře v Pythonu, představíme si zajímavý software pro účtování plateb za využívání tiskárny a nakonec se podíváme na jeden pěkný prohlížeč obrázků.

Pondělí 7. 1.
Hlavně pro kytaristy je určen skript chord2html, který dokáže konvertovat soubory ve formátu CHORD (.chopro) na HTML soubor s akordy umístěnými na patřičných pozicích přímo nad textem písně. Nezanedbatelnou výhodou je i vložení obrázků s grafickou reprezentací použitých akordů na konec stránky, což jistě uvítají všichni začátečníci.
I program GTablature je zaměřen na kytaristy. Měl by umět zhruba totéž, jako program Tabledit, tedy hlavně editovat kytarové tablatury. GTablature je zbrusu nový program, ale už nabízí funkce pro základní editaci, ukládání a načítání tablatur, jejich přehrávání a export do MIDI. Přehrávání je realizováno přes program Timiditi. Do budoucna by měla přibýt například možnost vkládání textu skladby, podpora vícestopých skladeb s volbou nástrojů, nové importní a exportní filtry a také by mělo vzniknout webové „skladiště“ volně šiřitelných skladeb.
Pokud máte své stránky na freewebovém serveru a nebo z jiného důvodu nemůžete ovlivnit, jaké funkce bude obsahovat PHP interpreter, musíte prostě požadovanou funkčnost dosáhnout pomocí běžných prostředků tohoto jazyka. Chybí-li vám třeba XML parser, můžete zkusit EZ xml, jehož hlavní výhodou je plná kompatibilita s rozhraním knihovny libXml, takže ji může zastoupit, pokud v PHP není zahrnuta.

Neděle 6. 1.
Phorecast je další z řady webových emailových klientů, který se ovšem odlišuje tím, že není napsán jako prosté rozhraní k IMAP nebo POP3 serveru. Jeho chování naopak připomíná funkci „běžného“ poštovního klienta – zprávy jsou totiž ze serveru stahovány a ukládány do databáze. Kromě toho lze Phorecast používat také jako adresář a plánovací kalendář. Program podporuje více identit (kompletní nastavení od jména, přes adresu až po IMAP server), jako backend může pracovat libovolný SQL server podporovaný v PHP projektem PEAR, lze jej snadno lokalizovat do různých jazyků a nechybí ani podpora vlastních témat.
Snad každý, kdo alespoň na chvíli přičichl k Linuxu, se setkal s programem make, jehož podstatou je vykonávání povelů na základě předem definovaných pravidel a závislostí, což je obvykle využíváno pro kompilaci programů ze zdrojových kódů. Z pohledu uživatele je to vynikající, ovšem pro vývojáře může být používání make sice přínosné, leč poněkud únavné, protože veškeré závislosti je třeba definovat ručně. Pro rozsáhlejší projekty je to naprosto neúnosné a proto vznikají různé programy, které se snaží o nápravu. Možnosti jsou dvě: napsat něco, co bude generovat závislosti pro klasický make a nebo se pokusit vytvořit něco zcela nového. Bras jde tou druhou cestou. Je to alternativní systém napsaný v Tcl, mezi jehož hlavní přednosti patří právě automatické generování závislostí za chodu, bohatší syntaxe podobná Tcl s řídícími strukturami a také možnost vyvolávat akce v jiných adresářích, čímž odpadá rekurzivní spouštění známé z make. Od věci není také lepší možnosti při ověřování, zda je výsledek pravidla aktuální (make nabízí pouze porovnání data u zdrojových a cílových souborů). Hlavní problém těchto alternativních řešení je ale většinou jejich malá rozšířenost. Marná sláva, make má prakticky každý.
O projektu Cal3D jsem se ve Sklizni již zmiňoval. Jde o systém pro animování 3D postav na základě ovládání jejich kostry implementovaný v podobě knihovny s dokumentovaným API umožňujícím snadné začlenění do různých aplikací. Důvodem, proč se nyní, po třičtvrtě roce o Cal3D opět zmiňuji, je to, že nová verze obsahuje experimentální podporu animace šatů a vlasů, což je velmi zajímavá funkce.

Sobota 5. 1.
Newsticker Plugin je modul pro GKrellM, který umožňuje zobrazování titulků ze zpravodajských serverů. Jedinou podmínkou je, aby server poskytoval patřičné informace ve formátu RDF. Mimochodem, od vydání Evolution 1.0 se množí dotazy na to, zda budeme poskytovat naše titulky v tomto formátu. Jelikož tuto podporu přidat je jednodušší, než odpovídat všem tazatelům :), můžete experimentálně otestovat naše RDF.
Pokud vlastníte grafickou kartu ATI Rage Mobility P/M, můžete s pomocí utility atitvout zapínat její TV výstup a případně přepínat režimy PAL a NTSC. Dalšími podporovanými modely jsou Radeon a Rage 128, ovšem ty nejsou vyzkoušené v praxi.
Potíže, které dejme tomu v C obvykle zachytí kompilátor, umožňuje odhalovat při programování v Pythonu program PyChecker. Pozná například chybějící import modulů, špatný počet parametrů předávaných funkci, chyby ve formátování řetězců (počet argumentů neodpovídá formátovacímu řetězci), používání neexistujících tříd nebo atributů, redefinice symbolů, používání proměnných před jejich inicializací, definované, leč nepoužité proměnné, třídy a funkce a další chyby nebo prohřešky.

Pátek 4. 1.
Než jsem kdysi začal používat qmail-pop3d, hledal jsem a vyzkoušel několik POP3 serverů a nikdy jsem nebyl zcela spokojen. Teď si naprosto nestěžuji, ale věřím, že je dost těch, kteří stále ještě hledají. A právě pro ně může být nadějí server akpop3d. Je dostatečně malý a jednoduchý (cca 1100 řádek kódu a 24 KiB binárka) a jeho autor myslí na bezpečnost (minimální doba, po kterou program operuje pod superuživatelským účtem, ochrana proti přetečení bufferů a symlink útokům, pouze nejzákladnější parsování mailboxů), ale i na dostatečnou funkčnost (podpora SSL, IPv6). Zkrátka jednoduše a prostě, je to dle mého názoru poměrně nadějný projekt.
Vytvořit otevřený antivirový systém není zase až takový problém. Abych byl správně pochopen, není to samozřejmě nijak snadný úkol, ale jediné, co vývoj ovlivňuje je kvalita programátorů – ani těch opravdu dobrých není ve světě otevřeného softwaru málo – a samozřejmě také schopnost vytvořit konkurenceschopnou databázi virů, což by se mohlo při spolupráci uživatelů také podařit. Přesto se o to zatím nikdo nijak zvlášť nepokoušel a většina programů se spoléhala na spolupráci s komerčními antivirovými programy. To ale mění projekt OpenAntivirus. Jeho cílem je vytvořit platformu pro různá řešení antivirových systémů od ochrany pracovní stanice přes aplikační brány až po emailové nebo souborové servery. Prvním konkrétním produktem je ScannerDaemon, který lze přes socket požádat o antivirovou kontrolu libovolného souboru. Virová databáze je přiložena, stejně jako plugin pro AMaViS.

Čtvrtek 3. 1.
V učebnách, laboratořích, knihovnách, internetových kavárnách a podobných institucích je zcela běžné, že je k dispozici síťová tiskárna a každý hned zaplatí za to, co vytiskne. Pokud jde ale frekventovanější provoz, není naškodu platební systém automatizovat. Třeba pomocí programu PrintBill, který je určen pro tiskový systém LPRNG. Provozovatel si tak snadno může zvolit, zda bude účtovat po stránkách či podle spotřeby inkoustu/toneru (s rozlišením černobílých a barevných tisků), může ovlivňovat prioritu jednotlivých úloh (větší než XY tisknout později, upřednostňovat zaplacené tisky) nebo ovlivňovat účtování podle typu tištěných dat (text, obrázky, …) a v neposlední řadě získá podrobné statistiky. Pro některé účely je rovněž praktické zavádění kvót s možností předplacení tisku. PrintBill lze konfigurovat pomocí webového rozhraní.
Webový emailový klient IMP dospěl k verzi 3.0. Program byl oproti verzi 2.x z velké části přepsán a obsahuje samozřejmě také řadu nových funkcí: propracovanější nastavování uživatelských preferencí, možnost definování více identit, filtry aplikované na klientské straně, hierarchické uspořádání složek či zcela nové uživatelské rozhraní.

Středa 2. 1.
Pod názvem PixiePlus se ukrývá prohlížeč obrázků napsaný s využitím knihovny QT, který jeho autor přirovnává ke kombinaci ACDSee a Paint Shop Pro, populárním to programům z Windows. Hlavní devizou programu by měla být rychlost při prohlížení v režimu náhledů a široké možnosti zobrazování obrázků (normálně, fullscreen, zmenšené na velikost obrazovky, slideshow, …). Kromě prohlížení lze ale obrázky i modifikovat. Nechybí základní transformace (rotace, změna velikosti, ořez, …) a úpravy barev (jas, kontrast, …), tím ale možnosti PixiePlusu nekončí. Zabudovaný editor totiž obsahuje zhruba třicet dalších efektů, jako je například rozostření, doostření či odstraňování šumu. Některé filtry mohou být aplikovány i dávkově, což je k nezaplacení například při přidávání textu do obrázků pro webové galerie. Unikátní funkce je možnost zápisu formátu GIF s LZW kompresí, která je implementována údajně s povolením společnosti Unisys. Poslední věc, která se sluší říct je, že autorem programu je Daniel M. Duley, autor KDE tématu Liquid, známý též jako Mosfet.

A to je pro dnešek vše.

Autor článku