Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (6. 4. 2011)

6. 4. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Tentokrát se podíváme na jednoduchý textový editor s podporou exportu do více formátů, univerzální přehrávač postavený na MPayeru, nástroj pro stahování klipů z video-úložen a grafickou nadstavbu pro tesseract-ocr. Na závěr si samozřejmě dáme blbinku.

ReText

ReText je jednoduchý textový editor s podporou HTML syntaxe. Jedná se o takzvaný Mar­kDown syntax editor. ReText je napsán v Pythonu za použití Qt knihoven. Hlavní výhodu tohoto editoru vidí autor v jednoduchosti a možnosti exportovat dokumenty do PDF, ODT, HTML a dokonce do Google Docs. Do těchto formátů je možné pouze exportovat, nelze například otevřít dokument v PDF. Pokud váháte jestli editor vyzkoušet, doporučuji přečíst FAQ, kde autor vyzdvihuje výhody editoru.

sourceforge.net/p/re­text/home/, 0.6.0, GPL

UMPlayer

UMPlayer je univerzální multimediální přehrávač nabitý funkcemi, možná taky z tohoto důvodu není stabilní jak by se očekávalo. Je postavený na MPlayeru a proto nepřekvapí široká nabídka podporovaných formátů (AAC, AC3, ASF, AVI, DIVX, FLV, H.263, Matroska, MOV, MP3, MP4, MPEG, OGG, QT, RealMedia, VOB, Vorbis, WAV, WMA, WMV, XVID). V přehrávači je přítomen nástroj pro automatické stahování titulků z OpenSubtitles a synchronizaci titulků. Možné je také vyhledávání, přehrávání a uložení videí z YouTube nebo poslech rádií pomocí SHOUTcast. Vzhled přehrávače je možné upravit pomocí skinů a je možné ho spustit na většině operačních systémech. Seznam dalších dovedností je k nalezení v sekci features.

www.umplayer.com/, 0.9, GPL

ClipGrab

Jak napovídá už název, ClipGrab je nástroj pro stahování klipů. Na fórech je velká sháňka po obdobných nástrojích, ne vždy totiž fungují spolehlivě, ClipGrab by mohl být řešením. Podpora nekončí u YouTube, je možné stahovat z Clipfish, College Humor,  Daily Motion, MyVide­o, MySpass, Se­venload, Tudou a Vimeo. Předností tohoto nástroje je možnost vybrat si vhodnou kvalitu a i výstupní formát, video může být překonvertováno do WMV, MPEG4, OGG Theora, MP3 (jen audio), OGG Vorbis (jen audio). Přímo z programu lze hledat videa na YouTube, které bohužel není vyřešeno moc komfortně a dále řadit stahující videa do fronty.

clipgrab.de/, 3.1.0.1, GPLv3

gImageReader

GImageReader je grafická nadstavba pro OCR technologii tesseract-ocr. Tato technologie umožňuje rozpoznání například naskenovaného textu a její převod do digitální podoby, už tedy žádné zdlouhavé opisování. Tesseract-ocr je ovšem jen textový nástroj, s gImageReaderem je jeho používání o poznání jednodušší. Je možné nechat oskenovat celý dokument například ve formátu PDF, nebo jen jeho vybranou část. Ve svých repozitářích jsem češtinu pro tesseract nenašel, neměl by ale být problém ji do gImageReader dostat.

CS24_early

gimagereader.sou­rceforge.net/, 0.9, GPLv3

Blbinka

Jaký máte vztah k aktualizacím systému vy? 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.