Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (6. 7. 2022)

6. 7. 2022
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme webový prohlížeč pro programátory, podíváme se na emulátor terminálu v GTK4, naučíme se programovat v Pythonu a zazálohujeme si data.

Bonsai Browser

Pod svobodnou licencí vyvíjený webový prohlížeč postavený nad Electronem a napsaný v TypeScriptu. Jeho tvůrci jej sami popisují jako webový prohlížeč, který pomáhá programátorům myslet jasně. Prohlížeč je docela rychlý a minimalistický. Mezi jeho speciality patří klávesová zkratka, která umožňuje prohlížeč kdykoli uzavřít nebo otevřít. Všem stránkám v historii pak přiřazuje tagy pro snadnější orientaci.

bonsaibrowser.com, 1.2.2

Black Box

Emulátor terminálu napsaný v jazyce Vala s využitím GTK4, libadwaita, a VTE. Ač se to u emulátorů terminálu příliš nevyžaduje, snaží se mít hezký vzhled. Umožňuje i změnu vzhledu, fontu a velikosti písma tak, aby zapadal do zbytku prostředí. Podporuje funkci táhni a pusť pro snadné kopírování cesty k souboru.

flathub.org/apps/details/com­.raggesilver.BlackBox, 0.9­.1

Thonny

Vývojové prostředí Pythonu pro začátečníky. Má přímo vestavěný Python 3.7, takže stačí instalovat jediný balíček a začít s programováním. Celé prostředí je jednoduché, aby začínající programátory nic zbytečně nemátlo. Program má jednoduchý debugger, automatické doplňování příkazů, zvýrazňování chyb ve zdrojovém kódu a návrhy na jejich opravu.

thonny.org, 3.3.13

Vorta

Grafická nadstavba pro zálohovací program BorgBackup. Díky ní, je tento zálohovací program elegantně integrován do vaší linuxové distribuce. Potřebná data si tak můžete jednoduše zálohovat pro případ hardwarového selhání nebo ransomware útoku.Všechna ukládaná data jsou šifrována a zbavena duplicit. Zálohy je pak možné ukládat na lokální média nebo na server.

CS24_early

vorta.borgbase.com, 0.8.7

Blbinka

Únik osobních dat je vždycky nepříjemná záležitost. Kromě hackerského útoku k němu může dojít ale jiným způsobem.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.