Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (7. 2. 2018)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na aplikaci pro zapisování poznámek, vyzkoušíme si editor 2D grafů, vyluštíme si pár malovaných křížovek a vykreslíme si grafy matematických funkcí.
Filip Zatloukal
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Quentier

Aplikace, kterou lze použít jak na lokální zapisování poznámek, tak jako klient pro Evernote. Pokud máte účet na Evernote, pak není problém vaše poznámky synchronizovat nebo v nich přímo v aplikace vyhledávat. Můžete si však založit i lokální účet (lze mezi nimi přepínat). Kromě toho zvládá Quentier práci s více poznámkami naráz a export do PDF. Aplikace je pod licencí GNU GPLv3, její knihovna libquentier ale pod licencí GNU LGPLv3.

github.com/d1vanov/quentier, 0.4.0

qvge

Grafický editor pod MIT licencí napsaný v C++/Qt, jehož hlavním cílem je umožnit jednoduchou a intuitivní úpravu dvourozměrných grafů. Můžete v něm snadno vytvořit a upravovat grafy menších a středních velikostí, dynamicky měnit v nich vztahy nebo je exportovat do formátů PDF a DOT. Program zvládá i automatickou tvorbu rozložení grafu a čtení souborů ve formátech GraphML a GEXF.

sourceforge.net/projects/qvge, 0.3.0

Nonogram-qt

Nonogram (malovaná křížovka) je logický hlavolam, při kterém je okolo mřížky umístěná legenda s čísly a pomocí nich lze získat obrázek. Každé číslo v legendě určuje počet za sebou následujících čtverečků stejné barvy. Tento prográmek napsaný v C++ a Qt vám umožní těmito křížovkami zabít spoustu času.

miria.homelinuxserver.org/nonogram-qt, 1.1.0

Lybniz

Jednoduchý program pro tvorbu grafů napsaný v Pythonu a GTK. Umí vykreslit až tři matematické funkce v jednom grafu. Program je velice minimalistický a má jen málo funkcí. Stačí jen zadat matematickou funkci a nechat vykreslit graf. Tento graf je potom možné uložit jako obrázek ve formátu PNG. Jedná se o jednoduchý skript v Pythonu, takže nevyžaduje žádnou instalaci.

tip_Terraform

github.com/thomasfuhringer/lybniz, 3.0

Blbinka

Ve středověku se pravost zlaté mince zkoušela tím, že se do ní kouslo. Testovat podobným způsobem pravost baterie do telefonu však není nejlepší nápad.