Za to může Gates a Tim Paterson! Kdyby Paterson neprodal DOS Gatesovi tak by se IBM PC revoluce nekonala a IBM by dělala předražené mašinky někde na úrovni cenovky tehdejších Sun, SGI či DEC.
V mainstreamu by bylo živěji a snad dodnes by soupeřili všechny áčka (Amiga, Atari, Apple, Acorn, Amstrad) o tenhle segment trhu. Možná by ani nedošlo k rozmachu x86 a dnešním průserům téhle architektury...
ta prava sranda nastane ked v EmuTOS spustis vyvojove prostredie pre Atari 2600.
http://www.atarimania.com/utility-atari-st-atari-2600-7800-development-system_22588.html
Co se tyce Salome, vlastne i obecne, tak by mozna bylo lepsi zacit prekladat "about" od prvniho odstavce a ne od posledniho.
""""
What is SALOME
SALOME is an open-source software that provides a generic Pre- and Post-Processing platform for numerical simulation.
""""
Zdejsi popis zni hodne vznesene. Nastesti pak clovek narazi na "site pro CAD" a dojde mu, ze bude lepsi se podivat na originalni popis.
Mozna by bylo zajimave zminit jake solvery podporuje a jestli ma nejaky vlastni.
Domnival jsem se, ze sklizen vznika tak, ze clovek tak nejak hleda alternativy pro sw, ktery jiz pouziva nebo sw na neco, co by potreboval poresit ci automatizovat. Idealne, ze alespon trochu vi, co dela ci hleda a ze onen sw i spusti.
Takhle to ale vypada na nahodne proklikavani sourceforge nebo projizdeni seznamu nove vydani.
Za me by bylo lepsi mit sklizni mene, ale trochu kvalitnejsi.
No, mozna by stacilo dat ten clanek nejdriv k precteni kamaradovi z oboru. Na editora bych se v tomhle asi nespolehal.
Problem je, ze FEA rozumi pomerne malo lidi. Pojmy jako pre- a post-processor ci solver vetsine lidi, vcetne IT specialistu, nic nerikaji. Prumerny ctenar se chytne pojmu CAD, protoze ten zna, a uz ma pocit, ze je doma. Vydedukuji tak tedy, ze to bude neco jako CAD.
Nicmene, SALOME je jednak platforma pro pripravu matematickych modelu. Vetsinou se jedna o soustavy parcialnich diferencialnich rovnic, casto nelinearnch. Tyto modely jsou pak, vetsinou numericky, reseny tzv. solvery. SALOME rovnesz umoznuje vizualizaci a dalsi praci se ziskanymi vysledky. CAD se zminuje predevsim proto, ze pro prakticke nasazeni je dulezita schopnost vytvaret FEA modely podle navrhu konstruktera/projektanta. Tedy importovat geometrii z CAD.
Jsem rad, ze je SALOME ve sklizni uvedeno. Lec musim rovnez vyjadrit pochybnost, zda je to prinosne. Prece jen se jedna o vysoce specializovany SW, ktery 'na to domaci bastleni' asi tezko nekdo vyuzije.
Skor ako Salome co je len pre and postprocessor, by som odporucil
https://www.code-aster.org/spip.php?rubrique2
Ten pouziva Salome ako pre and post, code aster je solver
Jako sklizeň je tadle snad asi zatím nejslabší. Vím, že je těžké psát článek a lehké je kritizovat.
Salome jsem ještě nikdy neviděl v akci u nějakých projektů, vždy se to zastavilo na nějaké lehké vizualizace.
Ta blbinka asi snad jako jediná sedla, je to fakt blbost.. Pak jsem sjel dolů a viděl jsem ten kruh chaosu jmenovaná evropská SSR (nebo lépe ESSR) a začal přemýšlet, kterej vůl na to mohl dát grant.
Bylo by lepší se spíš zaměřit na běžného uživatel co něco potřebuje, nebo na nějakého IT. Todle vlastně nedalo nic.
nezapomen ze prvni sklizen byla 17. 2. 1999! to ze ty jsi tady nenasel pro sebe vhodny software neznamena vubec nic. sklizen uz nejspis probrala znacnou cast existujiciho softwaru.
Nejsem si jist jestli se sklizen opakuje, myslim si ze skoro vubec, a tedy tvuj pohled "Bylo by lepší se spíš zaměřit na běžného uživatel co něco potřebuje" je naprosto irelevatni vzhledem k tomu ze sklizen funguje jiz 19 let.
Jsem rád, že se tu zmínil "slicer". Je to obrovský otevřený projekt se zdrojáky na https://github.com/Slicer/Slicer - kdyby si chtěl někdo učinit představu - jak, co... dělat v c++ Kdysi mne zaujali jeho moduly práce s obrázky - nesmírně množství filtrů - vizualizace, co dokážou vypreparovat "jehlu v kupce sena" nebo nádor aj. Možná se mu dají předhodit i jpg a jiné formáty - už je to dávno co jsem si s tím hrál, tak nevím přesně... možná někdo doplní.
Je to hlavně platforma na zpracování a vizualizaci dat z medicínských zobrazovacích modalit, jako je CT, MRI, fMRI, SPECT, PET .. Umí to fúze obrazů, volume rendering, segmentaci, kvantifikaci atd..
Ten "výčet" klinických aplikací je úplně mimo. Proč zrovna těchto pět z milionu? Můžete tím zobrazit/analyzovat obrázky jakékoli rakoviny, nejen prostaty, stejně jako jakoukoliv jinou poruchu nebo nemoc kterou daná zobrazovací modalita dokáže "poznat"
Souhlasím s příspěvkem nahoře, že by bylo lepší sklizeň redukovat na konkrétní SW, který autora zajímá a dokáže mu porozumět, než něco náhodně naklikat.