Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (9. 12. 2015)

9. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme pomocníka pro monitorování běhu Java aplikací, naprogramujeme vlastní aplikaci v simulátoru 8bitového počítače, vytvoříme přístupový bod a nakonec si stáhneme webové stránky i s multimédii pro offline čtení. Nebude chybět ani blbinka.

VisualVM

Nástroj pro monitorování Java aplikací a řešení případných problémů. Využívá různé technologie typu jvmstat, JMX, SA (Serviceability Agent), stejně jako Attach API pro získávání dat. Program umožňuje pracovat s lokálními i vzdálenými Java aplikacemi, zobrazuje jejich konfiguraci a běhové prostředí, sleduje výkon a využití paměti, monitoruje vlákna aplikace, profiluje výkon a analyzuje přidělování paměti. VisualVM nabízí integraci s IDE prostředími (Eclipse, NetBeans) pro analýzu kódu přímo během vývoje.

visualvm.java.net/, 1.3.8

RPi-64

RPi-64 ani tak nepředstavuje emulátor, jako simulátor klasických 8bitových počítačů, které pamatují 80. léta. Simulace je doprovázena grafikou vytvořenou za pomoci SDL a zvukem založeným na RtAudio. Fullscreen editor pro shell a vestavěný programový editor umožňují vytvářet vlastní programy a hry. Výchozím podporovaným jazykem je LUA, nicméně projekt je otevřen dalším knihovnám a pluginům napsaným v jednom z dalších jazyků.

github.com/balijanos/rpi64, 1.3

create_ap

Skript umožňující vytvoření WiFi AP přístupového bodu (na libovolném kanále) s metodami sdílení přes Bridge nebo NAT. Nabízí volbu zabezpečení prostřednictvím WPA, WPA2, WPA/WPA2, případně lze použít Open (bez šifrování). Nechybí příkazy a parametry pro skrytí SSID, zakázání komunikace mezi klienty (tzv. izolace klientů), výběr gateway IP nebo vytvoření přístupového bodu se stejným rozhraním jako výchozí internetové připojení.

github.com/oblique/create_ap, 0.2

HTTraQt

Projekt z velké části inspirovaný oblíbeným WinHTTrackem – programem pro Windows, které patří mezi špičku ve své kategorii. Nabízí prostředky pro stahování internetových stránek společně s multimediálním obsahem a dokumenty. Nepostradatelnou součástí je i offline webový prohlížeč, který dokáže stažené stránky zobrazit v případě nedostupnosti internetového připojení. HTTraQt je kompletně napsán v C++ a využívá Qt GUI toolkit. Je kompatibilní s operačními systémy typu GNU/Linux a BSD.

httraqt.sourceforge.net/, 1.4.7

Blbinka

Pro část asijského obyvatelstva nepříliš radostná blbinka… ona to vlastně blbinka není. Čína postavila základní kámen pro nahrazení miliónů podprůměrně placených pracovníků (hádejte čím) – ano, roboty. Plán tamní vlády, který transformuje v realitu během následujících čtyř let, si dává za cíl reformovat čínskou ekonomiku a dosáhnout ambiciózních cílů výroby.

Autor článku