Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (18. 11. 2015)

Marek Olšavský

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes upozorníme na vydání vývojářského nástroje, s kořeny v ČR, další distribuci vycházející z Ubuntu, prohlédneme si systémové záznamy a weboví vývojáři dostanou tip, který jim může zjednodušit práci. Nakonec upozorníme na práci Mozilly.

Computer Aided INvestigative Environment

Computer Aided INvestigative Environment (CAINE) je „další fork Ubuntu“, ale tentokrát s cílením na forenzní práci. Volba desktopu Xfce je rozumným kompromisem mezi uživatelským pohodlím a nároky na hardware. Ve výchozím balíku nástrojů jsou například Mobius, Autopsy, PhotoRec, QuickHash, NBTempo, unBlock, … Disky nejsou automaticky připojovány, až po akci uživatele,  avšak pouze v módu pro čtení (předcházení nežádoucí ztrátě dat po zápisu).

CAINE, verze 7.0

NetBeans

Legenda NetBeans má původ v Česku, projekt vznikl se jménem Xelfi, a dnes je majetkem Oracle. Jde o jedno z vedoucích IDE pro Javu, ale díky pluginům jej lze použít i pro další jazyky. Nová verze přišla téměř po jednom roce a přináší například podporu stále populárnějšího Node.js, vylepšení podpory HTML5, Javy, PHP, nebo podporu Oracle WebLogic Serveru na jiném počítači.

NetBeans, verze 8.1, CDDL a GPLv2

lnav

Příjemný prohlížeč log ů, v ncurses, pro usnadnění jejich analýzy, to je cíl programu „The Logfile Navigator“ (zkrátka lnav). Výhodou oproti běžnému prohlížení (např.  less em) je navigace klávesovými zkratkami mezi událostmi (warning, notice, error) či barevné zvýraznění usnadňující orientaci. Aby správce něco nepřehlédl, může mu pomoci i histogram četnosti událostí. Pro ovládání jsou k dispozici logicky zvolené klávesové zkratky.

lnav, BSDL 2, verze 0.8.0

dna.js

JQuery UI knihovnu dna.js může ocenit webový vývojář. Knihovna dynamicky generuje DOM elementy, které zasadí do stránky, zdrojem je JSON, který je typicky získán AJAX požadavkem. Funkčnost jde částečně proti React, Backbone.js, nebo AngularJS, ale řešení je jednodušší i s výrazně strmější křivkou učení. Jednoduchost demonstruje třeba demo ToDo listu. Nekomplikovaná a dobře fungující knihovna.

dna.js, GNU GPLv3, verze 0.4.2

Zajímavost

(…místo blbinky)

Karty na poli mobilních OS se zdají být jednoznačně rozdané. Avšak Mozilla nepolevuje ve snaze o prosazení a vydala Firefox OS 2.5 Developer Preview pro uživatele Androidu, kteří si mohou vyzkoušet příjemný, leč velmi minoritní systém. Uživatelé nemusí přepisovat svůj Android, Firefox OS poběží nad ním. FFOS je mladý systém, stále má chybky a ty jsou opravovány.

Našli jste v článku chybu?
18. 11. 2015 19:36
Michal Stanke (neregistrovaný)

Ten vzhled na snímku odpovídá verzi FirefoxOS 2.5. Skype je tam proto, že je to snímek z té aplikace pro Android, což je vlastně launcher.

18. 11. 2015 12:41

:-).

Mám FFOS na mobilu a jsem i nejsem spokojen. Hodně mě překvapilo, že v emulátoru i tomhle nástroji mají úplně jiný "skin" (a naprosto hrozný), než s jakým jsem dostal Alcatela. Docela drsně jsem zklamán kvůli původnímu zacílení FFOS na lowend telefony (což výrobce zneužil i pro civilizovaný trh), prostě 512MB flashe je tristně málo a musel jsem vybírat, jestli použiji kalendář Jorte, nebo nic-moc vestavěný, atd.

BTW: Skype na FirefoxOS asi není reálným přáním.