Hlavní navigace

Softwarové patenty - demonstrace a konference v Bruselu

Štěpán Kasal

Více než 700 lidí demonstrovalo za to, aby rozhodnutí Parlamentu bylo bráno vážně. Mnozí znich se poté zúčastnili konference pořádané v Parlamentu. Pokud si představujete Sněmovní ulici v Praze, tak se mýlíte. Neuvědomujete si, že je ještě jeden Parlament, který má na naši budoucnost přinejmenším stejný vliv?

Ve středu 14. 4. 2004 se v Bruselu konala demonstrace proti softwarovým patentům. Na její podporu také stávkovalo mnoho významných světových webových stránek. Odpoledne následovala konference o softwarových patentech v budově Evropského Parlamentu. Obě tyto akce zorganizovala Nadace pro svobodnou výměnu informací (Foundation for Free Information Interchange, FFII). Ve čtvrtek 15. 4. 2004 se konalo setkání evropských sdružení uživatelů operačního systému GNU/Linux, EuroLUG, opět v Evropském parlamentě, pořadatelem byli tentokrát evropští zelení.

Z České a Slovenské republiky přijeli: Štěpán Kasal, Tibor Pittich a Juraj Bednár.


Co se týká softwarových patentů, dovolte stručné shrnutí: Původní návrh direktivy o „vynálezech využívajících počítače“ v sobě zahrnoval i softwarové patenty, podobné těm, které známe z Ameriky. Velké úsilí, které FFII vyvinulo, bylo korunováno úspěchem: Evropský parlament přijal v září 2003 návrh direktivy se 70 pozměňujícími dodatky, které softwarové patenty vyloučily. Kdyby pak tento text prošel i v Radě ministrů, stal by se skutečnou direktivou EU.

Ale Rada ministrů, která je tvořena ministry jednotlivých členských zemí, se, jako každý výkonný orgán, spoléhá na to, co jí poradí komise složená z odborníků — v tomto případě jsou jimi bohužel patentoví právníci, kteří si přejí, aby obchod okolo patentování všeho možného vzkvétal. Rada ministrů tedy text opět změnila — a ač svůj nynější text označuje jako kompromisní, ve skutečnosti je její návrh ještě horší než původní verse. Z toho tedy plyne, že cílem protestního pochodu bylo sídlo Rady ministrů.

Demonstrace začala na náměstí de Meeus, přišlo asi 700–800 lidí z 24 evropských států. Účastníci byli vybaveni žlutými tričky s nápisy „NO Software Patents“ a „Power to the Parliament.“ Mnozí si kromě toho přinesli plakáty či různé transparenty. Po krátkém projevu, který většina asi neslyšela, vyrazili.

Poté, co demonstranti dorazili na prostranství před honosný vstup do sídla Rady ministrů, několik z nich sehrálo pantomimu, která měla ukázat, jak velké společnosti prostřednictvím softwarových patentů ničí fair play, tvořivost i svobodu. Nakonec utvořili účastníci pochodu živý řetěz přes celou délku budovy Rady a najednou vypustili do vzduchu žluté balónky s nápisem „NO Software Patents.“

Potom se demonstranti obrátili na cestu zpět. V budově Evropského parlamentu se konala konference o softwarových patentech. Ve třech hodinových částech postupně promluvilo více než tucet řečníků. Rád bych se zmínil o některých z nich:

  • Bernd Herd ve svém příspěvku uvedl konkrétní příklady, jak patenty poškodily jeho podnikání — mj. zmínil slavný patent firmy Unisys na LZW kompresi, použitou ve formátu gif.
  • Jozéf Halbersztadt z Polska uvedl dva příklady softwarových patentů firem IBM a Philips, které polský patentový úřad odmítl přijmout.
  • Mnoho řečníků ukazovalo z různých úhlů pohledu, že softwarové patenty brzdí rozvoj ekonomiky v dlouhodobém měřítku a pomáhají pouze softwarovým gigantům.

Mezi řečníky byli i reprezentanti Evropského patentového úřadu (EPO) a Evropské komise:

  • David Sant (EPO) se na začátku pochlubil, že v Evropě, na rozdíl od Ameriky, nelze patentovat obchodní postupy, pokračoval výmluvou, že mnoho evropských softwarových patentů pochází ze 70. let, až se dostal k neudržitelnému tvrzení, že i když nelze patentovat software„jako takový,“ lze patentovat inovativní data processing.
  • David Ellard z Evropské komise asi 17krát opakoval, že nelze patentovat „computer programs as such“ („programy jako takové“). Mezitím stihl vysvětlit, že nesmíme diskriminovat vynález jen proto, že v celkovém řešení je zahrnut i čip. Co když téhož vylepšení posilovače brzd je docíleno s čipem i bez čipu? Nemůžeme přeci zavést zvláštní režim pro vynálezy, které obsahují software jako svou součást. Zkrátka, nedostal se k žádnému výroku, se kterým by se dalo nesouhlasit.


Následující den proběhlo setkání evropských sdružení operačního systému GNU/Linux, EuroLUG. Za Čechy jsem se pochlubil, že na pobočkách České pošty běží GNU/Linux, a poznamenal jsem si kontakt na litevskou delegátku, které se litevská pošta ptala na možnost nasazení GNU/Linuxu.

Většinu dne jsem pak strávil jednáním v kuloárech. Do jednacího sálu jsem se vrátil až na přednášku Georga Greveho z FSF Europe.

Po něm promluvil Alan Cox. Jeho řeč trvala jen 20 minut a byla docela strhující. Řekl, že mezi náklady na vývoj léků a programů je propastný rozdíl a že programy jsou dostatečně chráněny institutem autorských práv. Velký úspěch sklidil jeho výrok: „Kde bychom byli, kdyby si Sex Pistols nechali patentovat punk?“


Jako další příklad sdílení poznatků uvedl kuchařské recepty: „Představte si, že byste si nemohli dát na talíř rýži s rajčaty, protože tuto kombinaci by měl někdo patentovanou. A někdo další by si nechal patentovat přípravu rýže s rajčaty pomocí mixéru.“ Tím narážel na situaci, kdy mnoho softwarových patentů je uděleno na kombinaci několika trivialních věcí nebo na kombinaci typu „trivialita plus Internet“.

V závěru Alan Cox řekl, že se ho lidé často ptají „Tak co s těmi softwarovými patenty uděláte?“ a on že odpovídá „Co Ty s nimi uděláš?“ Společnost se skládá z jednotlivých li­dí.

Odkazy:

  1. O softwarových patentech (anglicky)
  2. Ukázky evropských softwarových patentů v akci (anglicky)
  3. O legislativním procesu v Evropské unii (česky) — v informačním středisku EU v Rytířské ulici lze tuto publikaci zdarma získat. Česká verse je momentálně rozebrána, bude začátkem května.

Poděkování:

Rád bych poděkoval Danovi Ohnesorgovi za pomoc při organizaci cesty a za dotažení tohoto článku.


Autorem čtvrté fotografie je Tibor Pittich, autorem fotografie Alana Coxe je Alain Empain, zbytek autor.

Našli jste v článku chybu?

26. 4. 2004 8:59

kavol (neregistrovaný)

p.s. chci říct, že informace "uvidí se po zasedání, kdy se to bude projednávat" neříká, za jak dlouho by to mohlo být, či jestli se to vůbec ještě bude projednávat (návrh je přeci hotový, pokud vím?, otázka jest, jestli se k tomu vracet a zohlednit demonstranty nebo srát na lidi jako vždy) ... no a že to případně znovu půjde do parlamentu, když už to tam bylo, to má význam jaký? ... zkrátka pro člověka neznalého byrokracie EU je ten odstaveček málo ...

26. 4. 2004 8:51

kavol (neregistrovaný)

Obávám se, že celý thread výsledky ani jiný příspěvek v diskusi neodpovídá, nač se ptá otázka na začátku tohoto threadu ...

Že budou asi následovat lokální akce je sice jedna z možností odpovědi na "co bude dál", ovšem o tom, jaký je další byrokratický postup, se celkem jaksi mlčí ...?Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: 1. den EET? Problémy s pokladnami

1. den EET? Problémy s pokladnami

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky