Hlavní navigace

Názory k článku Squeak: návrat do budoucnosti (14)

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 5. 2004 10:51

  Zbyněk Křivka (neregistrovaný)

  Jestli to chápu dobře, tak proces s nižší prioritou se dostane na řadu pouze po dokončení všech procesů s vyšší prioritou (nebo uspáných ručně (wait) - tedy nenásilným odebráním procesoru (suspend) )?

 • 11. 5. 2004 13:00

  Pavel Křivánek (neregistrovaný)

  Víceméně ano.

  [ 10000000 timesRepeat: [ 1+2 ]. ]
  forkAt: Processor userSchedulingPriority .

  Tento výraz vrátí proces, který je stále aktivní.

  [ 10000000 timesRepeat: [ 1+2 ] . ]
  forkAt: Processor userInterruptPriority

  Tento výraz naproti tomu vrátí již ukončený proces.

 • 12. 5. 2004 19:34

  Radim (neregistrovaný)

  Nejak se snazim do tohoto jazyka proniknout, ale cim vic o nem vim, tim vic me presvedcuje, ze se to da pouzit maximalne k ziskani 6 kreditu za semestr. Dokonce i vetsina argumentu "proc smalltalk" byla typu: "Smalltalkeri jsou pysni ze nepouzivaji {, }".

  Muj dotaz je, proc vas to u nej stale drzi? Nedari se mi najit jedina podstatna vyhoda oproti JAVA, C#.

 • 12. 5. 2004 23:27

  Pavel Křivánek (neregistrovaný)

  Jednoduchost, elegance, absolutní kontrola, otevřenost, vyšší abstrakce, menší náchylnost k tvorbě chyb, flexibilita, efektivita práce, čitelnost a průhlednost.

  Nerad bych vypadal jako demagog. Smalltalk není nejčistší objektově orientovaný programovací jazyk a asi ani nejlepší. Java či C# ho v tom ale rozhodně nepřekonávají.

  Nechci tady začít flámovat (i když konstruktivní diskusi se určitě nebráním). Taky jsem si kdysi podobné otázky kladl a vidíte, jak jsem skončil :-)

  Pro pořádek, Squeak používá složené závorky pro výrazová pole.

 • 13. 5. 2004 0:01

  Zbyněk Křivka (neregistrovaný)

  Můj názor:
  proč ne JAVA:
  - syntaxe skoro jako v C++, uzavřenost, vazba na 1 firmu, chybí něco ve stylu foreach, vývojová prostředí nejsou na nějaké extra-super urovni (aspon ty co sem viděl - J Builder, NetBeams)

  proč ne C#:
  - uzavřenost, uzavřenost, uzavřenost, vazba na jednu firmu, která se může kdykoli rozhodnout, že jejím strategickým produktem se stane něco jiného, zatím platformně pseudo-závislé

  proč ne Squeak:
  - vyžaduje přemýšlení u programování, nebrání se refaktoringu v jakékoli fázi vývoje, nestandardní uživatelské rozhraní, bouřlivý vývoj ve stylu total opensource a špatná dokumentace
  - vzhledem k tomu, že první dvě možnosti by naopak neměly být brány za chybu, ale kvůli lenosti klasických programátorů bývají brány, tak největším problémem současného Squeaku je asi dokumentace kódu, pro niž jsou tam samozřejmě pohodlné mechanismy, ale jak známe programátory, tak je nikdo nepoužívá :-(.

  Podle mě se jeví Smalltalk jako dobrý kompromis mezi lispem a C# (viz. článek http://www.otaflegr.com/preklady/PomstaNerdu.html )

  Př. ohledně C# z praxe: V třídě WebDropdownList mají páni z MS nepěknou chybu, a jelikož nemám přístup ke zdrojovému kódu, tak mi nezbývá nic než si napsat tuto třídu častečně znova a přitom jim tam chybí určitě jenom nějaká blbůstka, kterou bych zvládl i já sám opravit - jen kdybych měl zdrojáky - takových situací sem už zažil tolik, že mi Squeak přirůstá k srdci čím dál víc.