Čili, vy říkáte, že Linux je tam, kde je, pouze díky přínosu firem typu Red Hat, Novell, apod., přičemž roli svobody softwaru dáváte do pozadí.
Můj názor je takový, že Linux je tam, kde dnes je, pouze díky oné svobodě. Svoboda softwaru byla tím, co umožnilo (a stále umožňuje), aby se na vývoji Linuxu podílelo větší množství subjektů, ať už jednotlivců nebo firem, a aby to pro tyto subjekty bylo výhodné, zatímco Linux pěkně roste a vyvíjí se.
Chápu, že některé uživatele svoboda nezajímá (slovíčko "normální" zrovna není nejvhodnější), ale to nic nemění na tom, že (a) bez ní by Linux nemohl existovat a (b) je zdrojem řady výhod Linuxu, které i tito uživatelé využívají. A je úplně jedno, jestli si toho jsou vědomi nebo ne.
Chápu i existenci GPL, nechápu ale současný boj FSF.
no, nejsem mluvčím FSF :) ale chápu to asi takto: GPL má zaručovat stejnou svobodu všem uživatelům GPL softwaru (všimněte si, že neříkám "pokud možno" nebo "v ideálním případě", prostě to tak má fungovat), což dohoda Microsoftu s Novellem narušuje tím, že vyhlášením ochrany před patentovými žalobami, vztahujícím se jen na uživatele GPL softwaru, distribuovaného Novellem, staví do znevýhodněné pozice uživatele téhož GPL softwaru, distribuovaného někým jiným. zatímco uživatel GPL softwaru, když ho má od Novellu, nemůže být žalován za porušení patentů, uživatel téhož softwaru, když ho nemá od Novellu, může. to je v rozporu s tím, co má GPL zaručovat.
už v GPLv2 se mluví o patentech, dohoda Novellu s Microsoftem to ustanovení formálně neporušuje, ale obchází to, čeho se jím chtělo dosáhnout. nejde o to, že by stará GPL něco takového dovolovala záměrně, Novell a Microsoft museli dobře vědět, že postupují zcela proti myšlence GPL, využili její nedůslednosti. klauzule v příští verzi, která něčemu podobnému bude zabraňovat, bude jen zpřesněním textu GPL, nepůjde o žádné nové omezení.
Aha, takže taková nucená rovnost, která už opravdu trochu zavání komunismem?No, já myslím, že jsem nic takového nenaznačoval, to je spíš vaše paranoia. Vidět za jakýmkoliv úsilím o stejně svobodné podmínky pro všechny uživatele softwaru určité licence (čili ne pro všechny lidi apod.) komunismus mi přijde nesmyslné. Představa, že GPL platí pro některé uživatele GPL softwaru víc a pro některé míň, je v rozporu s její podstatou. Snaha o to, aby GPL platila pro všechny uživatele GPL softwaru stejně, není komunismus.
Uživatelé ostatních distribucí nebudou nijak znevýhodněni - budou ve stejné situaci jako byli doteď.Vážně? Proč teda Ballmer vyhrožuje, že díky této dohodě jsou před problémy ze strany Microsoftu chráněni uživatelé Suse, ale ne už jiného Linuxu? To předtím neříkal a prohlásil to až v souvislosti s touto dohodou. Nejde o to, že nemá pravdu, jde o to, že říká, že někteří uživatelé GPL softwaru jej používají legálně, a někteří jiní ilegálně, protože nemají licence na patenty. Patentová klauzule v GPL je tam od toho, aby těmto situacím předcházela.
Takže nepůjde o žádné zpřesnění, ta klauzule tam bude dána s jasným cílem - tyhle dohody neumožnit.Tyhle dohody neměla umožnit ani GPLv2, jenom se v jejím znění přesně s touto situací nepočítalo. Patentová klauzule je už v GPLv2, jen neřeší to, jak to nyní udělali Microsoft a Novell.