Hlavní navigace

Starý pes a jeho nové kousky

1. 7. 1999
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Lidová tvořivost nezná mezí a občas plodí opravdové perly. Následující text ke mě dorazil emailovou cestou a rozhodně mě pobavil. Ovšem na druhou stranu je to i námět k zamyšlení. Nespějeme náhodou k něčemu podobnému?


Stary pes a jeho nove kousky



Po dlouhem a napjatem ocekavani byla konecne zverejnena beta verze MS Office 2001, prinasime vam proto nejcerstvejsi zkusenosti z testovani.

Kdyz se bedna s produktem konecne objevila na mem stole, nejdrive jsem kolem ni jen chodil a vytouzene ji pozoroval, abych si dostatecne vychutnal okamzik deflorace. Asi po trech dnech jsem se pustil do rozbalovani. Uz na zmenene technologii baleni produktu je znat, ze Microsoft reaguje na pripominky uzivatelu – mnoho zakazniku si totiz stezovalo, ze produkt, ktery si zakoupili, je porouchany, proto Microsoft pocinaje Office 2001 zacina balit svuj software do masivnich drevenych beden, aby zabranil dalsim porucham pri preprave. Po vypaceni vika, ktere bylo oznaceno jako horni slovickem UP, se na mne vyhrnul cely obsah bedny a navrch zustal lezet letak nadepsany ERRATA, na nemz jsem si mohl precist upozorneni, ze slovicko UP na dolnim viku znamena, ze je treba bednu obratit UP, tedy nahoru. Zasmal jsem se sve hlouposti a zacal se probirat obsahem bedny.

Microsoft veru zuzitkoval cely metr krychlovy bedny beze zbytku. Nejvetsi prostor zabiraji manualy. To je velmi dulezite, protoze to je jedna z veci, na kterou si zakaznici dlouho stezuji, ze ne vzdy jsou s produktem dodany manualy pro uzivani a administraci. Nyni tedy mohou stouralove zmlknout a zacist se do haldy informaci. Ve snaze vyhovet opravdu vsem distribuuje Microsoft vsechny vyrabene jazykove mutace dokumentace najednou, takze napr. V prvnim baliku muzete najit nejen anglicky „Get Started“ a pochopitelne cesky „Vezmi Starter“, ale i treba rusky „Pajdom malciki“, nemecky „Schnell und Schluss“, italsky „Presto presto“ ci treba madarsky „Nem pösërse“. Bravo, pane Gatesi, opet krok kupredu! Vyber literatury je opravdu rozsahly, me osobne mezi vice nez triceti tituly (mezi nimiz jsem mimochodem zahledl annoncovany bonus – knihu „Bill Gates laying, sleeping“ z edice „About our Father“) v temer sedmdesati jazycich nejvice zaujala prirucka „Administrace Office 2001“, ktera velmi podrobne popisuje praci s programem OffAdmin, urcenym k integrovane lokalni ci sitove instalaci a sprave Office 2001. Tento vpravde genialni nastroj umi spravovat i instalace kdekoli na NetBIOS nebo TCI/IP siti, pridavat komponenty, ktere klientsky pocitac od OffAdmina dostane prostrednictvim prenosoveho protokolu M-FTP (tedy Microsoft Full Traffic Protocol), ktery, jak se muzeme docist, nejenze umi tzv „Resume“, to jest navazat na preruseny prenos, ale pouziva tez Microsoft technologii „Predict Ahead“, ktera dramaticky urychluje prenos tak, ze se snazi podle prijatych dat uhadnout, jaka data budou nasledovat a teprve pokud se prijata data lisi od predpokladanych, jsou v cilovem souboru prepsana. Zatim je treba na tento protokol ze serie MS-WorldWideStandard hledet s pochopenim, protoze je to jeste velmi mlada technologie a tudiz je M-FTP i na lince 2 MBity zhruba petkrat pomalejsi, nez FTP na lince 400 KBity. Nejdulezitejsi vsak je – jak vsichni dobre vime – ta prvni vlastovka.

Jen vyjmenovani vseho, co program OffAdmin vlastne umi, dramaticky presahuje prostor, venovany teto stati, omezim se tedy jen na konstatovani, ze OffAdmin bude dozajista velmi uzitecnym pomocnikem vsem administratorum. Ptate-li se, proc pisi „bude“ a nikoli „je“, je to proto, ze v dobe vydani nebyl jeste zarazen do distribuce, ale Microsoft slibil, ze hned, jak ho programatori napisi, bude k dispozici.

Tedy dokumentace je k dispozici opravdu pozehnane, abych jen namatkou vyjmenoval nekolik zajimavych titulu:

a.. „Piseme s MS Word 2001“ – 19 stran
b.. „Ukladame s MS Word 2001“ – 238 stran
c.. „Problematika cyklu 5 a 6 ve smycce For … Next v makrech MS Word 2001“ – 489 stran + 2 CD s priklady a „Training Course“
d.. „Tipy a triky pri praci s MS Word 2001“ – 8 stran
e.. „Konverze formatu DOC do formatu TXT“ – 298 stran

Dale baleni obsahuje pochopitelne instalacni sady. Ano, neni tam jedna instalacni sada, nybrz dve. Ta druha je totiz na disketach – je hezke, ze Microsoft stale mysli i na mene majetne. Intalacni sada na disketach pochopitelne neni tak obsahla, jako ta na CD discich, takze se vejde na pouhych 274 disket, ale nechybi nic podstatneho. Podivejme se tedy, co jak funguje plna instalacni sada.

Sice chvilku trvalo, nez jsem prosel obsah vsech 14 CD disku, ale musim konstatovat, ze jsem nepostradal nic. Velmi bohata je knihovna Add-Ons a bonusu na nekolika CD „Fun“, kde lze nalezt radu .WAV ci .AVI souboru, mezi kterymi jsem krome takovych hitu jako „We Are The Microsoft“, „House of rising Bill“ ci pecky „Smoke on the Windows“ nalezl tez jedinecny klenot: muzikal „Hello, Billy“.

Samotna instalace trosku zamrzela malym problemem: na disku s oznacenim „Disk 1“ jsem nenalezl zadny spustitelny soubor ani zadny jiny zpusob, jak bych zahajil instalaci. Po nekolika konzultacich s firmami SoftMail (ktera nevedela), Microsoft (ktera nevedela) a po porade s dalsimi betatestery se ukazalo, ze vse je vlastne velmi proste: Mezi instalacni sadou na disketach jsou k nalezeni dve diskety, oznacene jako „CD Setup 1/2“ a „CD Setup 2/2“, kde je ulozen samotny Setup.exe. Neprijemne je jen to, ze ma celkem 1,9 MB a tudiz se nevejde na jednu disketu. To resi treti disketa s oznacenim „CD Setup Maker“, ktera vas disk zformatuje a vytvori na nem tri oddily… koneckoncu neni nutno zabihat do podrobnosti, staci jen rici, ze cely postup si muzete precist v manualech „Zahajeni, rizeni a ukonceni instalace MS Office 2001“, ktery ma 625 stran a „Opravy publikace Zahajeni, rizeni a ukonceni instalace MS Office 2001“, ktery ma 677 stran. Rozhodne doporucuji si pred zahajenim instalace precist tez dvojici knih „Mozne problemy pri instalaci MS Office 2001“ (1277 stran) a „Reseni moznych problemu pri instalaci MS Office 2001“ (6 stran).

Po vyreseni vsech zadrhelu a volbe typu instalace uz vse proslo temer hladce. Jedinou vyjimkou jsou snad sady fontu, ktere se nalezaji na disku c. 11, ale Setup je vytrvale hleda na disku c. 9. Pote, co jsem disk c. 11 vypalil na nove medium s nazvem, jaky ma disk c. 9, uz bylo vse v poradku, jen bylo treba disky nepoplest behem hojneho vymeňovani v mechanice, protoze v takovem pripade instalace spadne a je treba ji spustit od zacatku. Kazdopadne se Microsoft pojetim instalace opet priblizuje k zakaznikovi, protoze jedine, co bylo treba po spusteni instalace udelat (pochopitelne krome zadani osmi sedmdesatimistnych licencnich cisel), bylo zvolit typ instalace, tedy bud typ „Vsechno“, nebo typ „Nic“. Proste, ze? Jen kdyby i jine firmy takhle myslely na pohodli svych zakazniku, to bychom se meli! Jen bych firme Microsoft doporucil, aby na nejake viditelne misto priste napsala, ze instalace vyzaduje 4 GB mista na disku, z nichz po instalaci cca 6 MB zase uvolni a dalsich 30 MB zabere.

Vskutku vskutku, po dokonceni instalace, ktera s ohledem na mohutny balik programu trvala 17 hodin a po nekolika restartech pocitace a procvakani domovnich jisticu vse vicemene fungovalo. Pokud jde o propojeni jednotlivych aplikaci, dosahl Microsoft temer dokonalosti, protoze nyni napriklad lze psat postu tak, ze pracuji-li treba s Excelem, mohu do bunky tabulky napsat zpravu a po vyvolani prislusne funkce tlacitkem s obalkou na treti nebo na sedme nastrojove liste se vyvola Word, ktery zavola Office Manager, ktery zavola Outlook a ten zpravu odesle. Pouze je treba pamatovat na to, ze prijemce se zadava poradovym cislem, pod kterym je uveden v adresari Outlooku a ze „Tema“ cili „Subject“ je automaticky nastaveno dle nazvu bunky. Jen je na vsechno treba mit dostatek pameti, Bill Gates nedavno prohlasil, ze „… 512 MegaBytes pameti by melo do roku 2002 stacit kazdemu“.

Samozrejme, jde o betaverzi, takze cely balik ma jiste drobne nedostatky (napriklad v Outlooku lze odeslat postu mezi 5:00 a 23:00 pouze tehdy, jestlize se v poli odesilatele vyskytuji za sebou pismena „X“ a „Q“, ktera jsou pri odeslani nahrazena textem „+6^@@%“, dle Microsoftu se na teto chybe nepracuje, protoze ve vyvojovych laboratorich se vse chova normalne). Nicmene i tak jiste produkt potesi kazdeho spravneho zvedavce. Vzhledem k nesmirne popularite, kterou produktu zajistila reklama slibujici, ze male firmy mohou mit 40% slevu, kdyz si zakoupi MS Office 2001 Small Business Edition (ktera mimochodem ma uplne stejnou funkcnost, jako normalni balik, jen nelze ukladat data), jsem presvedcen, ze neni nutne popisovat cely balik, recenzi na toto tema vyslo a vyjde jiste jeste dost. Tato stat ma za ukol pouze tak nejak povsechne opatrne poinformovat.

Na zaver bych chtel jeste upozornit vsechny, kdo o baliku MS Office 2001 uvazuji, na zajimavou nabidku: Microsoft se rozhodl vyjit zakaznikum vstric tim, ze se bude prodavat uz betaverze a to za polovocni cenu. Navic prvni tisic kupujicich obdrzi zdarma novou klavesnici od Microsoftu „Do It Yourself“, ktera je na sirku rozdelitelna na sest klavesovych „nudli“ s podsvicenymi a ozvucenymi tlacitky, na ktere sice nejde psat, ale vypadaji velmi futuristicky.

Takze, pripravte si svych 120 tisic Kc a hura do obchodu!



Poznámka: autor výše uvedeného textu mi není znám a tak zde nemohl být zveřejněn. Pokud se nám ozve, napravíme to.

Byl pro vás článek přínosný?