Já jsem si nyní nainstaloval debian Testing, abych zjistil, že je tam jen hodně starý ESR firefox a žádné chromium. Řešením u mne bylo povolit u firefoxe a chromia unstable. Snad to ale zase nerozbijí.
Problém ale je, že není moc kam utéct, protože takové ubuntu s jejich snapem také není dobrá volba. A přecházet na něco nedebianího se mi moc nechce.
Ač nemusím filozofii snapu, tak v takovýchhle případech je to dobrá záložní varianta. S unstable balíčkama na testing se mi vždycky nakonec rozhasilo úplně všechno, ale snap firefox se zdá funkční.
V tomhle případě bych i přežil kdyby `firefox-esr` byl archaický nativní a `firefox` byl jenom `sudo snap install firefox` zabalený do apt.
Já si v pravidelných cyklech dycky řeknu něco jako "prdím na to, budu konzerva" a přejdu na Mageiu. Její LTS / ESR politika je vlastně fajn. A zrovna jádro a Firefox celkem drží, jakmile přestal být podporován Firefox 78.x ESR, přešli na 91 ESR. Jádro je aktuálně 5.15.6. Tyhle Debianí či Ubintí-Snapí problémy nemám. Stejně tak jsem je neměl, když jsem jel na Tumbleweedu, ten prostě funguje, u mě spolehlivěji než celý Ubuntu (čili směrem do SUSE: chválím, dobrá práce).
"mohou sáhnout maximálně po binárních buildech" bylo myšleno v kontextu toho, že FF ni Chr prostě jinak lepší v Debianu není, je potřeba jít do jiného zdroje než ofiko repo. Že ty si tu větu překroutíš do toho, že komentuje jakousi domnělou neexistenci jiných web prohlížečů v Debianu, je problém na tvé straně. Snad se tady na rootu nebudeme dohadovat, kolik web prohlížečů je v těch desítkách tisíc deb balíčků v repozitářích Debianu k dispozici.
A mě se zase zdá, že až moc řešíš jednoduchý problém. Ať nežeru, je to otázka 5 minut si s tímto poradit...
Ale což... co se týče snapu tak to víceméně drží a jede to. Neni to sice jako na běžícím pásu, ale což...
A co se týče vivaldiho a Brave, případně i Opera... je na nich něco špatně? Pokud vím, tak Brave je k Chrchlovi od GOOGLU nejblíže, Vivaldi jede podle staré Opery, kterou ty dáváš nad zlato (pokud si pamatuju dobře),funguje tam vše správně a nic neřeší, je tam lepší prostředí.
Nová Opera je jiná, ale také umí co FF tak Chrchla od googlu...
Takže vlastně o čem se bavíme? To, že nechceš při prvním startu vyřešit základní věc? Nebo rád vše při starém?
Vyvozuješ si až moc chybné závěry. Já nic nevyvozuji, já jen odkazuji na dle mého zajímavé informace, které se týkají nabídky prohlížečů v Debianu. Ano, je otázka pár minut si s tím poradit, to víme oba moc dobře. Ale proč si s tím uživatelé Debianu musí poradit, když prakticky všude jinde to jde i bez toho?
Co se týče Vivaldi, Brave, Opery, nemohu soudit, Operu jsem pořádně používal někdy kolem 2006-2008, Vivaldi nikdy, nepřišel jsem mu na chuť, nelíbí se mi jeho přeplácanost (jo, stárnu). Brave občas zkusím, ale stále mi prostě nejvíc vyhovuje pojetí Firefoxu, jakkoli také stále víc a víc chromovatí. Čili nevím, kde vyvozuješ informaci, že Operu stavím nad zlato, je tomu dáááávno, co jsem něco takového možná někde tvrdil.
Jinak viz tento můj první odstavec. Řešíme tu nesmysly, původní informace je předána v článku, případně u Larabela. Já osobně považuji za chybné, když nějaké distro nemá v pořádku prohlížeče, ve kterých se dnes odehrává 95% běžných uživatelských činností, včetně internet bankingu či práce s osobní identitou.
"... je otázka pár minut si s tím poradit, to víme oba moc dobře" - Vy to víte, já to vím, ale potkal už jsem několik linuxových začátečníků, kteří si mysleli že můžou jen to co jim předloží distribuce v repozitářích a cokoliv mimo nelze. Pak se má člověk divit... když si přečtou tenhle článek, tak si pořád budou myslet to samé.
Taky už jsem zažil několik začátečníků, kteří si mysleli, že když chtějí gnome, musí instalovat ubuntu, a když posléze chtějí vyzkoušet KDE, musí přeinstalovat celý operační systém na Kubuntu. To hádám mají z podobně kvalitních článků jako ten Váš.
A přitom stačí tak málo: abyste uznal svou chybu, a tu problémovou větu v článku změníl, dovolím si navrhnout, ale určitě to zvládnete lépe:
"Uživatelé Debianu Stable tak mohou v repozitářích sáhnout po binárních buildech Firefoxu či Chrome (zde ale může tak jako tak drhnout ona podpora EGL), případně musí instalovat z externích repozitářů jiný prohlížeč."
Místo vysvětlování kontextu v diskuzi, a obhajování své chyby, a nařknutí diskutérů z překrucování, jste mohl mnohem méně času věnovat opravě. Proč jste to neudělal? Nebo tu chybu ani nemusíte přiznávat, stačí to potichu změnit.
Jo, nemusím klikat na Vaše články, a obvykle to už nedělám, ale když se to stane, opět a opět najdu podobný nesmysl, kdy nezbývá než jen zhnuseně kroutit hlavou.
Já, ale unstable, s pár balíčky holdnutými ze stable (clipit, libvte, wireshark, a právě firefox-esr).
12. 12. 2021, 06:59 editováno autorem komentáře
Uprimne. Browsery su na tom rovnako. Opera mala vlastne repo, Vivaldi ma vlastne repo, Google ma vlastne repo. Kedze su vsetky klony chrome, tak na webe nie je s nicim problem, na rozdiel od Firefoxu, ktory ma odohnal uz davno. Malokedy nieco chyba v stable, ked to nie je v stable je to v backportoch a ked ani nie, tak nie je vacsinou problem zobrat to z ppa alebo ubuntu.
Nemáme zprávičku. Je to jen dílčí část nedělního shrnutí. Ano, mohl jsem místo toho vybrat jiné dílčí téma (a někdo jiný by brblal, že je to nepodstatné). Ano, mohl jsem to vynechat úplně (a někdo jiný by brblal, že je shrnutí krátké). Vybral jsem toto (brbláš ty). Jak si říká, není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem.
Ja pouzivam Debian na desktopu a to nekdy od verze IV Sarge. Osobne si na nem cenim stability, minimalni chybovosti, orientace na svobodny software, (donedavna) konzervativniho pristupu. A v neposledni rade - alespon podle meho - naprosto genialniho balickovaciho systemu.
Krome me, je v mem okoli na desktopu pouzivaji treba oba mi rodice, a jedna znama.
Já už jedu na desktopu Debian 20 let. Pár let zpočátku to byl stable, ale pak jsem se odhodlal zkusit Testing a v zápětí Unstable.
Měl jsem instalován FF ESR a ano, začaly se mi objevovat zátuhy. Teď nevím kolik týdnů zpět to bylo. Měl jsem ESR hlavně proto, že si Unisonem syncuju počítač doma s počítačem v práci (svůj home) a je potřeba po upgrade FF mít na opačné straně tutéž verzi FF (zpravidla). Po těch problémech jsem šel cestou nejmenšího odporu a přešel na FF bez ESR, který jsem zjistil, že frčí v poho. Takže mám instalován FF 95.0 a jenom když mi proběhne upgrade FF lokálně, tak se připojím na protější stroj a udělám tam upgrade také a jsem zatím spokojen... Jenom je potřeba být důsledný při upgradech.
Firefox 91 Umíte tam někdo vrátit systémové scrollbary (nebo alespoň zařídit aby byly normálně kontrastní)? Umíte udělat aby lišta s tabama nežrala 2x tolik místa?
Debian Obecně mi přijde, že to poslední dobou nějak hnije. Poslední kernel byl sestaven 30.9. - opravdu za 2.5 měsíce nebyly žádné potřebné updaty? packages.debian.org přestalo zobrazovat debian-security. Atd.
> standardní gnomácké scrollbary
Jo, to asi může být tak. Takže se problém převede na to, jak změnit barvu a šířku gnomáckých scrollbarů :).
Abych jen nemrmlal, tady je napsáno jak jsem si změnil scrollbary v jiných aplikacích (Okular, Firefox do verze 91, Terminator (libvte)…):
Qt:
spustit qt5ct zaškrtnout fusion-fixes extra styl editovat /usr/share/qt5ct/qss/fusion-fixes.qss: QScrollBar { background: palette(light); } QScrollBar::handle { background: #68c; min-height: 100px; } export QT_QPA_PLATFORMTHEME=qt5ct
GTK:
barvy upravit v /usr/share/themes/Xfce-light/gtk-2.0/gtkrc do ~/.config/gtk-3.0/settings.ini dopsat [Settings] gtk-long-press-time = 50000 gtk-primary-button-warps-slider = false export GTK_OVERLAY_SCROLLING=0
Ja používam DEBIAN 11, v minulosti bol FireFox updatovaný oveľa častejšie. Nezdalo sa mi to a šiel som navštíviť stránku: https://tracker.debian.org/pkg/firefox-esr
Skoro ma trafil šľak, lebo tam visí dosť chýb v sekcii "Action needed".
Našiel som tento apparmor profile
https://github.com/nibags/apparmor-profiles/blob/master/apparmor.d/usr.bin.firefox
Upravil som profil podľa hlášok parsera a spustil ho. Teraz ešte špekulujem s Firejail/Firetools.
Vo windowse(ešte stále používam aj Vistu 32bit:-!!!) mám Firefox 52.9 + Kaspersky Free, ktorý sa ešte stále updatuje!! 15% až 20% stránok mi v starom firefoxe(52.9) už nejde.Výhoda starého Firefoxu je v tom, že na ňom testujem svoje webové stránky, pretože chcem aby môj web bol spätne maximálne kompatibilný. Ak, browser nepodporuje *.webp, tak sa načíta *.jpg a tak ďalej.
Mám aj Win10 a Win7 na iných počítačoch, ktoré však využívam minimálne.
Debian je super desktopová distribúcia pre super šikovných ľudí - nie je to určené pre beginnerov.
Ja sa rád šťúram v Debiane a dosť sa pritom naučím. Podobne, ako keď som mal viac času a na Rpi s 512MB RAM mi bežal Arch bez Desktopu. Ten Arch som neupdatoval asi 6 mesiacov, no a po 6-stich mesiacoch sa už updatovať nedal - nejaká chyba s GPG podpismi balíčkov. Nemal som to čas riešiť. Potreboval som vyladiť Debian + OpenJDK k dokonalosti pre moje potreby.
Takže, teraz je to tak, že Firefox zo stable + apparmor + firejail/firetools.
Samozrejme chcem mať aj novší Firefox a aj chromium, aby som videl, že ako sa mi zobrazuje môj web v týchto verziách. Zameriavam sa hlavne na Win7/Win10/Win11 a samozrejme aj na linux (Debian 11). Je slušný predpoklad, že ak mi web "funguje" aj pod "linuxom", tak sa bude zobrazovať správne aj v Safari - nechcel by som prísť o bonitných "Apple" návštevníkov.
Takže, prehliadače na debiane ma veľmi zaujímajú, lebo debian bude môj primárny desktop. Dôvodov, že prečo mám debian na desktope je viac. Prvý z nich je ten, že mám kontrolu nad non-free komponentami v systéme. Druhý z nich je ten, že ak budem opatrne experimentovať so systémom, tak dostanem, to čo chcem. Na debiane mi beží optimalizovaná Open Source SQL databáza + OpenJDK(všetko z externých nie debian repozitárov) - je to krásne stabilné. Neviem si ani len predstaviť, že to čo mám na linuxe, by som mal mať na Win10/Win11.
A áno, dosť ma trápi to, že máme v stable deravé staré prehliadače - nuž nič nie je dokonalé - je to o kompromisoch - hoci tolerovať vážne bezpečnostné zraniteľnosti by rozhodne nemalo byť normou.
Mam balicek mesa 20.3.3 a k tomu Firefox 95.0. Pouzivam ho bez problemu, asi mam vypnutou akceleraci (nevim).