> PET je také kvalitní plastik s vysokou pevností, takže v tom problém nevidím.
Pozor že ne všechny plasty se k sobě lepí. Například s PLA se ostatní plasty (ABS, PET) nelepí tak moc, že se to používá u 3D tisku jako podpůrný materiál (support) při tisku součástí „do vzduchu“, který po vytištění odpadne. Takže je možné, že zatavením jiného plastu pevnost snížíš. Jak je to s kombinací PET a ABS ale nevím.
8. 9. 2020, 01:31 editováno autorem komentáře
Rika se tomu rebirght - https://www.youtube.com/results?search_query=rebright+plastic+old
Jinak jak je uvedeno vise - peroxid + UV funguje. Chce to ale pekne do igelitu a poradne slunicko v lete :)
P.
Já tomu říkám a znám název Retrobright - Nemusí být igelit - stačí směs vody s peroxidem, nalít do nádoby (nejlépe průhledné, tu jsem bohužel v požadovaných rozměrech neměl, takže mi níže položené okraje zůstaly trochu žluté) a celé to tam potopit a na slunce.
Mám i ukázku z mého projektu, spodek prošel procedurou, vršek původní. Bohužel to mám v kompu doma.
Dobra videa na toto tema ma 8-bit guy, jedno z nich je zde: https://www.youtube.com/watch?v=_GH0ZpaTwqs
Je potreba trosku hledat, peroxidove lazne tam ma taky.
PE a PP se take da lepit, loctite ma na to aktivator a lepidlo.
presneji dulezity je ten aktivator, tim se plast potre pred lepenim. to lepidlo je obycejne kyanoakrylatove.
lepil jsem tim PP hadici od vysavace a drzi to skvele. deti tahaji vysavac za hadici bez problemu.
https://www.loctiteproducts.com/en/products/fix/super-glue/loctite_plasticsbondingsystem.html
No je to docela hrozný na pohled. Účel to asi splní - zabránit úplnému rozpadu plastu, nicméně nevím jestli bych psal článek o tom, jak jsem trafopájkou natavil a připálil plasty k sobě. Zajímavější by bylo, a to bych si postup fakt rád přečetl - někteří borci umí sejmout texturu materiálu (vylejou si to nějakým silikonem), utvoří si pak formu s tou texturou, namíchají si plastickou hmotu a tu i s texturou přenesou na původní plast. Umí tím opravit i velké díry. Článek o tomhle bych si opravdu s chutí přečetl.
Na druhou stranu, doma jsem repasoval nefunkční Atari, včetně vybělení zažloutlých plastů (první pokus, tak to není 100%, ale lepší než původně, ještě to dodělávám). Pořád váhám, jestli o tom tady udělat pár článků do blogu, protože nevím, jestli to bude někoho zajímat a jestli mám na to udělat čtivý článek, ale když tu vidím stranu textu o natavování víka pomocí pájky, tak bych to snad mohl dát...
8. 9. 2020, 07:33 editováno autorem komentáře
Tak předpokládám, že tenhle pokus byt s tímhle NTB právě proto, že jeho cena je rovna odvozu do SD. Sám doma ještě mám podobné EEE (má také prasklé víko podobně jako tento), ale už to nepoužívám. I když tam dám SSD a maximum možné RAM, tak na Windows je to za trest, a ani ten Xubuntu tam není zrovna ultrarychlý (lepší než Windows, ale na tomhle in-order Atomu je to děs i tak, na starém C2D T500 mám Kubuntu a to je na tomhle stroji na SSD krásně svižné).
Opravovat plast na tom bych dělal jen z jednoho důvodu - abych si to na nečem vyzkoušel, a bylo mi jedno, jak to dopadne.
No taky mám několik NTB s Linuxem a C2D a když to praskne tak letí.
Problém C2D je podpora instrukcí a technologí. Ty první moc nedávají i některé fullHD video a na dedikovanou grafiku v tom zapomeňte.
Jak říkám plast křehne a bude to praskat jen jinde a vesele dál. To je věc proč třeba neokupovat Macbook White 13" s C2D za ty "super" ceny. Ten plast nebyl UV stálý a rozpadal se a křehnul a samo tedy i praskal..... Můžete to tak svařovat donekonečna.
Mám ThinkPad T500, plasty ani panty i po těžkém životě nejeví tendenci prasknout. Jen baterie je mrtvá, a nechce si mi investovat tisicovku do nové. Ta C2D je samozřejmě zastaralá, nicméně s Kubuntu, SSD a 4GB paměti je počítač dostatečně svižný a dá se použít i pro základní prohlížení webovek a seriálů na večer na dovolené, a pro backup denních fotografií. Doma ho používám jako SSH konzoli atp. S tím Atomovým střepem jsem tohle vzdal, i přes větší rozměry se s tím Thinkpadem dělá o mnoho lépe.
Pokud se ti válí někde jiná baterka (nebo ideálně víc baterek) z notebooku, mohlo by jít tu z thinkpadu s nepříliš velkým úsilím samodomo zrepasovat z vybraných dobrých článků. Dělal jsem to teda jen jednou, do EEE, nepodařilo se mi pak obal sesadit se 100% přesností, ale na dané užití a vzhledem k ceně (=prakticky zadarmo, jen za cenu stráveného času, vyváženou novou zajímavou zkušeností) si nebylo nač stěžovat. Články jsem teda pájel (některé měly z původní baterky ještě přibodované pásky), protože nebyla jiná možnost, ale zdá se, že bez většího negativního vlivu na funkčnost.
Fakt nerozumiem zmyslu tohto článku.
Ak by som potreboval zlepiť prasknutý kryt notebooku, tak zájdem do najbližšieho obchodu s potrebami pre "kutilov" a kúpim si lepidlo vhodné na lepenie ABS.
https://www.lepidla.cz/cs/a/lepeni-plastu.html
No nevím... Každý článek mě nemusí nadchnout a nemusím ho považovat za přínosný pro sebe, ale obvykle mají objektivní hodnotu a přínos třeba pro lidi s jiným zaměřením. U tohoto článku vidím objektivní přínos jedině v informaci "takhle ne".
Ale je pravda, že mě perex (dál jsem se nedostal) pobavil - první na co jsme si vzpomněl byl MacGyver a následně Jirka Babica. Ten první dokázal vyrobit bombu, když hledal průsečík hodnot - nemám výbušninu, ale mám doma izolepu a pomerančový džus. A od toho druhého známý necitát: "Když nemáte ethanol, nalijte tam metanol."
Zapomel jste na jednu zasadni vec. Pokud se touto metodou paji plasty, je vice nez vhodne do nich tou pajkou nejdriv zatavit jemnou kovovou mrizku.
Viz. google "plastic welding mesh"
https://i.pinimg.com/originals/ff/d6/95/ffd6952e35135281104ab412d4e107e6.jpg
V miste takoveho svaru jsou totiz kratsi polymerove retezce nez ve zbytku plastu a ta mrizka to vynahradi.
A proc to omg svarite zvenku? Kdyz to udelate z vnitrni strany, tak to nebude takovy hnus. Samozrejme to vyzaduje rozborku. No na vasem miste bych asi spis pouzil kvalitni vterinove lepidlo (napr. peckalep) po predchozim odmasteni lepenych ploch lihem....
"Snad pro tvé sklony k zločinu, přistihl jsem tě při činu."
Osobně taky používám levné plastové notebooky. Entry level s plnotučným CPU (cca Pentium nebo i3) zásadně s Intel IGP. Tato třída notebooků (a nejmíň jedna třída nad ní) se vyznačuje konstrukcí pantů, která se sice u různých výrobců a v proudu času všelijak liší a obměňuje, ale společnou vlastností je kurvítkovost. Plasty kolem pantů jsou první, co popraská a opadá. Normálnímu člověku nezbývá, než ten krám vyhodit. Ale já nejsem normální. A než několik dnů zabydlovat nový počítač, když starý jinak po všech stránkách funguje, moje úvaha je taková, že vyztužením šasi kolem pantů ušetřím několik dnů času, které by mě stálo zabydlování nového počítače, nemluvě o zvykání si na třistapadesátý naschvál jiný layout klávesnice, opět o něco ojebanější touchpad apod.
Takže jsem už dva nebo tři noťasy vyztužil. Hliníkovým plocháčem přiměřeného průřezu. Nemá cenu ty křehké plasty lepit/vařit. Vždycky jsem po nějaké prohlídce původní konstrukce našel řešení, kde ubrat kus původního zpuchřelého plastu a vkusně vetknout kus přesně říznutého a připilovaného hliníku. Nebo zvenčí přidat, nějak esteticky hodnotně. Pořádné pádlo, aby se ve smyslu páky opřelo o dosud zdravé plastové šasi o kus dál. Samotné panty mívají dost tlustý materiál a jsou děrované (a vrtat do nich moc nejde, leda kobaltovým vrtákem a moc se mu nechce). Prostě využiju původní díry v pantech, proti nim si navrtám hliník, případně do něj říznu závity. Pokud potřebuji "vypodložit" lokálně rozdrobené plasty na šasi, abych vymezil původní vzdálenosti, použiju původní mosazné závitové zálisky (nyní vylámané) jako distance, nebo použiju standardní distanční sloupky, nebo vyleju kus šasi horkým lepidlem (tavnou pistolí) a hliník nebo pant rychle přitisknu na místo, aby si sám "vyrobil lůžko". Když se to celé stáhne pomocí šroubků, tak horké lepidlo v roli distanční podložky funguje velice dobře (není namáháno tahem). Je potřeba pracovat trochu opatrně, aby člověk neudělal víc škody než užitku (to jsem už taky zažil). A není od věci, když už se v tom člověk vrtá, zkontrolovat stav izolace na wifi pigtailech v průchodu kolem pantů, a případně je vyměnit nebo opravit.
Řekl bych, že použité plasty mají životnost naschvál nastavenou na několik málo roků. Pak vyšumí změkčovadla a začne se to celé drolit pod rukama. Osobně tomu říkám "čínský polystyren". Ovšem kolem kovových polotuhých pantů je navíc nepochopitelně zeslabená/odfláknutá statika plastové konstrukce, takže to tam logicky prdne o pár let dřív, než se rozdrolí zbytek. Nejlíp změnou geometrie popraskaných plastů taky přestane fungovat kontakt=čidlo zavírání víka, takže noťas při zavření neusne apod. Starý Acer Extensa 5220/5620 měl ve víku takové plechové pomocné vinglíky mezi pantem a vnitřním konstrukčním kovovým rámečkem displeje - a ty pomocné vinglíky měly opět konstrukční slabé místo (kovové) které řízeně prasklo "bezpečně po dvouleté evropské záruce, ale ne zbytečně dlouho po jejím konci".
Na tu poladěnou Extensu jsem byl zvlášť pyšnej. Lidi to vnímali spíš jako nějaké čínské designové pozlátko na hračkovém noťasu pro děcka, jenom občas někdo začal ostřit na nepřesné opracování plastů pilkou na železo a na otřepy na šroubcích M2.5, které jsem zkrátil štípačkami, jenom jsem protáhl závit očkem a už mi nějak nestálo za to je "odjehlit" / dobrousit na přesnou délku ;-) Bohužel byla ve víku ještě další výrobní chybka: výstelka samolepícím alobalem byla nepřesně usazená a v jednom místě se lehce dotýkala desky měniče podsvícení (v té době ještě CCFL). Takže displej "chrastil" a zhasínal. A zhruba ve chvíli, kdy jsem to našel, zavýskl jsem radostí, že to konečně odstraním, a začal jsem kolem toho šroubovat, tak jsem netušil, že ten měnič má na vstupu tvrdých 19V z baterky i ve chvíli, kdy je počítač vypnutý. Nevyndal jsem baterku. Ten uzemněný alobal se potkal s tvrdými 19V, zem se mocně zavlnila a nějakým řídícím vstupem (PWM pro nastavení jasu) dostal SuperIO čip na motherboardu zpátky kopanec několik voltů a bylo hotovo.
Z me zkusenosti s vyrobou plastu v CN bych vyrobce nepodezrival z umyslnych "kurvitek", za tim stoji spis setreni 'kde to jen jde'. Muze to vypadat i tak, ze cinan jako subdodavatel neustale snizuje kvalitu s kazdou serii az dojde za hranu pouzitelnosti, kde to uz neprojde. A pak posune trosku latku a okolo te osciluje ;-).
Sam to vidim co delaji nase vyrobky po intenzivnejsim pouzivani za 2-3-5 let, moc hrdy na to nejsem, ale neumim to lepe.
Kdysi u lecčeho tak řešil, ale zevnitř. Jenže tohle není nejlepší způsob opravy. Jednak v oblasti spoje dochází k rozkladu plastu, který křehne, druhak zvenčí výsledek není pohledný. .
Nejlepší je rozebrat, slepit speciálním lepidlem na plasty, vyztužit zevnitř a nechat úplně vyzrát nejmíň 24 hodin. Bez ohledu na to, že to lepí "hned". Nejčastější chybou je netrpělivost. Většinou používám čirý peckalep "GUMMI". Trošku houževnatější než standard. Ale do té praskliny by byl nejlepší na ABS určený speciál.
Proč to praská i přes opatrné zacházení? Špatná konstrukce, šetření nákladů, soutěž o umístění v hitparádě tenkých a lehkých. Příliš "pro jistotu" tuhé panty. Kdyby notebook byl jen o čtyři milimetry vyšší a o pár deka těžší, byl by daleko pevnější. Jenže čtyři milimetry a pár deka je nyní strašně moc. Ono se to dá udělat tenké a pevné, jenže ne z plastů, zvlášť takových.
Vylamování pantů a praskání víka bylo typické například pro Acer řady 512, 513. Praskání zvenčí od hlaviček šroubků pantů u FS AMILO 3205, totéž v horším u Thinkpadu L540, u toho hrozilo odlomení pravého rohu základny. Vyřešil slepením a vyztužením. U Thinkpadu i vnějšími podložkami pro zadní šroubky tak aby se síla nepřenášela na základnu v místě průchodu, ale aby byla sevřená mezi držák pantu uvnitř a podložkou zvenčí. Podložky vypiloval z černého konstrukčního plastu a přilepil. A když už je to rozebrané, tak i vyndat panty a povolit je "akorát". U Acer Extensa, typická skořepinová konstrukce se subtilními nálitky, došlo k rozlámání uchycení pantů ve víku. V tomhle případě hlavní příčinou bylo rozlomení levé kovové bočnice spojující pant s displejem. Jak jinak, než v místě zeslabením otvorem pro upevnění šroubkem z boku do displeje. Celek ztratil tuhost rámu, vzalo to s sebou i uchycení pravého pantu. K dostání jen komplet víka za nesmysl. Kus výztuhy jsem vyrobil z plechu a spájel. Panty povolil a ve víku upevnil termolepidlem "na hulváta". Je to poznat jen podle trošičku širší spáry z boku. Už rok to drží.
Nejlepší je prevence. Vybírejme s ohledem na kvalitu konstrukce.Spousta nových notebooků, i levnějších, je odolnějších, má více kovových dílů v konstrukci. A když už se stane, trpělivě si "zamodelařit". Kdo umí vzít do ruky páječku, zvládne co je třeba.
Co s tím "spájeným" krytem? Nejlepší vyměnit za nový. Jestli je to čas a nálada, tak rozebrat, vylaminovat zevnitř tkaninou a lepidlem, zvenčí perfektně vytmelit a vybrousit, a celý díl nalakovat tak jak se lakují plastové spojlery u aut. Základ na plasty a lak. K dostání v každé hyperďouře. Jestli se to vyplatí s ohledem na stáří, využitelnost a dobrý pocit. Ono by to stačilo bez rozebírání jen oblepit, obrousit a stříknout, jenže hrozí, že to praskne znovu.
Ať tak či tak, držím palce.
Na článku se mi líbí to vyhýbání acetonu - přitom konkrétně na ABS je to věc první volby, jak na změknutí případně i pokus o slepení, tak i na úpravu povrchu. Navíc stačí pár kapek, v nouzi (nezkoušel jsem, je možné že tam bude i pár ošklivostí vedle acetonu) asi i ukrást manželce z odlakovače na nehty.
Autorovi bych doporucil tuto FB skupinu. Zcela uprimne.
https://www.facebook.com/groups/334916730554996/?multi_permalinks=621480478565285&comment_id=622840705095929¬if_id=1599597585072013¬if_t=feedback_reaction_generic&ref=notif