Hlavní navigace

Technologičtí giganti se spojili. Stvoří svobodný formát videa

2. 9. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Amazon, Cisco, Google, Intel, Microsoft, Mozilla a Netflix. To jsou firmy, které řekly ne patenty ověnčeným formátům z rodiny MPEG a rozhodly se vytvořit společný formát videa. Svobodný a bezplatný. Vzhledem k jejich tržní síle to není žádný pošetilý plán, ale začátek zásadní změny celého ekosystému.

Nedávno jsme vám přinesli článek, ve kterém jsme popsali komplikovanou situaci ohledně nových formátů videa. Nyní se situace překvapivě velmi pohnula správným směrem. Největší společnosti z technologického byznysu se spojily a vytvořily Alliance for Open Media, jejímž cílem bude vytvořit svobodný a bezplatný formát videa a porazit tak patenty ověnčené formáty z rodiny MPEG – aktuálně zejména H.265.

Zakládající členy aliance tvoří Amazon, Cisco, Google, Intel, Microsoft, Mozilla a Netflix. Později se budou moci přidat i další firmy. Sdružení firem je velmi silné už jen proto, že společně v podstatě dominují internetovému videu (YouTube je součástí Googlu) a trhu webových prohlížečů, takže prosadit společný formát by pro ně neměl být velký problém. Asi nejpřekvapivější je účast Microsoftu, který dosud odmítal podporu jiných formátů než MPEG.

To nejlepší ze třech formátů

Z Alliance for Open Media nejspíš nevzejde žádný opravdu nový a revoluční formát. Aliance totiž má k dispozici rovnou tři formáty, přičemž z každého zřejmě použije to nejlepší. Jedná se o již zavedený formát VP9/10 od Googlu, formát Daala vyvíjený za podpory Mozilly a nakonec formát Thor, který teprve nedávno uvedlo Cisco. Všechny zmíněné formáty jsou open-source.

Zatím nebylo oznámeno, kdy se dočkáme finální specifikace formátu, případně rovnou nasazení v praxi. Osobně předpokládám, že to bude záležitost nejméně jednoho roku, pravděpodobně ale spíš dvou let. Jisté je, že pro formáty MPEG to bude představovat značný problém a pro organizaci MPEG LA, která vybírá licenční poplatky, značný pokles příjmů. S tak velkou konkurencí se ještě nikdy potýkat nemuseli.

Nativní podpora DRM

Jednou z hlavních předností nového formátu bude nativní podpora DRM, resp. šifrování obsahu. Pravda, uživatelé se k tomu staví spíš neutrálně až negativně, ale pro distributory velkého obsahu (filmy, seriály) je v současnosti veledůležitá. Bez ní většina filmových studií vysílací práva neprodá. Časem by tak např. Netflix měl běžet přes HTML5, s novým formátem videa a bez nutnosti dalších berliček, které zajišťují šifrování videa.

Root obecny

Základní cíle/vlastnosti nového formátu mají být tyto:

  • interoperabilita a otevřenost
  • optimalizace pro web
  • škálovatelnost pro jakákoliv moderní zařízení při jakékoliv přenosové kapacitě
  • nízké výpočetní nároky a hardwarová optimalizace
  • nepřetržité živé streamování videa ve vysoké kvalitě
  • flexibilita pro komerční i nekomerční obsah

Alliance for Open Media spadá pod křídla Joint Development Foundation, která poskytuje zázemí pro podobné společné projekty více firem a zejména zajišťuje vhodnou právní formu a ochranu. Nároky zákazníků na kvalitu médií rostou a naplnění jejich očekávání vyjadřuje spojení sil napříč celým ekosystémem, říká Gabe Frost, výkonný ředitel aliance.

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.