Hlavní navigace

The Mana world: svět s manou bez many

29. 5. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Žánr MMORPG se na Linuxu hledá těžko a jen velmi malé množství MMORPG her je plně zdarma. Dnes si posvítíme na jeden klenot linuxové herní scény. V The Mana World sice zatím nenajdete žádné uplatnění many, po které se hra jmenuje, ale poskytne vám mnoho hodin zábavy s lidmi ze všech koutů světa.

The Mana World je projekt na vytvoření inovativní 2D MMORPG hry, který se snaží nabídnout mnoho možností a velký svět plný monster a úkolů čekajících jen na vás. Ve hře na vás navíc čeká velká komunita hráčů, kteří vám samozřejmě rádi pomohou při začátcích ve hře. Úkoly ve hře jsou ve většině případů stejné, musíte postavě přinést věci, o které si požádala. Za to dostanete zbraň, štít či další užitečnou věc. Věci, potřebné do úkolů, vypadávají někdy z nepřátel, které zabíjíte. Bohužel ve většině případů je velmi malá šance na to, aby vám věc z protivníka vypadla, a proto je hodně úkolů zdlouhavých. Hra se sice jmenuje The Mana World, ale v nynější verzi vaši manu nikdy nevyužijete, kouzla a podobné věci jsou plánovány do velmi vzdálených verzí.

Mana world

Ovládání

Jelikož je hra 2d, dobře se ovládá jak myší, tak klávesnicí, takže si každý vybere své preferované ovládání. Ovládání myší je samozřejmé, kliknete na místo, kam chcete jít, a postava vám tam samozřejmě půjde. Útoky a mluvení s počítačem ovládanou postavou obstarává také kliknutí myší. Trochu složitější již je ovládání klávesnicí, v které jsou základní věci jako pohyb obstarávány směrovými šipkami a útok na nejbližšího nepřítele klávesou X. Samozřejmostí ve hře je možnost nastavení ovládání k obrazu svému.

Mana world

Grafika

Ve hře je velmi pěkná pixel-art grafika, což je grafika, která byla na počítači kreslena bod po bodě, pixel po pixelu. Díky tomu vypadá hra velmi dobře a nemá se za co stydět. Hráči mají možnost spolupracovat s tvůrci tím, že mohou nakreslit nový objekt či mapu do hry a tvůrci ji rádi přidají do další verze. Do hry se plánuje sestavit celý velký ostrov, z kterého je nyní sestavena asi jedna osmina. Další zajímavost ve hře je změna barev oblečení, které vám některé postavy ve hře nabízejí.

Mana world

Další možnosti

Ve hře je mnoho dalších možností, které byste v jiných hrách marně hledali. Například možnost mít svatbu s kýmkoliv opačného pohlaví ve hře je velice dobrá. Dále bych mohl zmínit vtípky, easter eggy a další věci, například v ledové vesnici na vás čeká kapitán Kirk a jeho pomocník Spock ze seriálu Star Trek. Dále se někdy dějí speciální události, jako například duchové útočící ve vesnici na Halloween. Ve hře je také 6 hráčů, kteří obstarávají funkci herních „policistů“ a kontrolují, zda se někdo neporušuje pravidla hry. tito „Game Masteři“ jsou jen obyčejní hráči vybrání vývojáři hry pro jejich dobrou reputaci a mohou být rozpoznáni čepicí s písmeny GM. Zajímavostí je, že na stránkách hry sami tvůrci dávají na přečtení návod na všechny úkoly ve hře.

CS24_early

Mana world

Instalace

Instalaci provedeme stažením zdrojového kódu ze stránek hry, a poté dobře známým seskupením příkazů „configure“, „make“ a „make“ install hru nainstalujete. Můžete si také do hry stáhnout samostatné hudební soubory, které by se měly nakopírovat do adresáře /usr/local/sha­re/tmw/data/mu­sic. Samozřejmostí je, že v některých distribucí najdete hru již přeloženou a připravenou.

Závěr

Plusy: Grafika, Hratelnost, Přátelská komunita, Možnost vytvoření vlastních map a objektů, hodně možností při hraní.
Mínusy: někdy příliš těžké řešení úkolů.
Verdikt: Skvělá MMORPG hra, která velmi zaujme rozsáhlými možnostmi.

5z5

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku