Mozna spatna formulace a priznavam, ze ne zcela uplna. Myslim ale, ze jsem se nedopustil zasadniho zkresleni skutecnosti ...
Puvodne se jednalo o protokol, ktery spolecnost ericsson vyvinula pro interni potrebu. Nasledne architekturu protokolu revidovala a uvolnila pro open source vyuziti.
Pro upresneni citace ze stranek projektu (tipc.sf.net):
"TIPC is distributed as an Open Source product under a dual BSD/GPL license."
Myslim, ze je trochu chyba a skoda, ze ste hned v nadpise/clanku neuviedli, ze sa jedna o dualnu licenciu BSD a GPL. Na strankach projektu je to jasne napisane a root.cz nie je iba o propagacii GNU. ;-)
Inak nie je mi celkom jasne naco protokol (architektura?) potrebuje nejake licencovanie. Ale priznam sa, ze clanok som este (poriadne) necital. Kazdopadne vdaka zan.
"Nejmarkantnější je situace zřejmě u signalizace, kdy např. při použití signalizačního protokolu SS7 je efektivní délka přenášených dat nejčastěji mezi 3 až 5 B."
Potkal autor vůbec někdy SS7? Má vůbec představu, jak fungují vrstvy MTP, SCCP, TCAP, ISUP nebo MAP? Ví co je to SIGTRAN a že je postavený právě na SCTP a že byl SCTP právě pro SS7 vyvinut v rámci SIGTRANu?
Clanek nebyl psan jako odborny, ale pro sirokou verejnost. Jsou zde tedy zjednoduseni oproti skutecnosti. Bylo potreba najit snadny priklad popisujici podminky, ve kterych se pohybujeme a pokud mozno bez implementacnich zavislosti. I uvedeny priklad vystihuje urcite specificke podminky prostredi, o kterem se bavime, a o to slo.
Cili rad upravym nepresnosti, kterych jsem se vuci vam dopustil. Pojem "signalizacni protokol SS7" neni spravne. Spravne se jedna o protokolovy stack, ktery obsahuje vetsinu vami jmenovanych protokolu. Odkaz na "nejcastejsi delku dat" je odkaz na zpravy FISU, LSSU, ... ktere z principu jsou nejcasteji vymenovanymi zpravami. V clanku, ale neni napsano, ze by se v realnem nasazeni tyto zpravy prenasely primo nad IP, TCP, ... Naopak ve skutecnosti je snaha se tomuto vyhnout kvuli velkemu overheadu.
Nicmene na zaver chci poznamenat, ze z vaseho prizpevku mi pripada, ze jste nepochopil, ze se v clanku bavim o komunikaci uvnitr ustredny a nikoli vne (meziustrednova komunikace). SCTP je mocny protokol, ale pro podminky komunikace, ktere uvnitr ustredny panuji je zbytecne robustni. Ostatne vse by melo byt zrejme z posledniho mereni, ktere je na adrese uvedene v zaveru clanku.