Hlavní navigace

Tower of Guns: dobytí generující se věže

Jakub Zelenka

Cesta je lemována zbraněmi, které vás nemilosrdně sestřelí, budou-li mít příležitost. Prostředí působí jako z nějakého dystopického filmu a po každém startu hry se změní. Zbraně si pamatují různé fígle a postava se může spolehnout pouze na ně. To je Tower of Guns – roguelike střílečka pro hráče, co se nebojí umírat.

Bojíte se umírání? Tak byste se měli netradiční nezávislé hře Tower of Guns raději vyhnout. Protože obrazovku s nápisem konec hry uvidíte až moc často. Zkušení hráči se nemusí bát, že by se jim toto prokletí vyhnulo. Tato střílečka opravdu nikoho nešetří a snad vás i chce ze začátku naučit prohry, abyste v budoucnu mohli dorazit do blízkého, ale ve skutečnosti vzdáleného cíle.

Tower of Guns je roguelike střílečka obohacená o RPG prvky. To znamená, že vám nebude nic odpuštěno. Prostředí se po každém zapnutí mění a nepřátelé se zjevují zcela náhodně na různých místech. Podobné je to i s předměty, které na své cestě naleznete. Někdy vás štěstěna odmění vzácnou schopností ničící nepřátele po desítkách, jindy zase bude živořit a proklínat hru, že vás chce cíleně už od začátku dostat.

Tower of Guns obrázky k recenzi.

Na počátku vzniku 3D stříleček jste se pohybovali v jakýchsi arénách, podobného mota se drží i Tower of Guns. Vstoupíte do místnosti, ve které se náhle objeví několik nepřátel. Máte možnost je buď obejít a hledat dveře do další místnosti, nebo se pustit do boje a užít si vypadané předměty a různé bonusy. Ani jedna z cest není vyloženě špatná. Pokud se ale budete vyhýbat konfrontaci, vaše zbraň se nebude vyvíjet a v pozdějších fázích budou střely silné asi jako čůrek z vodní pistole.

Zbraně získávají zkušenosti

Zbraně totiž sbíráním bodů zkušenosti padajících z monster levelují. Každá úroveň je navíc docela znát. Přidává nejen nové efekty ke střelbě, ale nepřátelům ubírá také radikálně více. Takže i když si zpočátku vyberete z nabídky jen jednu zbraň, se kterou pak musíte projít celou hru, nebude vás střílení nudit. Spíš se naopak budete těšit, jaké nové bonusy v dané úrovni autoři přichystali.

Tower of Guns obrázky k recenzi.

Dále vaše postava může využívat perky. To jsou pasivní schopnosti zvyšující například rychlost. Stejně jako u zbraní jsou po zahájení kampaně neměnné. Pak můžete v misích nalézt i sekundární schopnosti. Ty třeba promění všechny vaše střely v ohnivé koule nebo vystřelíte super raketu demolující vše v okolí. Těchto schopností je pár desítek a nalézt je všechny zabere pěknou řádku hodin. Z hlavních monster totiž padají náhodně. Také se dají koupit ve speciálních baňkách za poměrně velké množství zlaťáků padajících z nepřátel.

Pokud jste dobří, Tower of Guns můžete dokončit i za méně než hodinu. Přesto se při opětovném hraní nudit nebudete. Prostředí se totiž kompletně generuje. Úrovně tak vypadají pokaždé jinak, a pokud náhodou narazíte na podobnou arénu, nepřátelé se na 100 % budou objevovat v jiném pořadí a na jiném místě. Hrajete tak pokaždé doslova jinou kampaň. Snaha získat všechny odznáčky a zbraně tak nesklouzne do stereotypu.

Tower of Guns obrázky k recenzi.

Generované úrovně jsou atraktivní

Navíc je neuvěřitelné, jak skvěle si generátor poradí s atraktivitou jednotlivých levelů. Ty pořád vypadají, jako by je pečlivě navrhoval člověk. Většina arén vás okouzlí svou neuvěřitelné vzdušností s jistou dávkou megalomanství. Autor vsadil na steampunkovou stylizaci. Prostředí tak bude evokovat jakousi automatizovanou továrnu. Potkáte třeba velké pece nebo ozubená kola. Navíc se to všude bude hemžit různými gejzíry výparů a místo vody bude žlábky protékat roztavený kov.

V podobném stylu jsou navrženi i nepřátelé. Většinu času vám budou postup znepříjemňovat jakási statická děla. Ta se časem zvětšují nebo střílejí v kratší frekvenci. I když nepřátelé ve většině případů stojí na místě, vyhnout se jejich střelám chce opravdu hodně cviku. Kolikrát dokonce platí, že i jedno malé zaváhání bude odměněno poměrně rychlou smrtí. A jak už to u roguelike her bývá, budete muset zahájit kampaň zase hezky od začátku.

Tower of Guns obrázky k recenzi.

Závěr a konečné hodnocení

Tower of Guns je neskutečně zábavná střílečka okořeněná o RPG prvky v neustále se nově generujícím prostředí. Nečekejte žádné revoluční novinky, které by obohatily žánr, budete se prostě bavit nad skvěle řemeslně zpracovanou žánrovkou.

Výhody

  • Generované prostředí
  • Zábavnost
  • Obtížnost
  • Zpracování

Nevýhody

  • Někdy horší grafika
  • Chybí multiplayer
Našli jste v článku chybu?

14. 11. 2014 8:12

Hmmm (neregistrovaný)

Netusim aky mas problem...

16. 11. 2014 19:29

panika (neregistrovaný)

roguelike proste neni pro kazdeho, stejne jako kazdeho nechytne pasians, fotbal, nebo sportovni rybareni. mne osobne HODNE bavily tyto

http://www.ancardia.com/download.html
http://doom.chaosforge.org/

dale jsou zname treba nethack, nebo treba dwarf fortress.


Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

DigiZone.cz: TV Philips a Android verze 6.0

TV Philips a Android verze 6.0

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy