Hlavní navigace

Trendy okolo SSD

9. 9. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Dosti bylo studování SSD z hlediska hardcore-technologického, uživatelského a praktického, dnes konečně nadešel čas i na malé trendové okénko. Podíváme se, co se v této oblasti chystá, jak SSD vnímají ve společnosti Hitachi a řekneme si, jak na nástup SSD reaguje klasické HDD.

Jestli se v něčem shodly takřka všechny prognózy IT magazínů pro rok 2010, tak v tom, že letošek bude rokem klíčovým pro SSD. I když se o SSD leckde nemluvilo na prvních příčkách podobných žebříčků, stále se umístily minimálně v první desítce očekávaně úspěšných technologií. A očekávání je to pochopitelné – vždyť jde o velmi slibnou ukládací technologii, jež by jednou mohla disky zcela nahradit tak, jako kdysi disky nahradily magnetické pásky a magnetické pásky kdysi děrné štítky. Přednosti SSD vůči HDD jsou obecně velmi dobře známy a navíc na Rootu hojně probrány, takže nebudeme posté rozpitvávat zcela zřejmé a přejdeme rovnou k zajímavějším vě­cem.

Co nám chystá trh?

SSD přirozeně již dávno nejsou doménou nejtvrdšího jádra techno-fetišistů a příznivců IT s miliony v kapse, ale pěkně se nám tlačí do mainstreamu. Pravda, kapacita nejméně objemných SSD není proti diskům nijak vysoká, ale pro systémový disk stačí i pár GB (ano, víme a sami známe osoby, kterým i dnes stále stačí 16 kB Atari OS u Atari 800 XE). O skutečném „zmasovění“ SSD na trhu nicméně můžeme mluvit zhruba někdy od letošního března, kdy společnost OCZ Technology Group Inc. začala nabízet svůj první disk pod cenou 100 USD. Tu brzy nato následoval i Intel se zahájením distribuce X25-V Value SATA SSD v ceně 125 USD.

Pokud jde o minulý rok, tak v tom se prodalo zhruba 5 milionů SSD. Aktuální rok by měl přinést navýšení hned dvojnásobné. Rok 2011 by měl na trh přinést cca 17–18 milionů SSD, rok 2012 nějakých 32 milionů SSD, rok 2013 kolem 57 milionů SSD a rok 2014 téměř 90 milionů SSD. Jak se sami můžeme přesvědčit, trh táhne především sekce netbooků a podobných přenosných udělátek tvořící typicky mezi 50–70 % z celkového podílu. Je zřetelné, že prodeje v enterprise sféře sice nejsou (a logicky ani nebudou – MP3manů se jistě prodá více jak podobných řešení) co do počtu nijak vysoké, naopak na celkovém obratu, resp. zisku dané konkrétní firmy by se však měly podepsat pěkně.

Jak to vidí inženýři z Hitachi?

Na jaře letošního roku se odehrál zajímavý rozhovor mezi Steve Pereirou (ředitel a viceprezident Hitachi Global Storage Technologies) a známým magazínem Tom’s Hardware, z nějž připomínáme ty nejšťavnatější kousky:

TH: „Jak vidíte obecné trendy v oblasti úložných technologií?“ SP: „Průměrné datové nároky uživatel se zvýšily o 55 % v porovnání s rokem předchozím. To jsou všechny ty digitální fotografie, e-booky, video a další data v jejich mobilních zařízeních.“

TH: „Co si myslíte o budoucnosti hybridních disků? Je dnes vůbec ještě stále smysluplné kombinovat SSD a HDD do jednoho balení? Nebo se snad podobná kombinace může ujmout u nějakého z příštích OS typu Windows 8?“ SP: „Hybridní disky jsou na trhu již 4 roky a jejich prodeje se nedají označit za nijak přehnaný trhák – důvodem pro to je to, že nenabízejí žádné výraznější navýšení rychlosti.“

TH: „Jaký máte názor na konkurenci SSD a HDD? Jaké segmenty mají nejlepší předpoklady pro kompletní nahrazení?“ SP: „SDD již nahradily HDD na jedné klíčové pozici – 1“ HDD jednotky typu Microdrive jsou dnes takřka dokonale nahrazovány právě SSD. Také trh 1,8“ disků vykazuje zřetelný příklon k SSD.“

A co na to vše HDD?

Staré dobré pevné disky ještě zdaleka neřekly své poslední slovo a to hned z několika důvodů. Předně, výrobci HDD slibují další moderní technologie zpřístupňující opět o něco větší kapacity. Jinými slovy, hustota zápisu ještě zdaleka není na své fyzické hranici. Bude samozřejmě otázkou, zda se klíčoví výrobci rozhodnou i nadále financovat zkoumání těchto odvětví (měly by, pokud jim z HDD poplynou aspoň nějaké zisky), rozhodně ale nelze očekávat, že disky zcela zmizí. Je pravděpodobné, že jejich ústup bude pozvolný a dlouhodobý. Jistý příkřejší pád obliby by ovšem takřka jistě nastal v tom případě, kdy by se SSD staly cenově i kapacitně atraktivnější nežli právě HDD. Disky by se mohly stát ještě po dlouhé roky tržně úspěšné i v případě, že by se jejich tvůrcům podařilo nabídnout další zajímavou přidanou hodnotu – namátkou radikálně snížit spotřebu diskových polí apod.

CS24_early

Je tedy pro mě lepší SSD nebo HDD?

Na tuto otázku lze odpovědět stejně těžce, jako na tu, zda je lepším příborem vidlička nebo nůž. Na některé věci se zkrátka víc hodí vidlička a na jiné nůž – záleží na tom, co právě potřebujete. Nožem sice vidličku (a naopak) zastoupíte (extrémisté je dokonce mohou funkčně zcela prohodit a krájet vidličkou a nabírat nožem), ovšem proč to dělat, když by se tím člověk připravil o to nejlepší, co mu daný nástroj a technologie může poskytnout? Nalézt optimální kompromis SSD/HDD je tedy vždy na konkrétním případu a osobě…

A něco k finálnímu zamyšlení…

Na letošním Flash Memory Summitu 2010 v Santa Clara Convention Center se diskutovalo o mnohém, ovšem jedno téma nás zaujalo skutečně nadprůměrně: totiž to, zda budou moderní a stále rychlejší SSD disky časem konkurovat nejen HDD, ale také RAM. Nahrazení RAM i HDD výhradně SSD je ale na každý pád myšlenka odvážná, velmi odvážná…

Zdroj

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Hájek vystudoval obor "Aplikace výpočetní techniky v ekonomice", živí se jako novinář a má rád Gentoo, Javu a Free Pascal.