Hlavní navigace

Trine 2: tři hrdinové se vrací

20. 7. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

První díl skákačky Trine nejen dobře vypadal, ale také se skvěle hrál. Nyní autoři po letech přichází s pokračováním a opravují některé neduhy jedničky. Vydejte se v kůži tří hrdinů na dobrodružnou výpravu za záchranou pohádkové říše, která vás okouzlí už po několika minutách strávených ve hře.

První díl Trine v roce 2009 poměrně rozvířil stojaté vody stagnujícího žánru skákaček na osobních počítačích. Ukázal, že i v dnešní době po přechodu na 3D grafiku má tento žánr ještě co nabídnout a může obsahovat i moderní herní principy. Autoři vsadili především na povedený fyzikální model, s jehož pomocí hráči řešili rozličné hádanky. Ty sice nebyly extrémně těžké, ale velmi zásadně obohacovaly hratelnost. Nejednalo se tak už o pouhé skákání, ale o kombinaci několika herních stylů, které autoři dokázali skvěle skloubit.

Trine 2 neprošel žádnou revolucí. Proč taky zásadně měnit to, co velmi dobře funguje. Autoři odstranili několik neduhů prvního dílu a připravili pro tři herní charaktery nové dobrodružství. Herní příběh ale bohužel plně nevyužívá potenciál nádherného pohádkového světa. Jedná se spíš o kulisu, aby byl postup vpřed něčím obhájen. Děj se rozvijí jen velice pomalu a první hodinu a půl nebudete vědět, co se vlastně děje a jaký má vaše pouť vůbec smysl.

Obrázky ze hry Trine 2

Tři postavy v jednom těle

Zhostíte se tří herních postav. Ty se zásadně liší nejen svými charaktery, ale také schopnostmi. Jako s prvním se seznámíte s bázlivým čarodějem Amadeem. Ten dokáže donutit některé objekty levitovat nebo přičarovat nové. Hlavní bojovou silou ve skupině je obtloustlý rytíř Pontius. Na boj na dálku a zdolávání na první pohled nepřístupných míst je tu zas zlodějka Zoya. Všichni se nacházejí v jednom těle. To dostává podobu i schopnosti vámi aktuálně zvolené postavy. Mezi jednotlivými charaktery můžete volně během hraní přepínat.

Jednotliví hrdinové mezi sebou vedou dialogy. Ty ale občas nedávají smysl nebo nevyjadřují osobnost dané postavy. Už v první kapitole například zlodějka Zoya kleje, že se jí teď nehodí vyrazit na dobrodružství a o větu dál náhle obrátí o 180° a s nadšením s ostatními vyrazí. Kromě postav vás příběhem doprovází i vypravěč. Ten svým projevem sice nenavodí takovou atmosféru jako vypravěč v nedávno recenzované hře Bastion, ale dokáže některé zlomové okamžiky v příběhu srozumitelně vysvětlit.

Obrázky ze hry Trine 2

Postavy se postupem hry vyvíjejí

Do hry je implementován jednoduchý systém vývoje postav. Po nasbírání určitého počtu orbů nebo modrých lahviček, je vám přidělen jeden zkušenostní bod. Za něj si můžete koupit nějakou schopnost. Kouzelník tak bude schopen vyčarovat víc objektů najednou a rytíř mrazit své protivníky štítem. Některé schopnosti stojí víc než jeden bod, a proto na ty lepší budete muset chvíli střádat. K dokončení hry ale není nutné odemknout všechny schopnosti jednotlivých postav. Jen to ulehčí práci a zvýší počet možností, jak řešit různé hádanky a situace.

Opravdu nádherná je grafická stránka. Trine 2 je neskutečně pohádkově vypadající hra. Prostředí se každou chvíli mění, překypuje barvami a na své pouti potkáte mnoho zapamatovatelných momentů. Když se setkáte s drakem nebo obří ropuchou, budete přímo uchváceni, jak autenticky vypadající monstra dokázali autoři hry vytvořit.

Obrázky ze hry Trine 2

Velkou roli v Trine 2 hraje voda a oheň. Tyto dva elementy se chovají velmi realisticky. Často tak budete dopravovat vodní pramen k semínku kouzelné rostliny, která vám rozrazí cestu dál, nebo prohánět horkou páru železnými trubkami. Podobně jako ve hře Portal občas narazíte portály. S nimi můžete za pomocí pák manipulovat. Spíš než k přenosu vašich postav slouží k přenášení různých elementů. Například plamenu ohně.

Soundtrack oproti grafice není tolik nabitý. V hlavě mi utkvěl v podstatě jen hlavní hudební motiv. Okolní prostředí je slušně ozvučené a zvuky určitě přidávají na atmosféře, ale při soubojích jsem si velmi brzo všiml, že se mnohé zvuky slyšitelně opakují. Jejich větší rozmanitost by určitě nebyla ke škodě.

ICTZ23

Obrázky ze hry Trine 2

Závěr a konečné hodnocení

Trine 2 je zdařilé pokračování parádní skákačky s prvky logické hry a RPGéčka. Nečekejte žádné dramatické vylepšení herních možností oproti prvnímu dílu. Jedná se o příjemnou evoluci a opravu některých herních neduhů. Postavy jsou nyní lépe vyvážené a už se jako u prvního dílu nestane, že byste strávili 50% hry v kůži jen zlodějky nebo čaroděje. Škoda jen nevýrazného příběhu. Tak nádherný svět by jistě dokázal posloužit jako velmi hezká kulisa pro pořádně epický příběh.

P.S.: Hru můžete za 23,99 dolarů zakoupit na oficiální stránce hry.

Výhody

  • Grafika

  • Atmosférický svět

  • Tři rozdílné postavy

  • Hádanky

Nevýhody

  • Zvuky

  • Příběh

  • Dialogy postav