Hlavní navigace

Týden ve zkratce: distribuce na aktuální scéně

3. 6. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V uplynulém týdnu jsme se věnovali především linuxovým distribucím, se kterými se můžeme aktuálně setkat. Podívali jsme se na velmi čerstvou Fedoru 7 a představili jsme si velmi úspěšný PCLinuxOS. Operačních systémů se také týká virtualizace - představili jsme si proto také VirtualBox.

Systémy a virtualizace

Uplynul další, opět trochu prodloužený půlrok od vydání poslední Fedora Core a projekt Fedora opět připravil pokrm pro dráždění našich internetových připojení a pro smažení v našich mechanikách na čím dál nenasytnější média. Novinek je požehnaně, byť většina z nich nespadá do oblasti „hodně vidět”.

Adam Covex Přibyl: Od Fedora Core 6 k Fedoře 7

O distribucí PCLinuxOS už jste zřejmě něco zaslechli. Patří mezi ty systémy, o kterých mnoho linuxáků ví, ale nikdy je neviděli. Zároveň ovšem patří mezi ty, o které se má smysl zajímat. Podíváme se tedy PCLinuxOS pořádně na zoubek. Čím se liší od ostatních distribucí? Co nabízí běžnému uživateli?

Petr Krčmář: PCLinuxOS: čerstvý boxer v ringu

Na poli linuxové virtualizace máme několik stabilních a notoricky známých hráčů. Nyní je ovšem k dispozici další nástroj, který zřejmě změní pohled na virtualizaci v Linuxu. VirtualBox přináší velmi kvalitní vnitřnosti zabalené do úhledného klikacího hávu. To mu společně se solidním výkonem dává šanci prorazit.

Petr Krčmář: VirtualBox: čtvrté kolo u virtualizač­ního vozu

Ostatní

Odůvodnění Microsoftu, proč nechce ukázat ony údajně porušované patenty je vskutku kuriózní – Microsoft na to nemá čas. A to i přesto, že ví počet porušovaných patentů, tedy by logicky měl vědět které patenty to jsou, uveřejnit je přesto nechce.

Jakub Šťastný: Microsoft prý nemá čas zveřejnit „porušované” patenty

Zda používat či nepoužívat MySQL se zamýšlejí na serveru Cio.com. Jako důvody pro MySQL uvádějí například všudypřítomnost, jednoduchost a dobrou podporu této databáze, naopak proti ní dle autora hovoří třeba její licenční podmínky a relativně malé stáří.

Jakub Šťastný: Používat či nepoužívat MySQL?

Ministerstvo informatiky České republiky doporučuje pro zveřejňování informací v elektronické podobě Open Document Format (jmenovitě .odt, .ods a .odp), pro webové dokumenty pak HTML 4.01 nebo XHTML 1.0, pro texty bez formátování (např. e-maily) prostý text a pro dokumenty, které se nebudou dále měnit, formát PDF.

Martin Hassman: Ministerstvo doporučuje ODF, HTML, TXT a PDF

Antispamová novinka poslední doby je projekt reCaptcha. Jedná se vlastně o využití klasického mechanizmu Captcha k digitalizaci knih pro projekt alexandrijské knihovny Internet Archive. Vlastní nápad je velmi prostý – místo náhodných znaků se podstrčí uživateli k přepsání dvě slova z některé knihy.

Jakub Šťastný: Znáte projekt reCaptcha?

Martin Hassman upozorňuje ve svém blogu na knihu Google Story, která byla nedávno přeložena do češtiny. Google Story rozhodně není programátorská příručka, její smysl je jiný – výprávět příběh společnosti Google, jak to vše vzniklo a jak se společnost dále vyvíjela. Knihu pár dní zpátky recenzovala Lupa.cz.

Jakub Šťastný: Znáte Google Story?

Martin Albisetti se na svém blogu zamýšlí nad důsledky růstu počtu uživatelů Linuxu zapříčiněné kupříkladu prodejem notebooků Dell s nainstalovaným Ubuntu. Dle jeho mínění se zdá být logickým řešením problému s přetížením mirrorů prosté sdílení balíčků přes P2P sítě.

Jakub Šťastný: Budeme balíčky stahovat přes P2P?

Společnost Google představila open source technologii určenou pro tvorbu aplikací, které budou moci pokračovat v činosti i v případě aktuální nedostupnosti připojení na internet. Google plánuje tuto technologii využít například ve své RSS čtečce Google Readeru.

Jakub Šťastný: Webové aplikace od Google již i offline

Cloud23

Lupa.cz upozorňuje na možné porušování zákonů EU společností Google. Problém spočívá v délce uchovávání dat shromážděných při vyhledávání. Ačkoliv společnost tuto dobu omezila na dva roky, i to je stále moc. Není to ostatně první konflikt tohoto typu, s nímž se společnost potýká – problémy měl již i v USA. Google tato data používá převážně v oblasti reklamy.

Jakub Šťastný: Porušuje Google zákony EU?