Hlavní navigace

Týden ve zkratce: Jak se podniká s open source

18. 11. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

V uplynulých sedmi dnech jste si mohli přečíst o některých firmách, které vydělávají na open-source aplikacích. Zástupci Software602 nám řekli, jak dříve podceňovali význam open source, Google zasáhl do podnikání Sunu a Mozilla se vyjádřila ke svým příjmům. Svatopluk Vít vás provedl historií domácích počítačů.

Open source a byznys

Sun si svou Java platformu velmi bedlivě střeží a přestože ji vydává pod GNU GPL, má stále způsob, jak donutit prodejce mobilů platit za komerční licenci. Google je však očividně chytřejší než samotný Sun a podařilo se mu obejít celý systém. Vydal si mobilní Javu pod vlastní licencí. Jak to dokázal?

Petr Krčmář: Kterak Google vypekl Sun a sebral mu Javu

Česká společnost Software602 před nedávnem vydala zdrojové kódy ke svému vlastnímu SQL serveru s názvem 602SQL. Mnoho uživatelů tvrdí, že se jedná o sice chvályhodnou snahu, která však přišla příliš pozdě. Proč došlo k uvolnění až teď? Má vůbec projekt ještě šanci? Jak bude probíhat další vývoj?

Petr Krčmář: Software602: podcenili jsme význam open source

Mozilla Foundation nefunguje zadarmo a je závislá na svých nemalých příjmech. V roce 2006 měla v rozpočtu asi 66 milionů dolarů, přičemž 85 % z nich získala od Google. Někteří uživatelé se proto obávají, aby se Firefox nestal zbraní v boji mezi Google a Microsoftem.

Petr Krčmář: Mozilla je závislá na penězích od Google

Mám poruchu osobnosti

Tričko Mám poruchu osobnosti – Novinka

Stylové černé triko s krátkým rukávem z exkluzivní limitované série Fun with Root.cz. Vhodné nejen pro ty, kteří používají přezdívku BLEK. Vlastní porucha není pro nošení trička vyžadována, ale je výhodou.

Vyrobeno z kvalitní bavlny, dodáváno ve velikostech L a XL.
(kliknutím na obrázek získáte náhled celého trička)

Cena: 265 Kč (vč. DPH)
Objednat tričko Mám poruchu osobnosti.

Nejčtenější zprávičky

Dvakrát ročně je vydáván takzvaný žebříček TOP500, ve kterém se nacházejí nejvýkonnější superpočítače na světě. Právě byla vydána v pořadí třicátá podoba žebříčku, která přinesla nečekané a významné měny. V horní desítce je totiž plných pět nováčků.

Petr Krčmář: Převrat v žebříčku největších superpočítačů

Android je mladá, na Linuxu postavená platforma určená pro mobilní zařízení vyvíjená Googlem. Google nyní oznámil vydání SDK založeném na Eclipse. Co vše v SDK naleznete? Linuxový kernel, knihovny jako jsou FreeType, OpenGL, SQL Lite, WebKit a vysoce specializovaný interpret Javy.

Jakub Šťastný: Google vydal SDK pro platformu Android

Vánoce se nám kvapem blíží a zbývá nám do nich už jen několik desítek dní. S tím se také začínají množit otázky jako „Co bys rád pod stromečkem?“ nebo „Napíšeš si Ježíškovi o dárek?“. Přehled deseti linuxových hraček jako inspiraci přinesl server DesktopLinux.com.

Petr Krčmář: Co si přát pod stromeček?

Martin Šín v sérii článků na LinuxExpresu porovnává Mandrivu a Ubuntu, respektive jejich praktické použití na notebooku MSI MegaBook ER710X. První díl se zabývá hardwarovými podprobnostmi zmiňovaného notebooku, ve druhém naleznete popis instalaci a chování Ubuntu Linuxu, ve třetím instalaci a nastavování Mandrivy a v posledním díle si můžete přečíst celkové shrnutí úspěšnosti, výhod a nevýhod obou distribucí.

Jakub Šťastný: Mandrivu nebo Ubuntu?

Doporučujem k prečítaniu rozhovor so zakladateľom firmy ESET Miroslavom Trnkom, ktorý už 20 rokov vyvíja antivírusový systém NOD. Dočítate sa o ich ceste k úspechu od začiatkov až po súčasnosť a tiež jeho názor na konkurenciu. Zaujímavý je tiež hlbší význam názvov NOD a Eset.

Miroslav Rudišin: Rozhovor o zákulisí antivírusovej firmy ESET

Distribuci Kororaa si jistě pamatujete jako první live systém, ve kterém bylo možno otestovat akcelerovaný desktop. Později však byli jeho tvůrci obviněni z porušení GNU GPL, protože do distribuce přidávali binární ovladače nVidia.

Na stránce projektu se nyní objevilo smutné, ale očekávané oznámení: „Přestože to už většina lidí očekávala vzhledem k nulové aktivitě, chtěl bych formálně oznámit, že se už další verze Kororaa neobjeví. Brzy odstavím také fóra, Wiki a zřejmě i tuhle webovou stránku.“

Petr Krčmář: Vývoj distribuce Kororaa byl ukončen

Lukáš Jelínek spustil české stránky věnované formátu ODF. Působí moderním, svěžím designem a dobrým logickým rozvržením, uživatel se na nich určitě neztratí. Objevovat se zde mají případové studie se zřetelem na situaci v České republice, informace ohledně ANSI standardizace, informace o software podporující ODF a další praktické informace z oblasti.

Jakub Šťastný: České stránky na podporu ODF

Už je to rok od chvíle, kdy Sun uvolnil zdrojové kódy Javy. Po více než deseti letech odolávání tlaku veřejnosti se Sun konečně rozhoupal a udělal ze svého produktu svobodný software. Článek na Reg Developer rekapituluje uplynulých dvanáct měsíců a především dopad otevření na vývoj samotné Javy. Některé věci jsou prý nyní pro vývojáře jednodušší a zlepšila se také podpora Javy.

Petr Krčmář: První rok otevřené Javy

Výběr z blogů

Mladí lidé si už nedokáží pod pojmem „život za komunistů“ nic konkrétního představit. Rozhodl jsem se proto zveřejnit sérii článků o zážitcích a vzpomínkách na dobu počítačového pravěku.

Blog Svatopluka Víta: A za komunistů bylo líp!

Druhý díl vzpomínkového seriálu motivovaného blížícím se 17. listopadem. Nechci dělat dokonalé technické popisy zařízení. Spíše si jen zavzpomínám, s čím vším jsem měl možnost pracovat.

Blog Svatopluka Víta: A za komunistů bylo líp! (podruhé)

V třetím díle svého miniseriálu z dob minulých se zmíním o své lásce největší – Atari 800 XE. To je pro mne prostě herní modla, naučil jsem se na něm základům svého koníčku a později i profese.

Blog Svatopluka Víta: A za komunistů bylo líp! (potřetí)

Já rád šifruji už jenom z principu – tajní agenti pochopí, že na mě si vyskakovat nebudou, a dají pokoj. Po přečtení tohoto článku si všichni vygenerujete dvojici klíčů a ten veřejný dáte světu.

Jendův blog: Šifrování mailů v KMailu a Thunderbirdu

CS24_early

Marquee je HTML značka s pohnutou historií. Představená v Internet Exploreru během první války prohlížečů a následně implementovaná v řadě dalších prohlížečů v oné válce poražených.

Blog Martina Hassmana: Marquee je v CSS3

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku