Hlavní navigace

Týden ve zkratce: Microsoft a Open XML

6. 5. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V uplynulém týdnu jsme přinesli rozhovor se zástupci české pobočky Microsoftu, ve kterém jsme se jich ptali na vztah k open source, nový formát Open XML a podobně. K formátu Open XML jsme se ještě vrátili v článku informujícím o veřejném připomínkování jeho přijetí jako ISO standardu.

Microsoft a Open XML

Karla Floriana a Dalibora Lukeše z české pobočky Microsoftu jsme se zeptali na několik palčivých otázek ohledně open-source software, konkurenčního prostředí a internetových diskusí. Kdo je největším konkurentem Microsoftu? V čem má Microsoft náskok a v čem Linux zaostává? Proč vznikl formát OpenXML?

Petr Krčmář: Microsoft: open source bereme vážně

Microsoft se snaží, aby jeho formát Open XML prošel schvalovacím procesem a stal se ISO standardem. Řízení už bylo zahájeno a nyní je možno podávat k němu technické připomínky. V České republice zastupuje ISO Český normalizační institut a také jemu je možné zasílat připomínky. Jaký bude ISO/IEC 29500?

Petr Krčmář: Zašlete připomínky ke schvalování ISO standardu Open XML

Studenti středních škol díky zvoleným formátům dokumentů mohli použít při Maturitách nanečisto 2007 OpenOffice.org či KOffice a další balíky podporující formát ODF. „Vzhledem k tomu, že jsme zjistili, že řada škol užívá kromě produktů Microsoft také produkty OpenOffice.org, považovali jsme za vhodné zadávat data pro praktickou úlohu v rámci Maturity nanečisto z Informačně technologického základu také ve formátech OpenOffice. Jedno ani druhé nepreferujeme, vycházíme pouze ze školské reality,“ uvedl Karel Pecka z Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání.

Martin Chlouba: ODF se prosazuje v českých školách

George Ou na svém blogu porovnal MS Office 2007 a OOo 2.2. Zabýval se jen technickou stránkou a měřil vytížení procesoru a pamětí při využití formátů OOXML a ODF. Vidíme, že OpenOffice.org ODF XML parser je stále asi pětkrát pomalejší než OOXML parser od Microsoftu. OpenOffice.org také spotřebuje téměř čtyřikrát více paměti pro uchování stejných dat.

Petr Krčmář: Porovnání výkonu a spotřeby MS Office 2007 a OOo 2.2

Microsoft na konferenci v Las Vegas zmínil několik informací týkajících se připravovaného Internet Exploreru 8. Přestože přesnější detaily nejsou známy, už teď je jasné, že se vývojáři zaměří především na podporu RSS, CSS a AJAX. IE8 by měl nabídnout také podporu mikroformátů, stejně jako chystaný Firefox 3.

Petr Krčmář: Microsoft naznačil plány pro Internet Explorer 8

Nedávno se světovými médii prohnala zpráva o tom, že Microsoft připravuje port MS Windows pro „stodolarové” notebooky. Podle dostupných zpráv se mělo jednat o třídolarový balíček. Projekt OLPC se k celému případu vyjádřil a podle jeho zástupců žádná dohoda s Microsoftem neexistuje.

Petr Krčmář: OLPC nebude obsahovat MS Windows

Ostatní

OpenBSD projekt vydává novou verzi svého operačního systému každých šest měsíců. Dne 1. května vyšla oficiálně nová verze OpenBSD. Jejím tématem je opět poskytování, respektive neposkytování dokumentace k hardware. Co nového nám OpenBSD 4.1 přináší? Kromě podpory nového hardware jsou tu i další zajímavé novinky.

Jiří Bělka: OpenBSD 4.1: redundance a load-balancing

Na blogu audio přehrávače Amarok se objevila zpráva, že se jej podařilo portovat na Windows a to především díky multi-platformní knihovně Qt. K dispozici je i screenshot.

Jindřich Pozlovský: Amarok2 nyní i pro Windows

Dell už před časem oficiálně prohlásil, že bude prodávat počítače s Linuxem. Zatím ale nebylo jasné, která distribuce to konkrétně bude a mohli jsme jen hádat. Steven J. Vaughan-Nichols se nedávno nad celým problémem zamýšlel a vyšlo mu několik nadějných favoritů.

V pondělí se objevily neoficiální informace o tom, že si firma nakonec pro své počítače vybrala distribuci Ubuntu. Informace byly později skutečně oficiálně potvrzeny a nyní je jasné, že se bude jednat o Ubuntu Linux 7.04.

Petr Krčmář: Dell si pro své počítače vybral Ubuntu

CS24_early

Uživatelé Mac OS X jsou v současné době při používání OpenOffice.org odkázáni na verzi běžící pod X11 nebo na NeoOffice, který zase pro integraci využívá Javu. Nativní port zatím bohužel neexistuje. Společnost Sun Microsystems nyní nečekaně oznámila, že s vývojem OpenOffice.org pro Mac OS X pomůže.

Petr Krčmář: Sun pomůže vyvinout OpenOffice.org pro Mac OS X

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku