Hlavní navigace

Týden ve zkratce: Microsoft tlačí na Linux

25. 2. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V uplynulém týdnu jsme mohli pozorovat snahy Microsoftu, který se snaží stále zvyšovat svůj tlak na vývojáře a distributory linuxových distribucí. Na jedné straně se veřejně ohání pojmem intelektuální vlastnictví, zároveň však tvrdí, že se snaží dohodnout na spolupráci se společností Red Hat.

Microsoft vs. Linux

Dohoda Novellu a Microsoftu stále ještě vzbuzuje pobouření a otevírá prostor k novým hádkám. Podle Microsoftu jde především o intelektuální vlastnictví. Vedoucí projektu Samba tvrdí, že Microsoft nutí vývojáře podepisovat patentové smlouvy. Je svobodný software skutečně svobodný? Bude takový i nadále?

Petr Krčmář: Bude svobodný software platit za intelektuální vlastnictví?

Zdá se to až neuvěřitelné – významné linuxové společnosti jedna po druhé jednají s Microsoftem o vzájemné interoperabilitě. Novell již svou smlouvu podepsal, Red Hat to právě nyní zvažuje. Jaké má důvody? A co to bude znamenat pro svobodný svět open-source software, podepíše-li Red Hat tuto smlouvu?

Jakub Šťastný: Red Hat: další dohoda s Microsoftem?

Společnost Microsoft (a především její ředitel Steve Ballmer) se v poslední době ohání pojmem intelektuální vlastnictví a nejen po open-source vývojářích žádá satisfakci za technologie, které sama vymyslela. Zdá se ovšem, že padla kosa na kámen. Federální soud Spojených států rozhodl, že Microsoft porušuje audio patenty vlastněné firmou Alcatel-Lucent a měl by za vzniklou ztrátu zaplatit 1,52 miliardy dolarů.

Petr Krčmář: Microsoft bude platit za porušení patentů

Ostaní

SETI@Home je projekt, který se s pomocí distribuované sítě BOINC vytvářené dobrovolníky z celého světa, snaží najít důkazy o existenci mimozemské inteligence. Za osm let existence projektu nebylo bohužel ani s takto masivním přístupem nalezeno nic podstatného. Až dodnes! Jeden z dobrovolníků byl s pomocí sítě schopen sledovat ukradený notebook své ženy. Využil při tom IP adresy, kterou BOINC klient hlásí serveru.

Petr Krčmář: Projekt SETI@Home konečně něco našel

Server The Inquirer uverejnil článok, v ktorom Steve Balmer, CEO Microsoftu, objasňuje „skutočnú“ príčinu slabej predajnosti Visty. Balmer obviňuje softvérových pirátov z malého záujmu o kúpu Windows Vista. Dodáva, že odhady finančných analytikov boli nadsadené a obviňuje pirátov v Číne, Indii, Brazílii, Rusku a ďalších krajinách.

Jozef Šmihuľa: Príčiny slabej predajnosti Visty

Před rokem Linus Torvalds nabádal uživatele, aby přestali používat Gnome a přešli na KDE. Podle Linuse považují vývojáři Gnome uživatele za idioty a snaží se je svým software jen zmást. Tento postoj rozhořčil řadu uživatelů a na mnoha místech internetu se rozhořely rozsáhlé flamewars.

Nyní se zdá, že se schyluje k další kapitole tohoto sporu. Marcos Pérez López velmi provokativně odpověděl na původní Linusův mail a vyvolal tak další vlnu hádek. V jednom z mailů byl Linus vyzván, aby se konečně přestal hádat a začal dělat něco konstruktivního. Linus proto zaslal vývojářům Gnome patche, které zavádí úpravy nutné k tomu, aby byl Gnome použitelný (podle Linuse).

Petr Krčmář: Bitva Linus versus Gnome stále pokračuje

Na blogu Webtrh.cz se objevil zápisek o praktikách společnosti Google v Severní Karolíně. Je to reakce na nedávné odhalení faktu, že Google požadoval nepřiměřené daňové úlevy, smlouvu o mlčenlivosti, ale i nucení obyvatel k odstěhování se z oblasti, kde má googlovské datacentrum stát.

Jakub Šťastný: „Vystěhujte se, Google tu bude stavět datacentrum!”

Eric S. Raymond byl do nedávna uživatelem distribuce Fedora. S posledním problémem však nad ní zlomil hůl a nainstaloval Ubuntu. Raymond celou akci popsal v dlouhém mailu, který odeslal do mnoha mail listů i redakcí. „Třináct let jsem byl věrným uživatelem distribucí Red Hat a Fedora, ale dnes jsem dosáhl hranice, když snaha upgradovat jeden balíček vyústila ve čtyřhodinový maraton za závislostmi. Na konci pokusu vyřešit triviální konflikt souborů jsem měl nefunkční systém,” napsal Raymond.

Petr Krčmář: Eric S. Raymond se ve zlém rozešel s distribucí Fe­dora

ICTS23

Vývojáři z projektu NTFS-3G, který vytváří open-source ovladač pro čtení i zápis ze souborového systému NTFS, oznámili vydání první oficiální ostré verze 1.0. Vývoj celého software trval jen rok a půl a to díky statisícům testerů, uživatelů a vývojářů. V současné době je možno ovladač najít již ve více než 60 linuxových distribucí, včetně těch nejdůležitějších. Navíc byl NTFS-3G portován také na další systémy jako FreeBSD, BeOS, Haiku a Mac OS X.

Petr Krčmář: Ovladač NTFS-3G dosáhl verze 1.0