Hlavní navigace

Bude svobodný software platit za intelektuální vlastnictví?

Petr Krčmář

Dohoda Novellu a Microsoftu stále ještě vzbuzuje pobouření a otevírá prostor k novým hádkám. Podle Microsoftu jde především o intelektuální vlastnictví. Vedoucí projektu Samba tvrdí, že Microsoft nutí vývojáře podepisovat patentové smlouvy. Je svobodný software skutečně svobodný? Bude takový i nadále?

Uzavřená dohoda…

Dohoda mezi Novellem a Microsoftem byla uzavřena na počátku loňského listopadu. Obě společnosti se v ní zavázaly, že nebudou vzájemně žalovat své zákazníky za porušení patentů druhé strany. „Microsoft a Novell si také zajistí vzájemnou ochranu před možnými žalobami za porušení patentů jedné či druhé firmy v produktech té sousední. Microsoft bude doporučovat některým zákazníkům, kteří chtějí využívat služeb obou platforem, produkty partnerského Novellu,” napsali jsme v článku informujícím o dohodě.

Bohužel znění celé dohody není k dispozici, a tak stále není úplně jasné, na čem všem se obě strany dohodly. V každém případě považuje řada uživatelů krok Novellu za „zradu”. I sám Richard Stallman se nechal slyšet, že dohoda sice licenci GNU GPL neporušuje, ale příští verze už se postará o to, aby k něčemu podobnému nedocházelo. „Ukázalo se, že je zřejmě dobře, že to Microsoft udělal teď, protože jsme tak při tom odhalili, že text, který jsme napsali pro GNU GPL verze 3, podobným věcem nezabraňuje. Není ale příliš pozdě a my se musíme ujistit, že jakmile bude GPL v3 vydána, bude podobné dohody blokovat.”

Přestože se můžeme o pohnutkách obou stran jen dohadovat, Microsoft už ústy Steva Ballmera řadu věcí odhalil. Ballmer se ke smlouvě vyjádřil velmi záhy po jejím podpisu a řekl, že Linux zneužívá intelektuálního vlastnictví Microsoftu, což je také důvod k podpisu smlouvy. Zdá se, že pro Microsoft se jedná o způsob, jak získat alespoň částečnou satisfakci za ztráty, které mu Linux zneužitím intelektuálního vlastnictví způsobuje. „Novell nám dává nějaké peníze za právo říkat uživatelům, že každý, kdo používá SUSE Linux, je náležitě chráněn,” řekl Ballmer. „Je to pro nás velice důležité, protože přesto věříme, že každý uživatel Linuxu nese část odpovědnosti.”

Steve Ballmer svým komentářem vyrazil dech mnoha lidem a dal za pravdu odpůrcům smlouvy. Ačkoliv Novell od začátku tvrdí, že za smlouvou není hrozící žaloba ani porušení intelektuálního vlastnictví, jeho nový partner se nebojí otevřeně říct přesný opak. Z pochopitelných důvodů tím proti sobě obrací především management Novellu.

… otevřený Ballmer

Ballmer nyní veřejně řekl, co si skutečně o dohodě s Novellem myslí. Šéf Microsoftu znovu zdůraznil, že podle něj je smlouva tlakem na Novell s ohledem na intelektuální vlastnictví. Ballmer při své řeči nezmínil spolupráci obou firem. Nezmínil ani výhody spolupráce pro uživatele. Nehovořil ani o nových možnostech prodeje. Místo toho jen řekl: „Smlouvu, kterou jsme na konci loňského roku oznámili společně s Novellem, považuji za velmi důležitou. Jasně ukázala hodnotu intelektuálního vlastnictví, dokonce i v open-source světě. Neočekávám, že získáme nějaké zásadní výnosy, ale myslím, že dohoda dokazuje, že open source není svobodný a že musí respektovat intelektuální vlastnictví, jako to dělají všichni ostatní.”

Microsoft je očividně o své pravdě přesvědčen a snaží se přesvědčit své okolí o tom, že je vlastně obětí a všichni (včetně programátorů open source) parazitují na technologiích, které sám vyvinul a zaplatil.

Podle Jeremy Allisona, který pracuje pro Novell a je vedoucím vývojářem projektu Samba, dokonce Microsoft nutí pod nátlakem některé lidi podepisovat patentové licence.

„Někteří lidé za mnou přišli a neoficiálně přiznali, že jim Microsoft vyhrožoval a museli získat patentovou licenci na svobodný software, který používají a nemohou jej nyní dále distribuovat,” tvrdí Allison. Podle jeho slov o tom ale všichni mlčí, a tak není možno nikoho postihnout. „To je samozřejmě nelegální. Ale oni o tom nikomu neřeknou. Dělají to naprosto neoficiálně.”

Dokud se nikdo neodhodlá vystoupit a vše oznámit, neexistuje způsob, jak celou věc dokázat. Kde není žalobce, není soudce. Bohužel tyto postupy společně s dohodami podobnými té uzavřené s Novellem mohou vyústit ve velmi nepříjemný precedens. Časem bychom se tak mohli dočkat toho, že i open-source vývojáři budou nuceni odvádět poplatky za intelektuální vlastnictví velkých firem. To by pochopitelně mohlo ohrozit malé projekty a většinu těch velkých.

Anketa

Věříte, že Microsoft používá výše zmíněné postupy?

Našli jste v článku chybu?

28. 4. 2007 22:47

Na diplomce je možné pracovat i déle než 2 semestry. Jsou lidi, kteří pracují jak se dřív říkalo jako PomVědi a můžou na projektu dělat klidně už od 1. ročníku.

6. 3. 2007 12:43

Slamozrout (neregistrovaný)
Mozna by jsi se Ty mohl odprostit od Windowsovskych propagand a normalne uvazovat,to pak bude sok! :).Jinak uz vidim jak nekdo delal 2 roky diplomku,kdyz mas na ni max. dva semestry a pro upresneni semestr je zhruba 13 tydnu!Jinak v dnesni dobe se diplomovy prace pisou, tak ze studujes literaturu a z te pak cerpas,tudiz si s te literatury vyberes to nejlepsi pro sebe a to tam pak napises a samozrejmne napisess odkud jsi cerpal.To jenom pro zajimavost.
120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: V Plzni odstartovalo Radio 1

V Plzni odstartovalo Radio 1

DigiZone.cz: R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

DigiZone.cz: SES zajistí HD pro M7 Group

SES zajistí HD pro M7 Group

Vitalia.cz: 7 originálních adventních kalendářů pro mlsné

7 originálních adventních kalendářů pro mlsné

DigiZone.cz: Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET