Hlavní navigace

Týden ve zkratce: Microsoft vs Linux v Číně

5. 8. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V uplynulém týdnu došlo na konečné rozhodnutí čínské vlády oficiálně podporovat řešení Microsoftu. Linux, který se v nejlidnatější zemi světa snaží prosadit už mnoho let, tak zřejmě přijde zkrátka. Stále ovšem není dořešená otázka formátů pro ukládání dokumentů. Čína není spokojená se stavem Open XML.

Čína a Microsoft

Čínský tvůrce linuxové distribuce Red Flag Linux se už léta snažil v Číně prosadit svůj operační systém proti software Microsoftu. Nyní se zdá, že byl jen malým hráčem ve vysoké hře dvou silných protivníků. I přes mnoho výhrad dokázal Microsoft nakonec ustoupit v některých sporných otázkách ohledně zdrojových kódů a s přispěním výrazně snížených cen, čínskou vládu přesvědčil. Ta se tedy nakonec rozhodla k nákupu MS Windows a balíku MS Office. Pro Microsoft se tedy otevírá jeden z největších trhů světa. Podle Billa Gatese k tomu dopomohl i vzkvétající černý trh s ilegálním softwarem.

Petr Krčmář: Čínská vláda upřednostnila Microsoft před Linuxem

O problematice nových XML formátů pro ukládání dokumentů už toho bylo napsáno hodně. Nyní řeší dilema formátů Čína, která v současné době používá pro ukládání dat formát UOF, který je podobně jako ODF nebo OOXML založen na komprimovaném XML. Snahou Číny je spojit UOF s ODF nebo OOXML, protože UOF zohledňuje všechna komplikovaná specifika čínštiny.

Petr Krčmář: Čína nad otázkou volby formátu dokumentů

Různé

Európska komisia + Acer + AMD = Spiknutie proti Microsoftu? Už aj Maďari proti maďarskému MS. V článku by som chcel poukázať na stav trhu, ktorý je naklonený Linuxu. Možno to vyznie trochu reklamne, ale to nebol zámer. Ten je ukázať ako zisk a politika vplýva na presadenie sa operačného systému.

Peter Fodrek: Microsoft Office, AutoCAD alebo 3DSmax natívne pre Linux?

Firefox a Thunderbird byli bratry už od svého vzniku. Dlouhou cestu ušli ruku v ruce, i když Firefox často utíkal napřed. Nyní se jejich chůva Mozilla rozhodla, že si ponechá jen jednoho z nich. Proč to chce udělat? Jaký to bude mít na Thunderbird dopad? Kdo se ujme další výchovy? Udělá to vůbec někdo?

Petr Krčmář: Jak si povede Thunderbird bez Mozilly?

V poslední době se objevují výtky směrem k počtu bezpečnostních chyb Firefoxu. Podle některých názorů je jich mnohem více než obvykle a vrhá to špatné světlo na celý projekt. Zažívá Firefox špatné období? Kolik chyb v porovnání v Internet Explorerem má na kontě? Jak jsou nebezpečné? Jsou včas opravovány?

Petr Krčmář: Je Firefox méně bezpečný než dřív?

Blogy

O komplikovaném vývoji CSS a problémech, kterým čelí pracovní skupina pro kaskádové styly u W3C, jsem nedávno psal na Lupě v článku Quo vadis, CSS? Jako pokus o změnu k lepšímu vnímám včerejší rozhodnutí CSS WG. Pracovní skupina se částečně otevírá veřejnosti.

Blog Martina Hassmana: Když CSS WG dveře katedrály otevřelo

Tak už to přišlo, po spojení Linksysu s Ciscem v roce 2003 již nastal čas zůčtovat s malým bratrem. Cisco ruší název Linksys. Technologie a výrobky, které doposud byly prodávány pod značkou Linksys tak pravděpodobně přejdou kompletně pod značku Cisco.

Tomfi blog: Konec značky Linksys

Nebojte se, v nadpise není chyba. Chci jen naznačit, že k vytváření tutoriálů nebo uživatelských příruček často využívám program Wink. Umožní mi totiž přímo v prostředí programu zachytit všechny potřebné kroky a v reálném čase vše přímo předvést potenciálnímu studentovi. Chcete-li vytvářet dokumentaci a zároveň být při výuce velmi efektivní, zkuste dát Winku šanci.

Blog Svatopluka Víta: Winkumentace se vyplatí

Nejzajímavější zprávičky

Nad rozhodnutím změnit standardní plánovač jádra se rozhořela velmi vášnivá debata. Proto se Linus Torvalds rozhodl vysvětlit důvody tohoto kroku. Jen připomenu, že Linus hodlá v příští verzi CFS upřednostnit před SD, jehož autorem je Con Kolivas. Nově by místo něj měl své služby nabízet CFS Ingo Molnara.

Petr Krčmář: Proč chce Linus nahradit jaderný plánovač?

Společnost Skype už reagovala na rozhodnutí německého soudu, který potvrdil, že firma porušuje licenci GNU GPL. Důvodem soudního sporu je linuxový telefon, ke kterému prý nejsou správně dodávány zdrojové kódy. Podle oficiálního vyjádření zástupců společnosti ale firma „nejednala nesprávně” a je zaskočena výsledným rozhodnutím. V tuto chvíli jsou zvažovány další právní protikroky.

Petr Krčmář: Skype: nijak jsme nepochybili

Dosud byly skupinou Open Group certifikovány jako Unix 03 operační systémy pouhých tří firem – Sunu, HP a IBM. K nim se nyní přidává i Apple. Certifikován je Mac OS X ve verzi 10.5 na strojích s procesory od Intelu.

Ondra „Satai“ Nekola: Mac OS X je nyní oficiálně Unixem

Poměrně častou otázkou uživatelů je, zda jim ten či onen kus hardware poběží na Linuxu. Nový komunitní projekt Hardware4Linux se jim snaží jednoduše odpovědět. V jeho databázi jsou informace o všemožných periferiích a hlavně o tom, jak ve které distribuci fungují.

Petr Krčmář: Hardware4Linux pro snadný výběr železa

Podle článku na serveru The Inquirer zřejmě Britové nejeví zájem o Linux. Tedy alespoň takové je zjištění firmy Acer. Podle mluvčí společnosti by stačilo, kdyby jim někdo poslal dopis, že by si rád koupil počítač s Linuxem.

Ondřej Linek: Britové nechtějí Linux?

CS24_early

V roce 2005 narazili spammeři na novou techniku, jak se vyhnout systémům, které detekují nevyžádanou poštu na základě textu – obrázkový spam. Tato aktivita již na konci roku 2006 dominovala, když obrázkový spam tvořil přibližně třetinu veškerého spamu. V současné době výzkumný tým IBM X-Force sleduje nový trend: využití PDF spamu.

Petr Krčmář: Spammeři začínají čím dál častěji využívat PDF

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku