Hlavní navigace

Týden ve zkratce: nové i staronové operační systémy

11. 11. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Během posledních sedmi dní jste si mohli přečíst o několika operačních systémech. Jednak jsme hodnotili reálnou úspěšnost distribuce PCLinuxOS, ale zmiňovali jsme také nový systém Android, na kterém pracuje Google. Kromě toho jsme vám přinesli podrobný rozbor novinek v čerstvé distribuci Fedora 8.

Systémy operační

Už dlouho se hovořilo o tom, že Google chystá něco velkého. Podle některých to měl být nový operační systém, jiní sázeli spíše na mobilní telefon, který bude útočit na iPhone. Přišlo ovšem poměrně velké překvapení: Google vydal tak trochu obojí. Android je linuxový operační systém pro chytré telefony.

Petr Krčmář: Google vyvíjí linuxový systém pro mobilní telefony

Noví i stávající uživatelé dnes a denně procházejí webové stránky, aby našli operační systém nebo distribuci, která jim vyhovuje. Kritéria má každý jiná. Linux dává možnost velkého výběru a hlavně možnost vyzkoušet jej zcela neomezeně. Proč by si uživatel měl vybrat zrovna Fedoru? Co nového přinesla verze 8?

Adam Covex Přibyl: Fedora 8: nekonečno na dosah ruky

O linuxové distribuci PCLinuxOS je v poslední době hodně slyšet. Ze všech stran se na nás valí informace o tom, jak je tento projekt úspěšný, překonává dokonce populární Ubuntu a zřejmě se stane nejpoužívanější linuxovou platformou. Některá čísla tomu sice nasvědčují, ale jiná ne. Je úspěšný, nebo ne?

Petr Krčmář: Je PCLinuxOS skutečně tak úspěšný?

Jeff Gould si na serveru Interop News položil zajímavou otázku: Proč Red Hat toleruje CentOS? Ten je totiž binárním klonem distribučního systému Red Hat Enterprise Linux a technicky nabízí stejné možnost jako jeho protějšek, protože jsou oba postaveny na stejných zdrojových kódech. CentOS navíc Red Hatu přebírá větší část trhu, než by se mohlo zdát.

Petr Krčmář: Poškozuje CentOS firmu Red Hat?

Nejčtenější zprávičky

Společnost Everex nedávno vydala levný počítač, který obsahuje linuxový operační systém, který je zaměřený především na práci s online aplikacemi Google. Firma tvrdí, že při automatických updatech pozná, kolik uživatelů zůstalo u Linuxu a kolik jej nahradilo ilegálními MS Windows.

Petr Krčmář: Nahradíte Linux ilegálními Windows? Budeme to vědět!

Na novém serveru phpMyAdmin.cz můžete najít návody a tipy na používání tohoto oblíbeného nástroje a také informace o novinkách v projektu a jeho vývoji. Podrobnější informace o tomto portálu naleznete v úvodním článku.

Michal Čihař: České stránky o phpMyAdminovi

Mozilla a Microsoft se nemohou shodnout na tom, jak bude vypadat budoucnost JavaScriptu. To je samozřejmě velmi nepříjemné pro koncového uživatele, protože to může způsobit výrazné rozpolcení webových technologií. Podobný problém tu byl přibližně před deseti lety, kdy Microsoft vedl takzvanou „válku prohlížečů“ s Netscape.

Petr Krčmář: Microsoft a Mozilla o budoucnosti JavaScriptu

MalýJarda.cz vyrobil repositář s Psi 0.11 pro Debian 4.0 (Etch) a vyšší. Repositář je funkční i pro *buntu distribuce. Na stránkách najdete také aktuální češtinu pro Psi 0.11 pro všechny OS. Co nová verze nabízí, jste si mohli nedávno přečíst v našem článku.

Byczech: Psi 0.11 pro Debian a Ubuntu

Microsoft oznámil dvě důležité úpravy licencí vztahujících se na známé vývojářské prostředí Visual Studio. Firma chce svým důležitým partnerům nabídnout zdrojové kódy pod open-source Shared Source licencí. Microsoft také odstranil licenční restrikce, které umožňují použití Visual Studia jen při vývoji okolo platformy Microsoftu.

Petr Krčmář: Visual Studio: zdrojové kódy a vývoj pro Linux

Vyšlo nové OpenBSD a to ve verzi 4.2. Přibyla podpora pro nové platformy, ovladače hardware, nové nástroje a funkce a vylepšeno bylo také mnoho utilitek. Vice informaci na www.OpenBSD.org.

Reg zero: Vyšlo OpenBSD 4.2

Organizace BSA rozesílá tiskovou zprávu, ve které oznamuje, že se hodlá zaměřit na 15 tisíc českých firem, u kterých bude prověřovat, zda používají legální software. Budou se opakovat zastrašovací akce z minulosti?

Petr Krčmář: BSA prověří software u 15 tisíc českých firem

EyeOS je takzvaný „webový operační systém“, tedy jakési pracovní prostředí, běžící přímo v prohlížeči. Můžete jej nainstalovat ve firmě na server a uživatelům nainstalovat jen tenké klienty s Firefoxem. Nyní byla vydána verze 1.2, která nabízí řadu vylepšení.

Petr Krčmář: Vyšel webový systém EyeOS 1.2

Výběr z blogů

V tomto zápisku bych se chtěl vyjádřit ke své velmi pozitivní zkušenosti při pořízení specifického programu. Varuji všechny, kterým se dělá zle, při přečtení slova Windows. Pracuji s Linuxem, ale s Windows taky. A když je co, pochválím. Chtěl bych opěvovat internet a jeho možnosti.

Blog Svatopluka Víta: Naplněná představa digitálního světa

Lidé z pracovní skupiny XML Core přišli s originálním návrhem. Protože XML 1.1 nikdo nepoužívá, chtěli by změny, které přinesla verze 1.1, zahrnout do XML 1.0 jako erratum a XML 1.1 poté zrušit. Argumentují tím, že XML 1.1 je v mrtvém bodě.

Blog Petra Cimpricha: Splynou XML 1.0 a 1.1?

Po instalaci editoru Vim z balíčků do čistého systému se často dočkáte nezkonfigurovaného programu. Jaké základní volby se hodí pro běžné použití?

Blog Petra Krčmáře: Jak si správně nastavit .vimrc

CS24_early

V komentářích k mému včerejšímu postu Splynou XML 1.0 a 1.1? zaznělo několik zajímavých názorů, ke kterým bych se rád vrátil. Některé připomínky mě překvapily a rád bych si ujasnil, jak to s Mongoly, Etiopany a Khméry doopravdy je.

Blog Petra Cimpricha: Ještě k Unicodu a XML 1.1

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku