Hlavní navigace

Týden ve zkratce: novinky v hardware i software

Redakce 21. 10. 2007

V uplynulých sedmi dnech jsme se mimo jiné zabývali novinkám v oblastech hardware a operačních systémů. Zabývali jsme se malým notebookem Asus Eee, novinkami v čerstvém openSUSE 10.3 nebo horkou novinkou v podobě Ubuntu Gutsy Gibbon. Jako obvykle nebude chybět přehled nejčtenějších zpráviček a výběr z blogů.

Novinky v hardware

Asus konečně oficiálně představil linuxový subnotebook Asus Eee. Informace o tomto stroji obletěly celý svět a téměř všichni ho chtěli. Postupně ale došlo na poopravení některých údajů a nakonec nebylo vůbec jasné, co se vlastně na trhu objeví. Jaký doopravdy Eee je? Jaký hardware nabídne a kolik bude stát?

Petr Krčmář: Jaký je linuxový notebook Asus Eee?

Po internetových tabletech Nokia 700 a Nokia N800 představila společnost Nokia další přístroj, tentokrát označený jako N810. Chystaná novinka nabídne podporu připojení skrze Bluetooth 2.0 a Wi-Fi 802.11b/g, vysouvací klávesnici a plnohodnotný webový prohlížeč. Chybí jediná věc – oznamovaný WiMAX. S tím prý firma přijde až během příštího roku.

Petr Krčmář: Nokia oznámila nový internetový tablet Nokia N810

Thajská společnost Norhtec představila mini-PC, které je prý cenově nejdostupnějším linuxovým tenkým klientem na světovém trhu. Počítač JrSX totiž stojí jen 85 USD, což je v přepočtu (kurzy) jen asi 1600 Kč. Je přitom postaven na SoC architektuře kompatibilní s platformou x86.

Petr Krčmář: Nejlevnější linuxový tenký klient

Novinky v software

Počátkem října vyšla nová verze OpenSUSE 10.3. Poskytuje dvouletou podporu v podobě aktualizací související s bezpečností a stabilitou. Jaké přináší novinky a v čem osloví uživatele jiných linuxových distribucí a operačních systémů? Cílem článku je spíše představení distribuce než její hodnocení a srovnávání.

Petr Tomeš: OpenSUSE 10.3: Inovace a dobrá použitelnost

Ubuntu 7.10 nabízí kromě nového 3D desktopu a GNOME 2.20 také novinky skryté „pod povrchem“ díky jádru 2.6.22. To nabízí například funkci tick-less (CONFIG_NO_HZ), která by měla ušetřit nějakou tu energii, což se hodí zejména uživatelům notebooků. Otázkou ale je, zda se to skutečně nějak projeví. Server Phoronix otestoval spotřebu Ubuntu a zároveň ji porovnal se šesti staršími verzemi.

Petr Krčmář: Snižuje nové Ubuntu spotřebu energie?

Společnost Canonical sponzorující vývoj Ubuntu dnes s velkou slávou oznámila a vydala verzi 7.10 v edicích Server, Desktop, Kubuntu a Edubuntu, které jsou bezplatně dostupné ke stažení nebo je možné si je nechat bezplatně zaslat na CD. Nová verze bude podporovaná následujících 18 měsíců.

Petr Tomeš: Vyšlo očekávané Ubuntu 7.10

Nedávno vyšel Linux Mint 3.1 a nyní se začíná připravovat nová verze s označením 4.0. Ta bude postavená na Ubuntu Gutsy Gibbon a převezme všechny atraktivní novinky. Kromě jiného se do Mintu dostanou například Thunderbird 2.0, OpenOffice 2.3, Gnome 2.20, jádro 2.6.22 a další. Vývojáři už nyní vybrali nové kódové jméno – Linux Mint 4.0 ponese název Daryna.

Petr Krčmář: Příští Linux Mint se bude jmenovat Daryna

Nejčtenější zprávičky

Jsou to přibližně tři měsíce, co Microsoft požádal OSI o certifikaci Shared Source licencí. Organizace Open Source Initiative měla dát licencím oficiální nálepku „open source“. Nyní bylo oznámeno, že byl celý proces schvalování ukončen a Shared Source licence jsou nyní zařazeny mezi open-source licence.

Petr Krčmář: Licence firmy Microsoft jsou nyní open-source

Projekt GIMPShop se snaží o předělání uživatelsky nepříliš přátelského GUI GIMPu do přívětivější podoby. Na OSWeekly.com se snažili zhodnotit, jak vyspělý GIMPShop je a zda má smysl jej používat.

Jakub Šťastný: Znáte GIMPShop?

Možná jste už zaznamenali zprávu o tom, že Nobelovu cenu za ekonomii dostali tři pánové, kteří vytvořili takzvanou Teorii tvorby mechanismů. Jejich jména zní: Leonid Hurwicz, Eric Maskin a Roger Myerson. Zajímavé ovšem je, že Eric Maskin před časem vypracoval také výzkum týkající se softwarových patentů.

Petr Krčmář: Odpůrce softwarových patentů dostal Nobelovu cenu

LKML se objevil dotaz na to, které firmy pomáhají vyvíjet linuxové jádro. Greg KH poskytl aktuální čísla týkající se jádra 2.6.23. Zmínil přitom firmy, které přispěly alespoň stovkou změn. Mezi ty nejaktivnější patří: Red Hat s 827 změnami (11,7 %), IBM s 557 změnami (7,9 %), Linux Foundation s 557 změnami (7,9 %), Novell s 449 změnami (6,3 %), Intel s 242 změnami (3,4 %), Oracle s 158 změnami (2,2 %), MIPS Technologies s 143 změnami (2 %), Nokia se 133 změnami (1,9 %) a NetApp s 199 změnami (1,4 %).

Petr Krčmář: Které firmy pomáhají vyvíjet jádro?

Grafická organizace myšlenek je v naší hektické době velmi populární. Pomoci vám s ní může například program Freemind. Je napsán v Javě. Rozumí si s mnoha formáty, například exportovat umí do HTML, XHTML, PDF, SVG, PNG, JPEG, a Open Office Writer document.

Jakub Šťastný: Uspořádejte si své myšlenky s Freemind!

Google zvýšil rychlost růstu e-mailových schránek v rámci své služby GMail. Jak možná víte, firma stále plynule zvyšuje kapacitu schránek svých uživatelů. V současné době už ukazatel překročil magickou hranici 3 GB a stále roste. Podle Google bychom se v lednu měli dočkat dokonce 6 GB e-mailové schránky.

Petr Krčmář: Schránky GMail mají 3 GB a brzy budou mít 6 GB

IBM Lotus Symphony je sice k dispozici teprve několik dní, ale již si jej stáhlo přes 100 000 registrovaných uživatelů. IBM Lotus Symphony je k dispozici zdarma a snaží se nabízet plnohodnotnou alternativu k MS Office nebo OpenOffice.org.

Jakub Šťastný: Přes 100 000 stažení IBM Lotus Symphony

Výběr z blogů

Tak nadešel čas, abych svůj postarší notebook Compaq Armada E500 (byť byl i po dlouhé době užívání ve výborném stavu) vyměnil za něco novějšího. Rozhodovala u mě hlavně cena a po několikadenním hledání jsem si vybral jeden model od Asusu s velmi příznivým poměrem cena/výkon.

Marpův blog: Nový notebook

Aby toho nebylo málo, přiřadila se linuxová distribuce k některým projektům, které tento týden vydaly novou verzi. Verze 2008.0 je na světě a mezi pokročilými uživateli se mluví o tom, že se děje něco divného. Součástí standardní instalace totiž nejsou některé „používané“ programy.

Blog Svatopluka Víta: Mandriva : Pokročilí uživatelé se diví

Tak teď je to 8 dní, co jsem přešel na KDE (GNOME jsem nechal kvůli kompatibilitě s ostatními uživateli počítače).

Jendův blog: KDE

O technologii wifi se už na českém internetu napsalo mnoho a není potřeba ji představovat. Pojem wardriving se na českém internetu nevyskytuje zas tak často.

Blog JoeJoe: wardriving

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat