Hlavní navigace

Týden ve zkratce: opět licence a patenty

10. 6. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V právě uplynulém týdnu se opět po nějaké době na scénu dostala problematika patentů, intelektuálního vlastnictví a softwarových licencí. Microsoft uzavřel patentovou dohodu se společností vyvíjející distribuci Xandros a FSF vyvíjí staronovou licenci AGPLv3 pro aplikace používané na dálku po síti.

Patenty a licence

Před půl rokem ohlásily společnosti Microsoft a Novell uzavření nové dohody o spolupráci. Dohoda se týká především intelektuálního vlastnictví Microsoftu, ale také vzájemné snahy obou stran o lepší interoperabilitu produktů. Nyní podobnou smlouvu uzavřel Microsoft i s firmou Xandros. Co konkrétně v ní stojí?

Petr Krčmář: Xandros je dalším partnerem Microsoftu

Nová a očekávaná licence GNU GPL verze 3 ještě ani není na světě a už se objevil první návrh její nadstavby s názvem Affero. Ta se pokouší vyřešit problém svobodných aplikací běžících na serveru. Proč je něco podobného vůbec potřeba? Jaké změny konkrétně Affero přinese? Koho se úprava licence dotkne?

Petr Krčmář: Affero GPLv3: Vydejte zdrojové kódy síťových aplikací!

Nadace pro svobodný software vydala čtvrtou a poslední vývojovou verzi připravované a dlouho očekávané licence GNU GPL 3. Nadace bude přijímat připomínky ještě během června a oficiální vydání by pak mělo proběhnout už 29. června. Nejnovější náhled obsahuje několik velmi důležitých úprav.

Petr Krčmář: FSF vydala poslední náhled na novou GNU GPL 3

Různé

Na serveru OSWeekly.com vyšlo zamyšlení nad nejčastějšími omyly okolo Linuxu. Autor upozorňuje například na to, že ne všichni uživatelé jsou nespokojeni s Windows, mnoho dister že neznamená jen nepřehlednost a roztříštěnost, ale je otázkou zdravého vývoje a dává vzniknout tak populárním distribucím jako je Ubuntu, Fedora nebo PCLinuxOS.

Jakub Šťastný: 5 nejčastějších omylů okolo Linuxu

Společnost Intel se chlubí tím, že se jí podařilo vyrobit procesor s 80 integrovanými jádry. Pokud se chystáte vyběhnout do oblíbené prodejny s hardwarem, tak zadržte. Jedná se jen o prototyp a demonstraci technických možností současných výrobních procesů. Procesor je schopen podat výkon až 1 Teraflop.

Petr Krčmář: Intel se chlubí procesorem s 80 jádry

Na serveru Technocrat.net se objevil zajímavý článek popisující první zkušenosti s počítačem Dell s předinstalovaným Ubuntu. Autor článku si objednal počítač Dell E520N bez monitoru za 409 USD a přišel mu stroj s procesorem Core 2 Duo, 1 GB RAM a 250 GB diskem.

Petr Krčmář: První zkušenosti s Ubuntu na Dellu

Aby těch Ubuntu-based distribucí nebylo málo, oznámili vývojáři projektu Mythbuntu první veřejnou alfaverzi stejnojmenné distribuce. Stejně jako hlavní větev Ubuntu je Mythbuntu live distribuce s možností instalace na disk a jejím cílem je samozřejmě prezentace programu MythTV.

Jakub Šťastný: Další *buntu: Mythbuntu

Ačkoliv podpora Firefoxu 1.5 už oficiálně skončila, jeho uživatelé se stále ještě nedočkali slibované automatické aktualizace na řadu 2.0. Dobrou zprávou ovšem je, že se na všem pracuje a dnes bude přechod nabídnut betatesterům. Pokud vše půjde dobře, během několika týdnů aktualizaci dostanou i běžní uživatelé. Těm bude verze 1.5.0.12 povýšena na 2.0.0.4.

Petr Krčmář: Aktualizace Firefoxu 1.5 na 2.0 připravena pro testování

Ľudia, ktorí s počítačmi pracujú už nejaký ten rok, si určite pamätajú tlačidlo „Turbo” (aj ja som ho mal na svojej 486ke), ktorý mal byť zapnutý za účelom nominálnej rýchlosti procesora. Spoločnosť MSI túto myšlienku obnovila a priniesla nový notebook MSI GX-600, v ktorom je tlačidlo Turbo, no má trošku iný cieľ – jeho zapnutie zrýchli procesor.

Jozef Šmihuľa: MSI prináša Turbo tlačidlo

CS24_early

Na veřejnost prosákly otázky, které dává portál Yahoo! uchazečům o pozici PHP programátora ještě před tím, než je připustí k samotnému pohovoru. Weblog PHP triky zveřejnil překlad těchto otázek a následně i vzorové odpovědi.

Jakub Vrána: Test PHP u Yahoo

Byl pro vás článek přínosný?