Hlavní navigace

Týden ve zkratce: Spuštěny Knihy.Root.cz

16. 12. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

V uplynulém týdnu jste se mohli dočíst o spuštění nové služby elektronické knihovny na Root.cz. Dále jsme informovali například o anketě projektu Thunderbird nebo o vyřazení Ogg Vorbis a Theora z chystané specifikace HTML5. Samozřejmě nebude chybět ani přehled zpráviček nebo výběr z blogů.

Výběr článků

Představujeme vám zbrusu novou službu, kterou jsme pro vás spustili na Root.cz. Jedná se o elektronickou knihovnu, ve které najdete knihy, manuály, návody, příručky a další materiál týkající se nejen Linuxu. Ať už patříte mezi vývojáře, pokročilé uživatele nebo začátečníky, můžete navštívit naši knihovnu.

Petr Krčmář: Stahujte knihy z elektronické knihovny Root.cz

Nakladatelství Pragma vydává životopis Steva Wozniaka, spoluzakladatele Apple, který se nesmazatelně zapsal do historie počítačů. Kniha, jejímž autorem je přímo Wozniak spolu s novinářkou Ginou Smith, nám představí tvůrce, jenž předběhl svou dobu a splnil si sny svého mládí: postavit počítač a změnit svět.

Martin Hassman: Steve Wozniak z Apple: I, Woz. iWoz.

Před několika dny se po internetu rozšířila zpráva o tom, že z chystané specifikace HTML5 vypadla podpora audio a video formátu Ogg Vorbis a Theora. Mnoho lidí to rozhořčilo s tím, že vývojáři podlehli tlaku společností, které mají zájem na ostatních formátech. Vše je ale jinak. Proč ke změně došlo?

Petr Krčmář: Ogg nebude v HTML5 kvůli obavě z patentů

Webový framework Ruby on Rails již tu s námi je nějaký ten pátek. Za dobu své existence si získal velké množství příznivců jak z řad amatérských nadšenců, tak také z firemního prostředí. Nyní vyšla jeho dlouho očekávaná druhá major verze. Co přináší nového a co se změnilo? Jakým způsobem upgradovat?

Jakub Šťastný: Ruby on Rails 2.0: Evoluce, nikoliv revoluce

Nejčtenější zprávičky

Organizace RIAA, která ve Spojených státech zastupuje nahrávací společnosti, nyní u jedné z žalob vyrukovala s tím, že podle případu MGM vs. Grokster z roku 2005, je tvorba MP3 z vlastněných CD porušením zákona. K dispozici je kompletní zpráva organizace, kde se na straně 15 píše: „Je nesporné, že obžalovaný vytvářel nedovolené kopie… Fakticky veškeré zvukové záznamy… jsou ve formátu „.mp3“ pro užití jím a jeho ženou… Jakmile obžalovaný převedl původní záznamy do komprimovaného formátu .mp3 a dal je do své sdílené složky, už se nejedná o autorizované kopie…“

Petr Krčmář: RIAA: dělat z CD soubory MP3 je nezákonné

Zastánci síťové neutrality z toho moc radost nemají, nicméně se tak děje. Kanadský ISP začal vkládat Javascriptový kód do webové stránky při jejím transportu sítí, který zajistí zobrazení reklamy. V podstatě zasahuje do přenosu mezi serverem a uživatelem.

Pavel Chalupa: ISP vkládá reklamu do webových stránek

Psali jsme o tom, že prohlížeče budou mít v budoucnu možnost přímo přehrávat video obsah bez nutnosti využití externích aplikací. Tvůrci HTML5 při tom vsadili na podporu otevřených formátů Ogg Vorbis a Theora. Nyní ale bylo doporučení formátu Ogg ze specifikace odstraněno.

Petr Krčmář: Ze specifikace HTML5 vypadla podpora Ogg

Geubuntu je další Ubuntu distribuce, která ale tentokrát sází na spojení prostředí GNOME a Enlightenment. Výsledkem je jednotný velmi dobře vypadající desktop. Právě vyšla nová verze 7.10 s kódovým názvem „Luna Nuova“. Podle vývojářů byly zohledněny všechny připomínky uživatelů, systém je nyní rychlejší a použití některých funkcí je pohodlnější.

Petr Krčmář: Geubuntu spojuje GNOME a Enlightenment

V nových verzích Firefoxu a Opery by měl být podporován nový HTML tag pro embedded video. Web je plný proprietárních formátů při snaze přehrát video. Uživatel je nucen mít podporu všemožných formátů od Apple Quicktime, přes Windows Media, Adobe Flash, RealPlayer… Toto se snaží tvůrci Firefoxu a Opery do budoucna změnit a nabídnout podporu videa přímo v prohlížeči.

Pavel Chalupa: Firefox, Opera a nový HTML tag pro video

Nejnovější statistiky webů měřených monitorovací službou NAVRCHOLU.cz potvrdily téměř třetinový podíl internetového prohlížeče Firefox. Nová metodika měření tak odhalila ještě těsnější poměr mezi hlavními konkurenty, tedy mezi prohlížeči na bázi jádra Mozilla Gecko a Internet Explorerem.

Petr Krčmář: Firefox má v České republice podíl 30 %

Potenciální vánoční dárek fanoušků Linuxu jde rychle na odbyt. Jedná se o tučňáka s bezdrátovým připojením v kombinaci s rybičkou připojenou přes USB fungující jako dálkový ovladač. Celý set funguje pouze s Linuxem. Tučňák může fungovat jako repro pro přehrávání audia nebo i jako VoIP telefon.

Pavel Chalupa: Bezdrátový Tux Droid

Nadace Wikimedia Foundation učinila první krok pro přechod od licence GNU Free Documentation License, která platí pro většinu obsahu Wikipedie, k praktičtější a „svobodnější“ variantě Creative Commons. Je to dobrá zpráva pro autory Wikipedie i uživatele jejího obsahu – pokud k licenční migraci dojde, získá Wikipedie výrazně „uživatelsky příjemnější“ a srozumitelnější podmínky užívání obsahu.

Petr Krčmář: Wikipedie přechází na licenci Creative Commons

Teprve vznikající platforma Android už láká reklamní trh. Android by se jednoduše mohl stát reklamním nosičem a mohli byste dostávat na svůj telefon reklamu doslova „kam se pohnete“. Systém by vyhodnotil vaši pozici a dostali byste reklamu na zboží nebo služby v okolí.

Pavel Chalupa: Android a cílená reklama

Výběr z blogů

S přibývajícími diskuzemi nad ODF a DOCX mě napadlo, že by bylo vhodné již konečně v počítačovém světě jasně a hlavně použitelně definovat formáty souborů. Jaké podmínky by však měly tyto definice splňovat?

Nox blog: Jaké by měly být souborové formáty?

Minulý měsíc probíhala na Rootu čtenářská anketa, ve které jste se mohli vyjádřit k obsahu, navrhnout nějaké změny a pomoci tak náš server vylepšit. Vylosovali jsme desítku výherců, kteří obdrží tričko!

Blog Petra Krčmáře: Anketa Root.cz: kdo má tričko?

Na oficiálním blogu vývojářů Internet Exploreru se po dlouhém čekání objevily první informace o jeho nadcházející verzi. Řada lidí již dlouho zahrnovala Microsoft svými všetečnými otázkami ohledně IE8, ale nedostalo se jim odpovědi.

Blog Martina Hassmana: První informace o IE8 uvolněny

CS24_early

Jsem celkem posedlý aplikacemi, které fungují skrz mnoho platforem. Obvykle se pro každou platformu vytváří specifická verze. Narazil jsem však na užitečnou aplikaci, která je v jedné verzi pro všechny platformy. Tedy pro všechny, které podporují Javu. No nedáte si multiplatfomního správce souborů?

Blog Svatopluka Víta: Na soubory opravdu multiplatformně

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku