Hlavní navigace

Týden ve zkratce: Sun sází na svobodný software

18. 2. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Tento týden jste si mohli přečíst o pozitivním přístupu firmy Sun Microsystems ke svobodnému software. Sun chce Javu i Solaris vydat pod licencí GNU GPL 3. Část komunity je nadšená, ale zbytku vadí volba třetí verze licence. Psali jsme také o novince ve Firefoxu a na světě je první komerční kvantový počítač.

Sun a svobodný software

Po Microsoftu se nyní i Sun rozhodl přijít se svou alternativou ODF pluginu pro MS Office. Zatím je sice teprve ve fázi intenzivního vývoje, ale již se o něm všude píše a také první výsledky už vypadají dost podařeně. Podaří se Sunu prosadit ODF na úkor DOC a DOCX?

Jakub Šťastný: Sun na scéně s vlastním ODF pluginem

Je to již několik měsíců, co Sun oznámil, že hodlá uvolnit Javu pod licencí GNU GPL. Nyní společnost zvažuje přechod na kontroverzní licenci GPL v3. Pod ní by měla být vydána nejen zmíněná Java, ale i operační systém Solaris. Co k tomu Sun vede? Proč podporuje třetí GPL? Vznikne oficiální GNU/Solaris?

Petr Krčmář: Sun je zastáncem GNU GPL 3 aneb GNU/Solaris

Sun uvažuje, že by mohl nejen Javu, ale dokonce i Solaris uvolnit pod GPL. Sun však narozdíl od vývojářů linuxového jádra preferuje GPL 3. Zdá se, že se Sunu OSS komunita se svým potenciálem zalíbila.

Jakub Šťastný: Java a Solaris pod GPL 3?

Různé

Důvěřujete wikipedii? Nedávno se objevil názor, který tvrdí, že wikipedie selhává. A co víc, tento názor se objevil právě na wikipedii. Jako nejzávažnější problém uvádí autor především nízkou kvalitu článků.

Jakub Šťastný: Selhává wikipedia?

Kanadská spoločnosť D-Wave prezradila pre server The Register, že sa jej podarilo vytvoriť prvý komerčne využiteľný kvantový počítač obsahujúci 16 qubitov. Qubit predstavuje kvantovú verziu digitálneho bitu, ktorý však reprezentuje hodnotu 0 alebo 1 súčasne, vďaka čomu je možné vykonávať veľké množstvo operácií paralelne.

Jozef Šmihuľa: Prvý kvantový počítač je už na svete?

Do redakce nám dorazil e-mail od čtenáře, který se podepsal jako .cCuMiNn. „Dovoluji si Vás oslovit s informací o bezpečnostní chybě, kterou se mi podařilo objevit na serveru Seznam.cz. Díky využití této chyby může číst cizí příchozí poštu kdokoliv, kdo o to bude mít zájem.”

Petr Krčmář: Bezpečnostní chyba v mailu na Seznam.cz

Zdá se, že smlouva Novellu s Microsoftem přináší své první ovoce. Nyní si totiž OpenOffice.org poradí s OpenXML, na čemž zapracoval Novell ve spolupráci právě se zmíněným Microsoftem. Tato funkcionalita je zatím dostupná pouze ve OpenOffice.org Novell Edition.

Jakub Šťastný: OpenXML v OpenOffice.org

Firmy Novell a Intel společně oznámily dostupnost speciálních ovladačů síťových a blokových zařízení, které umožňují provozovat neupravená MS Windows 2000/2003/XP v Xenu na SUSE Linux. Na virtuálním stroji je tak možno kombinovat Linux a Windows.

Petr Krčmář: Windows běží v Xen na Linuxu

Ako sme písali pred pár dňami, tento týždeň mal byť predstavený prvý komerčne využiteľný kvantový počítač. Kanadská spoločnosť D-Wave Systems svoj sľub splnila a predstavila v Silicon Valley svoj kvantový počítač. Stanovisko odborníkov je zatiaľ zdržanlivé, najmä čo sa týka zvyšovania počtu qubitov.

Jozef Šmihuľa: Kvantový počítač predstavený svetu

Podle článku na BoingBoing byl extrahován kompletní proces práce s AACS klíči při dešifrování HD-DVD a Blu-Ray médií. To v důsledku znamená, že je nyní možno bez potíží zkopírovat obsah jakéhokoliv disku. Postup je odlišný od toho, co nedávno předvedl Muslix64.

Petr Krčmář: Ochrany HD-DVD a Blu-Ray definitivně poraženy

skolení ELK

Robert O’Callahan z Mozilly hovořil o Firefoxu 3, který bude podporovat offline aplikace. To je velmi užitečné, protože i když budete zrovna offline, budete moci přistupovat ke své poště na webmailu, psát nové maily nebo pracovat se svým kalendářem. Jmenovány byly služby jako Gmail, Google Docs & Spreadsheets, Google Calendar a podobně.

Petr Krčmář: Firefox 3 bude podporovat offline aplikace