Hlavní navigace

Týden ve zkratce: vyšlo nové Ubuntu LTS

27. 4. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

V uplynulém týdnu vyšla zřejmě nejočekávanější distribuce letošního roku: Ubuntu 8.04 bude podporováno tři roky na desktopech a pět na serverech. Kromě toho začal Microsoft postihovat uživatele nelegálních Windows a OLPC oznámilo, že zřejmě přejde k uzavřenému řešení. Které zprávičky vás zajímaly nejvíce?

Ubuntu je venku

Na shipit.ubuntu.com je už možno předobjednat CD s Ubuntu verze 8.04. Dodání médií ale může trvat až deset týdnů, takže pokud máte rozumné připojení k internetu, raději si obraz sami stáhněte.

Ubuntu 8.04 LTS již lze objednat

Společnost Canonical vydala Ubuntu 8.04 LTS. Nová verze bude podporována tři roky s prostředím GNOME 2.22, 18 měsíců s prostředím KDE 3.5.9 (Kubuntu) a pět let při nasazení na serveru. Instalovat lze i z Windows na diskové oddíly NTFS a k dispozici je spousta novinek.

Petr Tomeš: Vyšlo Ubuntu 8.04 LTS

Před pár lety nově vzniklá distribuce postavená na Debianu docela rozvířila už tak ne zrovna klidné vody linuxového světa. Co pul roku chrlí na svět verze s nemalou dávkou inovací a jednou za dva roky vydá verzi, která by měla být natolik stabilní a vyspělá, aby bez problému vydržela i tři roky.

Tomáš Guzdek: Ubuntu 8.04 TLS: na Tři Léta Spolu?

Microsoft

Microsoft opět přitvrzuje v boji s ilegálními instalacemi MS Windows XP a Vista. Součástí nově instalovaných záplat je nyní i kontrola nástrojů a technik pro obcházení oficiálních aktivací (Grace Timer, OEM hack a podobně). Pokud nový nástroj přítomnost takové utility zjistí, označí instalaci za neaktivovanou a uživatel má 30 dní na to, aby sjednal nápravu.

Petr Krčmář: Microsoft řeší nelegální aktivace Windows

Původní smělé plány organizace OLPC se začínají rozpadat. Zatím se prodalo jen asi 500 000 levných notebooků, což je číslo velmi vzdálené předvídaným desítkám milionů, které už dnes měly děti používat. To také zvyšuje koncovou cenu stroje, která se nyní pohybuje na 188 dolarech.

Navíc to teď vypadá, že OLPC přejde na Windows XP. Nicolas Negroponte, šéf organizace OLPC, tvrdí, že „open source poškodil použitelnost XO a odradil mnoho potenciálních zájemců“.

Petr Krčmář: OLPC bude možná jen s Windows

Nejčtenější zprávičky

Red Hat a Novell nám dávají ruce pryč od desktopu s tvrzením, že možná za x let je to bude intenzivně zajímat. Zbývá nám tu Ubuntu na desktop. Už dnes je to nejrozšířenější distribuce a její popularita stoupá. Až si giganti od Red Hat a Novell za pár let vzpomenou, že budou „dělat“ desktop, bude už možná pozdě. Kdo by si pořídil serverové řešení z jiné stáje, když na desktopu bude z linuxových řešení dominovat Ubuntu?

Pavel Chalupa: Kdo nám bude „dělat“ desktop?

Marc „uwog“ Maurer, který je vedoucím projektu AbiWord, si postěžoval na trend, který se projevil s letošním ročníkem Google Summer of Code. Podle něj se navrhovaná vylepšení zaměřují na podporu Open XML a zanedbávají ODF. „Obdrželi jsme některé návrhy na vylepšení podpory OOXML, ale žádné vylepšení OpenDocumentu. Očividně není podpora ODF v komunitě natolik silná, aby se objevily snahy na jeho vylepšení. Ani když jsou placené. Téma k zamyšlení.“

Petr Krčmář: Vývojáři vylepšují Open XML ale ne ODF

Asus Eee PC je dodáván ve verzích s Linuxem i s MS Windows XP. Podle jednoduchého testu je linuxová verze několikanásobně rychlejší na stejném hardware. Spuštění systému trvá s Linuxem 30 sekund, s Windows 54 sekund. Spuštění Firefoxu pouhé 4 sekundy oproti 16 sekundám na Windows. A nakonec vypnutí systému s Linuxem trvá pouhých 6 sekund, zatímco vypnutí Windows na Asus Eee trvá celých 68 sekund.

Pavel Chalupa: Linux na Eee PC je rychlejší než MS Windows

našem butiku je opět k dispozici zboží, které se vám podařilo dříve úspěšně vykoupit a přidali jsme i některé novinky. Můžete si tak znovu objednat dámská tanga, dvě dámská trička a nové pánské boxerky. Vše s novými vzory a ve všech běžných velikostech. Vyrobeno z nejkvalitnějších textilií s trvanlivostí.

Nová dámská trika, tanga a boxerky v butiku

Yankee Group provedla průzkum spolehlivosti serverových operačních systémů v roce 2007. Průzkumu se zůčastnilo 700 uživatelů z 27 zemí. Oproti předchozí studii za rok 2006 se zlepšil v roce 2007 průměrný downtime u Red Hat Enterprise Linux i Novell SuSE Linux o 75%. Red Hatu se zlepšil downtime z původních 7,17 hodiny za rok 2006 na 1,73 hodiny v roce 2007 (Red Hat s úpravami 0,86 hodiny). SuSE Linux se zlepšil v downtime ze 4,06 hodiny na 1,08 hodiny. Byly sledovány i systémy Windows 2000 i Windows Server 2003, které se meziročně zhoršily. Windows 2000 měly v roce 2007 downtime 9,86 hodiny (rok 2006 – 9,37h) a Windows Server 2003 měly 8,9 hodiny (rok 2006 – 7,09h) downtime.

Pavel Chalupa: Spolehlivost serverových OS za rok 2007

Projekt sponzorovaný společností Nokia portuje Ubuntu na architekturu ARM. Tým projektu Handheld Mojo už dokončil ARM buildy verzí Feisty Fawn a Gutsy Gibbon a zároveň začal pracovat na portaci chystaného Hardy Heron. Systém je možno testovat v QEMU nebo jej přímo pustit z SD karty na internetovém tabletu Nokia N8×x. Že by příští Nokie běžely na Ubuntu?

Petr Krčmář: Ubuntu portováno na ARM

Aktuální verze Microsoft Office 2007, generující dokumenty OOXML, nesplňuje normu ISO/IEC 29500. Dokument z Wordu neprošel testem podle schémat „strict“ (122 000 chyb) a „transitional“ (84 chyb), které jsou definovány v ISO standardu.

Pavel Chalupa: Dokumenty z MS Office 2007 nesplňují ISO normu

Čerstvě spuštěný web služby PaySec (platební systém ČSOB) zanedbal vážně péči o bezpečí uživatelů. A není sám, kdo je na webu nebezpečím pro uživatele – děravý je samotný web ČSOB i třeba České televize. Společnou příčinou je nebezpečná, avšak podceňovaná chyba jménem XSS, proti které je přitom poměrně snadná obrana. Podrobnosti o těchto aktuálních problémech naleznete v dnešním článku na Lupa.cz.

Petr Krčmář: ČSOB podcenila zabezpečení svého webu

Výběr z blogů

Konečně je to tady. Po několika měsících usilovné práce se konečně podařila ostrá migrace na nový blogovací systém. Toto je první blogpost, který je napsán přímo v něm. Co je nového?

Blog Petra Krčmáře: Máme nový blogovací systém (beta)!

Tedy na Macu, na tom totiž donedávna Firefox nevypadal zrovna přívětivě (čti jako pěst na oko). Někdy trochu dopomohla témata vzhledu, ale ušmudlaný vzhled všechen pod čistý kabát neschováš.

Blog Martina Hassmana: Firefox už nebude tak ošklivý

cyber23

Následující příspěvek je krátkým zamyšlením nad vykreslováním písem pomocí knihovny freetype za (či naopak) bez použití bytecode interpreteru.

Blog Lukáše Kotka: Vykreslování písem

Byl pro vás článek přínosný?