Hlavní navigace

OLPC bude možná jen s Windows

25. 4. 2008

Sdílet

Původní smělé plány organizace OLPC se začínají rozpadat. Zatím se prodalo jen asi 500 000 levných notebooků, což je číslo velmi vzdálené předvídaným desítkám milionů, které už dnes měly děti používat. To také zvyšuje koncovou cenu stroje, která se nyní pohybuje na 188 dolarech.

Navíc to teď vypadá, že OLPC přejde na Windows XP. Nicolas Negroponte, šéf organizace OLPC, tvrdí, že „open source poškodil použitelnost XO a odradil mnoho potenciálních zájemců“.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 4. 2008 13:45

    bez přezdívky
    United Nation tak akorat zase posle leky infikovany HIV. Ze prej notebooky pro cerny decka v africe, cha cha ;))) byl od zacatku vtip, to ste nepochopili ;)))) dostanou virus jako vzdycky a tupy bulharsky zdravotni sestry, ktery nebudou o nicem vedet a pekne jim to vsecko naockujou, tak se resi problemy v africe !
  • 25. 4. 2008 14:38

    Radek Jun (neregistrovaný)
    Tam bych zrovna řekl, že nikomu open source vadit nebude a i tam je to problém :(.
  • 25. 4. 2008 14:43

    Gorgon (neregistrovaný)
    Dle mého mínění není problém v Linuxu jako takovém, ale v rozhraní Sugar. To je prostě velice netypicky řešené a pro uživatele jakéhokoli jiného běžného rozhraní velice špatně přijatelné. Provozovat WXP na prostoru 1GB je dle mého mínění nesmysl. Jestli je Linux tak špatný, proč má tedy např. ASUS Eee úspěch nad úspěchy. Nebo je milion prodaných kusů málo?

    Zamyslím-li se nad současnou situací OLPC, vychází mi počátek jeho konce. Ti pro něž byl určen nemají zájem, normálně jej prodávat nelze, jeho uživatelské rozhraní je velice nešťasně zvolené a levné notebooky dnes začíná vyrábět více firem. Úplný přechod na Windows mi za takové situace připadá Cimrmanovským "úkrokem stranou". Good bye OLPC.
  • 25. 4. 2008 17:54

    mofo (neregistrovaný)
    Oni tak trochu nejsou "obyčejné" Windows XP pro PC. Provozovat je na 1GB není nic nenormálního.
  • 25. 4. 2008 21:22

    JardaP (neregistrovaný)
    Jenze ti, pro nez je OLPC urceno, maji, v lepsim pripade, zkusenost tak leda s rozhranim radia. Netypicky resene rozhrani by je nemelo rozhodit, pokud tedy neni netypicke a uplne blbe. Nevim ale, jestli rozhrani Win XP bude takova vyhra, kdyz se uvazi velikost displaye.
  • 25. 4. 2008 14:58

    Kvakor (neregistrovaný)
    Podle mne byl hlavni vyznam OPLC v tom, ze dokazal vyrobcum, ze lide se u notebooku klidne vzdaji maximalniho vykonu (ktery vetsinou stejne vetsinu casu nepotrebuji) ve prospech mobility a nizke ceny. Bez OPLC by tu nejspis Asus EEE dnes nebyl.
  • 25. 4. 2008 14:59

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Samozřejmě použití systému, který je nekompatibilní s většinou světa, je trochu problém. Ale OLPC zabil hlavně ekonomický model. Afričtí politici si sice rádi potřesou pravicemi, popovídají o tom, že počítače by byly potřeba, nechají se vyfotit s novináři... Ale když přijde řeč na závazky, nebo dokonce na placení, je situace výrazně odlišná. Přitom zrovna Nicholas Negroponte by tohle mohl (a měl) vědět od bráchy.

    Navíc je těžké se zbavit dojmu, že dětem v rozvojovém světě bude OLPC asi tak užitečné, jako elektrický otvírák na konzervy. 1) Rozvojový svět má jiné priority - namátkou vodu, jídlo, bezpečnost, gramotnost. Peníze utracené za OLPC by se daly účelněji využít jinde. Například lze pořizovat knihovny do škol, elektrifikovat školy apod. 2) Počítač bez relevantního SW (slovníky, výukové programy), školení/výuky, servisu atd. je jen drahé těžítko. 3) V rozvojovém světě se většina humanitární pomoci rozkrade. Otázkou je, kde by skončily OLPC.
  • 25. 4. 2008 15:12

    Miroslav Suchý
    Stříbrný podporovatel
    Peníze utracené za OLPC by se daly účelněji využít jinde. Například lze pořizovat knihovny do škol, elektrifikovat školy apod.
    No zrovna notebook s pristupem na wikipedii (a potazmo cely net) mi prijde rozumnejsi nez klasicke knihovny.
  • 25. 4. 2008 15:47

    paja (neregistrovaný)
    Pro Vás nebo pro mě možná ano. Ale zkuste se na to podívat z perspektivy těch, komu je určen: Potřebují zvládnout učivo našeho prvního stupně základní školy: číst, psát, počítat a trochu se naučit uvažovat.
    Je pro českého prvňáčka lepší notebook s anglickou Wikipedií, nebo čítanka, písanka a pár dalších ilustrovaných učebnic?
    Když zbydou peníze, tak mohou mít školu s podlahou a elektřinou a teplý oběd. Vše je to mnohem lepší (a pro adresáty jasněji pochopitelné dobro), než notebook.
  • 25. 4. 2008 20:33

    Miroslav Suchý
    Stříbrný podporovatel
    Pisanka? V dnesnim svete. Umite napsat psacim vsechna velka pismena? Ja uz ne.

    Videl jste nekdy male dite v rodine ajtaka? Co s nim zvladne jeste nez zacne chodit do prvni tridy? Jde o to, ze notebook jim da pristup k internetu a internet jsou pro ne informace. Na to nemusi ani umet cist a psat (umi to videohovor). Pro tyhle lidi je nedostizny sen se dostat do vetsiho mesta vzdaleneho 60 km. S internetem se jim rozsiri obzor mnohem dal.

    Uprimne - Na jim bude drevena podlaha, kdyz udusana staci. Na co teply obed, kdyz kolem je spousty ovoce, ktere uzrava nekolikrat za rok. To co potrebuji jsou informace. Informace jak spravne delat (zemedelstvi, remesla, jak shanet zakazky...), a informace jak se nenechat ojebat (tezary, prekupniky).
  • 25. 4. 2008 21:09

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Zkuste se pobavit s nějakými pedagogy o tom, jestli doporučí dítěti se naučit psát rukou, nebo provozovat video chat :). Psaní školním písmem je zásadní pro rozvoj jemné motoriky. To, že jste opustil psaní školním písmem, je normální a běžné. Je až patologické, když to zavčas neuděláte.

    Malé dítě v rodině ajtíka umí číst a psát, má všeobecný přehled, netrápí ho problémy s výživou atd.

    Obyvatelé rozvojového světa potřebují vzdělání (včetně gramotnosti), schopnost vyvíjet úsilí pro dosažení střednědobých a dlouhodobých cílů, kontrolované rodičovství, čistou vodu, hygienu, dostatek potravy, efektivní zemědělství, a řadu dalších věcí. OLPC není priorita.

    Jsou tu daleko zajímavější projekty. Proč neprodávat v rozvojovém světě telefony s TV výstupem, a přístupem na inet? Mobil si stejně nakonec koupí velké procento populace. Proč by nemohl vyjma telefonování přinést předpověď počasí, postupy pro zemědělství a stavebnictví, email a web? Zvýšení ceny telefonu nemusí být velké, a efekt může být velmi dobrý.
  • 25. 4. 2008 21:34

    JardaP (neregistrovaný)
    Nevim. Informace jsou dobre, ale clovek je musi umet (kriticky) zpracovat. To se nekde musi naucit, alespon ze zacatku. Cili lepsi, nez Internet, by byl ucitel, ktery by za neco stal a ktery by je naucil neco vice, nez biflovani hovadin z pameti, po osvedcenem stredovekem modelu, kdy sice kde kdo umel odrikat cele knihy v latine, latinsky ale neumel vice, nez pozdravit. Jeste lepsi, samozrejme, by byl ucitel + Internet.

    Ve spouste zemi by ale potrebovali ze vseho nejvice, aby se tam prestalo valcit. Treba v Kongu, kde denne a po radu let, vyvrazili pocetni ekvivalent obeti z v WTC, nad kterymi dodnes cely svet place, zatimco o Kongu ani nevi, ze existuje. V takovem Kongu OLPC nikoho asi nerajcuje a kolikrat ani obycejna skola, kdyz posledniho ucitele napichli na kul jiz pred lety a ve skole je dnes skladiste zbrani ci uprchlici.
  • 26. 4. 2008 2:01

    Bilbo (neregistrovaný)
    OLPC nebylo urceny pro zeme kde se valci, neni tam vlada, nebo 99% lidi je negramotnych. Zamyslely to pro zeme, kde sice jsou oproti zapadu technicky zaostalejsi, ale vetsina lidi tam ma co jist a pit, nevalci se tam, maj tam lidi strechu nad hlavou a deti chodi do skoly. Jednim ze zajemcu byl tusim treba Egypt ...
  • 26. 4. 2008 12:44

    Miroslav Suchý
    Stříbrný podporovatel
    Nebo treba Nigerie... Coz je docela zvlastni zeme. Naprosty nedostatek elektriny. Jede jenom jenom nekolik hodin dene a elektrina je vetsinou jen ve vetsich mestech. Soudny clovek by si rekl, ze sem zavadet celoplosne GSM nema smysl... A pritom vetsina lidi ma mobil. Dokonce tam uz tusim rok maji DVB-H. Takze jsou dokonce i pred nami. Mobily si nabijeji jak se da a kolikrat kvuli tomu musi ujit mnoho kilometru. Ale funguji... Co tim chci rict? Ze dle meho nazoru, se nema smysl prilis ptat, jestli tam ci onde na to existuji podminky, zda to lide chteji, zda jim to k necemu bude... Proste to nasadit. Bud se to ujme (a lidi prostredi ohnou, aby to mohli pouzivat), nebo se to neujme a pak sbohem a satecek a nema cenu to tlacit i kdyz teoreticky jsou podminky idealni.

    S OLPC je to trochu slozitejsi. Ti kteri ty notebooky jiz dostali si to pochvaluji. Problem je ze to odmitaji vlady. A v Nigerii najednou, za ne uplne pruhledne situace, zacla prosazovat ClassMate, ktere je pro tyto zeme IMHO uplne nevhodne.
  • 25. 4. 2008 16:50

    anonymní
    Wiki je sice uzasna, ale na druhou stranu se neda povazovat za odbornou publikaci a informace mohou byt nerevantni. Je vhodna k domacimu pouziti a nebo kdyz clovek chce neco pouzit. v zadnem pripade vsak nedokaze nahradit odbornou literaturu
  • 25. 4. 2008 17:23

    lol (neregistrovaný)
    ale veď nejde o wikipediu, ide o ten prístup na net, tam im môžu sprístupniť hociaké učebnice...
  • 25. 4. 2008 19:50

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Otázka je, za jaké peníze. Pro používání inetové učebnice musíte mít elektřinu, "kancelářské" prostředí (bez prachu, vody a špíny), připojení k inetu, musíte být gramotný, musí existovat výukové materiály na internetu. Navíc většina lidí stejně raději čte (a učí se) z papíru, byť můj případ to není.
  • 26. 4. 2008 19:03

    melkor (neregistrovaný)
    No jo, LO :-(
    Clovece, bezte se podivat na to, jak je OLPC konstruovany a teprve potom neco piste. Bude to uzitecnejsi.
  • 26. 4. 2008 23:07

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    OLPC je konstruovaný tak, že Annan při prezentaci omylem urval tu "kliku startéru" (kterou pro jistotu v další revizi odstranili).

    Vemte v úvahu, že běžný notebook, používaný mobilním uživatelem, má během dvou let nejméne jednu závadu s pravděpodobností v desítkách procent. OLPC je sice v některých ohledech bytelnější, ale zase se předpokládá, že bude pracovat v daleko drsnějších podmínkách. A třeba prach dovede po pár měsících, natož letech, udělat celkem paseku. Natož pokud se "vhodně" zkombinuje s vysokou vlhkostí.
  • 26. 4. 2008 23:27

    JardaP (neregistrovaný)
    Pokud vim, jednalo se o prototyp. Krome toho Annan ma nejspis obe ruce leve a olsove, proto dela, to co dela. Na vice, nez jezdeni po banketech, se nehodi.
  • 25. 4. 2008 18:57

    LENIN POWER! (neregistrovaný)
    Dneska nezistne pomahat je naprosta pitomost. Zeptejte se nekoho kdo byl v iraku na misi ten vam to rekne jak to tam chodi. Ty lidi nemaji zadnou moralku pres den si klidne u doktoru nechaji zdarma lecit deti, osetrit chrup a vecer na ne jdou s ak74 aby jim slohli leky a prodali je, klidne po nich strili protoze je jim stejne vsechno jedno jsou v prdeli tak jako tak, mnohdy jsou tam deti co jen tak z prdele hazi granaty po amikach, ovsem amici nesmi po nich strilet, to by americka armada byla vlacena medii jako nekdo kdo strili po nevinych civilistech.

    Cpat rozvojovym zemim zradlo a leky je naprosta pitomost, ty potrebuji v prvni rade vychovat a ano je nutne pri tom pouzit i silu. On v tomto svete totiz kazdy pracuje pro svuj prospech a tihle chudaci si velice rychle spocitaji ze nejoptimalnejsi je nic nedelat a natahovat ruce pro obleceni a potraviny zdarma. No neco jako cikani tady.
  • 25. 4. 2008 19:12

    Bobinnho
    No tak Vas primer o darebacich detech, co hazi po chudacich US Army soldiers granaty je trochu mimo, ne? Amici Irak okupuji, nic jineho to neni! A kdyz se u nas za WWII nekdo postavil gestapu, pripadne nemcum jako takovym, tak byl-je-a-bude hrdina! Trosku si ujasnete tuhle v situaci v hlave...
  • 25. 4. 2008 19:44

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Já si zatím všiml toho, že amíci ostavili od moci Saddáma (který masivně porušoval lidská práva, zbídačil svoji zemi, a proti vlastním civilistům použil zbraně hromadného ničení), iniciovali napsání ústavy, zavedení právního řádu, a nyní hrají roli nad-policajtů, kteří zabraňují tomu, aby se různé kmeny a etnické skupiny vzájemně vyvraždily. Kdyby amíci z Iráku zítra odešli, byly by tam miliony mrtvých. Poděkovat jim za všechno úsilí tím, že po nich házím granáty, to není ospravedlnitelné. Navíc samotné držení zbraní kýmkoliv mimo armádu odpovědnou vládě a prezidentovi je samo o sobě nelegální (i v Iráku), o házení granátů nemluvě.
  • 25. 4. 2008 20:14

    Bobinnho
    Aha, takze zkusim jiny pohled na "vec":
    Saddam byl diktator druheho radu, napriklad v porovnani s Pol Potem v Kambodzi - proc tedy USA nezasahly tam?? 5 milionu mrtvych v Kambodzi je (osklive receno) trochu jina kava proti tech "par desitkam tisic" v Iraku.
    Dale mate pocit, ze by byl v Iraku v soucasne dobe vetsi klid nez pri vlade Saddama?? Ano, existuji narody, pripadne zeme se spoustou etnik, kde nic jineho nez diktatura bohuzel nefunguje, viz Rusko.
    Vase posledni veta o drzeni zbrani je velice legracni, zvlast kdyz se podivam do USA, kde ma doma brokovnici nebo revolver kazdy druhy, rozdil je pouze v tom, ze Iracane (casti z nich) bojuje z jejich pohledu zcela legalne proti okupantum...
    Mimochodem, ty zbrane hromadneho niceni se tam nasly kde??? A pohadky o tom, jak si je stacil Saddam odvezt do Syrie povidejte nekomu jinemu, takhle blby muzou byt snad je amici a pak lide, kterym se to "hodi do kramu".
    cili nic jineho nez ropa za tou okupaci neni, at si rika kdo chce, co chce.
  • 25. 4. 2008 21:01

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Saddám vyvíjel zbraně hromadného ničení, prokazatelně je měl, a prokazatelně je použil proti vlastním civilistům (plus při válce s Íránem). Na základě toho byla uvalena embarga UN. Před invazí USA bylo zbraní hromadného ničení minimum, což ovšem amíci nevěděli. Saddám se snažil působit, že je má. Jistě vám něco říká "arabská bájná lhavost" - vzpomeňte na Mohammeda Saeeda al-Sahafa, jak na CNN tvrdí, že amíci budou drtivě poraženi, a za ním začínají projíždět americká vojenská vozidla :). Nebo rodiny sebevražedných atentátníků, které jsou "hrdé na mučednictví svých dětí". Samozřejmě musí být velmi hrdí, aby nemuseli hořce plakat nad ztrátou bližního, a nad zvěrstvy jím spáchanými (zabití náhodně vybraných civilistů se považuje za zvěrstvo snad ve všech kulturách). Oni jim to ovšem spočítají potomci, kteří budou házet boty na jejich hroby, stejně jako to dnes plivají na hroby svých dědů Němci (kteří si své národní trauma ponesou ještě pár generací).

    V Iráku v současné době není moc velký klid. Chcete tím naznačit, že by bylo lepší, kdyby tam vládl Saddám? Já si to nemyslím. Současná situace se zlepší (a lepší se). Nakonec amíci mají praxi v obsazení země, dosazení silné pravicové vlády, sepsání ústavy, a dovedení země k demokracii a prosperitě. Viz třeba Japonsko, Jižní Korea, Německo.

    Irák byl vzat útokem proto, že se mělo za to, že představuje závažnou bezpečnostní hrozbu. Saddám dojel na image, který si vytvářel. O tom, jak mimo amíci byli, svědčí fakt, že si v Saudské arábii v rámci přípravy nechali vytisknout slabikáře pro základní školy :), a mysleli, že je lidé budou vítat jako osvoboditele (což se pravda v omezené míře i stalo).

    Jestli si myslíte, že za invazí do Iráku byla ropa, tak jste mimo. Ceně ropy svědčí politická stabilita. Nikdo soudný nemohl předpokládat, že invaze střednědobě zvýší politickou stabilitu v regionu. USA stála válka v Iráku zatím asi 850 miliard USD, a cena ropy vyšplhala téměř na šestinásobek. Kde je ta výhoda pro USA, pro kterou to dělaly? Je to vyšší cena ropy, nebo ty stovky miliard USD na nákladech na válku?
  • 25. 4. 2008 22:29

    JardaP (neregistrovaný)
    Zbrane hromadneho niceni existovaly, ale bejvavalo. Ze pred invazi zadne neexistovaly, Amici *_velmi_dobre_vedeli_*. Oni jen ucelove zasunuli par zpravodajskych dokumentu pod koberec, protoze potrebovali valku v Iraku prodat verejnosti. Kdyby rekli, ze jsou dobyvat ropu, melo by to mensi propagandisticky efekt.

    Ano, bylo by lepsi, kdyby v Iraku sedel Hussein. Zemi tohoto typu dokaze udrzet pohromade jenom diktator jeho razeni. Zodpovednost za to nesou ti, kteri tam umele (a asi zamerne) rozdelili uzemi bez ohledu na etnicke skupiny tak, ze tam nelze vytvorit funkcni stat.

    Opakuji: v Japonsku neni demokracie, ale defakto vlada jedne strany. Prechod Korey k demokracii trval pekne dlouho. Povalecna historie je historii vojenskych prevratu a nepokoju. Uvazime-li rozdil v mentalite Arabu a Korejcu a etnicke problemy v Iraku, lze ocekavat, ze v Iraku to bude trvat nekolikanasobne dele. Nemecko s Irakem snad ani nesrovnavejte.

    Jiz parkrat se ukazalo, ze implementovat demokracii z venku neni mozne. Pokud to neprijde zevnitr, eventuelne s pomoci zvenku ve vhodny moment, kdyz situace uvnitr jiz jen ceka na podnet. Nejsem si jisty ani tim, ze demokracie je v Cechach. Co se tam deje je do nebe volajici a v civilizovanych zemich by bylo nemyslitelne.

    Valka v Iraku mozna stala 850 miliard. Ovsem ty plati danovy poplatnik. Na druhe strane retezce nastavuje dlan nekolik korporaci, ktere na tom *nesmirne* vydelaly. Tyto korporace maji v USA mnohem vice vlivu, nez danovy poplatnik, ktereho navic zajima jen to, ze prezident je proti potratum a homosexualnim snatkum. V Bushove vlade se toto jeste vice zvyraznilo, diky propletenosti cetnych velmozu se zminenymi korporacem, casto zcela v rozporu se zdravymi zasadami o rozporu zajmu.

    Doporucuji vam opatrit si dokumentarni porad Le monde selon Bush. Pocitam, ze Nova ho vysilat nebude.
  • 25. 4. 2008 23:58

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Netvrdil bych, že před invazí neexistovaly v Iráku zbraně hromadného ničení. Řekněme, že se nenašly, a jejich množství zřejmě nebylo významné. Amíci to samozřejmě *nevěděli*. Nebo myslíte, že budou všude vytrubovat "půjdeme do Iráku, protože jsou tam zbraně hromadného ničení", aby pak s protáhlým ksichtem řekli "no, my jsme je nenašli"? Samozřejmě, že ne. Akcentovala by se třeba ta lidská práva. Jenže Saddám hrál poker (viz někde výše bájná lhavost). K ropě jsem se vyjadřoval - US Amají obrovské náklady, a ropa je skoro 6x dražší, než byla před začátkem invaze.

    Samozřejmě zemi typu Iráku lze udržet pohromadě, a lze jí dovést k prosperitě. Ve 21. století není diktatura dobrou správou země. A zvláště špatné je, když v zemi bohaté na ropu (která může dostávat peníze de facto bez dalšího úsilí) umírají lidé hlady, a velké procento jich žije v naprosté bídě.

    Japonsko je členem OECD, a je obecně považováno za demokracii. Zřejmě máte jiná kritéria, než zbytek světa (viz pochybnosti o demokracii v ČR). Samozřejmě mentalita arabů je dost příšerná (jsou velmi podobní našim cikánům, jenom jsou méně domestikovaní, a daleko raději stříli), ale nezbývá, než doufat, že to půjde.

    Pseudo-dokumentů typu Zeitgeist: The Movie, Sicko, Fahrenheit 9/11, 911 Mysteries apod. jsem viděl řadu. Bohužel takové snímky velmi nepěkně manipulují s fakty. A ještě horší je, že pokud předkládané informace nekriticky berete jako fakta, žijete pak v bludu. Kdokoliv se umí informacemi probírat, najde zásadní nesrovnalosti, na kterých potom autoři ten svůj konspirační domeček z karet staví. Nebo si také myslíte, že 11.9. zaútočil Mossad (můžete si vybrat, jestli letadly, nebo výbušninami), žádné letadlo do Pantagonu nikdy nenarazilo, američané nikdy nepřistáli na Měsíci, za vším stojí židé, zednáři, mega-korporace nebo bankéři (člověk si může dokonce vybrat :)), holocaust je smyšlenka, vlády záměrně otravují vzduch chemtraily letadel, virus HIV byl vytvořen na zakázku a byl testován na afričanech, Elvis je na živu (můžete si vybrat kde a proč), amíci mají vzorky emzáků, případně nám dávno emzáci vládnou atd.?
  • 26. 4. 2008 9:07

    xaint (neregistrovaný)
    ofire, nemam te rad, ale kupodivu v tomhle s tebou souhlasim.
    Ja jsme se dival na zeitgeist prvnich pul hodiny (pak uz jsem musel vystupovat a nemohl tomu cloveku s Ubuntu an notasu koukat pres rameno ;-) ), a pak jsem se na dost veci, co se tyce uvadene mytologie zeptal sve pritelkyne (ma titul z Karlovky v oboru etnologie a jejim konickem je mj. i mytologie, takze o tom asi neco dost vi). Rikala, ze pulka veci tam je pitomost, a opravdu by ji zajimalo, ze kterych pramenu autori cerpali pri popisu mytologie Indu a jinych narodu.
    Btw docela me bavily i jine nesrovnalosti ruzne po netu, napr:

    Amici nepristali na mesici.
    Amici pristali na mesici uz davno, a nasli tam mimozemstany.
    Amici pristali na mesici uz davno, a nasli tam nemecke podzemni mestecko, ktere tam bylo postaveno za druhe valky.
    To same, akoraat ze s Rusama.
    To same, akorat ze byla na mesici valka rusove vs amici vs nemci.

    Tyhle teorie si tak krasne odporujou :-P
  • 26. 4. 2008 23:11

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Já nevidím důvod, proč bych se s ostatními diskutujícími měl mít rád (nebo nerad). Souhlas a nesouhlas jsou jiné kategorie. I když je pravda, že u některých lidí mě dost překvapuje jejich světonázor.

    U Zeitgeist trochu překvapí přítomnost George Carlina, který má jinak spoustu zajímavých názorů. Viz třeba zde:
    http://www.youtube.com/watch?v=eScDfYzMEEw
  • 26. 4. 2008 12:50

    JardaP (neregistrovaný)
    Jedine, co mohli Amici predpokladat, byly jiste zzsoby starych biologickych zbrani. Neco se snad i naslo a jak se predpokladalo, byly prosle a nepouzitelne. O tom, jak Amici nevedeli, si prectete tady:
    http://www.commondreams.org/headlines06/0424-03.htm http://mediamatters.org/items/200603170006 http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/06/24/AR2006062401081.html
    Dalsi si vygooglujte sam. Pise se tam i o tom vytrubovani. "And we said, 'Well, what about the intel?' And they said, 'Well, this isn't about intel anymore. This is about regime change.'"

    Irak udrzite pohromade tehdy, az zrusite etnicke a nabozenske skupiny a vytvoril z nich obcany. Jinak vam zbyva jen diktatura nebo rozdeleni zeme, o ktere USA nestoji, protoze velka cast Iraku by skoncila jako druhy Iran, ne-li rovnou jako soucast Iranu. Nedivil bych se, kdybyste se jeste v duchodu dival na to, jak se Irak topi ve srackach nebo jak tam vladne nejaky Taliban. Jinak ano, nezbyva nez doufat. Pocitejte s tim, ze se to protahne a mozna se toho ani nedozijete. Jak dlouho bude chtit US danovy poplatnik tohle doufani platit, kdyz ma socialni zabezpeceni drahe a uplne na hovno, skoly horsi, jak v Indii a na ulici se po setmeni radsi leckde nevychazi?

    V Japonsku je defacto vlada jedne strany. Je to nefunkcni demokracie, protoze opozice tam existuje jen pro ozdobu.

    Mozna, ze i Le monde selon Bush manipuluje s fakty. Potiz ale je v tom, ze ta fakta se napadne shoduji s tim, co clovek muze vygooglovat sam. Dale za timto dokumentarnim filmem nestoji Michael Moore, ktery je sice docela zabavny strejda, ale verit se mu neda. Stoji za tim Éric Laurent: http://fr.wikipedia.org/wiki/Éric_Laurent a William Karel: http://fr.wikipedia.org/wiki/William_Karel, reporter s dobrou reputaci, povazovany za seriozniho Michaela Moora. Nemyslim si, ze by to melo mnoho spolecneho s priklady dezinformacnich dokumentu, ktere uvadite (ale i v tech je casto aspon zrnko pravdy). A kdo zautocil 9.11. se nejspise dozvime za 40 let, az budou deklasifikovany prislusne dokumenty. atim se muzeme jen ptat qui bono. Arabove ze vsech zucastnenych nejmene.
  • 27. 4. 2008 3:20

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    V případě Iráku a zbraní hromadného ničení se vždy najde někdo, kdo bude tvrdit, že amíci věděli, že tam žádné nejsou. Stejně tak se najde řada lidí, co tvrdí, že Elvis žije. Ale jak jsem psal, amíci by museli být úplně blbí, kdyby vytrubovali cosi o zbraních hromadného ničení, a věděli, že tam nejsou. Proč by to dělali právě takhle? Aby zmátli nepřítele? :)

    Irák může držet pohromadě, pokud to bude pro zúčastněné výhodné. Předpokládá to přijmout legislativu ohledně dělení zisků z ropy, na čemž se pracuje (pokud už to není hotovo). Pak samozřejmě půjde o jednu zemi se třemi dost nezávislými oblastmi. Jak dlouho to bude trvat, to nevím. Ono je ještě možné, že bude válka s Íránem, která může dost změnit.

    Sociální zabezpečení je v USA na takové úrovni, která lidi motivuje k práci. V Evropě lidi motivuje k tomu, aby nepracovali. S těmi školami v Indii to může být pěkný vtip, jakkoliv americké školy nepatří k výkvětu (ovšem kde jste viděl dobré školství?). Bezpečnost na ulicích je obecně tím horší, čím je daná země svobodnější (srovnejte bezpečnost v jižním Londýně a bývalé ČSSR). No a kdybyste bydlel v okolí českých ghet, ani tady byste nevycházel v noci ven. A to zdejší socky nevlastní běžně zbraně.

    Jak jsem psal, to že jedna strana sedí ve vládě dlouho dobu nijak neimplikuje, že země není demokratická.

    S fakty je ta potíž, že je jich velká spousta. Například Zeitgeist uvádí, že během útoků 11.9.2001 jednal George Herbert Walker Bush se zástupci rodiny bin Ladenových. Jenže 1) Bush s nimi jednal o den dříve, 2) Saudi Binladen Group je nadnárodní firma v oblasti stavebnictví, která má s Osamou bin Ladenem společné jen jméno. Tím se vám autor filmu nepochlubí. Pokud neumíte informace prosévat, blud je na světě.

    Pokud se ptáte, komu ku prospěchu byl útok na WTC, tak předpokládáte racionalitu tam, kde být nemusí. Náboženství je v princpu věc iracionální. Islamisté vedou svou válku s Velkým Satanem, bezvěrci, slabými ve víře, a kdo ví s kým ještě. Když jsme u toho, jak se vám líbily záběry muslimů oslavujících útoky z 11.9.? Zemřely tisíce civilistů; jásající davy, troubící auta, majitelé obchodů rozdávající koláčky. To je kultura...
    http://www.youtube.com/watch?v=q-9JpRytCx0
  • 28. 4. 2008 10:39

    Jarda (neregistrovaný)
    ehm, v Iraku to skutecne bylo stylem "musime tam vlitnout okamzite, protoze maji ZHN". Po nejake dobe se da rict "sorry, spletli jsme se" (navic se da kalkulovat s variantou ze se to ututla), protoze ten rezim uz zpatky nikdo nevrati. Jinak samozrejme neslo o to aby Amerika mela levnejsi ropu - vzdy jde o to prodat to co mate co nejdraz a tomu vyvoj situace dokonale odpovida. Takze na tom 6x zvetsenem rozdilu "vyrobni" a "prodejni" ceny vydela nejvic kdo? Spravne, Iracani to nejsou.
  • 4. 5. 2008 23:49

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    No to by mě fakt zajímalo, kdo vydělá na rozdílu nákladové a prodejní ceny ropy. Laik by řekl, že to bude její producent. Vy byste zřejmě řekl, že amíci...
  • 28. 4. 2008 15:05

    Darm (neregistrovaný)
    LO, většinou s Vámi silně nesouhlasím... Ale pod Vašimi příspěvky v tomto vlákně bych se podepsal a ještě je třikrát podtrhl...
  • 25. 4. 2008 22:01

    JardaP (neregistrovaný)
    Odstavili Husseina, ktery porusoval lidska prava. Vysledkem je jeste horsi situace v oblasti lidskych pravech, nez za Husseina. Tehdy alespon stacilo drzet hubu a krok a mavat mavatky a clovek nejak prezil. Dnes uz ne. Mimochodem Husseina dosadili do Iraku Americani. Stejne jako do Iranu Chomejniho (neprimo) a nize zmineneho Pol Pota (primo i neprimo) do Kambodze. Americani porad nekam dosazuji spratelene diktatory, pak tam cpou demokracii a vysledkem jsou jen (obcanske) valky a miliony mrtvych. Demokracie neni ani v Japonsku, zatim nejuspesnejsim americkem experimentu.

    A pokud chteli bojovat se zemi, ktera podporuje terorismus, vzali si spatnou mapu a maji ve skladu bordel. Protoze zeme, do ktere chteli jit je Saudska Arabie. A pokud chteli bojovat se zemi, ktera siri po okoli islamske fanatiky, chteli jit do Pakistanu.

    Hussein mozna pouzil chemicke zbrane proti obyvatelum sve vlastni zeme, pro nej ale Kurdove nebyli vic, nez nejhorsi domaci nepritel. Za dobu dnesni okupace ale jiz pocet mrtvych (zmrzacene nepocitaje) vysoce prekrocil pocet obeti Husseinova rezimu. Minimalne, pokud pocitame jen ty, ktere Hussein nechal primo zlikvidovat a ne ty, kteri zemreli hladem diky "humanitarnimu embargu".

    Kdyby Amici z Iraku odesli, bylo by tam asi hodne mrtvych, ale hlavne by tam byl a asi bude novy Iran. Z tohoto duvodu si dnes (mnohdy i drive), uvedomuji zodpovedni lide v US administrative, ze vylet do Iraku byla nejvetsi blbost, do ktere kdy USA sly. Vysledkem bude jen obrovsky domaci dluh, rozsirena devastace verejneho sektoru, jako treba skolstvi, ktere jiz ted stoji za hovno. Vydela na tom jen nekolik korporaci, vsichni ostatni trati, Iracani included.

    Byt Americanem vyzaduje silne svedomi a notnou davku double thinku.

    P.S.: Kdyz napsani ustavy je tak strasne zasluzne, mozna by meli amici iniciovat napsani ustavy Izraele, jejich nejoblibenejsiho spojence. Par zminek o lidskych pravech by tam neskodilo. Viz treba Palestinci, tajna vezeni - vezneni bez soudu, diskriminace, etnicke cisteni a spousta dalsich veci.

    P.P.S.: Prestante cumet na tu televizi, blbne se z toho.
  • 25. 4. 2008 22:57

    The Best (neregistrovaný)
    Velmi dobře a přesně řečeno. Jen tam asi máš překlep: "Být Američanem vyžaduje silné sebevědomí a notnou dávku double thinku."
  • 25. 4. 2008 23:26

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Je jistý rozdíl mezi problémem systému (diktátor Hussein) a kriminálními aktivitami či terorismem (Mahdiho armáda, islámská armáda Iráku apod). To první se dá napravit jen svržením diktátora, to druhé jen vyčištěním země od povstalců a teroristů. Dnes jsme v Iráku v té druhé fázi. Až bude hotovo, není důvodem, aby Irák nevypadal jako Kuvajt nebo UAE. Irák má to štěstí, že na každého obyvatele připadá na den USD 6000 z exportu ropy. Není důvod, aby to byla tak zaostalá země, jako za Saddáma.

    To "dosazování" diktátorů je trochu mimo. Pokud v nějaké zemi prosazujete své zájmy, typicky můžete vybírat z nějakých alternativ. Pokud máte s někým společný zájem, podpoříte ho. S tím, že daná strana či daný jedinec za pár (desítek) let dělá bordel, toho předem moc neuděláte.

    Japonsko je demokratický stát, a je jednou z nejúspěšnějších světových ekonomik. Když jsme u toho, fašistické Německo, naprosto zničené během WWII, a přetavené v demokracii a ekonomickou velmoc, je špatný příklad?

    Saudská arábie nepodporuje terorismus. Naopak saudská královská rodina v současné době bojuje o holý život. Problém je v tom, že vahábové z SA dostávali dost peněz (podobně jako platíme ze svých daní církve my v ČR), a těmi financovali mimo jiné terorismus. Nicméně vztahy saudů s USA jsou dobré. Pákistánská vláda také není prolematická. V Pákistánu jsou problémem kmenová území, které nejsou pod kontrolou centrální vlády. Pákistán nemá dost prostředků, ani dost podpory veřejnosti, aby s radikálními islamisty zatočil. Nakonec když se podíváte, kde je Tora Bora (jedno z velkých bojišť afgánské války), tak je to pár km od hranice s Pákistánem. Ten region je vůbec krásný, i když na mě poněkud drsný.

    Za největší současné riziko považuji Írán, který zjevně vyvíjí jaderné zbraně. Nevím, jak může pátý největší producent a sedmý největší vývozce ropy na světě prohlašovat, že porřebuje jadernou energii, a myslet si, že mu to někdo sežere. Jak může vážně tvrdit, že k tomu nutně potřebuje obohacovat uran v nelegálních zařízeních utajovaných před IAEA (nelegální zařízení v Araqu a Natanzu odhalil světu disident Alireza Jafarzadeh). Proč k tomu potřebuje vyvíjet rakety dlouhého doletu (viz vypuštění prvního satelitu), a proč potřebuje vyvíjet velmi účinné výbušniny, obyčejně používané pro iniciaci jaderných bomb. Dalším problémem je Sýrie, která dovezla jaderné technologie ze Severní Koreji. Ovšem izraelští přátelé nás (s požehnáním USA) tohoto problému zbavili.

    Počet bezprostředních obětí války v Iráku není nijak dramatický. Daleko horší je počet obětí tamní občanské války. Problém je, že diktátor Hussein tvrdou rukou potlačoval jakýkoliv projev nespokojenosti, a etnické napětí se potichu stupňovalo. Teď je potřeba to řešit. Odejít z Iráku není řešení. Otázka samozřejmě je, jestli se tam mělo kdy chodit (nebo jestli tímto způsobem).

    Válka v Iráku USA výrazně nepoškodí. Jen ministerstvo obrany má jen na rok 2009 rozpočet postačující na tři roky současného konfliktu v Iráku. Uvědomte si, že americký GDP reprezentuje cca 25% celosvětového GWP.

    Izraelský právní systém nemá ústavu. Tuto roli plní Základní Zákony. Lidská práva garantuje Základní Zákon o Důstojnosti a Svobodě (kapitalizace je záměrná). Vězení bez soudu je běžná praktika i v ČR. Nebo nevíte, že u nás můžete strávit třeba rok ve vězení bez soudu (a že to není nijak neobvyklé)? Palestinci jsou asi stejně diskriminovaní, jako naši cikáni. Typicky nemají potřebné vzdělání k jiné než tupě manuální práci, neumí zacházet s penězi, neumí vynakládat úsilí pro dosažení jiných než velmi bezprostředních cílů, a jsou naprosto nespolehliví. Situaci jim komplikují i spoluobčané, provádějící teroristické útoky, díky kterým má běžná populace dost komplikovaný život (kde nejsou teroristé, žije se normálně, a nesrovnatelně lépe než v okolních zemích, viz samosprávná oblast Jericho). Samozřejmě existují i vzdělaní a bezproblémoví palestinci. Jedno se ale palestincům musí nechat. Mají v arabském světě bezprecedentně vysokou gramotnost. No a nakonec se mají lépe, než by se měli v okolních zemích.

    Ještě jedna věc: zjevně si pletete palestince s izraelskými araby. Palestinci jsou arabové, žijící v bezpečnostních zónách obsazených v Izraelsko-arabských válkách. Mají typicky jordánský nebo egyptský pas. Izraelští arabové jsou občané státu Izrael, kteří jsou arabského původu. Těch je mimochodem veliká spousta, a jakkoliv jsou celkem chudí (důvody josu stejné jako u palestinců), nejsou s nimi větší problémy.

    No a nakonec, i když je to úplný off topic. Palestinci si naivně představují, že až budou mít vlastní stát (kdyby nedělali pitomosti, mohli ho dávno mít), budou moji kdykoliv a kdekoliv přejít hranici do Izraele, zajít si tam do nemocnice (pochopitelně zdarma), zajít na nákup, zavést tam své zboží k prodeji, pracovat tam. To je samozřejmě naprostý nesmysl. Jakmile bude vytyčena hranice, neprojde skrz ní mimo hraniční přechod nikdo (nezastřelen), stejně jako na hranici IL-JO, nebo IL-EG. A nechat se jako nekvalifikovaná pracovní síla zaměstnat v IL bude prakticky nereálné (IL raději dováží kvalitnější pracovníky z Afriky a bývalého SSSR). Jsem zvědavý, co potom bude dělat hromada nevzdělaných (byť gramotných) palestinců, bez významných přírodních zdrojů, bez technologií, bez zkušeností s obchodem... Asi na tom budou stejně blbě, jako kolegové v Egyptě, nebo Jordánsku. Co by měli skutečně chtít, je federace z Izraelem. Překvapí, že to dochází jen velmi malému procentu palestinců.
  • 26. 4. 2008 0:42

    JardaP (neregistrovaný)
    My jsme v Iraku v druhe fazi? To jaku USA a vy? BTW, ta druha faze je prave ten problem. A az bude hotovo, bude Irak vypadat spise, jako horsi verze Iranu. BTW, Kuvajt je velmi spatny priklad. Seznamte se laskave, jak to tam vypada s lidskymi pravy. Zeptejte se treba nejake Thaiky, ktera tam pracuje, jako pomocnice v domacnosti. Po prijezdu je ji odebran pas, nesmi bez nej ani na ulici. Denne ji bijou a znasilnuji vsichni chlapi v baraku. Po opotrebovani je vyhozena a nahrazena cerstvou. Tohle budujete, spolu s USA, v Iraku? Bravo!

    Ovsem dosazovani diktatoru je problem. Zejmena, kdyz USA, pri s vych zpravodajskych hratkach, nepremysli dale, nez do konce pristi petiletky. BTW, ze mam v nejake zemi zajmy, neospravedlnuje podporu statnich prevratu.

    V Japonsku neni demokracie tak, jak ji chapeme tady v Evrope, ale vlada jedne strany, ktera nahradila vladu jednoho cisare. Uspesna ekonomika muze, alespon teoreticky, existovat i diktature. Koneckoncu Hitler prinesl rozvoj ekonomiky a technologii, ze ktereho tezi zbrojarske firmy po celem svete jeste dnes.

    Nemecko je spatny priklad. Nemec ma smysl pro poradek a obcanske uvedomeni. Iracan, na druhou stranu, ani neexistuje, stejne jako neexistuje Afghanec. Existuji je etnicke a nabozenske skupiny.

    Ano, tedy vlastne Saudska Arabie podporuje terorizmus. Rikal nekdo, ze ho podporuje kral? BTW, velky kamarad USA, Osama bin Laden, je z SA.

    Pakistan podporuje nabozenske fanatiky, treba taliban v Afghanistanu vznikl s velkou pomoci Pakistanu. Znovu nikdo nerika, ze se jedna o vladni politiku. Ostatne s vasim pristupem USA nikdy nemely jit ano do Afghanistanu. Taliban prece nepodporoval terorismus, starali se o sve veci doma. Bin Ladem tam jen nekde drepel ve sve podzemni pevnosti a jednal za sebe sama.

    Iran prosel inspekcemi a nic nebylo nalezeno. Ostane ani jaderne zbrane v rukou Irancu mi nepripadaji, za soucasne situace, nebezpecnejsi, nez ty, co vlastni USA a Rusko. Rusko neni demokraticka zeme a neda se ji verit vubec v nicem. USA se tomu stale vice blizi.

    Vasi Izraelsti pratele jsou ohniskem konfliktu, do ktereho pres sve loby zatahuji USA, kde se jen da. Ten konflikt muze kednou prerust vsem pres hlavu.

    Obeti obcanske valky v Iraku jsou logickym pokracovanim okupace. Odejit z Iraku nelze. Resenim bylo do nej nevstupovat.

    Valka jiz USA poskodila. Nekdo ty dluhy bude muset zaplatit a nekde jinde ty penize budou chybet.

    V Izraeli mozna zakony garantuji, ale skutek utek. Izrael je v podstate vojensky stat. Vezneni v soudu je mozna praktika, ale ne po deset let v miniaturni kobce bez okna a tak tmave, ze si nevidite vlastni ruce kousek pred oblicejem. Probudte se!

    O Palestine si zkuste precist zde: http://www.jkcook.net/rssfeed.xml. Cook v Palestine, na rozdil od vas, zije. Pohled z druhe strany. BTW, jak by se vam libilo, kdyby vam nad hlavou porad litala nadzvukova letadla? Samozrejme pratelska, izraelska? A, BTW, kde maji ti Palestinco to vzdelani ziskat, ve vybombardovane zemi, kde Izrael cini vse mozne, aby tam nevznikla normalni spolecnost? V zahranici? Tezko, bylo by jim odepreno povoleni k navratu do vlastni zeme.
  • 26. 4. 2008 2:59

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Myslím my jako západní civilizace. Nevidím důvod, proč by Irák měl vypadat podobně, jako Írán. Jen je třeba Íránu zatrhnout vměšování - dodávky zbraní a poskytování výcviku milicím, vysílání instruktorů a dalších členů Revolučních Gard...

    V případě Kuvajtu mluvím o ekonomice, nikoliv o lidských právech (UAE jsou na tom o něco lépe). Samozřejmě ani v Kuvajtu není běžné znásilňovat ženy. Podobné věci se dějí například v Itálii, ČR, a řadě dalších zemí. Všude jde o trestné činy.

    Já bych neřekl, že USA dosazují diktátory. Spíše mají jistý vliv na místní události, a tedy i na to, který "kandidát" se ujme vlády. To, že se z něj ve spoustě případů vyklube diktátor, v tu chvíli nemůže nikdo vědět. Navíc alternativa neexistuje. Když se do věcí nebudete míchat, bude tam sedět diktátor od prvního dne, a ještě bude poškozovat americké zájmy.

    Japonsko má svobodné volby, z nich vzešlý parlament, ústavu, rovnost před právem, vynutitelnost práva, a řadu dalších pro demokracii klíčových věcí. Nějak mi tam žádná nechybí. Ale jak říkám, vaše definice demokracie je zřejmě "alternativní".

    Iráčan kupodivu existuje. Etnicky nesourodé státy podobné Iráku existujé na řadě jiných míst. Namátkou Itálie (sever a jih jsou velmi odlišné), bývalá ČSFR (dva národy, dva jazyky), Belgie (mnoho národů, tři jazyky plus arabština a turečtina), Švýcarsko (4 jazyky). Iráčané alespoň mluví stejným jazykem :)

    Stát je svrchovaná jednotka, a má svoji reprezentaci. Těžko vyčítat vládě SA, že jejich klerici posílali peníze teroristům (kdo ví, co s nimi dělají naše církve), nebo kvůli tomu s SA válčit. Ano, Bin Laden je původem ze SA. Když jsme u toho, rodina se ho zřekla, a nechce s ním mít nic společného.

    Taliban poskytl Bin Ladenovi "oficiální" útočiště, byli velkými přáteli. Nevím, jak moc ho mají či nemají rádi za to, že na ně poštval amíky. Do té doby si vesele sekali ruce, ničili sochy Budhy, a světu byli ukradení.

    Pákistán má daleko větší problém. Vyvezl jaderné technologie do Lybie (dosažena dohoda o zastavení jaderného programu), Severní Koreje (dosažena dohoda, kterou NK neplní) a Íránu. Údajně to bylo bez vědomí pákistánské vlády. Drsné je to, že je to opravdu možné.

    Írán prokazatelně vybudoval zařízení v Araqu a Natanzu v rozporu se svámi mezinárodními závazky. Jinými slovy: tajně obohacoval uran. Přesně jako země, která potřebuje jadernou energii :). Samozřejmě mezinárodní inspekce se týkají pouze známých zařízení; kdo ví, kolik dalších tajných Irán má. Dále IAEA těžko může nějak dokázat, že obohacování má vojenské cíle.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_program_of_Iran#2000_-_August_2006
    The IAEA reported November 10, 2003,[34] that "it is clear that Iran has failed in a number of instances over an extended period of time to meet its obligations under its Safeguards Agreement with respect to the reporting of nuclear material and its processing and use, as well as the declaration of facilities where such material has been processed and stored."

    Vám nepřipadají nebezpečné atomové zbraně v rukou státu, řízeného bandou kleriků na základě jejich výkladu islámského práva? Státu, který vyhrožuje jiným státům "vymazáním z mapy"? U Rusů můžete počítat například s tím, že nezaútočí, protože odveta by je zničila. Opravdu můžete s takovou racionalitou počítat i u islámských fanatiků? A můžete počítat s tím, že jaderné technologie nevyvezou (třeba nějakým přátelům ve víře)?

    Ano, Izrael je v centru konfliktu. Je v zájmu celé naší západní civilizace ho podpořit. Právě proto, aby nám to nepřerostlo přes hlavu. Teroristům musíme ukázat, že se s nimi jedná jedině ohněm a železem (arabská mentalita chápe ústupek protistrany jako vlastní vítězství a ponížení nepřítele). Už dnes tu máme tisíce mrtvých v případech 11.září, Madrid, London atd. Jsem zvědavý, jak se budete tvářit, až někdo v Praze vezme do metra 20kg zavazadlo, a zopakuje atentáty z Londýna, jen ve větším (a nejlépe třeba v tunelu pod Vltavou).

    Nevím, kde žije Cook, ale vím, kde jsem nějakou dobu žil já. Jeden z prvních linkovaných článků referuje o tom, že ošklivé IDF nechaly za války v Libanonu vojenskou techniku v arabských vesnicích. Zvláštní je, že se neobjeví ani slovo o tom, že Hizballah střílel rakety z budov škol, a obyvatelé vesnic měli skrýše zbraní ve svých domech. Navíc, když budeme upřímní, arabům těžko cokoliv věřit. Viz co jsem dříve psal o bájné lhavosti, a viz třeba fotky Reuters a dalších z libanonské války, na kterých byly aranžované dětské hračky, "profesionální vdovy" lamentující nad mrtvými kteří později odešli po svých (plus ta samá vdova na fotkách z různých míst), retušované fotografie zveličující škody apod. V případě operace v "táboře" Jenin (teroristické hnízdo, kam se palestinská policie neodváží, a které prozvozuje UNRWA) dokonce z márnic v nemocnicích mizely mrtvoly, aby měly TV štáby co točit. Když jsem u kritiky, neodpustím si upozornit na zneužívání žen, dětí a mentálně postižených k sebevražedným atentátům. To pak nelze řešit jinak, než ohněm a železem.
    http://www.jkcook.net/Articles2/0308.htm#Top

    Kdo tvrdí, že byl 10 let bez soudu v miniaturní kobce bez okna? A věříte mu? Ve světle výše psaného se zdráhám řadě věcí věřit.

    S nadzvukovými letadly nad hlavou bych neměl problém, zvlášť pokud jsou tam na mojí ochranu.

    Palestinci obecně nemají tentence se zvlášť vzdělávat, podobně jako naši romové. Palestinská území nejsou vybombardovaná, jen vybydlená. Třeba Gaza byla oblíbeným turistickým letoviskem, než byla předána pod palestinskou samosprávu. Dnes se tam bojí i palestinci ze západního břehu. Palestinci se samozřejmě mohou na palestinská území vracet. Ovšem většinou se jim moc nechce - čeká je jen chudoba, všudypřítomné násilí, úplatkářství a fanatismus.

    Jak si představujete, že bude Izrael podporovat vznik "normální společnosti" na palestinských územích, když v sanitkách jezdí ozbrojenci a jsou v nich převáženy zbraně, děti jsou zneužívány k teroristickým útokům, továrny na nábytek vyrábějí "rakety", a velké procento obyvatel nelegálně vlastní zbraně? Za to si mohou arabové. Když jsem chudý, nemusím žít jako prase mezi odpadky, páchat zvěrstva na civilistech, a vytvářet pořady pro děti, kde plyšáci hovoří o zabíjení židů a mučednictví.
  • 26. 4. 2008 15:42

    JardaP (neregistrovaný)
    Aha, takze Lael Ophir a USA, zapadni civilizace. Na to vam Arabove kaslou. Oni meli civilizaci, i kdyz stoji take za starou belu, jiz v dobe, kdy Evropani bydleli v jeskynich a barvili si zadky na modro borytovou modri. A neni to tak dlouho, co Evropska civilizace byla v oblasti lidskych prav a svobod uplne stejne mizerna, jako ta jejich. Myslim, ze byste se mel starat hlavne o to, aby civilizace dorazila do politicke kultury CR.

    Irak jiz jako Iran z velke casti vypada. Zije tam totiz velka populace vyznavacu toho sameho Shia Islamu, jako v Iranu.

    O znasilnovani v Kuwaitu si radsi neco prectete: http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2000/nea/796.htm: "Rape and sexual assault remain a serious problem, particularly for foreign domestic servants or unskilled workers." Dale: http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2005/61692.htm. Vice na Google. Mozna ale mate na mysli, ze v Kuwaitu neni znasilneni obvykle nahlaseno a jeste mene vysetrovano a jeste mene jsou pachatele vysetrovani? O trestny cin tam jde jen v pripade, ze ma pachatel hodne velkou smulu.

    O tech diktatorech si take neco prectete. Casto najdete nitku, ktera vede do CIA. Jinak nevidim rozdil mezi dosazovanim diktatoru a vasim ovlivnovanim mistnich udalosti. Navic treba Iran mel demokraticky zvolenou vladu, nez se do toho zacala plest CIA. Vysledkem je Chomejni a Ahmadinejad.

    V Japonsku mate svobodne volby: porad jedne strany. To jsme meli za bolsevika taky. Rovnost pred pravem mate, pokud treba nejste Korejec. A mozna je nutno i byt z te spravne kasty.

    Italie je spatny priklad. Italie totiz take nefunguje, sever s jihem drzi silou vule a existuji snahy o odtrzeni severu. CSFR se rozpadla, Belgie k tomu smeruje. A to jeste slo jen o rozdilne jazyky, ne o rozdilne a znepratelene nabozenske vetve.

    Vlade SA muzete minimalne vycitat to, ze nad kleriky zamhourila oko. Ze by neoficialni podpora?

    A ovsem, rodina se bin Ladena zrekla. Pro business uz se nehodi, naopak mu skodi.

    Iran drzel Araq a Nantaz v tajnosti do 2002. Jak si muzete precist ve vasem linku: "According to arrangements in force at the time for implementation of Iran's safeguards agreement with the IAEA,[31] Iran was not required to allow IAEA inspections of a new nuclear facility until six months before nuclear material is introduced into that facility. At the time, Iran was not even required to inform the IAEA of the existence of the facility."

    Iran s peti atomovkami mi moc nebezpecny nepripada. Ne vice, nez USA, ktere rozpoutavaji a podporuji valky po celem svete. A za kazdou atomovky, kterou by vystrelili, by si jich vyslouzili 50 z kazdeho kouta sveta, stejne jako to Rusko. I islamsky fanatik si tohle umi spocitat. Ahmadinejad ma velkou hubu a vyhrozuje porad necim. Ahmadinejad ale nerozhoduje, rozhoduji imamove.

    Chcete-li kritizovat Iran za mozny nuklearni program, neopomente kritizovat Izrael za jisty nuklearni program. Viz Dimona a stovky nenahlasenych jadernych hlavic.

    Izrael neni v centru konfliktu, Izrael je ohniskem konfliktu. Ohniskem, ze ktereho se konflikt siri. Nevidim, proc by bylo v mem zajmu Izrael podporit, mluvte za sebe. Izrael nema na ukonceni konfliktu nejmensi zajem a v tom ho podporovat nebudu.

    Prazdniny v izraelskem tajnem vezeni Facility 1391: http://www.guardian.co.uk/world/2003/nov/14/israel2 http://www.counterpunch.org/cook11122003.html "Israel has released a Lebanese detainee, Ghassan al-Dirani, who has been held without charge for a *decade*: http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/middle_east/702761.stm Podotkneme, ze Ghassan Dirani byl veznen ve facility 1391 po 10 let za to, ze byl pribuznym Mustafy Diraniho, k jehoz vezneni by snad meli Izraelci duvody, ovsem ne po tak dlouhou dobu bez soudu. O podminkach vezneni v 1391 si prectete sam, doplnte to Googlem. Vas Izrael se lisi od byvaleho Sovetskeho svazu nebo africkych diktatur opravdu jen minimalne. Vidim, ze jste zase cetl Mladou Frontu. Tam se to asi nedoctete.

    S nadzvukovymi letadly byste mel problem, i kdyby jste byl hluchy. Ony totiz neletaji nekolik kilometru vysoko, ale tak, ze vam pomalu rozbijeji okna razovou vlnou. Zejmena pak, kdyz tam nejsou na vasi ochranu, ale proto, aby vam zneprijemnila zivot tak, az utecete, pokud mate kam. O to jde: aby vsichni meli nervy v kyblu a odesli, pokud muzou. Zejmena pak inteligence, bez ktere se Palestinci nikdy na nohy nepostavi.
  • 27. 4. 2008 0:08

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Tento konkrétní případ je snad dost nudný. Mordechai Vanunu spáchal trestný čin velezrady. Za to je ve velké spoustě zemí trest smrti. V Izraeli byl odsouzen na 18 let vězení. Část procesu byla neveřejná, což je i v ČR běžná praktika. Z 18 let vězení strávil 11 let na samotce. Těžko říci, jestli to bylo součástí trestu, nebo jestli to bylo na jeho ochranu (spoluvězni by ho lehko mohli zabít, nebyl totiž zrovna populární).

    Mimochodem to zkuste srovnat s arabskými režimy. Ty se zpravidla soudy nezdržují, a nepohodlné lidi v nejlepším případě bez soudu střílejí. V horším případě je před tím mučí, a v těch ještě horších je pak už nestřílejí, protože na následky mučení zemřou. Podotýkám, že mučení (u žen mimo jiné znásilňování) je v arabském světě bráno jako celkem běžná praktika.
  • 27. 4. 2008 4:47

    JS (neregistrovaný)
    Podle vas si nejspis i Milada Horakova svuj trest zaslouzila, protoze spachala trestny cin velezrady.
  • 27. 4. 2008 2:19

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Samozřejmě arabové svého času měli civilizaci, a my ne. Potom se něco zvrtlo, a teď máme civilizaci my, kdežto oni ne. Na začátku 20. století měli arabové koně a stany. Dnes mají dálnice, americká SUV, McDonald's, internet atd. Tedy tam, kde mají ropu, a nevládnou úplní diletanti (typu Husseina). Jinak mají obrovskou negramotnost, chudobu, naprosté pohrdání lidskými právy, a náboženský fanatismus. Když jsme u toho, nyní je rok 1429 islámského kalendáře, a já mám za to, že arabská kultura je tak na úrovni roku 1429 našeho kalendáře.

    Opravdu si myslíte, že když ve dvou zemích žijí vyznavači stejného náboženství, tak je možné je považovat za stejné? Není to "trochu" zjednodušené?

    Jak říkám, sexuální násilí je problémem i v řadě evropských zemí. Když se podíváte třeba na obchod bílým masem v ČR a zbytku Evropy, budou vám hrůzou vstávat vlasy na hlavě.

    Nitky jsou pěkné, ale nic nedokazují. Samozřejmě ovlivňování místních událostí je naprosto v pořádku. Pokud například poskytnete politické straně peníze na volební kampaň, případně jí dáte k dispozici nějaké poradce, není to nic proti ničemu. Chomejni a Ahmadinejad jsou výsledkem jsou důsledkem toho, že není oddělená role církve a státu. Zřízení, kde církev řídí stát (aka teokracie), je v dnešním světě naprosto úchylné. Stejně tak právní systém založený na náboženském učení (teonomie). Náboženské texty totiž popisují pravidla chování, stará tisíce let, která dnes nefungují. Příklady ze Starého zákona asi znáte (ty ovšem nikdo nechce uplatňovat jako zákon), viz také link níže.
    http://werdan.blog.idnes.cz/c/29972/ISLAM-skutecna-hrozba-pro-Evropu-stret-kultur.html

    Japonsku vládne jedna strana? Pokud jsem si všimnul, tak tam vládne koalice. Ano, od roku 1955 je ve vládě téměř non-stop strana LDP. Nicméně to neimplikuje, že by šlo o nedemokratický systém. Viz též výsledky voleb:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Politics_of_Japan#Legislative_branch

    Ano, italský jih a sever nemají moc společného. Ovšem fungují spolu. Belgie kupodivu také funguje.

    Vláda SA platí církvím, jako my v ČR. Co dělají církve s penězi, to je (bylo) v jejich režii. Bez vyšetřování těžko přijít na to, že podporované školy v Pákistánu (tedy vcelku užitečná činnost) ve skutečnosti vychovávají teroristy, viz třeba Lal Masjid.

    Bin Ladena se rodina zřekla přesně proto, že nechtěla být spojována s jeho aktivitami. Zřekli se ho v roce 1994. Saudská vláda v tom samém roce také zneplatnila jeho pas.

    Írán držel Araq a Nantaz v tajnosti do té doby, dokud ho nevyzradil Alireza Jafarzadeh. Írán v zařízení měl štěpné materiály, a své povinnosti vůči IAEA hrubě porušil (což IAEA konstatovala). Navíc nemá (coby ovrosvký producent a vývozce ropy) ekonomické důvody budovat atomový průmysl. Navíc odmítá možnost získávat obohocený uran ze zahraničí. Navíc vyvíjí rakety středního a dlouhého doletu, a další součásti technologií pro jaderné zbraně. Navíc vyhrožuje jiným zemím likvidací. Tak nevypadá země, které usiluje o jadernou energetiku. Tak vypadá země, která chce jaderné zbraně. Víte to vy, vím to já, vědí to všichni. Já jsem jednání, a v případě jejich selhání pro vojenský zásah.

    Islámský fanatik nemusí mít (nutně) IQ nižší 70 bodů. Umí si jistě spočítat, že za jaderný útok by přišla jaderná odveta. Otázkou je, jestli ho taková možnost trápí. Případně jestli jaderné technologie neposkytne nějakým přátelům ve víře. Ti pak mohou buď nést tíži protiúderu (a opět je to nemusí trápit), nebo mohou provést jaderný útok z jiného místa (klidně bez vědomí tamních autorit).

    Izrael není signatářem NPT. Jestli vlastní jaderné zbraně, to je velká otázka. Podle některých expertů je má ve stovkách kusů, podle jiných nejvýše v desítkách kusů. Další tvrdí, že vzhledem k nedostatku uranu, a problémům s chlazením reaktoru v Dimoně, může mít v nejlepším případě jednotky kusů, a nejspíš ani to ne. Jakýkoliv závěr ohledně vlastnictví jaderných zbraní je čistou spekulací.

    Pokud si myslíte, že Izrael nemá snahu ukončit konflikt s araby, jste na omylu. Proč tedy po vélce z roku 1967 vracel Egyptu velkou část dobytého území, výměnou za mírovou dohodu? Proč uzavřel mírovou dohodu s Jordánskem? Proč s palestinci uzavřel dohodu o samosprávě (o které Hammas tvrdí, že se jí nemíní držet, ale očekává od IL, že se jí držet bude)? Proč se v roce 1999 stáhl z jižního Libanonu (kde se zakopal Hizballáh, což v důsledku vedlo k válce v roce 2006), a v roce 2005 z Gazy? Zřejmě proto, že o ukončení konfliktu s araby vůbec nemá zájem, že? Je nutno také říci, že arabové jakýkoliv učiněný ústupek berou jako známku prohry nepřítele. Hizballah byl oslavován za "vyhnání Izraele" s jižního Libanonu (a v roce 2006 za "vítězství"), Egypt byl za mírovou smlouvu s Izraelem vyloučen z Ligy arabských zemí, řada arabských zemí zakazuje import zboží vyrobeného v Izraeli nebo i přes Izrael dopravovaného (včetně kotvení lodí v IL přístavech). Ono je dobře vidět, kdo se chce dohodnout, a kdo ne.

    Svědectví o poměrech ve Facility 1391 z úst zločinců, kteří tímto zařízením údajně prošli, mají řekněme omezenou věrohodnost. Zostřená vazba je opět běžná praktika. Vězení s maximální úrovní bezpečnosti
    není holt procházka růžovou zahradou. Ve světě je podobných vězení dlouhá řada.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Supermax

    S těmi nadzvukovými letadly to mám chápat tak, že jde o způsob, jak izraelci terorizují palestince? To není špatný vtip. Střílení raket na izraelské základní školy, sebevražedné atentáty páchané manipulovanými mentálně postiženými dětmi apod. jsou zřejmě v pořádku, ale přelety stíhaček jsou špatné. No, zapadá to do obrazu.
  • 27. 4. 2008 0:18

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    To je dobrá otázka. Myslíte, že by v podobných věcech bylo v Iráku lepší: a) kdyby tam amíci nikdy nešli, b) pokud odejdou zítra, c) pokud odejdou až bude situace stabilizovaná?

    Arabský svět má holt ve věcech svobody slova co dohánět. Problém je, že mnoho arabů koncept svobody slova ani neumí přijmout.

    Mimochodem co řeknete na tohle? Teenageři zatčeni a obviněni z výroby a držení dětské pornografie. Konkrétně svých vlastních fotek. V zemi svobody :)
    http://www.news.com/Police-blotter-Teens-prosecuted-for-racy-photos/2100-1030_3-6157857.html?tag=newsmap
  • 27. 4. 2008 2:45

    LENIN POWER! (neregistrovaný)
    To ze tam amici sli bylo jen dobre. Je to velmi bohata a zbidacela zeme. Az se postavi poradne na nohy, budou si tam zit jak v bavlnce.

    Proc lidi vini ze soucasne situace amiky? Ti tam nedelaji nic spatneho, je tam na ne utoceno a sami chteji odejit nejdriv co to jen bude mozne.

    Proto rikam ze problem rozvojovych zemi nejsou penize, ale jejich tamnejsi mentalita a moralka. Musi se naucit myslet na dlouhodobejsi cile, nest odpovednost za sve jednani a naucit se ovladat, aby si mohli neco odrict pro svuj budouci prospech. Posilat jim tam penize a zdravotni pomoc je chyba. Je nutne je ucit cist, psat, pracovat, alespon udrzovat kdyz uz ne budovat prumyslove podniky, zaklady hygieny by take neskodily. Nejdriv bude vychova, potom hmotna pomoc.

    Predstavte si pro ilustraci ze by bili z uzemi CR odesli a nechali bychom tu prumysl a rozvodne site cikanum at se o ne staraji. Ti by nejdriv znicili co by se dalo a pak by zacali zit jeste za horsich podminek nez se tu zilo ve stredoveku a dozadovali se mezinarodni pomoci. Jak by jste tuhle situaci resili? Cely stat plny linych lidi co nechteji a ani neumi delat, zdravotnictvi, zemedelstvi v haji, trida inteligentu prakticky neexistuje ... Co s nima? Posilat jim tam pomoc, kterou rozkradou? Je potreba je vychovat + poslat pomoc, ale jsou potreba zaruky vynucene silou, protoze tyhle lidi na nic jineho neslysi.
  • 25. 4. 2008 23:34

    xaint (neregistrovaný)
    Boze. Taky jsem Jarda a prijmeni zacina na P., ale takovyhle psat pitomosti o Izraeli...
    Pises o etnickych cistkach. Mas patrne na mysli dokumenty Palywoodu.
    Uvazuj logicky. IZrael ma neskutecny letectvo, nadupanou armadu, v danem regionu je naprosto superiorni uz 40 let, a presto se jim nejak nedari "etnicky vycistit" chudaky mirumilovne palestince, ze? Trosku nam tu ve vasich teoriich neco skripe, vidte, pane?

    Vis, palestinci jsou stejna svoloc jako u nas Prislusnici Mensiny, jejiz Jmeno Je Zakazano Vyslovit Pod Hrozbou Zaloby Za Rasismus. Nikdo je nechce, protoze se jim nechce makat a delaj bordel. Nechce je ani syrie, ani jordansko, ani egypt. Je to priserna nemakacenkovska svoloc.

    A chces videt arabasskej stat, kde dokazali s rozumnym clovekem v cele zit s izraelem v miru, delat spolu vyzkum a obchodovat? JORDANSKO. Oni jsou dukaz, ze to jde!
  • 26. 4. 2008 0:51

    JardaP (neregistrovaný)
    Izrael smazal z mapy Izraele stovky arabskych vesnic. V rade pripadu se jednalo o masakry provedene zidovskymi teroristickymi komandy, po nich nasledovaly buldozery. Znasilnovani, parani brich tehotnych zen.... Lidice hadr. Treba Deir Yassin. Hint: Google.

    Nikdo vas nenuti, abyste Palestince chtel. Jim by stacilo, aby Izrael odpryskl z jejich uzemi.
  • 26. 4. 2008 2:14

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Deir Yassin a podobné excesy byly politováníhodnou součástí arabsko-izraelských válek (k masakrům docházelo na obou stranách). Podotýkám, že všechny arabsko-izraelské války začali arabové, a všechny je prohráli.

    Oni mají palestinci nějaké své území? Já si ničeho takového nevšiml. Jejich předkové žili na území Osmanské říše, a půda patřila zřejmě tureckým velkostatkářům (rozhodně ne na ní žijícím lidem). Poté byl zřízen britským mandát, a nakonec byl dán prostor pro vznik dvou států. Jenže zatím co židé ustavovali stát a psali zákony, arabové vzali zbraně, a šli je povraždit. Součástí následného konfliktu byl i incident v Deir Yassin, který mimochodem odsoudila jako zavrženíhodný i židovská strana.
  • 26. 4. 2008 14:50

    JardaP (neregistrovaný)
    “Accept my congratulations on this splendid act of conquest. Convey my regards to all the commanders and soldiers. We shake your hands. We are all proud of the excellent leadership and the fighting spirit in this great attack...Tell the soldiers: you have made history in Israel with your attack and your conquest. Continue this until victory. As in Deir Yassin, so everywhere, we will attack and smite the enemy. God, God, Thou has chosen us for conquest.”
    -- Menachem Begin (http://www.ifamericansknew.org/media/sides.html)

    Doporucuji precist si i cely zbytek.
  • 27. 4. 2008 0:10

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Ano, a spousta jiných protestovala. Navíc znovu opakuji, že jde o politováníhodný incident ve válce, kterou vyvolali arabové svými útoky (při kterých byly hromady mrtvých).
  • 27. 4. 2008 12:48

    JardaP (neregistrovaný)
    To je zajimave. Kdo protestoval? Bylo jejich postaveni alespon tak vyznamne, jako Beginovo? Nebo to bylo par bezvyznamnych intelektualu a novinaru?

    Tento "incident" je mozna politovanihodny, ale zdaleka ne ojedinely. Byl soucasti politiky teroru, ktery mel a casto i primel araby k uteku.

    Zajimave je toto (Wikipedia): "In November 1948, Begin visited the US on a campaigning trip. During his visit, a letter signed by Albert Einstein, Sidney Hook, Hannah Arendt, and other prominent Americans and several rabbis was published which described Begin's Herut party as similar in significant ways to Nazi and Fascist parties."

    Tez proto dostal Begin pozdeji Nobelovu cenu miru, ta se dava hlavne teroristum, jako Begin a Arafat.
  • 4. 5. 2008 23:59

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Znovu opakuji, že se jednalo o konflikt v arabsko-izraelské válce, kterou začali arabové. Těžko tvrdit, že to bylo součástí "politiky teroru". Politikou teroru bylo to, že arabové tu válku začali.

    Když jsme u toho, ve WW2 bylo zničeno mnoho měst, a civilisté byli zabíjeni zcela běžně. Viníte třeba spojence s bombardování Drážďan, a smrti tamních civilistů?
  • 27. 4. 2008 0:00

    lnen (neregistrovaný)
    ojha a preco one, americania pri tom onom, laskavom snazeni (mam na mysli este Perzsky zaliv) ignorovali a nekunzultovali iracku opoziciu, ktora bola proti vojne v iraku?

    co viete o irackej exilovej opozicii v rokoch 90-tych a americkej spolupraci s nou?
  • 27. 4. 2008 0:12

    bez přezdívky
    ono je tam viac veci mimo... sprosty vulgarny nacionalizmus, pocit nadradenosti, absencia citu pre systemove riesenia (sila je destrukcne, nie systemove riesenie)... vobec nedovera k slobode

    proste opice si za to mozu sami, uz len postavit mensiu siet nejakych humanitarnych vzdelavacich taborov a rasova segregacia moze zacat... do toho! (ako v nasich vzornych USA v 40-tych az 60-tych rokoch)

    preco ta najjebnutejsia krajina, kde este dnes je povolene mucenie zajatcov, odopieranie prava na spravodlivy sud, a kde media su spravodajskym kanalom pravicovych think tankov ma v rukach zavadzanie demokracie?
  • 25. 4. 2008 19:27

    anonymní
    presne tak, chudáci africké deti si na tom úžasnom hardware s open source nezadrtia gta 4, ani neupirátia photoshop, dokonca ani nebudú môcť synchronizovať kalednár v outlooku so svojimy windows mobile pdačkami. načo im potom len tie notebooky budú...
  • 25. 4. 2008 19:46

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Bohužel pokud nemůžete pouštět běžné aplikace (třeba encyklopedie, výukový SW), a systém je založený na unixu (pod primitivním grafickým kabátkem command line a vi), je to dost na škodu.
  • 25. 4. 2008 22:24

    anonymní
    Internetový prohlížeč tam je, tak co jim chybí. Je to nejdůležitější program posledních let. A jestli tam je vim, tak mají nejlepší editor všech dob :-)
  • 25. 4. 2008 18:31

    STALIN POWER! (neregistrovaný)
    ... kdyz se pracuje pro dobro ostatnich. Ostatni to vase dobro proste nechteji. Proto pracujte pro svoje dobro.

    Kdyby pracovali na komercni bazi, tak tam budou widle a bude se to prodavat komukoliv kdo zaplati. Oni na to stejne casem prijdou.

    Jo kdyby to bylo s widlema, to bych si za $200 dolaru koupil, vypada to dost bytelne.
  • 25. 4. 2008 22:34

    JardaP (neregistrovaný)
    S Widlemi by to asi nebylo za $200. S Widlemi by totiz museli posilit HW a zaplatit za licenci. Soucasny HW ty Widle sice asi spusti, to ale kolikrat spusti i deset let stara plecka. Otazka je, jestli pouhe spusteni Widli uzivatele uspokoji nebo jestli chce take delat neco jineho, nez spoustet a shutdownovat Widle (ci uspavat na dobrou noc).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.