Hlavní navigace

Ubuntu 17.10 bylo dočasně staženo, poškozuje BIOS některých notebooků

Petr Krčmář

Společnost Canonical dočasně stáhla odkazy na nejnovější Ubuntu 17.10 Artful Aardvark. Ukázalo se, že použité jádro poškozuje BIOS v některých modelech notebooků. Jde hlavně o Lenovo, ale problémy mají i jiné značky.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Canonical z webu Ubuntu.com dočasně odstranil odkazy na nejnovější Ubuntu 17.10 Artful Aadvark. Přibývá totiž hlášení uživatelů, kteří po instalaci skončili s poškozeným BIOSem notebooku. Nejčastěji se objevují potíže s počítači značky Lenovo, ale ušetřeny nezůstaly ani modely jiných firem.

Problém zřejmě souvisí s ovladačem SPI v jádře verze 4.13, které nové Ubuntu používá. Canonical o problému ví, varuje uživatele před použitím současných sestavení a plánuje vydat opravenou verzi Ubuntu, která ovladač v jádře deaktivuje. Vývojáři už potvrdili, že tato úprava je účinná, nemají ale žádné řešení pro majitele již poškozených strojů.

Impact: Many users are reporting issues with bios corruption with 17.10. This seems to stem from enabling the intel-spi-* drivers in the kernel, which don't appear to be ready for use on end-user machines.

Všechny podstatné informace lze najít v nahlášeném bugu 1734147, kde probíhá další debata s vývojáři. Problémy byly hlášeny na noteboocích Lenovo včetně modelů Yoga a IdeaPad, stejně jako u dalších počítačů značek Acer, Toshiba a Dell. Chování je velmi různorodé, od nemožnosti uložit novou konfiguraci BIOSu až po neschopnost počítače nabootovat z USB zařízení.

Někteří uživatelé hlásí, že jim pomohl reset BIOSu, u jiných naopak problémy přetrvávají. Ti budou muset v krajním případě vyměnit celou základní desku, pokud nemá vyměnitelný flash čip.

Ovladač SPI je v jádře zodpovědný za čtení z flash pamětí připojených sběrnicí SPI. Tou je připojena i paměť základní desky, na které má BIOS uložená svá data. Kvůli bezpečnosti je linuxový ovladač napsán tak, aby tato data z paměti pouze četl a nepřepisoval je. Z nějakého důvodu to ovšem evidentně nefunguje správně a část paměti je při komunikaci přepsána.

Není to poprvé, kdy ovladač poškodil některou z komponent počítače. Pamětníci jistě vzpomenou na karty Intel e1000e, které špatně napsaný ovladač poškozoval také přepisem jejich vnitřní paměti. Podobně byl kdysi problém s CD mechanikami společnosti LG, které si nechaly při instalaci Mandrake 9.2 přepsat flash paměť s firmwarem. Tehdy to ovšem byla chyba výrobce, která se ovšem projevila bohužel právě při instalace nové verze distribuce.

(Zdroj: Phoronix)