uprimne receno, treti a k tomu nedokonceny firefox se mi tak uplne nezamlouva. dneska jsem u jadnoho typka (neco mezi kamosem a zakaznikem) provedl upgrade kubuntu z gusty na hardy ... pri prvnim spusteni do me ff zacal hucet cosi o vlastni neschopnosti a upgradu kdeff pluginu, s tim, ze teda bude bezet bez nej ... a musim rict, ze bez kdeff se chova nemozne pomalu a ma i par vykslovacich problemu v panelech ...
no upgrade sice nic moc, 3 restarty nez se Kubuntu dostalo do funkcniho stavu.
A prvni co sem udelal, byl downgrade FF3b5 na 2.0.0.14. Bo 90% rozsireni v nem nefunguje a pri donuceni padaj (takze to neni reseni).
Mne sa Kubuntu ani upgradnut nepodarilo... Zacalo to instalovat balicky a spadlo to. Potom uz bola iba jedna moznost a to cele to preinstalovat, pretoze sa Kubuntu nevedelo robehnut.
Tak som stiahol image Hardy Heron s KDE4 a to bola velka chyba, pretoze KDE4 je priserne zabugovane, nedokoncene a celkovo prinasa mensi komfort ako KDE na K7.10 ... Smutne je, ze nikde na kubuntu.org sa nespomina, ze instalovat K8.04 s KDE4 iba na vlastne riziko...
Takze prisiel druhy reinstall a tentokrat Ubuntu 8.04 a som maximalne spokojny. Naposledy som s gnome robil na openSuse pred rokom a bola to bieda, ale to co je na Ubuntu je nieco skvele. Omnoho lepsie ako KDE. :)
1.) Firefox padá na flash videích (zejména youtube) právě kvůli pulse audio - kombinace FF+flash+pulse je smrtící i v Debianu testing a všude jinde. No do Ubuntu LTS bych to fakt nedával.
2.) Pulse audio má slušnou podporu pro ALSU, sám to už pár měsíců používám. Ale dokonalý to ještě není - nerozumí si s Flashem, Realplayerem, Audacity a možná ještě s něčím, co nepoužívám. Ano, nemůže za to jen pulse, ale je to fakt. Taky mi chybí nějaký pohodlný ovládání hlasitosti - některý mixery nemají rády když se pulse zapíná a vypíná (např kvůli realplayeru) a pavucontrol je zas takovej neohrabanej, není přímo v panelu, nejdou na něj klávesový zkratky atd.
V Mandrivě to padalo na flash videích taky. Pomohlo od toho odinstalování libalsa-plugins-pulseaudio a libflashsupport. Od té doby nevím co to je pád FF na YouTube.
Obávám se, že nebude. Tenhle problém mají všechny verze FF. A to právě kvůli kominaci flash a pulse audio. Nejdřív je tedy třeba přesvědčit Adobe, aby opravilo flash (přidalo kvalitní podporu pro pulse), nebo rozjet pořádně flash na vlastním písečku (gnash, swfplayer atd.)
Je to pěkný. Bluetooth funguje hned po startu (posílání souboru do/z telefonu), web kamerka funguje hned po startu. To same compiz, novejsi wine a pousta dalsich veci ktere mne mile potesily.
Az na jednu JEDINOU zasadni zalezitost...
...NEJEDE ZVUK DO SLUCHATEK
Na predchozich dvou verzich ubuntu vse v poradku. Nainstaluji nejnovejsi 8.04 a ejhle, kdepak je zvuk ve sluchatkach? NIKDE :-/
Samozrejme jsem zkousel pridavat magicke radky do /etc/modprobe.d/alsa-base, vselijak si hejbal s hejblatkama jak v alsamixeru prostrednictvim konzole tak pomoci GUI nastoje. Zkousel v nastaveni zvuku menit z pulse na alsa a mnoho dalsich. Neustale restarty po kazde zmene atd... NIC.
Je to sice mooooc pěkný a všechno, ale nefunkční zvuk do sluchátek??? Že jsou problémy se zvukem vim, ale když v mnoha jiných distribucích a v mnoha různých verzích je vše v pořádku a najednou nic... to fakt ne :(
až po napsání příspěvku jsem si uvědomil že nejsem přihlášen... :(
Jenom pro doplnění, běží mi to na 5 let starém stolním počítači (tam je vše v pořádku) a na noťasu FS Esprimo Mobile u9200 (a tam to nefunguje :( )
S tim zvukem do sluchátek měli už problémy u předchozích verzí - zejména u notebooků FS. To není nic nového. Jenom jsem čekal, že po příchodu pulse-audio se tento problém odstraní.
Jinak bych tohle ubuntu hodnodit trochu méně kriticky - vesměs všechno fungovalo tak jak má hned od startu
Kdybyste nastavil pripojeni na internet jiz pred instalaci, Ubuntu by si nejen ze zapamatovalo zpusob pripojeni, ale zaroven by stahlo vsechny potrebne balicky behem instalace.
Jinak standardni vzhled povazuji za celkem vydareny, chapu ze se autori snazi drzet sveho stylu, aby kazdy hned vedel, ze se jedna o ubuntu. Stejne je tomu i s MacOSX ci Vistou.
Co se tyce Network manazeru, staci kdyz si nastaveni site prepnete na rucni, tzn. vypnete cestovni mod u sitovych zarizeni, pak by take nemel byt problem.
Osobne takto pouzivam sitove pripojeni pres ppoe s WLAN bridgem, kde jsem taky musel sahnout do nastaveni primo v konfiguracnich souborech, protoze pro pripojeni pres ppoe ubuntu nabizelo pouze ethernet rozhrani, wifi rozhrani v nabidce nebylo.
To je asi tak vsechno co me napadlo, prijde mi, ze autor neni stalym uzivatelem ubuntu, proto "vypraskne" veci, ktere nevi, jak udelat.
Je skoda ze klikaci veci jako instalace jazyka ci sitove nastaveni neni v hlavnich distribucich standardizovane, pak by dochazelo k mene nedorozumenim a zaroven lepsimu vyvoji.
přesně totéž mne napadlo jako zdůvodnění té poloviční češtiny - na CD prostě cz balíčky nejsou a pokud je při instalaci přístup na net, dotahují se odtud
a děláš dobře - já blbec upgradoval a dost se toho podělalo
-po startu kinit zdržuje nějakým marným hledáním (řešení jsem nevygooglil, jen spoustu podobných popisů a že mám ověřit id swapu v nějakém souboru a tam je)
-grafika se starým xorg.conf začala občas házet pruhy přes obrazovku, po rekonfigure se strašně zpomalila. Vyhodil jsem framebuffer ale je to lepší jen o trochu.Mimochodem klikátko na to žádné není.
-FF3 se mnohem složitěji používá na webech, kde je certifikát na jinou adresu -v praxi se ale takový certifikát používá často jen kvůli možnosti používat šifrovaný přenos, kdy ověření identity na sdíleném webhostingu prostě nelze řešit
-tracker strašně zpomaloval start systému, musel jsem ho odinstalovat, i když to narušilo závislosti (je tu více uživatelů a konfigurovat ho pod každým nebudu)
-evolution-server-data zatěžuje systém na 100%, opět ho budu muset odinstalovat, ale jeho provázanost s ubuntu-desktopem je obrovská.
Prostě Gutsy je proti Heronovi perfektně odladěný systém a vyplatí se s upgradem počkat.
Výplody projektu Ubuntu pravidelně zkouším a testuji, hlavně ze zájmu o "DEBIANní větev", kde je Ubuntu asi nejblíže desktopu s rozšířenějším zastoupením. Zajímám se ale pouze o klon Kubuntu. Distribuce, která nepodporuje KDE u mě nemá šanci, GNOME bytostně nesnáším.
Instalace Kubuntu mi na více strojích opakovaně zamrzla. Jednou při kopírování souborů, jindy už v live systému. Nemožnost nějaké smysluplné konfigurace instalace je u Ubuntu dlouhodobou záležitostí. Zkusil jsem tedy instalační DVD. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že toto DVD není nic jiného než několik instalačních CD v jednom. A Jaké bylo mé zděšení, když se sýstém na konci instalace zeptal, jestli chci stánout lokalizační balíky! Ano, na DVD je 1,2GB prázdného místa a ti idioti tam nejsou schopni dát ani lokalizační balíčky, takže to člověk vždycky musí stahovat znova. To jsem se ale skutečně nasral a instalaci nedokončil :)
Možná že by místo výroby 10-tého klikátka na X.org měli udělat smysluplnější věci....
Ubuntu rozhodne neni pro geeky,geekove uz davno jedou na Gentoo/Archlinux/Debian... ;-)
Ubuntu je proste pro pokrocile uzivatele,kterym se libi Debian,ale je pro ne slozity... :-)
Ale prdlacku....da se rict, ze patrim mezi geeky...ale prave neustale kompilace, zdrzovani pri instalacich noveho systemu atp me donutily hledat jednodussi reseni...uz par let fakt nepotrebuju, abych se denne hrabal ve zdrojakach...nainstaluju, a jedu.
Takze asi tak. Proto ted mam Kubuntu...protoze na desktop je to velmi rychle a snadne reseni. U Gentoo to bylo zdrzovani, a jako pracujici clovek na to nemam cas... system je mym otrokem, ne ja jeho. To bych mohl rovnou zacit uzivat widle, a to fakt ani parem volu.
Shrnuto a podtrzeno, Ubuntu/Kubuntu je zdarily system, na kterem se snadno zauci novacci, ale zaroven je to system i pro pokrocile uzivatele, vcetne geeku, pokud chteji vic pracovat nez si jen hrat. Ted tu sice mentoruju, ale muj vlastni system je taky dost poladeny :-) - toho se clovek obcas proste nezbavi
Kubuntu a Ubuntu jsou rozdílné světy, na kubuntu prý v Canonical dělá jen jeden člověk. Oficiální verze je ubuntu. Pokud chceš kvalitní KDE distribuci, kubuntu asi není nejlepší volba.
tzv. pravidelne vydavani novych verzi neni výhoda, ale je to na škodu. Stačí se podívat na GNOME (no flame). Nová verze se má přizpůsobovat vývoji, jenže v Ubuntu vývoj přizpůsobují novým verzím.... Nechápu, že vám to nepřijde absurdní. Ale když se nad tím zamyslíte, s technologického hlediska Ubuntu nic moc za celou dobu sve existence nic nepřineslo. Pracujou jen na uživatelské přítulnosti a přitom mirrorujou Debian a sosaji z RedHat a Novell vyvoje. To se to pak vydava, co pul roku nove tlacitko :)
Ano, to jste vystihl. Jim totiz nejde o technologicke hledisko, ale prave o tu uzivatelskou pritulnost. A to je dobre, protoze technologicke hledisko uz obstarava nekdo jiny, napriklad vyvojari kernelu, X, KDE, GNOME, a mnoho dalsich.
Otázkou tedy je, KDE je ta přítulnost a použitelnost pro nové uživatele? Celá jejich wiki a dokumentace prolezlá příkazy do terminálu se sudo, konfiguračních nástrojů je řádově méně a slabších než v Mandrivě, openSUSE nebo PCLOS. A o KDE škoda mluvit. Neříkám, že to celkově není kvalitní distribuce, to jistě ano, ale jiné jsou mnohem dál.
Musim nove UBUNTU 8.04 pochválit. Mám k dispozici služební počítač, na něm samozřejmě z práce win a práva jako běžný uživatel který dokonce nemůže ani nastavit IP adresu pro síťový adaptér. Prý "Ochrana proti..." . Samozřejmě nic přeinstalovat nemůžu. Takže jsem dal do mechaniky CD a nabootoval z něho a světe div se. Wifi šla nastavit bez problémů (v 7.04 nebyly ovladače přímo na CD), komunikátory taky fungují a zápis do NTFS oddílu taky. Proto bych chtěl poděkovat vývojářům z komunity, kteří posunuli UBUNTU o ořádný kus dopředu.
ked sa pripajam na net cez wifi - v Nb mam intel wireless card 3945ABG
ide mi net polovicnou rychlostou ako pri pevnom kablovom ethernete
driver iwl3945
ta ista sietovka - absolutne nefunguje ad-hoc. teda kombinacia NetworkManager + iwl3945 + adhoc rezim je uuuplne nepouzitelny.da sa to nahodit rucne, ale potom je zas NetworkManager z toho zmateny a FF sa prepina do offline modu, pidgin funguje uplne chaoticky a vpnc je tiez nahodnost sama.
po dni laborovania som nazad na Gutsym :(
to preto, ze je to 32bitova aplikacia.. pokial nebude paralelny vyvoj closed-source 32b a 64b aplikacii, ktore casto a hojne pouzivate, nema zmysel cokolvek 64b instalovat..
Staci vlest do nastaveni a pohrat si se vstupnimy zarizenimi, defaulti ne vzdy funguji. Pripadne je mozne pred startem rucne nastavit mixer. S 64bity to nema co delat - ja take jedu na 64bitech a Skype mi chodi berz problemu, musel jsem pouze rucne nahrat jednu 32bit knihovnu, co nebyla v standarnim balikcu knihoven pro emulaci 32bitu.
asi me nebudete mit rad, protoze je to rada naprd...ale presto:
skype je third party sw, takze:
kontaktujte sveho dodavatele sw,, pripadne vyrobce a pozadejte jej o prislusne upraveny sw.
--
jo a taky funguje 3rd party sw nepouzivat, nekteri tak cini dokonce dle sveho presvedceni.
--
pokud jste schopny musite si vytvorit virtualni 32bitove prostredi a do nej teprve skype (32 bitove) nainstalovat.
Na Hardyho som sa velmi tesil, skoda ze mi tam nefunguje citacka pamatovych kariet. Takto ho nemozem pouzivat, priliz ma to obmedzuje. Neviete mi niekdo prosim pomoct?
ani na inom laptope s intel grafikou mi to nejde.. ale da sa aspon prepnut na konzolu a potom spet na kdm, potom je to uz ok.. na laptope s ati nejde ani to
Skutecne to maji nasvedomi binarni ovladace ati. S timto bojuji od verze 8.1 .Zatim to panove neresi a ze jsem jim uz tento problem nescetne krat referoval.(odzkouseno na integrovanych 1250/3200, 3850 a 3870)
Jsem linuxový nováček a ubuntu mě příjemně překvapilo, ale dost mě štve, že po startu musím napsat heslo ke klíčence (?), abych se mohl připojit k internetu přes wifi. Zřejmě je heslo od wifi sítě uloženo v klíčence. Dá se to nějak vypnout? Je to docela otrava, obzvlášt, když se automaticky loguji. Díky.
Ale v GG udajne byla moznost zaskrtnout, aby se klicenka automaticky otevirala. Asi nefunguje s autologonem, ale kdyby jsi jej zrusil, nastavil to automaticky otevirani a pak autologon zas nastavil, tak by to treba jelo.. no nevim.
Zkus prozkoumat nabídky "Aplikace / Příslušenství / Hesla a šifrovací klíče" a "Systém / Volby / Šifrování a klíčenky". Mj. si tam lze nastavit i to, které aplikace budou mít k heslům přístup.
Pam plugin libpam-gnome-keyring umí heslo zadané při přihlášení automaticky použít k odemknutí klíčenky. Pokud však máš automatické přihlašování bez hesla, nemůže ho PAM nijak zjistit a klíčenku odemknout. Možností řešení je víc: nepřihlašovat se automaticky, nepoužívat klíčenku nebo nějak přesvědčit klíčenku na prázdné heslo.
Tak jsem se v tom šťoural a šťoural, až se mi podařilo si úplně zablokovat přístup do počítače - při přihlášení to hodilo obrazovku k vyplnění jména a hlesla a k tomu hned chybovou hlášku "ověření selhalo" :-(, no naštěstí se mi i to podařilo opravit :-)
Teď k problému - nakonec jsem to vyřešil změnou hesla ke klíčence na prázdné. Sice mi to vynadalo, že to není bezpečné,... ale funguje to.
Jediny funkcni UNIX-like system, ktery ma rozumny rozhrani, a mam tim na mysli rozhrani pro BFUcka, ktery fakt funguje, je Mac OS X. I kdyz zde bych mel vytky. Nytnost rebootovat pocitac po aktualizaci software necim dost silne zavani, ... Kazdopadne ale cokoliv, co je postavene na Gnome nebo KDE je proste pro uzivatele naprosto k nicemu. Proste to je na hony vzdalene produkcnimu systemu pro BFUcka. No, pro nas skutecne muze je samozrejme plne dostacujici apt-get a fvwm1, ale tohle, uznavam, neni pro BFUs. Budoucnost moc ruzove nevidim, spis se to bude cim dal tim vic srat. Misto toho, aby se vyvojari soustredili udelat fakt funkcni a jednoduchy intuitivni system, tak furt honi features a mrdaji vic bugu, nez kolik zvladaji odladit, pod tlakem ,,aby to uz bylo venku a melo to nove features''. To je fakt dost puke.
Presne. U me je to sestra, pritelkyne, a ted kamoska. Nehlede o byvalych spoluzacich....vsici na Ubuntu, Kubuntu, nebo Fedore. Zadny problem, az na dva jsou to vsichni naproste BFU (no, segra se uz naucila kompilovat :-)))) po 3 letech).
Placate tady nesmysly. Posledni verze KDE3 a Gnome jsou jako GUI velmi dobra a tzv. BFU nijak nevadi - spis naopak. Zvykne - li si takovy clovek na prostredi KDE 3.5.x, pak se ve Windows citi velmi omezovany. Uznavam, ze Macy jsou v tomto dal.
Desktop postaveny na dobre podporovanem hardwaru a skutecne desktopove distribuci (OpenSUSE, SLED, Mandriva) poskytuje s Windows naprosto srovnatelny komfort prace - overeno prakticky na lidech, kteri jsou typickymi uzivateli, myslicimi si, ze v PC prehazuji elektrony trpaslici lopatickami. Pochopitelne za predpokladu, ze nejsou vyzadovany nejake specificke aplikace, ktere nejsou k dispozici.
Ty dojmy, ktere zde prezentujete lze klast za vinu predevsim nesmyslnym distribucim typu Ubuntu, kde se vubec nedba na to, jak je to odladeno a neustale se chrli nove a nove verze s neotestovanymi novinkami.
Nekdy mam pocit, ze je Ubuntu sponzorovano Microsoftem :-(
Pořád je tady SUSE a Mandriva a jsou to distra vhodná jak pro zkušené lidi, tak právě pro začátečníky. Ubuntu rozhodně za distro pro BFU nepovažuju. Nebo si myslíte, že když to samo nabídne instalaci Nvidia ovladače, tak je to automaticky vhodná distribuce pro nováčky ?
ono to mozna bude v komunite kolem . Kdyz jsem resil problem s ubuntu tak clovek hodi dotaz do googlu a hned ma vetsinou ceskou odpoved z nejake fora jeste krasne prehlednout . to u osatnich distribuci zdaleka ne .
a o tom zacatecnikum jde nejvic dostat se jednoduse k informacim jak na to .
Ubuntu/Kubuntu nema? Ma. Jen jste slepy, nebo neznaly. Na nastroje obsazene v modernich distribucich Ubuntu/Kubuntu si nemohu stezovat. Faktem ale zustava, ze me osobne (muj soukromy a jiste omezeny nazor) takove klikatka dost unavuji,a stejne vse delam pres cli. To asi tak.
Hmm to je asi stejna pravda jako ze "Gates je zakladatel Internetu", jak nas kdysi ku prilezitosti jeho navstevy informovala media ...
ano jiste canonical se rozhodne snazi, a s jeho snahou to vidim tak 40/60 ve prospech "nas vsech" (chcete-li linuxove komunity) neni to malo, ale treba v podobnem hodnoceni - uzivatele ku debianu to vidim az na 100/0 :)
Dovolim si nesouhlasit. Ubuntu neni zadny laboratorni potkan. Je to vyspela distribuce, stejne tak jako SuSe, nebo Fedora. Mandrivu bych radeji byt Vami nezminoval, to je silenej hnuj. Co se tyce odladenosti, tak take nechapu, kde mate problem. Pouzivam standartne uz par let 3D prostredi. Drive to byl compiz, pak beryl, ted compiz-fusion. Nemuzu si stezovat, a nestezoval jsem si ani tehdy. Klasicke veci jako compose, scale, cube, atp, plus hromada dalsich vylepsovaku.
Zcela souhlasim, ze prostredi GUI Windows na me, ale i na lidi kterych jsem se ted v rychlosti ptal, pusobi velmi omezenym dojmem (jako na cloveka pracujiciho v KDE). Proste nemam vic ploch nez jednu (a dostupne implementace nevyhovuji), system se mi zda velmi pomaly, neschopny.
Hovoríte mi z duse. Serkam sa s roznymi Linuxami uz 10 rokov, 10 rokov sledujem clanky typu: "Je linux konecne vhodny pre desktop", ale celu tu dobu sa to toci stale do kolecka. Pokrok tu sice je a Ubuntu je zo vsetkych distribucii asi najlepsie, ale pokial nepride nieco revolucne...
Nutnost restartovat pocitac po update by som u ziadneho OS nepovazoval az za taky velky nedostatok...
1- ne vsichni BFU >JEN< serfuji po netu a koukaji na videa. nekteri maji sve digitalni fotaky, webove kamery, scannery, digitalni diktafony, digitalni video kamery - a s tim je zkratka oser. samozrejme je zde mnoho podporovaneho hw, ale obcas se setkam ze i ten "podporovany" hw rozjet je opravdu o stesti.
2- souvisi s 1- - ne vsichni maji chut zahodit stavajici hw a koupit si ten "linux compatible". samozrejme je jina situace pri koupi noveho pocitace, ale nejak ve svem okoli vidim, ze lidem staci pocitace i 5+ let stare a jeste dlouho jim to vydrzi - v posledni dobe do nas cpou maximalne jen nejake trapne efekty desktopu (Aero, Compiz-Fusion) / aplikace (Adobe, Ahead ...). zadnou novou zazracnou funkcionalitu, kterou by nezvladly starsi pocitace sem nevidel - krome uzce specializovanych zalezitosti samozrejme.
3- + napriklad kdyz ma nekdo pocitac doma a zaroven by chtel trosku delat do prace - ucetni program - nevidel sem jeste zadnej aktualni, kterej by byl i pro linux (ale opet je to chyba i vyrobcu (napr. Stormware))
4- kdyz se neco pokakne ve Win 2k, XP nebo Vistach, je to - svete div se - jen obcas ! (ano, takova je pravda), a reseni se schovava za par kliknutimi, max stazeni nejakeho noveho ovladace z webu vyrobce. kdyz na neco v linuxu neni klikatko (jakoze dost casto neni a nebo pres nej nejde nastavit vse), je uzivatel odkazan na google, hromadu konfiguraku, hromadu neaktualnich tutorialu a urazek od nekterych tux fanatiku.
... ale je "smutny" fakt pro MS, ze Windoze Wow Vista kvuli podepisovani driveru ma snad jeste mensi hw podporu nez linux, na kterej se vyrobci hw vykaslali...
takze, pokud nekomu staci serfovani a zminene veci a ma novy pocitac / pocitac s 100% podporovanym hw - neni pochyb, ze by se mohl vydat jinou cestou, nez platit MS penize. jenze kdyz si clovek sunda ruzove bryle, takovych lidi, kterym by stacilo nenastavitelne ubuntu (tj myslim, ze vse je tak nejak neprehledne zaobalene a na vse jeste priplacnuto zbytecne fura smeti), je proste malo.
vyhody KDE a Gnome. ja sem si vsiml jedne velke nevyhody - proti klasickemu windoze GUI je to stale zalostne pomale. a o vyhodach? jelikoz pouzivam ve win "klasicke" nastaveni - tj explorer bez nahledu, soubory jako seznam a podobne, tak me akorat ty radoby featury KDE nebo Gnome stvou... ale to uz je jen o zvyku...
mno.. a tedy jedine, co lidi dozene k linuxu bude svedomi a sam microsoft, ktery zvolil opravdu zahadnou "reklamni" kampan. :) jenze tech lidi take nebude zas az tak moc - cloveku ty 2500 za WinXP chybet az zas tak moc nebudou.
2) to nie je problem linuxu :) narozdiel od windowsu ubuntu a ani kubuntu nema defaultne zapnute efekty. nie je problem normalne rozbehat ubuntu bez 3d akceleracie. a ak by aj to bolo pomale, tak je tu xubuntu.
3) ano to je mozno problem, ale problem vyrobcu softwaru. a stale je to este wine a to funguje celkom spolahlivo
4) viete o tom, ze ubuntu si vie ovladace stiahnut uplne samo? a aj ak sa nieco pokazi, tak vacsinou na to staci jeden, dva prikazy. inak urazky od "fanatikov" prichadzaju vtedy, pokial clovek nie je schopny, alebo je lenivy si informacie najst sam. ale to uz nie je problem linuxu.
a ku zvysku...ano, je to vas nazor, ale je to subjektivne. to co sa nepaci vam neznamena, ze je zle pre vsetkych ostatnych.
ja som z windonwsu presiel na linux pred troma mesiacmi a presiel som cez kde az ku gnome a poviem vam s cistym svedomi, ze sa nikdy na windows nevratim, pretoze mi neposkytne take pohodlie ako gnome.
tak o bodu 4 lze velice spekulovat - ja sem si to cvicne nainstaloval, a pak sem stravil pul dne jen nastavovanim rozliseni. ano, castecne ma neznalost, castecne ale naproste hazeni klacku pod nohy - veskere ty featury, ktere pomoci dvou kliknuti neco nastavi vzdy akorat vse zmrsily. zas de o nejakou nestastnou kombinaci hw, chapu.. ale zkratka zas tak friendly, jak lidi tvrdi to neni.
k wine - spolehlive pro par programu, spolehnout se na to nelze.
ad 2. Nic na svete nie je zadarmo. Nizka cena Linuxu je vyvazena potrebou stravit nejakych par hodin googlovanim a rozchadzanim. A takisto nakupom podporovaneho hardware. Snaha vyrobit system, ktory bude podporovat vsetok mozny HW mi pride ako marna a smiesna. Prestanme uz konecne s tymi naivnimy hlaskami: Vyskusajete si Linux na vasom PC, prejdite, budete nadseny.
Systemy Windows a Linux su podobne, kazdy ma svoje specifika. Sudim podla toho ze mne sa na nikdy Linux nepodarilo prejst. Vzdy som narazil na nieco preco som nebol spokojny. Co chyba beznemu userovi? Mne chybalo to, ze v kazdej verzii bol nejaky drobny bug, ktory mi totalne zneprijemnil pracu. Druha vec bola neexistencia konkretneho softu, ktory som potreboval. Konkretne strih videa z kamery a authoring + napalenie na DVD. Ked som si zratal kolko som dovtedy stravil casu riesenim problemov na Linuxe, povedal som si dost, toto ma uz nebavi. Ubuntu si stahujem pravidelne kazdeho pol roka, ale vzdy narazim na nieco co ma zastavi a CD putuje do kosa. V tejto verzii to bol pad aplikacie, ktora ma nainstalovat Ubuntu cez Windows, este to skusim vo vmware a uvidim.
Protoze je pisatel nazory, na ktery odpovidate, omezenec, proto :-)
Linux je 100% ready na desktop pro BFU, o tom zadna. Zcela stojim za nazorem, ktery jste vyrkl i Vy.
Kdyz prijde naprosty zacatecnik, a dostane dve install CD:
1) s Windows
2) s Linuxem
- se kterou instalaci si poradi lepe? Odpoved je az primitivni - s ZADNOU. klasicke BFU a novacek si neporadi se zadnou. Od toho tu je vzdy nekdo zkusenejsi, kdo mu to poprve ukaze, nebo si clovek koupi notebook ci pocitac, kde je OS jiz predinstalovany. A jsme u jadra pudla. Nazory, ze linux neni ready, protoze.... - si laskave nechte od cesty. Mam bohate zkusenosti s tim, ze jsem daval naprotym zacatecnikum cichnout k linuxu.
Prvni reakce takovych lidi se daly popsat par vetama:
1) Hmmm, je to jiny...kde najdu tohle?
2) OK, super. To prolezu a proklikam...
3) JJ, v pohode...
Proste clovek vidi ze je to jine, proleze system, a kdyz uspokoji zakladni pozadavky, tj web, hudba, video, grafika, par her, emaily, a dalsi, tak je spokojen, a je mu fuk, co je to za system. Kdyz prihodime naloz ve forme snazsiho a rychlejsiho ovladani (compiz, KDE, vice ploch, odezva GUI), je z uzivatele nadsenec, ktery bude naprosto spokojen.
Dalsi Mac blazen...co to sem cpes? Clanek se tykal Ubuntu. Jinak neni pravda co rikas. Kamosce jsem ted instaloval novy notebook, dal tam rovnou Hardy Herona...nikdy predtim s linuxem nedelala. Jsou to dva tydny, a je naprosto happy. Je to klasicke BFU (internet, hudba, video, IM, grafika, par her, atp atp), a nemuze si to vynachvalit.
Po příjemné zkušenosti s 7.04 mne Ubuntu velmi zklamalo po upgrade na 7.10, kde na mém starším notebooku nebylo vůbec možné používat ACPI, z čehož vyplývala řada problémů. Po upgradu na 8.04 nejenže ACPI použít lze, ale poprvé funguje kompletně - tzn. uspávání do RAM i na disk, po probuzení vše funguje (síť, audio, bluetooth...). Třešničkou na dortu jsou fungující hardwarové klávesy pro ovládání audia a spouštění aplikací jako e-mailový klient a webový prohlížeč. Takže můj dojem je takový, že poprvé od roku 2002, kdy jsem tento notebook (ASUSL1400B) koupil, je to první linuxová distribuce, se kterou hardware funguje na 100% (včetně winmodemu a pcmcia wifi karty).
Upgradoval jsem přes správce aktualizaci, vše proběhlo hladce a na první pokus. Co se týká mně, jsem nadmíru spokojen.
Jo taky sem toho názoru. Přeinstaloval jsem přítelkyni ze starého Mintu na nové Ubuntu a byl sem opravdu mile překvapen. Hlavně jak dobře chodí veškerý HW, bezproblémový s2r, s2d. (jedná se o low end notebook hp nx7300 model 06/07) Z mého pohledu naprosto super. Je vidět že hodně zapracovali.
Jediné u čeho sem narazil byla barva (to sem trochu nečekal), tak nějak jsem měl za to že dostanu pochvalu jak sem to všechno pěkně udělal :) , ale první co sem slyšel bylo: "Ježiš diť je to šíleně hnědý, to nesnesu, na tomhle nemůžu pracovat." No tam sem vyměnil pozadí a změnil témata a už to bylo v pořádku. (POZN: přítelkyně je výtvarnice) Také sem vypnul efekty, to je sice pěkné na první použití, že se člověk pokochá ale když pak potřebuje začít pracovat tak už to strácí smysl.
Jinak co se týče ergonomie tak to hodnotí pravděpodobně jako nejlepší z výběru GNOME(linux)/Mac/Windows (ve škole pracuje na Mac i Win takže to nemá jen z obrázků). Podle mě zde de hlavně o sílu zvyku, Win uživatelé si myslí že win je nejlepší a Macaři si myslí to samé. No a já radši používám Fluxbox.
Já sám buntuista nejsem ale musim uznat že vypadá lákavě (mě ta hnědá rozhodně nevadí:) ), a až pro mě bude linux jen prostředkem ke spuštění programů tak to bude určitě na špici mých vyvolených. Zatim ještě miluju Arch.
suhlas s tou farbou, nielen mojej kocke ale aj mne ta oranzovo hneda uz lesie krkom :-( este ze sa daju navolit aj ine temy (chcelo by to v standardnej instalacii aj ine obrazky ale to je detail).
Inak komu sa stalo ze po nainstalovani gstreamer kodekov to rozhasilo mime databazu? Napriklat na ploche je ptm ikonka pocitaca bez obrazka a ked na nu kliknete otvori ju gnome editor.
Ak by bol niekto velmi zufaly a nevedel co s tym tak:
Jedinym riesenim na toto je: sudo update-mime-database /usr/share/mime
Dalsi problem je ze gshutdown nevypne PC, je potrebne manualne nastavit vypinaci command na sudo poweroff a zeditovat /etc/sudoers
Posledny ktory som riesil dost dlho boli gdesklets z repozitarov ubuntu: tie po nainstalovani (na 64bit verziu) nefunguju - nenastatuje daemon. Riesenie je take ze treba stiahnut debianovsky gdesklets 64bit a rucne prepisat adresar /usr z mc :-) Inak hned updejt manazer zahlasi ze je novsia verzia (ta nefunkcna) a ta to zasa uvedie do nefunkcneho stavu...
Inak spokojnost.
kde by se minimálně kontrola pravopisu hodila, ať na mně korektorka není zlá.
Vzhledem k tomu, že vám kontrola pravopisu hrubku neodhalila, je vidět, že to korektorka nečte, protože takovou bombu by tam jistě nenechala. Aspoň kdybyste na to neupozornil... A to pomíjím konotace a vtip nechtěného... ;-)
Jinak myslím, že největší tragédií nejen Ubuntu je nový X server bez smysluplného konfiguračního souboru a bez konfiguračního nástroje. To tedy nevím, co s tím ti začínající budou dělat...
> Jinak myslím, že největší tragédií nejen Ubuntu je nový X server bez smysluplného konfiguračního souboru a bez konfiguračního nástroje. To tedy nevím, co s tím ti začínající budou dělat...
Konfigurační nástroje jsou. Buď to gnomí nastavení rozlišení (to se nastavuje rozlišení pouze konkrétnímu uživateli), nebo displayconfig-gtk (novinka od 7.10).
A jinak, minimální konfigurák X.org by měl být naopak výhodou X.org 7.3. Mimo toho je velká šance, že si hodně lidí nebude muset nic nastavovat, neboť X.org 7.3 by měl lépe podporovat automatickou konfiguraci + změny na zařízeních při běhu...
Mno....ako som pisal nizsie, mne sa notebook nerozbehol po doinstalovani ovladacov na Ati a nastaveni rozlisenia 1600x1200. Nastartoval som do shellu a ejhla, xorg.conf mal nastavene "Standard monitor" a "Standard video". Takze som musel na druhom compe vygooglit co treba doplnit aby som ho donutil ist na 1280x1024. Ale bez druheho compu by to bolo tazke :-)
Ubuntu 8.04 mimo jiné v tuhle chvíli obsahuje nefunkční Xen kernel (nefunguje síťování v guestech). Vím, že oficiálně podporují KVM, ale že to bude znamenat zabugovaný Xen bych nečekal - přitom v Launchpadu je fix už více než týden.
rok a pul sem ubuntu nevidel :) hral sem si s fidorkou a opensuse. nainstaloval sem si xubuntu, a hned co me trosku stvalo bylo "sudo"... u kazdeho zpropadeneho prikazu musim davat sudo. fain.. :)
jenze najednou se neco po*, tak sem musel nabootovat do "recovery console" nebo jakze se to menuje. a svete div se, to sem byl hnedle root a ani sem nikde nemusel vyplnovat rootovske heslo :D opravdu zvlastni :P
aha, tak jestli je to dlouholeta vlastnost, tak se omlouvam za svuj post :D ponekud me to prekvapilo, protoze i ty evil windows pozaduji heslo admina pri vstupu do recovery console - a z toho, jak tu vsichni na windows nadavaji a tvrdi, jak sou hrozne hacknutelny, sem mel dojem, ze na linuxu .. je vse jine a lepe zabezpecene - a tedy fakt, ze se do systemu muzu prihlasit jako root, aniz bych zadal heslo... ale mate pravdu, jsem hloupy bfu, woknar atd...
to som nepovedal, ani nenapisal, ani som to tak nemyslel.. kopa ludi si vylieva svoje zacudovanie, hnev, aby predtym najskor uvazovali a trebars vyhladali na nete nieco ine ako porno.. osocovat ludi nie je moj styl, dakujem
me jde spise o to, ze jako uzivatel sem "sikanovan" a musim ke vsemu nastavovani psat sudo, popropade me gui neustale prudti s heslem roota, behem minuty to heslo "zahodi" takze kdyz chvilku neco delam "mimo" (treba hledam neco na netu) tak me to pak zas otravuje s heslem. - a ja pro to mam pochopeni - jde o zabezpeceni. ale v tom pripade mi zkratka nejde do hlavy, jaktoze muzu jako root nabootovat a to i bez znalosti hesla :D takhle muze prijit nejakej srandista ke me domu a trosku si pohrat... nepride mi to uplne koser a tuto featuru tedy opravdu nechapu :)
Vsechny tve problemy prameni z toho, ze s tim proste neumis, kdyz toho chces deat vic, proc se proste neprepnes na roota prikazem sudo -i? Je to stejne pracne, jako prehlaseni se na roota v jine distribuci. Navic se moc nepredpoklada, ze by BFU radil na prikazovem radku.
huh, ale tady nejde o nejake "sudo -i" :D ... spise mi slo o to, ze se muzu stat rootem po nabootovani a to aniz bych znal heslo ! X-( to je to, co mi nejde do hlavy. i ty "nezabezpecene" windows si to heslo admina vyzadaji :) jiste, de to ohackovat jinak, ale to uz se pro to neco musi udelat. v xubuntu (nevim jak je to u jinych dister) si proste jako root nabootuju ;D
A pritom je to take jednoduche: ked uz mas raz fyzicky pristup k pocitacu, nic ti nebrani vybrat disk a strcit ho do ineho pocitaca ako secondary, kde si root ty a prehrabat ho trebars aj pinzetou.
tak kdyz nekdo pride fyzicky k pocitaci - porad je neco jineho rozebrat case a resetovat bios jumperem / vyndanim baterky a pak se moci dostat do pocitace (nabootovat live cd / odnes hdd a pod.), nez kdyz nekdo jednoduse restaruje a je root :D tedy alespon ja to jako rozdil povazuji, i kdyz se tento postup lisi treba jen minutou navic. navic rozebirani kejsu je precejen mnohem vice povsimnutelne nez nejake tukani do klavesnice (napriklad v kavarne nebo ve skolnim labu) :D
zkratka a dobre me to velice prekvapilo, ze je tu tak jednoducha moznost byt rootem - muzu mit zaheslovany bios, sifrovany disk, ale kdyz k tomu pocitaci nekdo pride - muze byt velice snadno rootem :( tohle by wokynka nedovolily - ty to zas dovoli po siti ;D
Clovece, ty jen proste nevis, jak snadne je dostat se do pocitace, pokud nema sifrovane disky, to je vsechno, zadne rozebirani kejsu neni potreba :-). A na domacim pocitaci pro BFU je lepsi, kdyz to neni moc slozite. Pokud ti to vadi, tak si nastav heslo pro zavadec, ne?
Diskuse na téma zda heslo na nouzový režim nebo ne probíhali dlouho... pravděpodobně ještě dříve než jste linux v ruce měl (podle hloubky vašich znalostí).
Vězte že rozhodnutí o bezhleslovém nouzovém režimu nebylo jenom plácnutím... pro vás konkrétně by to měl být signál: Zaheslovaný speciální režim má takovou hodnotu jako vůbec žádné heslo, pokud nemám zajištěnou fyzickou bezpečnost (bezpečnost proti fyzickému útoku).
Chápu že pro vás prolomení takové ochrany může znamenat vrchol hacking kariér, ale upřímně k obejití takové ochrany nemusí člověk vynaložit skoro žádné úsilí.... pokud ovšem to heslo slouží k vašemu pocitu bezpečnosti, pak raději hledejte jinou distribuci ;) )
Váš příklad s školním labem/kavárnou je zcestný. Tam samozřejmě je nutné počítač zabezpečit (uživatelům změnit možnosti sudo, zabezpečit proti bootování z jiného média...). Prostě je potřeba dodatečná práce a jesli si myslíte, že u windows je to jinak a prostá instalace stačí pak jste na omylu.
> "Chápu že pro vás prolomení takové ochrany může znamenat vrchol hacking kariér"
lol... ne, :D skutecne, zadnou "hacking karieru" neprovozuji. jiz v jinem postu sem psal, ze vim, ze toto heslo neznamena spasu* - ale netvrdte mi, ze existuje snazsi zpusob, jak ziskat rootovska prava, nez si primo nabootovat jako root. jestli je toto filosofie linuxu (resp. obycejne distribuce po nainstalovani bez jakehokoliv zasahu nastaveni zavadece), tak se skutecne omlouvam, ze sem Vas, inteligentni vseznale a nedotkutelne uzivatele linuxu, svym dotazem/prizpevkem nejak pospinil - skutecne to nebyl muj zamer.
vice bych ocenil diskusi, v ktere by mi nekdo vysvetlil, proc to tak je, nez to, co se zde pise. argument, ze "heslo je stejne zbytecne, kdyz ma nekdo fyzicky pristup k pocitaci" povazuji za lichy**. stejne tak me reakce typu "inetova kavarna" nebyly mysleny zcela vazne - spise to melo "zvelicit" nejasnost (pro mne), na kterou sem nedavno narazil.
* ackoliv heslo do biosu, zavadece, uzivatele root neni pro fyzicky kontakt s pocitacem spasou, vzdy je potreba udelat --neco-- vic nez jen... uz se zase opakuji.
** zamek automobilu, alarm - to je take jen takove drobne znesnadneni pristupu k "systemu". porad lepsi, nez kdyz na parkovisti necham stat odemcene auto.
... radeji to nechme plavat, tento thread evidentne nevede nikam jinam, nez k me nas*tosti (odpoved neziskam), a ostatni si jen nahoni sve ego (posmesky, urazkamy a pod.). dekuji, nechci - to radeji pujdu diskutovat s hulanem na tema "proc je OpenOffice lepsi nez MSO".
* přesně proto probýhala diskuse. jejíž závěrem bylo, že použití hesla pro zabezpečení single režimu nevede k vyšší bezpečnosti počítače ovládané laikem
jelikož se používá na vše sudo, je root heslo pořeba v tak málo případech, že:
1) dojde k zapomenutí hesla=> nutnost vytvořit dostatečně jednoduchý návod pro laiky na obnovu root hesla
2) heslo si člověk napíše tak aby jej v případě potřeby našel (monitor, klávesnice, šasi počítače => heslo pouze obtěžuje, žádné zvýšení bezpečnosti neznamená.
3) člověk si opravdu heslo je schopen zabezpečit, pak je schopen i přečíst si instalační manuál kde informace o zabezpečení najde.
Ale aby se mluvilo konkrétně.. zabezpečení má smysl takovéto:
1. nastavit heslo pro grub
2. nastavit heslo do biosu a na bootování z výměnných médií
3. nastavit šifrování adresářů : /home, /etc, /tmp, /var
Dovolím si tedy závěr takový, že pro laika je root heslo, v té podobě v jaké root účet využívá distribuce ubuntu, pouze obtěžující a fakticky způsobuje falešný pocit bezpečnosti.
** nelze srovnávat zajištění fyzické bezpečnosti (zamčení auta) a "zabezpečení" počítače bez zabezpečené fyzické bezpečnosti. Samozřejmě automobilka nemusí řešit otázku, jak se má řidič dostat do auta, když se něco pokazí (ztráta klíče, rozbití zámku, rozbití ovladače na alarm)
V Ubuntu (a modernich distribucich) nema uzivatel root prava nikoli z duvodu bezpecnosti pred zneuzitim pocitace cizi osobou, ale predevsim ze 3 duvodu:
1. Aby si vyvojari aplikaci zvykli si na to, ze nemohou jen tak predpokladat specialni prava (coz v konecnem dusledku znamena bezpecnejsi aplikace).
2. Aby se viry, rootkity a podobna havet nesirily tak snadno.
3. Aby si uzivatel neco omylem sam nesmazal nebo nezmenil pri bezne praci.
Pokud se vam pocitac nabootuje do nouzoveho rezimu, je to specialni situace, ktera samozrejme prava superuzivatele vyzaduje. Ale za normalni okolnosti by to nemelo nastat.
Plny ocakavania som si stiahol Kubuntu 8.04 (samozrejme s KDE4) a nainstaloval ho na predom vyhradenu particiu.. Nainstalovalo sa bez problemov, vsetko zbehlo ako malo, a az potom som sa zacal s nim otukavat.. Nastalo vsak prekvapenie, bez editacie repozitarov nejde nainstalovat gnome.. (mozno prkotina, no mne to vadilo.. + zopar dalsich drobnosti..) no nevadi, tak ide sa konfigurovat KDE< pretoze ako autor spravne podotkol, po par minutach si na to svoje prostredie prisposobi rpacovnu plochu kazdy.. Sklamany moznostami KDE4 (clovek by cakal nejaky poriadny release, mal som pocit ze skusam nedorobenu betu..) a znechuteny reklamnymi hlaskami o eye-candy som sa rozhodol pre switch na klasiku..
Po stiahnuti Ubuntu 8.04 v podstate to iste - nainstalovanie, restart a - aha zmena, sledovac updatov (blby preklad.. ja viem..) hlasi ze pre moju grafiku su pripravene propierarne drivery, sup, stiahnut restart, a uz ficia composite efekty (naozaj som bol prekvapeny, ked som to skusal naposledy v debiane z netinstall cd trvalo mi dostat sa do podobneho stavu fungovania takmer cely den..), hovorim si paradna vec, ide sa instalovat aplikacie.. MPlayer, amaroK, atd atd.. na FF sa da zvyknut, Ubuntu recomended extensions je taky sikovna vecicka, nuz vybrat nainstalovat restartnut ff a uz ho mam takmer ako vo windows (paradicka..)
K nejakemu vacsiemu testovaniu som sa nedostal z dovodu nedostatku casu, no celkovo mi 8.04 pride ako distro vhodne pre najvacsie lamy, 1-2 kliky a vsetko funguje ako ma.. Nevyhodou je trosku vacsi balast v podobe nepotrebnych sluzieb atd, ale to sa da lahko vypnut, staci sa pohrabat a mozno poklikat.. Zvyknuty na mriezku pred kurzorom (vypisovat stale sudo mi pride otravne, hoci castokrat sa to hodi) som zmenil po troche spekulovania heslo rootovi a uz sa citim takmer ako v debiane pred 2 rokmi..
Zaver? Funkcne distro (bez hlbkovej analyzy), na prvy dotyk makke a ohybne, vhodne pre ludi co vedia prekusnut ze dnes vladnu klikacie user-(un)friendly nastroje.. Najlepsia alternativa je zrejme pilotny projekt Ubuntu, derivatom (kedze ma Kubuntu s KDE4 trochu zmiatlo) velmi nedoverujem, no urcite skusim aspon Xubuntu na laptope - uvidim..
Sklamany moznostami KDE4 (clovek by cakal nejaky poriadny release, mal som pocit ze skusam nedorobenu betu..) a znechuteny reklamnymi hlaskami o eye-candy som sa rozhodol pre switch na klasiku..
No myslim, ze vsude se pise, ze KDE4 v soucasnem stavu neni vhodne pro normalni nasazeni jako nahrada KDE 3.5.9, ktere ma mnohem vic funkci a pochopitelne take stability (toto rikaji i vyvojari). Prvni verze, o ktere se uvazuje jako o vhodne pro normalni nasazeni by melo byt KDE 4.1.
> ako distro vhodne pre najvacsie lamy, 1-2 kliky a vsetko funguje ako ma..
Přemýšlím, kdy už se konečně vytratí to myšlení ve stylu: "když je něco jednoduché, tak je to pro lamy". Hrátky s nastavením Linuxu nikomu (tedy většině, která to nemá v popisu práce) na chleba nevydělají.
> som zmenil po troche spekulovania heslo rootovi a uz sa citim takmer ako v debiane pred 2 rokmi..
Rozumím tomu správně tak, že se do Xek hlásíte jako root?
Nehodlam flamovat, ale kdykoliv se na tu distribuci podivam, mam pocit, ze jde o neco, co dela Linuxu spise medvedi sluzbu.
Podle mych zkusenosti jde o nejproblematictejsi mainstreamovou distribuci, ktera jiz od Linuxu odradila celou radu lidi. Pritom je dle statistik znacne oblibena, coz naprosto nechapu. Je videt, ze i ve svete Linuxu funguji mechanismy tak duverne zname i odjinud a pomoci kterych byl kdysi na trhu prosazen napr. OS Windows.
Cileni teto distribuce na zacatecniky a klikace beru jako dobry vtip.
Skutecne desktopovymi distribucemi (a dobrymi) jsou OpenSUSE a Mandriva. A take samozrejme Suse Linux Enterprise Desktop od Novellu (ten je pro nasazeni do firmy s prehledem nejvhodnejsi).
Dobry desktop se da ale udelat i z klasickeho Debianu - za predpokladu, ze vytvorite ve firme nejakou vychozi konfiguraci do ktere se pak jiz nemusi prilis hrabat a pokud nehrozi, ze by si tam BFU meli cokoliv sami nastavovat (predevsim na laptopech).
Ale jestli tady hodlate vyrvavat neco o tom jaky je co "shit" a jak co "rulez", necekejte, ze se s vami budu bavit. Ja to soudim podle realnych zkusenosti s lidmi, kteri s temito desktopy pracuji podobne jako s Windows ci Macy.
Debian jsem s manzelkou pouzival na desktopu radu let a BFU bych ji nemohl doporucit, Mandrake jsem pred lety zkousel nejakemu BFU nasadit a dopadlo to katastrofalne; Ubuntu je proti nim (jiz nekolik let) desktopovym kralem - jedina distribuce, kterou se mi bez vetsich problemu podarilo u BFU udrzet.
Soudim podle svych realnych dlouhodobych zkusenosti s lidmi, kteri s Ubuntu pracuji podobne jako pracovali s Windows.
A na tom rvani nevidim nic spatneho, at si rve kdo chce byt videt, ja mam odzkouseno mnoho dister, a zadne neodsuzuju ani neuprednostnuju, dokonce mi nevadi ani Windows, spis bych rekl, ze mi vadi politika Microsoftu, proto pouzivam Linux. Kez by prisla doba, kdy budou vedle sebe koexistovat ruzne OS, aniz by do sebe navzajem uzivatele "strileli". Hezky den.
Pouzivam linux cca 10 let, skoro celou dobu jsem byl verny Red Hatu a jeho klonum (Aurox). Zkousel jsem i jine, debian, suse, mandrake, ale nic me nezaujalo, Red Hat mi prisel nejlepsi. Pak jsem si vyzkousl Ubuntu 4 a taky nic. Dal jsem mu sanci jeste ve verzi 6.06 a razem si me ziskal. Ted vsude pouzivam Ubuntu 6.06, akorat na stolnim desktopu testuji 8.04 a jsem s nim opravdu spokojen. Takze ja jeho popularitu chapu. To ze nevyhovuje tobe neznamena, ze nevyhovuje jinym, mas proste mensinove preference. Ubuntu kvuli tomu spatne neni.
To, že vyhovuje tobě, neznamená, že vyhovuje jiným a vyvozovat z toho menšinové preference je poněkud zvláštní. Ubuntu špatné není, ale není ani nejlepší pro všechny.
Tak jsem upgradoval dva sve pocitace - notebook a desktop - z gutsy na hardy a prijde me ze Firefox3 neni zdaleka tak stabilni jako Firefox2 - nekolikrat se me stalo ze znicehonic zatuhnul (stalo se me to na obou pocitacich), po minute se treba zase rozbehl. Typicky s Gmailem ma problemy, ale i jinde.
To opravdu neni, je to beta. Ale pomoci synapticu lze nainstalovat stabilni dvojkova rada, tem kdo chteji pouzivat firefox doporucuji. Alternativne lze zkusit taky prohlizec GNOME, to jest Epiphany, bezi na gecku jako firefox, takze vykreslovani ma dobry.
Tiez sa pripajam cez modem, pouzivam systemovy script cez command line (pon a poff, pripadne plog na kontrolu) a nic podobne, ako popisuje autor, sa mi este nestalo.
Krasne to otvori VPN, spusti proxy a FireFox funguje, ako keby som bol na pevnej sieti, nikdy sa do offline neprepol, rovnako pidgin a thunderbird.
Skuste tie scripty, podla mna robia takmer to iste, ako pppd call provider, ale popustaju este aj par scriptov v adresaroch ip-up, pripadne ip-down a dost to pomaha.
Inak, paradoxne - najvacsi prinos ubuntu v novej verzii? Funguju mi (konecne) na mysi tlacitka back a forward na listovanie vo FF ;-)
Jej, Root to vydal už dneska? Na ABC to vyjde ve středu, a to jsme si ještě říkali, že vás předběhneme, protože díly seriálu vydáváte vždy po týdnu... :-(
> PolicyKit
PolicyKit implementovalo spíš GNOME 2.22. Ubuntu ho tudíž implementovalo z nutnosti.
> Možnost nechat si IM klienta jen decentně pípnout při příchozí zprávě, aby nerušil hudbu z jiné aplikace, mne zaujala, ale výchozí Pidgin se k PulseAudio bohužel příliš nehlásí.
Pidgin má hlasitost pípnutí i v nastavení. ;-) Je to: Nástroje / Nastavení / Zvuky / Možnosti zvuků.
> Měl by existovat plugin pro Alsu,
Měl, a opravdu existuje. A nejen pro ALSA. PulseAudio je modulární.
> Základní sestava zůstala víceméně stejná a jen se pohnula čísla verzí směrem vzhůru.
Stejná? Ani omylem! Vinagre, Seahorse, Transmission, Brasero... Více viz ve středu na ABC Linuxu.
Mno na mojom Fujitsu Siemens Celsius H210 sa sice Hardy nainstaloval v pohode, ale pri rozliseni 1600x1200 system mrzol bud po prihlaseni, alebo nenabehla ani prihlasovacia obrazovka. Pomohol az zasah do xorg, kde som mu natvrdo zadal 1280x1024...
Zatial len prve dojmy po fresh instalacii:
1) Nefunguje wifi Cisco Aironet.
2) Nefunguje Compiz
3) Nefunguje zvukovka
4) Nefungujú tlacitka (FN+nieco, hlasitost...)
5) Nekonecne dlhy start.
ad 3) a 4) Zistil som ze si musim zvolit iny kernel (i386), len ma prekvapuje preco je tento ako default -> vyriešené
ad2) Zistil som, ze z volajakeho mne neznameho dovodu vyvojari blacklistli ATI7500 ako kartu na ktorej nebezi compiz korektne, tak som mu dal do configu prikaz aby sa vykaslal na checkovanie karty a vsetko bezi OK -> vyriesene
ad1) Kernel tu kartu pozna, len jej system nepriraduje eth1 alebo wifi, alebo ako ju tento system vola.... Zlate freebsd, tam si to pridam jednym prikazom, tu budem hladat, kde co pridat. Predpokladam ze to suvisi s tym, ze karta ma problemy s wpa2 a vyvojari si povedali ze bez wpa2 to uz dnes nema vyznam. Pre mna je to ale OK, pouzivam siet bez akehokolvek sifrovania, je to dane polohou kde som a vykonom anten....
ad5) Este som neriesil....
Celkovo by som povedal pre BFU na tomto zeleze nepouzitelne.
Linux sux, radši mám Solaris a FreeBSD --- ty sice sux ještě víc než Linux (v Solarisu nefunguje pageup a pagedown a na FreeBSD není komerční soft), ale aspoň nejsou tak rozšířené jako Linux, takže když je propaguji, cítím se jako Odborník.
+10 to je pravda, od toho tie verejne bug trackre su, ked sa ti nieco nepaci, alebo nefunguje ti neco, tak to hlas.. snazia sa vydavat OS s co najmeneje chybami, ale pri open source to neni take lahke ako to ma Microsoft, ktory vyda OS s miliardou chyb a uzivatelia mu to pekne vydebuguju, a potom uz staci len vydat dalsi service pack a voila.. vsetci su spokojny
flameri typu "nefunguje mi toto alebo tamto, distribucia je shit..." su totalna luza a lamy co nechapu jak open source funguje.. CHCES BRAT?! MUSIS NIECO DAT!! a staci pritom napisat par riadkov na launchpade.. adio
Jenže nestačí jen chyby nahlásit, taky je někdo musí opravit. Najdete tam řadu chyb, které jsou bez reakce řadu měsíců. Nebo trvá jejich oprava příšerně dlouho a v následujícím vydání se objevuje tato chyba opět, dosti často protože byla upravena jen v rámci distribuce patchem, který nebyl poslán mainstreamu.
Reportoval jsem chybu v závislostech, kdy se musely zbytečně nainstalovat některé balíčky navíc a působilo to i nějaké další komplikace. Po třech měsících přišla odpověď "OK, opraveno" a další měsíc trvalo, než se oprava objevila v repozitářích, to vše při půlročním tempu vydávání. Co myslíte, že bylo v dalším vydání distribuce? Opět ta samá chyba. Po řadě takových zkušeností už člověk občas rezignuje na hlášení některých bugů.
třeba ta chyba s evolution-data-server na 100% výkonu byla hlášená víc než měsíc před vydáním 8.04 a vývojáři to nedokázali opravit (ne že chybu ignorovali, prostě to nezvládli a přesto plnou verzi pustili)
K tomu se přidávám. Mmnou a přáteli nahlášené chyby v Ubuntu před několika lety nejsou často opraveny ještě ani teď, přitom je hodně lidí potvrzuje. Naopak na všechny chyby, které jsem nahlásil do openSUSE, bylo několik hodin poté reagováno a oprava byla dostupná brzy. Uvědomuji si, že to mohla být zrovna smůla/štěstí na konrétní věci, ale to je má zkušenost a minimálně ty reakce o něčem vypovídají. Není nic víc frustrujícího než hlásit spoustu chyb, kterým se v Ubuntu nikdo nevěnuje a netřídí. To mě opravdu nebaví a můžu se na to vykašlat a hlásit je jinde - tam, kde to má smysl a efekt.
Dejme tomu, že jsem BFU, který neumí používat příkazovou řádku (a hlavně nechce) a chce jenom funkční systém. Já jsem narazil na plno problémů, některém jsem vyřešil díky tomu, že jsem na tom trochu líp než BFU, některé jsem nevyřešil vůbec. Tady je seznam:
1) S výchozími OS ovladači pro moji ATI HD2600 je desktop úplně zelený.
2) Po přechodu na proprietární ovladače už má obrazovka normální barvy, ale zase nejde počítač vypnout (už to tu bylo zmiňované)
3) Disky Windows nejsou po startu připojené, pokud mají český název, tak připojit vůbec nejdou. Pokus o nastavení přípojných míst a automatické připojení skončí fiaskem (stejně jako v 7.10) a úplně rozsypaným fstab.
4) V nastavení systému se nejde přepnout do roota (což jsem teprve teď v článku zjistil, že je zřejmě záměrně). Ale ať mi teda proboha někdo vysvětlí, jak si treda nastavím automatický přihlášení po startu.
5) Čekal bych nějaký inteligentnější způsob, jak uživateli vysvětlit, že potřebuje Flash.
6) Mám 3 zvukovky: integrovanou (tu jsem vypnul v BIOSu), tu pro HDMI výstup na graf. kartě a Audigy 2, kterou používám. Nenašel jsem žádný způsob jak naklikat, která zvukovka má být výchozí a už vůbec netuším, jak říct ovladači KMix, který kanál má ovládat při kliknutí na repráček v trayi.
7) V GRUBu jsou blbě očíslované disky, takže Linux nenabootuje. Ve verzi 7.10 to čísloval správně.
8) Už si nepamatuju....
Zkrátka je tu plno úplně evidentních chyb, problémů a nedodělků. Nejsou to věci, které by byly nějak vázané na mé konkrétní potřeby a HW. Myslím si, že je ještě třeba na tomhle zapracovat než bude Kubuntu připravené pro BFU.
Hlásil jsem problémy na českém fóru, ale nezdá se, že by měl někdo zájem to nějak dál řešit. Myslím si, že by bylo záhodné, aby někdo ty problémy sbíral a vyplňoval příslušné bugreporty, případně kontroloval, zda už tam stejný problém není.
Berte to prosím jako konstruktivní připomínky a nápady a ne že jen tak nadávám aniž bych nějak sám pomohl. Pokud bych měl říct nějakou distribuci, kterou bych doporučil nezkušenym uživatelum, asi by to byl PCLinuxOS.
Praveze vsetko co popisujes je viazane na konkretne potreby a na konkretny HW, pretoze ludia s inym HW tieto problemy vobec nemaju. Napr. ja som sa od vcera nestretol s jedinym problemom.
Ano uznávám, že pár věcí z toho je ovlivněno HW. Například ATI karta. Jenže tu má možná 30% lidí na PC. Taky ne každý má víc harddisků a zvukových karet. Každopádně u všech těchto lidí se podle mě mnou zmíněný problémy musí projevit. Protože mně se projevili na 3 různých počítačích (2x PC, zx notebook). Samozřejmě na notebooku se neprojevil problém s chybnými čísly disku v grub.lst, ptožoe tam je jenom jeden harddisk. Stejně tak problém se dvěma zvukovkama.
No každopádně jsem přesvědčený, že se jedná o dost obecné problémy, nepostihující vždy 100% uživatelů, ale rozhodně víc než 10%.
mám ati a disky a neprojevilo se to.
Jediny problém, který nebyl z pohledu FBU intuivní - byl s compizem, ale to jsem si doklikal (stahnul compiz administrator a nastavil si to jinak)...
ale souhlasím s Vaší větou:
"No každopádně jsem přesvědčený, že se jedná o dost obecné problémy, nepostihující vždy 100% uživatelů, ale rozhodně víc než 10%."
Zdarim uzivatelov Ubuntu! Uz nejaky ten cas pouzivam ubuntu 7.10 a teraz som sa rozhodol prejst na 8.04. instalacia prebehla korektne (myslim normalnu instalaciu z CD, nie update). Moj problem vsak je s vypinanim systemu, po kliknuti na ikonu vypnutia, kedy mi ma normalne vyskocit okno s volbou pre uspanie, hybernaciu, ... mi system zatuhne, kurzor mysi mi funguje ale klikanie uz nie, proste nekona sa ziadna reakcia systemu, pomoze len restart X servera a vypnutie cez prihlasovaciu obrazovku. Takze potomto som sa rozhodol zatial zostat u 7.10. Uvidim ci neskor vyjdu aktualizacie ktore toto vyriesia.
Nechápu jak můžou do LTS dát nedodělaný xka a nedodělanej firefox. Spousta lidí přišla o binární drivery nvidie, protože pod novejma x prostě nenaběhnou (dokonce ani nenapíšou proč). Když se udělá downgrade jádra, přestane fungovat networkmanager. Doteď jsem podporoval politiku pravidelnejch releasů, ale postoj Fedory je v tomhle případě asi na místě. O KDE ani nemluvim, už ho dlouho nepoužívám a podle zkušeností s verzí 4 ani používat nebudu.
Zaplaťsatan že to je Live a nezlikvidoval sem si kvůli tomu systém.
Mam na MSI (nVidia, Sempron) notebooku XP home a na samostatnej particii Kubuntu 7.10 (grub). Vcera som skusil upgrade z "alternate" 8.04 i386 CD, stahovalo to nejake updaty, potom malo stahovat balicky (?) a vtedy bum, cierna obrazovka. Disk ale stale pracoval, tak som to tak nechal asi 20 minut, sem-tam tukol enter a podobne, aj CD ROMka sa obcas rozbehla... prepnut sa do textoveho rezimu sa nedalo, tak som to restartol, nastartoval v 7.10 recovery rezime (grub ponukal stale iba 7.10), nieco skusal... CD ROM som nevedel ani namountovat, vraj iba s HALom a to som nevedel ako zapnut lebo internet prestal fungovat, tak som to skusil znovu do normalneho rezimu, tam uz X nenastartovali vobec... a tym moja trpezlivost skoncila. Nabuduce skusim asi Xubuntu, ale cistu instalaciu. Dufam ze si ako minule neodfajcim Windows particiu.
To je souvětí, které je na hranici srozumitelnosti, nehledě na to, že tam chybí mraky čárek.: "Jestli je to dobře nebo špatně, ponechám na vás, ale faktem je že styl Human se od GNOME výchozího Clearlooks příliš neliší a Novell, který se na GNOME nemalou mírou podílí, nepodceňuje ani ergonomii uživatelského prostředí a tak by to spolu s tradičními distribučními barvami nemusela být až tak špatná volba, i když už možná poněkud okoukaná."
Nove vychozi nastaveni fontu v Ubuntu ma podle me dva zasadni nedostatky/zhorseni oproti Gutsy Gibbon:
1) fonty v gnome-terminalu jsou rozmazane - resp. nerespektuji nastaveni "hinting" v System/Preferences/Appearance/Fonts/Details - jedna se o tento bug
2) Aliasem pro "Helveticu" neni pekny Dejavu Sans, ale (z nejakeho duvodu ne dobre renderovany) "Nimbus sans". Nemalo web. stranek (ty, co maji Helveticu v CSS) tak nevypada dobre.