Ja pouzivam preto, lebo riesi o nieco lepsie multilib u Javy. Z pracovnych dovodov potrebujem 32bit smejdarnu a udrzovanie samostatneho chrootu nie je to najlepsie. Debian ma konflikt medzi 32 a 64 bitovou verziou. Ide to riesit, ale radsej si to zoberiem zadarmo bez starosti.
Vie toto bezpracne riesit aj nejaka ina distribucia?
Myslel som si ze to pojde, ale skoncilo to pri jednom konfliktnom balicku:
$ uname -a
Linux hostname 3.2.0-4-amd64 #1 SMP Debian 3.2.51-1 x86_64 GNU/Linux
$ sudo dpkg --add-architecture i386
$ sudo aptitude update
$ sudo aptitude install openjdk-6-jdk:i386
The following packages have unmet dependencies:
libgif4 : Conflicts: libgif4:i386 but 4.1.6-10 is to be installed.
libgif4:i386 : Conflicts: libgif4 but 4.1.6-10 is installed.
- je to nahlasene ako bug: http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=679503 a zda sa ze pred par dnami to opravili, takze v unstable by to uz mohlo ist :)
tady vubec nejde o to kdo je nejlepsi ...
udrzovani distribuce je dost tezka prace pro hodne lidi, tusim ze u debianu ji udrzuje kolem 1000 lidi. dost velka cast teto prace se u kazde distribuce v podstate duplikuje a pak samozrejme nezbyva prostor pro to co by bylo opravdu potreba resit. a stejne to vetsinou skonci tak ze nove a cool distribuce skonci na tom ze proste na to nemaji lidske zdroje.
ubuntu pouziva z velke casti praci lidi kteri udrzuji debian a soucasne canonical potrebuje aby se mu vratily penize vlozene do vyvoje. pro me je to docela dost trecich ploch pro dobrovolniky kteri chteji pracovat na ubuntu.
Kdyby měl Debian stejnou SW podporu jako Ubuntu a LTS verzi, tak bych ho používal i na desktopu. Ale jedinou možností v Debianu, jak mít stabilní a bezpečný desktop zároveň je použít stable a k němu nějakou správnou množinu backport a 3rd party repozitářů a to je trochu moc práce a nikdo mi nezaručí, že to bude dobře fungovat. To už bych se mohl vrátit rovnou ke Gentoo.
> instalace ovladačů nebo kodeků je u ostatních distribucí pro ‚normálního člověka‘ stále hrozně složitá věc. V tomhle směru pořád ostatní hodně zaostávají. <
Pokud se týká ovladačů: pokud by Ubuntu nebylo licenčně zprasené, bylo by na tom stejně jako ostatní distra, která dodržují licenční čistotu u ovladačů.
A pokud se týká kodeků apod: v openSuSE mi stačí si přidat (pár kliknutí myší) komunitní repozitář Packman a dál už není žádný problém s kodeky a media aplikacemi.
Pokud chce někdo distro, které není ani příliš laboratorní (Fedora) ani příliš zastaralé v multimédiích (Debian) .. a mít pěkné klikací centrum nastavování SYSTÉMOVÝCH věcí (Yast) pro self-admina (jako to dělají na Windows) .. nechť sáhne po openSUSE .. zatím byl každý spokojen, komu jsem to doporučil. Pro BFU klikače ideální. A v nouzi maji textové UI IDENTICKÉ s GUI. A to se vyplatí. :)
Píšu o distru které znám. Znám i Fedoru a ta není vhodná pro běžné uživatele. Samozřejmě nebudu psát o jiných distrech, které jsou lepší než *buntu. To a napíše ten, kdo to zná. Tím se získá sada informací a každý ať si vybere, má svůj mozek. Netvrdím, že sysel je "nejlepší". Tvrdím, že je lepší než "*buntu". Naučte se číst než někoho napadnete.
Se SUSE naprostý souhlas.
Nechápu, proč je ta distribuce často tak nedoceněná. Má perfektní zázemí, infrastrukturu(repozitáře atd...) i slušnou kvalitu. Navíc i perfektně odladěnou komerční verzi.
Uživatelská přívětivost je minimálně na úrovni Ubuntu, díky YaSTu ale myslím o dost dál.
Nejde o subjektivní výkřik, ale dlouholetou zkušenost.
SUSE preslo necim podobnym, co dle meho nazoru ceka taky Ubuntu: "v naruci" Novellu se jaksi prilis "uzavrelo". Vyvojari z komunity nemely prakticky vubec zadnej vliv na jeho smerovani, dokud nedoslo k vytvoreni "forku" openSUSE. Neco podobneho je souziti RedHat-Fedora. A rekl bych, ze Ubuntu si tim taky musi projit, jestli nechce prijit o znacnou skupinu uzivatelu...
U všech verzí opensuse se jednoduše v Yast klikne přidat komunitní repos - Nvidia.
Ano, pokaždé když vyjde nová verze, trvá to Nvidii nějakou dobu, než k ní udělá ten repos, takže současná 13.1 vede na repos 12.3. Ano je to smutné, ale netrvá to dlouho. Pravda, nyní asi nejdéle co kdy bylo.
BTW, nedoporučoval bych BFU aby si instaloval verzi, která zrovna vyšla. Platné pro jakékoli distro. :)
Vzhledem k tomu, že Kubuntu vyšlo v říjnu, bylo by smutné kdyby nemělo Nvidia repos. :p Btw, jak dlouho to trvá jiným distrům po release ? Osuse si samo nesestavuje, vede to na servery Nvidie a tím je tak trochu na ni závislé.
PS: mimochodem, zrovna včera (tj. 10.12.) již repos Nvidia pro 13.1 vznikl. Takže je třeba kopnout do osuse at opraví link v yast. Nebo si prostě přidejte následující repo :)
ftp://download.nvidia.com/opensuse/13.1/
Já jsem tak trochu v šoku, jak jsou dnešní uživatelé (i ti, kteří čtou root.cz, což je nejvíce překvapivé) líní a potřebují mít doslova vše pod nosem.
Tzv. "hard way" je víceméně triviální a těch pár kroků podle pár řádek návodu zvládne každý, kdo umí číst.
Jistě to není ideální, ale v žádném případě to není zásadní překážka(byť dočasná než se objeví repozitář).
Chápu, že to není akce pro dejme tomu 80 letou babičku, ale pro zdravého mladého jedince - mnohdy studenta techniky - by vyřešení takové drobnosti měla být snadné...
To už opravdu tak degenerujeme????
A kolky si to instalovali sami?
Myslim ze asi nik. To ty si si zjednodusil pracu pre nich (co je rozumne iked ja by som volil inak) ale potom sa nemozes nimi ohanat.
Moja zena robi na debiane stable. Ale tvrdit ze Debian stable vie spravovat aj ucitelka v skolke nebudem tvrdit. Lebo som to instaloval JA a to aj spravujem. (Teda dam dokopy co rozbije a raz za dva tyzdne prevediem update.)
openSUSE je dobré, ale utíkám od něj. Proč? Protože nechci na systému živit KDE ani GNOME - zvykl jsem si na mnohem rychlejší IceWM.
Na druhou stranu některé KDE utilitky (kpowersave, kteatime, kxkb, ale i knetworkmanager) mi vyhovují. Bohužel od 11.2 jsou tyhle utilitky výhradně jako plasmoidy - takže s nima mám utrum (navíc třeba powersave u 11.1 ukazoval stav baterky po jednotlivých procentech, od 11.2 jen ve čtyřech úrovních, zato jako plasmoid).
A tak hledám, co teď...
Ad instalaci kodeku a ovladacu:
Kdyz si koupim zehlicku, nemusim doinstalovavat ani preinstalovat ani termostat, ani privodni snuru, ani topne telisko.
A nezajima me ani jestli verze termostatu je 2.0-Tesla nebo 3.1-Philips
Proste chci hotovy produkt ktery se zapne a SPRAVNE funguje.
Nevidim proc by to u software melo byt jinak.
Na jednu stranu chápu, na druhou si spousta lidí neuvědomuje, že dostává operační systém, který je zcela zdarma bez jakýchkoliv podmínek týkajících se užití, navíc s otevřenými zdrojovými kódy a to vše aniž by si uvědomovala, kolik je na takovém jednoduchém software práce.
Věřím, že pokud by si lidi (i to jedno procento) kupovalo Linux za cca 1 000 Kč, bylo by dost peněz i na případné licence, kodeky a podobně.
Navíc Vaše srovnání s žehličkou není právě nejdokonalejší. Princip žehličky dokáže pochopit i Pepa z Horní Dolní a v nejhorším případě ji po krátkém zaškolení dokáže i vyrobit, ale zkuste krátce zaškolit někoho na výrobu software - a nemusí to být jen operační systém. Dokázal byste např. naprogramovat a udržovat balík software podobný Open Office? To je "trošku" více práce než na jedné žehličce. Ale díky Linuxu si to klidně můžete vyzkoušet.
Osobně nemám rád, když někdo umlčuje kritiku argumentem "nedokážeš to tak do toho nemluv", ale mám dojem, že si velká spousta lidí nedokáže ani vzdáleně představit, kolik práce je za takovýmto vývojem a co všechno se musí řešit, aby vše bylo v pořádku. (Nehledě na fakt, že spousta geeků hodiny programuje ve svém volném čase, abychom mohli psát příspěvky do diskuze využívajíce svobodný operační systém.)
Nevidis? Ja vidim. To bude tym, ze SW nie je zehlicka a procesor nie je termostat, graficka karta nie je privodna snura a tak podobne. A hlavne zatial co k 1000 zehlickam mas 1 typ privodnej snury, 1 princip termostatu, 1 princip topneho telieska, tak k 1 operacnemu systemu mas 1000 grafickych kariet, 1000 procesorov, 1000 zakladnych dosiek.
Vemi hlupy priklad si uviedol, velmi plytky a kratkozraky.
Cože???? 888-O
Procesor že má jen jeden princip?
Existuje zde několik architektur, na kterých Linux funguje, tedy několik principů ( např. i386, ARM, SPARC ... ), které Linux musí podporovat (to není jako se žehličkou, která "podporuje" jen některé šňůry :-)) A to se bavíme pouze o architekturách. Teď si ještě uvědomte, že zde máme spoustu nových/starých technologií (sse 2, 3, 4, 3D NOW! ...) kterých si běžný člověk ani nevšimne, ale pokud má vše fungovat optimálně, tak musí být podporovány (asi by se Vám nelíbilo, kdyby termostat umožnil žehličku využít jen na 10% výkon nebo by naopak umožnil spálit topné těleso). A s grafickými kartami to máte podobné, o dalším hardware a jiných záležitostech nemluvím. Na každé najdete jeden procesor a spoustu různých standardů.
Je si třeba uvědomit, že počítač, přestože jej dnes můžete koupit spolu s žehličkou za podobnou cenu, je násobně složitější. Z toho plyne, že tvorba operačního systému pro takovýto počítač je daleko náročnější záležitost a je nepodstatné, jestli se bavíme o čase, penězích potřebných pro vývoj nebo know-how.
Jako o analogii se můžeme skutečně bavit téměř o čemkoliv, protože si dokážu představit, že převedu do "počítačové" složitosti obrovské množství situací, ale uvědomte si, že připodobnění počítače a žehličky je dost zavádějící a jediné, co mají společné je přívodní šňůra (někdy) a fakt, že hřejou (dokonce i ten způsob zapnutí je na odlišném principu).
Nejsem sice počítačový expert, ale jsem si vědom, že počítač není jednoduchý stroj ve stylu tahem zapni, stiskem vypni.
U open source software to tak do velké míry funguje, akorát není úplně jednoduché se u bezplatně dostupných distribucí zorientovat v tom, který hardware je podporovaný a technická podpora je řešena na bázi dobrovolnosti a samoobsluhy.
Pokud někdo očekává něco víc, měl by sáhnout po komerční distribuci a tou distribucí *oficiálně* podporovaným hardware. Pak může hodnotit, zda dodavatel splňuje podmínky, ke kterým se zavázal a podle toho jednat.
To by jeste musela byt funkcni justice, aby uzivatel vyrobce mohl za poruseni smlouvy zazalovat.
Jenze ta co ja vim funkcni neni.
Reseni by mohly byt casopisy typu d-test - ale delal d-test treba srovnani operacnich systemu, VCETNE ruznych druhu Linuxu (Linux je taky produkt, to ze je neco zadarmo neznamena ze to neni produkt)?
To by ale museli testovat zpusobem, jaky to uzivatele pouzivaji. Coz znamena na rozmanitem zeleze, po dobu roku, rozmanitym zpusobem, pri obsluze delani ruznych chyb, vcetne nespravneho vypnuti/vypadku elektriny apod.
Protože je taková doba. Ani Windows, kde zaplatíš nemalé peníze (nebavím se o OEM) nejsou bez chyb,dost věcí bude uživateli vadit a než je dostaneš do stavu, aby dělali to, co mají a ne to co nemají, musíš toho dost povypínat ... od OS očekávám, že bude výkonej a to nejen v rychlosti odezvy, ale, že mne nebude zdržovat animacema, potvrzeníma a kdo ví čím vším. No a že bude spouštět bez problému aplikace, které potřebuji pro svou práci, nebo zábavu. No a toto v dnešní době nesplňuje žádný OS, ať je placený, nebo zdarma. Všechno si musíš doladit, aby Ti to padlo do ruky. Prostě žádnej Fiskars. :-D
Ubuntu je take strasne moderni distro pro moderni uzivatele. Tak moderni, ze po poslednim LTS uz vubec nemaji jadra bez pae. Takze to clovekna nektere stroje nainstaluje jen tehdy, kdyz si do instalace dotlaci vlastni jadro a pak prida repo s neoficialnimy jadry. Diky tomu uz jsem hledal na jeden stroj nahradu a zaujalo me Manjaro. Na prvni pohled se zda docela pekne (v komunitni verzi s LXDE) a dost mozna u nej skoncim tam, kam jsem drive cpal Bubuntu.
Jinak nevim, proc hned prehanet a delat fork, kdyz by stacilo prihodit nejake repo k Debianu testing a tim do nej dotlacit to, co ma Bubuntu oproti Debianu navic. Mohlo by byt i instalacni CD s pratelstejsim instalatorem, nez je ten debiani, ktere by se o nastaveni repa postaralo. Navic tim, ze by to byl Debian testing, by to ziskalo na stabilite oproti Bubuntu, kter delaji z unstable nebo ceho.
Tak samozřejmě, "komunita" byla zvyklá, že se Ubuntu dělalo částečně i pro ni, kdežto teď se z toho Shuttleworth snaží vytřískat i nějaký finanční potenciál.Mimochodem, co je to tak komunita? Je to pár hlavních geeků, nebo jsou to BFU které zajímá výsledný produkt?
Ale lidi, uvědomte si, že tihle experti, co se jim Canonical znelíbil nerespektují fakt, že Canonical je normální firma, jejíž Ubuntu je normální produkt. Může jim být ke cti, že se radí s komunitou, ale nemůžeme se divit, když to někdy nedělá.
Podívejte se na odpovědi některých těch představitelů toho virtuálního pojmu, jménem Komunita. Sami přiznávají, že jim orientace na touch zařízení nic neříká.
Jenže pánové, bez orientace na Touch zařízení se prostě business dělat nedá! A strkat peníze do systému pro pár geeků a nerdů, proč? Ti ať používají debian, či podobné OS pro experty. Ubuntu je pro BFU a tvoří ho jedna společnost, která snad včas zaregistrovala specifika doby, tedy dotyková zařízení.
Prostě vykašlat se na dotyková zařízení a orientovat se na Ubuntu tak, jak vypadalo pár let zpátky, tedy napůl nefungující, napůl rozbité, vyznávající nějakou tu vaši pojašenou ovladačovou čistotu milí geekové ( :D :D :D :D :D .D prosím už ne! :D )... tak se na to canonical vykašle. Prosím, to je možná cesta, kterou chcete jít, já ne a proto jsem rád, že se canonical stará, jak se stará. Když bude Ubuntu bez vás, bude bez vás, však oni se najdou jiní nadšenci.
„Ale lidi, uvědomte si, že tihle experti, co se jim Canonical znelíbil nerespektují fakt, že Canonical je normální firma, jejíž Ubuntu je normální produkt.“
Jejich odchod z komunitních funkcí a odklon od Ubuntu podle mě dokazuje, že respektují fakt, že se Canonical změnil na normální firmu s normálním produktem. Naopak jejich dosavadní setrvávání bylo postavené na víře, že je Canonical stále ještě takový, jak se dříve prezentoval.
jj přesně tak, tím že Canonical přiškrtil komunitu a některé věci dělá nezávisle na ni, naopak pomůže Linuxu mnohem víc, než žabomyší války ohledně čistoty. Naopak takto vytvořené distro má šanci dostat se mezi více uživatelů právě proto, že nebudou muset všechno doinstalovávat a nastavovat a bude fungovat "na první pokus". Takže já naopak tleskám tomu kam se Canonical vydal, jen místo Unity mám na všech desktopech Cinnamon :-)
Jenomže ona je chyba na obou stranách. Canonical vložil prachy a musí je někde vytřískat zpátky, to bylo jasný už od začátku. Je fakt, že je za to, že často zadarmo obětovali vlastní čas, mohl odměnit a ne jim házet klacky pod nohy jak při utajování MIRu. Ale vina je i na straně komunity. Je totž naivita věřit, že když se zapojím do komerčního projektu, tak budu něco šudlat na koleně podle vlastní představy a nikdo nebude říkat, že trh si to žádá jinak a že obchodník nebude usměrňovat projekt.
Ubuntu jsem zkoušel asi měsíc a tak nějak mě nesedlo. Takže nevím, jestli můžu hodnotit. Na můj vkus až moc otravovalo s Ubuntu One, byl jsem na prášky z instalace softu atd. Co teď dělám jednoduše s yum instal xxxxx, to jsem zuřivě hledal v dlouhým obrázkovým seznamu. Navíc po zvěrstvech jako Ribbon a Metro jsem se strategicky rozhodl se distancovat (nejenom) od user interface, který je pod křídlama jedné firmy a může ho kdykoliv po prochlastané noci změnit nějaký manažer s kocovinou (v tomto případě Unity). Přece soft je nástroj a lopatu upevněnou kolmo uprostřed topůrka beru jenom v případě, že jsou v příslušenství tři zlatý cihly a bez navýšení ceny.
"Navíc po zvěrstvech jako Ribbon a Metro jsem se strategicky rozhodl se distancovat (nejenom) od user interface, který je pod křídlama jedné firmy a může ho kdykoliv po prochlastané noci změnit nějaký manažer s kocovinou (v tomto případě Unity)."
Tak hlavě, že přechod od KDE 3 ku 4 a GNOME 2 ku 3 se povedl na jedničku a všichni spokojení uživatelé starších verzí si chrochtají blahem, jak se to všechno krásně povedlo.
To moc posoudit neumím, kaju se, že jsem byl dlouholetý widlák a k lepšímu systému jsem se dopracoval díky pravidlu tří nasrání - když mě někdo 3x vytočí, jdu od něho. Takže u M$ to bylo až po Ribbonu. Zkusil jsem blbuntu s blujnity a nic moc, pak ze zvědavosti Fedoru s GNOME 3 a už jsem u ní zůstal. Když se to osvědčí, netřeba měnit. Navíc se to hraní s GCC, Qt,... teď docela hodí v práci, jak se snažíme dělat cool bazmeky :)
<vtip>
To je tim, ze Canonical a vetsina lidi na Zemekouli ve svoji blbosti nepochopil, ze podle objektivnich meritek (=subjektivnich meritek pisatele textu, ktery rozdil mezi subjektivni a obejtivni realitou nechape) je nejlepsi mit velke desktopopve plechovky, a tem patri i budoucnost, ale ze masy to zcestne nechapou, je treba proti nim bojovat.
</vtip>
<vtip>
Marketing je spatny. Dukaz: protoze jsem to rekl ja (zase neschopnost rozeznat mezi S a O realitou)
</vtip>
co "komunite" tecie do topanok ze aj posledna firma s ako tak masovo pouzitelnym distrom sa na nich a mozno aj cely linux vykasle ? ostatne preco by vobec komercna firma mala pocuvat nejaku samozvanu "komunitu" ? uzivi ju ta kmonuta? vecsinou nie, pretoze to byva minimalna skupina kriklunov ktora zdaleka nevystihuje bezneho pouzivatela ktory je naopak pre kazdu spolocnost cielovy. Komunita je len nejake beztvare zoskupenie ktore vecisnou robi negativne alebo pozitivne PR. Teda aspon pri Linuxe to bohuzial casto krat tak vypada.
Nemáte pravdu,protože to líčíte tak že Canonical si vše naprogramoval sám a je jen jeho dobrá vůle že k tomu zve nějakou komunitu. Tak to ale není. I po letech vlastního vývoje je pořád Ubuntu jen tenká skořápka na masivu práce právě té komunity jejíž zásluhy nevidíte. Nebýt debianu a všech upstreamů na kterých stojí nemoh by Canonical ani vzniknout. Je až k podivu jak málo lidí ignoruje dávání kreditu tam kam patří. Nebýt debianu (a dalších) bylo by dost projektů úplně jinde než je teď.
Ubuntu je super, dokaze si to nainstalovat a rozchodit vetsinou i clovek ktery ma jen mensi znalosti PC, navic ovladani je pro vetsinu lidi prijemne a rychle se orientuji :-)
Ja osobne akorad nak nemuzu prijit nachut Unity ale neni nic jednoduzsiho nez si tam placnout neco jineho, napr. Cinnamon ktery mi byl na foru doporucen a posledni dobou me velice sednul :-)
Staci zavitat na root.cz a clovek ma pocit, ze je CR plne odborniku. Pridam taky svoji trosku, at je sranda:
Canonicalu se prechod na touch zarizeni nemuze vyplatit, ten trh je na to uz moc plny. Na druhou stranu setrvavat jako ciste PC OS se jim asi financne nevyplaci, takze to pro ne nevypada uplne ruzove.
Dalsi dusledek je ze tim jak to uzaviraji a ohybaji si postupne zneprateli uzivatele, kteri je prosazovali. A jelikoz je komunita castokrat hnaci motor adaptace (u ubuntu to tak rozhodne doted bylo), muzou na to taky dojet.
Posledni vyvoj unity (ale i treba Gnome) jako by rikal: "Kasleme na desktop". Ja odpovidam: Kaslu na ty co kaslou na desktop. Microsoftu se to s osmickama zatim nepodarilo, tak nevidim duvod proc by se to melo podarit nejakymu usmudlanymu canonicalu.
Už mne tu fakt nebaví posouchat ty věčné řeči o tom jak by se měl vyrábět linux pro BFU. U sta hromů proč? Proč vám jde o BFUčka? Ať si dělají co chtějí. Jestli chtějí widle, ať jsou na widlích, jestli chtějí OSX ať jsou na OSX. Až se rozhodnou pro Linux, dostanou mou upřimnou radu. Tím to končí.
Někteří jste fakt jak klerikové. Šířit linux do celého světa. Linux BFU do ruky nepatří. Nasazovat pouze za dozoru administrátora systému!
Pak to vede akorát k tomu, že se bude linux Widlizovat. Stále více konfigurací schovaných či nepřístupných. Stále více chybových hlášení nedohledatelných jen pro to, aby shora vypadalo vše funkční. To že dole systém mele z posledního se dozvíte až ve chvíli kdy vám nenabootuje. Takový systém si strčte za klobouk (a klidně rovnou za ten červený :-) ).
Čím méně BFU na linuxu tím lépe, především pro naše servery a jejich stabilitu.
Jo a to je přesně ten důvod proč běží na 30% serverů.
http://www.root.cz/zpravicky/podil-ubuntu-na-webovych-serverech-stale-roste/
Já si spravuju svůj OS už 15 let. A nestěžuji si. Můžete mi prosím vysvětlit, co bych získal tím, že bych jednou za dva roky (za rok?) zaplatil 500,- (nebo nevím kolik) odborníkovi za reinstalaci systému? A to nemluvím o dalších výdajích na údržbu, atd. Navíc bych ho musel zvát domů, domlouvat se s ním na tom či onom čase, atd. To co píšete je totiž blbost. BFU může spravovat OS, já jsem toho důkazem.
O serverech samozřejmě nemluvím.
Nasson odpověď na tvoji otázku je jednoduchá. Ty by jsi nezískal nic. Protože jsis OS nainstaloval sám, spravuješ jej sám, PC si čistíš atd. Takže opravdu nevidím žádný užitek u tebe. Ale takových jako ty není 100% uživatelů.
A taky nevím, proč by jsi měl přeinstalovat OS jednou za dva roky ??
Avšak nazýváš se BFU, ale sám jsi před tím napsal že nejsi BFU, když jsi zvládl to vše ostatní sám...
Avšak mnoho jiných (a to především uživatelů OS Windows) jinou volbu nemají. Neví co mají s tím dělat, a když něco udělají, OS končí modrou smrtí, či nouzovým režimem.
A zase až tak tragické s těmi "odborníky" není, ...
A ještě jedna věc. Ano v česku jsou všichni kutilové, chalupáři, samoAdminové. Každý čech umí všechno, a google je mocný. Proto jsou ceny "odborníků" tak vysoké. A přeci je jednodušší si jednou za dva roky koupit nový HW s novým OS, dva roky to funguje, pak si koupíme nové, protože je to pomalé. Konzumní život.
A jsem i rád, že to tak dělají, většinou po předání nového HW ten starý vyhodí do kontejneru, tzn. "odvezte si ten šrot" a já pak v klidu jej vyčistím od prachu, přeformátuju HDD, vyměním OS (třeba za Ubuntu) a dále ten HW pracuje u někoho jiného (kdo zaplatí práci, nikoliv HW) dalších 5-10 let.
Takže ano jsem sice zastáncem, že BFU by měli mít svého IT, a neřešit problémy si sami, na druhou stranu, když to řeší sami pak mám já více práce, a "větší" zisk. Je to dvousečné.
Dokud se Linux nebude důsledně psát pro uživatele. nemá smysl vzdychat, že je na 1% desktopů (a k tomu náhodou i na spoustě telefonů - efektivně zbavený všeho co dělá Linux Linuxem).
Navíc nevidím důvod, aby ten samý produkt nemohli používat zkušení i nezkušení uživatelé. Automobil pro důchodce nebo matky s dětmi má úplně stejný kulatý volant a tři pedály. Podobně IT profesionálové používají Windows, stejně jako důchodci a matky na mateřské.
Viděl jste někdy telefon s Androidem? Je na něm silně ohnuté jádro Linuxu, zamknutý bootloader, je bez roota, nejsou tam žádné unixové utility ani aplikace, žádné X11, a aplikace jsou placené (a většinou closed source k tomu).
Typická linuxové filosofie je naopak všechno zdarma, otevřené a se zdrojáky. RMS z toho musí mít vyrážku.
Podobná "drobnost" je Steam. Tak dlouho mluvila komunita o otevřeném vývoji hromadou nadšenců, až nakonec jásá nad zavedením skoro-monopolního placeného prodeje closed source her s implementovaným DRM. Wow.
Jenze to, zda je na danem systemu zamknuty bootloader a dostupne rootovske heslo, vubec nesouvisi s tim systemem jako takovym. Klidne je mozne prodavat hardware s tivoizovanym Debianem (resp. starsi verzi z doby pred GPLv3) bez rootovskeho hesla a bude to stale ten samy Debian.
GNU a GPL holt neresi vsechny problemy sveta, jen nektere. A ochrana proti tivoizaci v GPLv2 neni.
Android neni tivoizovany, tivoizovane jsou konkretni telefony. Diky otevrenosti androida je obrovska nabidka telefonu od ruznych vyrobcu, nektere jsou skutecne tivoizovane, jine jsou odemykatelne (oficialnim postupem) a jine jsou uplne volne. A do tech odemykatelnych ci uplne volnych je mozne instalovat nezavisle distribuce androida, ktere jsou z velke casti svobodne.
A to je, pokud to clovek srovna s chmurnyma vyhlidkama na budoucnost z doby pred androidem, kdy to vypadalo, ze bude jen jednen silne dominantni a naprosto uzavreny mobilni produkt (iPhone), dost pozitivni situace.
Proboha Lael Ophir co to tu plácáš ??
Od kdy linuxová filozofie zakazuje použití linuxu a jeho následné "uzamčení" pro users ?? tzn. přechod k closed ?
Pokud se nepletu, tak v podmínkách je přímo uvedeno, že je toto možné, tzn. mohu vzít jádro, udělat si k tomu celé svoje okolí a to celé prodávat za peníze, a uzamknout to.
Avšak, když už jsme u Androidu, tak nepletu-li se peníze z tohoto Closed Linux projektu mají především výrobci HW a Microsoft. Protože ti první díky tomu prodají svůj HW a Microsoft má patenty.
Zkus trochu přemýšlet.
OS produkty MS jsem používal od roku 1990, od roku 2009, pak jsem přešel k linuxu, jen proto, že jsem se chtěl naučit něco nového, a taky především chtěl jsem "hezčí" prostředí, než to okoukané z XP/7.
Dnes a denně opravuji MS OS a nemám s tím problém. Ale na svých HW už Windows jen a jen jako herní OS, protože mám hry z minula.
Kdybych měl si vybrat co bych chtěl, asi bych šel kvůli designu do OS X... ale zase se mi nechce dávat tolik za HW.
Mint jsem zkousel pred Ubuntu.
Nainstalovalo se to.
Pri spusteni pocitace se objevila prazdna bila obrazovka.
Pocitac na mys a klavesnici vetsinou nereagoval, ale nekdy ano - a to tak, ze se po obrazovce ruzne posouvaly, mizely a objevovaly obdelniky vyplnene nahodnymi pixely. System jsem v tom nenasel (zeby moje nadprumerne IQ nestacilo na ovladani tak sofistikovaneho produktu, jako je MINT?).
Nevim jak jini uzivatele, ale ja potrebuju aby moje PC umelo vic nez toto chovani, takze jsem MINT zase smazal.
Momentalne jsem u Ubuntu 12.04. Ne ze by to fungovalo, ale z tech cca. 10 linuxovych distribuci se to zda byt pro me potreby nejmene nefunkcni ze vsech.
Já třeba Unity fandím, ale osobně na několika počítačích zejména s intel ovladači mám problém s výkonem Unity, hlavně dashe. Přesun výběru mezi ikonami v DASHi je v 12.04 relativně pomalé a v 13.10 opravdu hodně pomalé. Rovněž náběh prostředí po startu není ideální. K porovnání nabízím například pantheon (elementary), které je opravdu velice rychlé a přemýšlím, čím to je, že Canonical neumí Unity udělat taky tak rychlé.
Clock, prosím o odpověď na otázku, a jaký tam máš HDD ??
Souhlasím, že na mém laptopu dokud tam byl 5400ot/min HDD 160 GB tak s rychlostí jsem spokojen nebyl zcela, i když na kafe to asi nebylo.
Ale od doby co tam byl HDD 7200ot/min 320GB resp. nyní 500GB SSHD 5400ot/min s 8GB NAND si vůbec nemohu ztěžovat.
Jinak laptop je DualCore 2,33, 2GB RAM 12 let stáří...
Uzivatelov by som tak neriesil. Ti nikdy nebudu s vacsimi zmenami spokojni.
Pri takej zmene ma vyznam sa zaoberat iba nazormi tlace, resp. vazenejsich clenov komunity, pretoze BFU (to sa rovna napriklad aj 99% diskuterov na root.cz) spokojni nebudu nikdy. Uz len z toho principu, ze doslo k zmene. A je jedno ci k zmene k lepsiemu aleob horsiemu.
Jakakoli zmena je vzdy k horsimu ... uvedom si laskave, ze system/aplikace ma podporovat nejakou praci uzivatele, a soucasti toho je, ze "kdyz najedu do pravyho horniho rohu, najdu tam zaviraci krizek" ... pokud nejakej dmnt prijde s inovaci, ze "dame krizek dolu doprostred" ... tak tim naprosto VSEM snizi jakoukoli produktivitu cehokoli.
Mimochodem, proc pouzivas querty(z) klavesnici? Je strasne neinovativni ... dyk ty klavesy sou rozlozeny stejne uz desitky let ... A to podotykam, ze existuji (zcela prokazatelne) lepsi rozlozeni klaves, jenze je (temer)nikdo nepouziva... proste proto, ze vsude najde "normalni" klavesnici.
"Jakakoli zmena je vzdy k horsimu"
To je poriadna blbost. Ked som nastupil do sucasneho zamestnania, tak na spravu webov pouzivali administracne prostredie, v ktorom sa plno veci robilo zlozito. Oni boli zvyknuti, neriesili to. Aj ked ich to stalo cas.
Ako stupalo moje sebavedomie v ramci zazemia firmy, tak som plno veci prerobil a zjednodusil. Ano, v dotknutych castiach sa viac ci menej zmenilo ovladanie a interface, ale nevadilo to, pretoze to usetrilo cas. A takych prikladov by sa naslo plno.
Boli to tie, podla teba, neexistujuce zmeny k lepsiemu. Takze si trhni nohou.
Pokud neřešíte uživatele, máte lepší prostor pro seberealizaci. "Don't listen the customers. They don't know what they want. Just take them solution." Bill Gates. Ribbon a Metro jsou ukázkou, jak dopadne neposlouchání zákazníka.
Ohledně změn k horšímu - porovnal jste si někdy první dojem z widlí a Ubuntu? Vžijte se do situace, kdy jste BFU a zapínáte první PC. Máte trochu obavu, jestli to bude fungovat. Zobrazí se desktop...
... a ve widlích vidíte na monitoru krajinku, jasnou modrou nebo zelenou barvu na lištách, pozadí v menu jasě bílou s bledě modrým nádechem. Už na přihlašovací stránce se na bledě odrým pozadí vlní nějaká popínavá kytka s malýma lístkama a působí to odlehčeně. Na BFU dýchne ooptimismus a zmírní jeho obavy.
... v unity depresivní, těžká tma doplněná oranžovou. Jestli měl BFU obavy, tak teď má strach. Výjimkou je BFU metalista, který hýká radostí nad temnou stránkou stroje a BFU satanista mající orgasmus vidouce oheň pekelný v temné kobce.
Změna barevnýho schématu rozhodně neovlivní ergonomii ani funkcionalitu, ale pohraje si s pocity a náladou uživatele. To je podvědomá věc na úrovni neurotransmitterů a má vliv na to, jak se při používání prostředí cítí. A pokud u produktu má vydržet, musí z něho mít dobrý pocit. A chtě nechtě, i když je změna schématu možná, první zážitek se zafixuje během několika sekund a pak už je pozdě bycha honit. A taková změna je rychlá, jednoduchá a obvykle bez protestů.
By the way, to barevný schéma bylo míněno jako pomsta komunity Markovi?
Jak už delší dobou pozoruji vývoj *ubuntu distribucí (uživatelem jsem asi od 6.06) stále více mi připadá jediným rozumným řešením fork jádra Ubuntu a jeho komunitní vývoj v samostatném projektu (jádrem zde myslím samotné jádro, systém pro instalaci proprietárních ovladačů, grafický systém, základní console essentials a init systém). Nedokážu si jinak představit, jak bezpečně do ubuntu nasadit třeba KDE5, které z toho, co jsem pochopil bude postavené na Waylandu. Čekám, že lidé kolem ostatních modifikací budou mít podobný problém, jelikož Canonical je v současné době už nepotřebuje a tudíž je hodí přes palubu, aby mu nelezli do jeho businessu.
Mir byl spíše už poslední kapkou, fanatismus lidí kolem Ubuntu pozoruji už asi od verze předcházející příchodu Unity - tehdá přesunuli tlačítka pro ovládání oken na levou stranu a poté, co jsem si několikrát dané okno při snaze kliknout na File omylem zavřel, bylo jasné, že je to pitomost. Po podání návrhu na přidání přepínače do nastavení bylo pouze řečeno něco ve smyslu, že ovládání oken se přece odjakživa dělá vlevo, že je to naprosto skvělé a jen my uživatelé to nechápeme. Po hádce, která se tehdá okolo toho na launchpadu semlela, přišel někdo ze shora a uzavřel to s tím, že Mark rozhodl a hotovo. Následovalo zabití tehdá velice povedeného netbook remix a příchod šíleného Unity.
Po přemigrování na Kubuntu jsem naštěstí dalších extravagancí Canonicalu ušetřen, nicméně kolem Ubuntu je něco zkaženého.
P.S. neargumentujte s Debianem, s jejich házením klacků pod nohy uživatelům (firefox, ovladače) to není použitelná alternativa
Kupodivu s přesunem tlačítek na pravo se nesekli, Windows umírá Apple jde nahoru, a myš odumírá, filozofie ovládání prsty se liší. potřebujete mít vše na jednom místě, pohyb kurzoru po obrazovce není. Více oken na obrazovce je do jisté míry přežitek. Někdy se ovšem hodí. Okno jako takové vymře s myší, protože ovládání oken je pro prsty příliš titěrné.
Korekce: "poté, co jsem si několikrát dané okno při snaze kliknout na File omylem zavřel, bylo jasné, že je to pitomost" -> "poté, co jsem si několikrát dané okno při snaze kliknout na File omylem zavřel, jsem si zacal myslet, že je to pitomost"
Krome nepochopeni rozdilu mezi subjektivni a objektivni realitou je tvuj prispevek ale jinak psychiatricky v poradku.
Člověče Jurasn, já tedy nevím, ale já mám v Ubuntu přepínač jestli chci ty "ovladače" okna vlevo nebo v pravo ... ty ne ?
U MS jsou vždy vpravo, u Apple vždy vlevo, já mám na výběr.
A tak se mi to líbí. Takže řeknu to jednoduše, nemusím dávat KDE jen abych měl nějaké tlačítka na zavírání jinde, stačí najít příslušný ovladač a přepnout.
BTW: mimochodem používám tlačítka vlevo a jsem rád, že tam jsou.
Ubuntu jsem opustil právě z těchto důvodů + ještě to jejich Unity. Kdysi mě nalákalo svou otevřeností, keci typu "ubuntu bude vždy zdarma a pro lidi" a podobně. Když jsem někdy před rokem stahoval aktuální release a vyskočila na mě hláška s prosbou o dotaci, říkal jsem si : je tohle opravdu třeba? Došel jsem k závěru že ne. Stále větší odchylky od původních hodnot mě přivedli k Mintu a nyní naprostá spokojenost. Dovolil bych tedy souhlasit s příspěvkem výše a říci toto: Mint se stává takovým openUbuntu - podobně jak je to s openSUSE. Jsem zvědav, jestli to tak opravdu časem dopadne :)
Ano Lael i ve Windows jde změnit prostředí (zrovna včera jsem jeden předělal do Apple OSX Theme) ale vždy je to pak pro všechny uživatele toho HW jednotné.
Zatím co u linuxu, může mít každý uživatel jiné prostředí a jen přihlášením se to mění.
Tzn. klidně na jednom PC může být KDE, Gnome, Unity, či OSX Theme. Každý může mít své prostředí úplně jiné.
Tohle LEGO se mě rozhodně líbí více. Než unifikovaný systém Windows.
Ale je to otázka názoru a vkusu.
V principu lze spouštět pro každého uživatele jiné prostředí. Nevím jestli to různé náhrady shellu mají takhle v instalaci. Osobně jsem tyhle hračky nikdy nepoužíval, protože k tomu nevidím žádný důvod. Navíc většinou ty náhrady shellu nebývají zdaleka tak propracované, jako originální shell.
Laeli bavíš se o Windows nebo o Linuxu ?
Nenašel jsem jak pouštět ve windows každému uživateli jiné prostředí.
Rozumím ti, že nevidíš proč něco takového dělat, u mne je to o něčem jiném, proč to neudělat když to jde.
Navíc, má-li rodina jeden PC a jiné názory na to jak to má vypadat, tak proč jim nevyhovět.
Osobně používám jen jedno prostředí, ale jedná se o upravené Unity OSX, proč ? no protože se mi to více líbí. Výkonu mám na HW dost na takové "hlouposti" tak proč nemít ten stroj i v dobrém designu.
Já zase moc nechápu, co mají média z toho, že zveřejňují takovéto články, co je tam napsané? Na jednu stranu je to kydání hnoje, na druhou stranu chvála (dost možná také nezasloužená).
Mám pocit, přijde mi, zdá se mi. Jsou to názory lidí, ale nejsou tu žádné fakta.
Jak se říká takovému typu článku? Víření stojatých vod? Pomluva? Házení špíny?
A jak to reagují čtenáři? :) Hojně, každý kdo má jinou distribuci sem napíše proč je ta jeho lepší.
Měl jsem Ubuntu 10 a padal tam soundsystém, i uprostřed přehrávání hudebního souboru nebo videa, nejen při přepínání programů. Na webu jsem se dočetl akorát, že je do již několik let stará chyba, kterou nejsou schopni / ochotni opravit. Dali tam údajně (vyčteno po webu, slyšeno od odborníků na Linux) nějaký jiný sounsdsystém (než co je v Debianu), který je nekvalitní a padá. Ten debianí se tam pro nějaké konflikty nainstalovat nedá.
Byl to jeden z důvodů, proč jsem od Ubuntu odešel.
Takže by mě zajímalo, jestli to konečně opravili.
Žádnej debianní zvukový systém neexistuje.
http://insanecoding.blogspot.cz/2009/06/state-of-sound-in-linux-not-so-sorry.html
http://tuxradar.com/content/how-it-works-linux-audio-explained
Osobně se těším na nástupce Alsy. Ještě to dá práci, ale jednou to dospěje. A třeba to bude ménně bolestivý přechod, než na mezivrstvu pulseaudio.
Ja posloucham v tom defaultnim prehravaci co je v Ubuntu Unity (Rhythmbox) hudbu z disku i radia, stridam to.
Pri pusteni radia s pravdepodobnosti tak 50% Rhythmbox vytuhne, pak zmizi, za chvili se objevi takove to segfaultove okynko ze nastala v nejaka chyba a jestli poslat bugreport. Pak je treba pustit ten prehravac znova a pokud ma clovek stesti, napodruhe se jiz povede radio pustit bez toho aby to krachlo.
Nevim jestli tohle patri pro tebe pod pojem "pada soundsystem".
Cim to je neresim - ze zkusenosti verim, ze kdyz to zjistim a nahlasim, bud me budou bezduvodne urazet, nebo me zablokuji, a s velkou pravdepodobnosti to neopravi vubec nebo to bude trvat nekolik let.
Takze to uz ani nezjistuju.
Tys to zjevne nepochopil, userum bylo lito, ze se na neobjevujou hlasky "neznama chyba systemu", tak jim ji implementovali.
Jinak s reportovanim bugu do OS SW mam velmi podobnou zkusenost (i kdyz ne vsude) - ale z dobre 80% pripadu z toho vyleze, ze si to mam opravit sam ... coz kdybych umel/chtel/... tak nebudu reportovat chybu.
Ostatne, celkem sem se pobavil, kdyz sem (si) kdysi dodelal Ipv6 podporu do htb scriptu, a pridal sem si do zahlavi nick + postnul sem patch (kdyz uz sem to delal ...). Zmizel kdyz se to objevilo v "ofiko" verzi (na kterou jinak roky nikdo nesah).
Ahoj, me osobne na linuxu (vsechny ditribuce) stve jedna vec, balickovaci system je zajimave vec to jiste, ale dostat do linuxu novou verzi programu je nadlidsky ukol, hloupy pripklad, vyjde nova verze programu, ale do balickovaciho systemu se nikdy nedostane, takze co mam delat, kompilovat ze zdroje, tohle vam nikdo delat nebude, uz vidim jak si muj tata neco preklada a pritom stajnout msi nebo exe instalator dokaze, proc to nemuze byt tak jednoduche, proc tohle jeste nedokazal komunita vyresit? Je to naprosto zakladni vec a pritom si uvedomte, ze v balickovacim systemu nikdy neni aktualni verze software.
Tohle je velka neprijemnost pro obycejne lidi.
Tak to nejsi sam koho to sere, a nejen obycejne lidi ale i vyvojare.
Ja jsem 25% spoluautor prohlizece Twibright Links ktery je snad na vsech linuxovych distribucich...
Odpoved na otazku "proc to tak je?" je podle me nasledujici: protoze vyvojari opensource maji jen slabou motivaci, aby neco dobre fungovalo pro koncoveho uzivatele. Tak jako tak, dostanou zaplaceno vetsinou 0,-. Pak aby neco fungovalo dobre, vyzaduje to casto dost znacne casove i nervove investice.
A pak je tu faktor socialni komplexity - s 500 distribucemi, X balickovacimi systemy a decentralizovanym systemem "rizeni" (spis bych rek bordelu), a to vswechno se jeste neustale meni pod rukama, je to casto i nemozne.
No, nekdo ten program prelozit musi, takze:
1) Bud novou verzi programu prelozi rovnou autor a pripravi balicek pro distribuci a da si ho do sveho soukromeho repositare, z ktereho ho kazdy snadno muze nainstalovat
2) Nebo to udela maintainer balicku v ramci unstable nebo backports a da ho do oficialniho repositare
3) Pokud se neaplikuje 1) nebo 2), tak holt uzivateli nezbyva nez si to prelozit sam.
A ze to je zakladni vec? Linux pouzivam radu let a pouzivane programy instalovane mimo distribuci bych napocital na prstech. BFU potrebuje, aby mu programy dobre fungovaly (coz vetsinou splnuje stable verze z distribuce), a ne to, aby mel posledni verzi s nejakou cool feature, kterou stejne pouzije tak 1 % uzivatelu daneho programu.
Taky jsem si ze začátku nemohl zvyknout, ale co se klonů Debianu týče, tak s .deb balíčky jde vše snadno i když je stáhnete přímo od autora. Ostatně ani v situaci, kdy tomu tak není, není důvod zoufat, spousta lidí dělá instalační skripty, které se po spuštění chovají jako klasický win instalátor a co se kompilace ze zdrojových kódů týče, tak "svatou trojici" ./configure, make, make install zvládne napsat do příkazového řádku jako root snad téměř každý. S většími složitostmi jsem se při instalaci setkal jen výjmečně a u pokročilejších záležitostí, které běžný uživatel zpravidla neřeší.
"svatou trojici" ./configure, make, make install zvládne napsat do příkazového řádku jako root snad téměř každý - to zvládne, ale co pak? Prošla vám někdy kompilace staženého zdrojáku na první pokus? Protože Linux běžně nepoužívám, tak nekompiluji tak často, ale ještě se mi nestalo, že by to bylo bez problému.
Kompilacia je dobra, ak si potrebujem pridat featuru do programu alebo narychlo opravit bug. To sa u mensieho programu zvlada mozno za desat minut.
U Windowsackeho programu som raz opravoval nejaky vzdialene vyuzitelny buffer overflow a bolo to ovela neprijemnejsie. Bolo treba najst, kde sa nachadza problematicka instrukcia a spravne ju osetrit. Po oprave som aj tak nevedel, co ma ta funkcia spravne vracat a ci to nebude padat zase inde. Vysledok - jednoducha praca zabrala jeden a pol dna.
„Prošla vám někdy kompilace staženého zdrojáku na první pokus?“
Pokud jsem předtím četl README a doinstaloval závislosti, tak velmi často. Nehledě na to, že se nad samotné zdrojáky dá postavit tenká vrstva ve formě Gentoo či OpenEmbedded ebuildu, ale ve skutečnosti málokdo potřebuje reálně instalovat ze zdrojových kódů a tudíž to málokdo ocení.
Souhlasím. Kompilovat jsem potřeboval několikrát. A skoro nikdy to nebylo jen o tom napsat "svatou trojici". Readme jsem také pokaždé četl. A můžu říct, že v mnoha případech jsem byl neúspěšný a vzdal jsem to. V jiných případech to šlo. Ale strašákem pro BFU jako já je to oprávněně.
Právě o to jde, že v dnešní době, kdy je spousta věcí v systému nainstalovaná defaultně, tak u spousty věcí už to funguje skutečně jen po napsání těchhle tří příkazů. Existují samozřejmě také složitější programy, u kterých není vše úplně perfektně vychytané při konfiguraci, ale toto se zpravidla netýká běžného uživatele. Navíc já Linux běžně používám a věřte mi, taky si nevzpomínám, že bych něco nějak často kompiloval. A co se "složitějších" kompilací týče, tak tam se zpravidla jednalo "jen" o nedořešené závislosti, což někdy nebývá příjemné, ale stále je to o stejném postupu (search -> download -> ./configure -> make -> make install). Navíc je tento postup dnes potřebný skutečně pouze výjimečně, protože dnes je balíček nebo instalační skript skoro pro všechno.
Na Gentoo mi to až takový problém nedělá. Ale předtím jsem musel přijmout fakt, že pro velké (až neomezené) množství různých HW platforem není praktické distribuovat binárky.
Kdo nemá zájem se starat o kompilaci a řešit případnou nekompatibilitu, ten musí spoléhat na jiné, kteří se o to postarají a tudíž používat verze, které jsou pro jeho systém připravené. Já osobně to považuju za dobrý způsob.
Neříkám, že to nejde nijak vylepšit. Samozřejmě by bylo fajn mít pro koncové aplikace nějaké standardizované prostředí a mít kompilaci plně automatizovanou. Jsou k tomu různé cesty, ale pokud nemá dodavatel aplikace chuť dodávat binární balíky pro jednotlivé architektury, bude dodávat buď zdrojový kód nebo nějakou formu mezikódu.
Takhle se to teď řeší hodně na windows, kde se velká část aplikací dělá za pomoci nástrojů, jež jsou schopné generovat multiplatformní kód. Možná by nebylo od věci, kdyby se ISV buď naučili používat stejnou nebo podobnou metodu i pro linuxové distribuce. Není to zase tak složité.
Nebylo by mozne v clanku misto nazoru nejakeho pana X. Y. uvest tvrda fakta?
Tzn. vedeckou studii, kde se definuji nejaka meritelna kriteria "nejlepsiho", ty bezni uzivatele se vezmou, daji se jim ruzne distribuce a meri se, a pak se to statisticky zpracuje a vyvozuji se z toho statisticky signifikantni zavery?
Ubuntu neznám, používám OpenSUSE, ale vzhledem k rozšíření to prostě musí být velmi dobrá distribuce a ti, co ji tvoří, tedy musí odvádět dobrou práci. Zatím se mi kroky tvůrců jeví rozumnější, než svého času předvedla komunita kolem KDE příliš rychlým odstřižením KDE3, i když zřejmě hluboký řez byl asi nezbytný. Ale Všem rejpalům připomínám strašidla typu nepomuka a akonadiho, zároveň přiznávám, že o svém oblíbeném KDE vím, že neznalý uživatel je bez problémů rozstřílí a nebude schopen je dát dohromady ... Co se týče miru, mám takový pocit, že hlavním problémem je ono ruské jméno. Ho Či Min kdysi prohlásil, že svoboda je poznaná nutnost a tak nějak vidím celou záležitost.
„Ubuntu neznám, používám OpenSUSE, ale vzhledem k rozšíření to prostě musí být velmi dobrá distribuce a ti, co ji tvoří, tedy musí odvádět dobrou práci.“
Podle tohoto kritéria rozhodně ne tak dobrou jako Microsoft nebo Apple ;).
„Co se týče miru, mám takový pocit, že hlavním problémem je ono ruské jméno.“
To se nikdy nedozvíme, vzhledem k tomu, že představitelé Canonicalu udělali vše proto, aby své partnery a komunitu naštvali podrazem, který si pro ně připravili.
>> To se nikdy nedozvíme, vzhledem k tomu, že představitelé Canonicalu udělali vše proto, aby své partnery a komunitu naštvali podrazem, který si pro ně připravili.
Podrazem? :)
Jak to vnímám já a vzhledem k tomu, co chce Canonical udělat to bylo nutné. Mohli se rozhodnout jestli si napsat vlastní Weston pro Unity a přizpůsobit se Waylandu nebo si udělat Mir úplně podle svého.
Ano, jistě. Říkali, že Wayland považují za velmi perspektivní, podporují jeho vývoj a že by ho rádi chtěli využívat. Ale neříkali přece: Přísaháme, že budeme věrní vždy a jen a pouze Waylandu až do smrti, amen.
Můžu se zeptat v čem přesně spočíval ten podraz?
Kromě toho, že někteří lidi začali řvát a média to řvaní publikovala jako velmi zajímavé?
Můj názor je, ať si Canoňáci dělají s linuxem, co chtějí, je to komerční firma, stejně jako Google. Někdo s tím uspěje, jiný ne. Uživatel má naštěstí volbu používat jejich produkt, či nikoliv. Tam, kde je pochvala, tam je zákonitě i kritika. Jestli věci dělají s předvídavostí a uspějí, tak to ukáže až čas. Vše ostatní jsou jenom doměnky.
Nicméně Ubuntu prochází stádii, kdy mlží a pak pod tlakem přiznává holá fakta. Například kauza ohledně odesílání dat. Nejprve podle nich distribuce nic neodesílala, ale když přišel rozbor, tak to přiznali. To je podle mne podraz na uživatele a takových drobností je za historii ubuntu více. Nicméně je jen na uživateli, jestli si to nechá líbit, nebo ne, protože jiné volby zcela určitě má.
Je ale celkem zajímavé, jaké kritiky se na ubuntu snášejí a o googlu, který svůj systém celý uzavřel se skoro už nemluví. Ano, také byly hlasy, ale nějak nám utichly.
>> Nicméně Ubuntu prochází stádii, kdy mlží a pak pod tlakem přiznává holá fakta. Například kauza ohledně odesílání dat. Nejprve podle nich distribuce nic neodesílala, ale když přišel rozbor, tak to přiznali. To je podle mne podraz na uživatele a takových drobností je za historii ubuntu více. Nicméně je jen na uživateli, jestli si to nechá líbit, nebo ne, protože jiné volby zcela určitě má.
O tom mluvím. Celý tenhle odstavec mi nedává smysl. Jak nemůže distribuce nic neodesílat, když hledá na Amazonu (jinde)? Samozřejmě, že odesílá. Canonical někdy tvrdil, že distribuce nic neodesílá?
Můžu poprosit o odkaz na nějaké takové oficiální vyjádření Canonicalu? Google všechno archivuje, tak to určitě někde bude dohledatelné, nebo se pletu?
Podraz bylo minimálně to, jaké o Waylandu ze začátku šířili informace, aby si obhájili založení Miru. Drtivá většina z těch technických důvodů nebyla pravda a projekt Wayland to rozhodně poškodilo. Doteď tady po tom FUDu lidi píší, že Wayland se nehodí na mobilní zařízení apod. Přitom první telefon s Waylandem už je mezi lidmi a telefon s Mirem je tak maximálně ve fázi dohod s hardwarovými partnery.
Otázkou je, jestli to udělali záměrně, což by byla skutečně podlost, nebo z naprosté nevědomosti. To druhé je docela špatná zpráva pro uživatele Ubuntu, protože by to jen ukazovalo na to, že na Miru dělají diletanti.
Jinak reakce ostatních byla logická: nikdo Canonicalu neupíral právo si dělat, co chce. Nicméně to vypadá, že Canonical nepočítal, že na Mir zůstane úplně sám. Že jej nebudou podporovat ostatní prostředí a grafické frameworky, že na něj v defaultu nepřejde Debian, že se k němu budou stavit hodně vlažně nebo odmítavě výrobci grafických karet. To jsou zase svobodná rozhodnutí ostatních. Popravdě, kdyby si Mark nedávno neodpustil ty ublíženecké poznámky, tak už to nikdo ani neřeší. Všichni ostatní si jedou Wayland, jen Ubuntu zůstává s Mirem jako kůl v plotě. Dnes je to celé schizma linuxového desktopu spíše problémem Canonicalu než ostatních.
Jsem pevně přesvědčen o tom, že kdyby Canonical věděl, jak s Mirem dopadne, zůstal by u Waylandu. Dnes už to samozřejmě vrátit nemůžou, protože už do toho investovali hodně peněz a ztratili by tvář.
kdyz vidis ze je projekt na pytel tak ho ukoncit musis bez ohledu na to kolik jsi do toho nainvestoval. Kdyz ho nezariznes ty tak projekt zarizne tebe.
Jo hrani si na dokonaleho to vyjde vzdycky hodne draho. Nektere firmy si hraly na dokonale tak dlouho az se ze svetove spicky dostaly do krachu. Pripomenme si treba 3DFX, Novell, Borland, Sun.
Co delali spatne? Nerozumeli svym zakaznikum.
Já jsem zase přesvědčen, že Canonical Miru stále věří a proto u něj zůstává. Stejně jako věří raději upstart než systemd.
Nevěřím, že Mir už "dopadl".
Kdyby mu nevěřili, tak přejdou na Wayland.
Souhlasím s tím, že při uvedení Miru Canonical o Waylandu tvrdil věci, které nejsou pravda, ale nesouhlasím s tím, že to znamená, že na Miru dělají diletanti. To, že někdo nezná program tak dobře, jako jeho programátor je více než pochopitelné a protože to vývojáři Miru měli jako tajný úkol, tak to velmi těžko mohli konzultovat s lidmi od Waylandu. Myslím si, že za těchto podmínek prostě muselo dojít k tomu, že něco nepochopili správně.
A pak, i kdyby na tom dělali diletanti a dělalo to, co má, tak komu na tom záleží?
Samozřejmě lze je obvinit z toho, že to udělali naschvál. Nejsem si ovšem jistý, co tím lze získat. Kromě nějakého dočasného "politického?" nebo emocionálního zisku, o kterou ale vzápětí přijdou kvůli pomstě od konkurence...
„Kdyby mu nevěřili, tak přejdou na Wayland.“
To by myslím hodně lidí pobavilo a možná by to i probudilo lidovou tvořivost. Já mám spíš trochu obavu, jestli celý ten linuxový projekt Canonicalu nepřerostl přes hlavu a jestli to v brzké době nezabalí úplně popřípadě neprodá jinému komerčnímu linuxovému distributorovi.
Já tu obavu nemám :)
Když to zabalí a někomu prodají, tak dobrá. Je to jejich rozhodnutí a já to budu respektovat.
Když budou dělat dál Mir, dobrá, budu to respektovat.
Když se rozhodnou, že je třeba Mir zahodit a přejít na Wayland, dobrá, mi to žíly netrhá a budu to také respektovat.
Obavy opravdu nemám.
„Podrazem? Jak to vnímám já a vzhledem k tomu, co chce Canonical udělat to bylo nutné.“
Jestli ten podraz byl nebo nebyl nutný, ať si posoudí management Canonicalu. Nicméně je to signál všem partnerům, že jakýkoli společný projekt může s velkou pravděpodobností dopadnout stejně. Ale co, můžou spolupracovat s IBM, ta má v oblibě nechat se napálit dvakrát po sobě těmi stejnými.
Jak tak čtu tu vaši diskuzi zde, jenom se mi potvrzuje, že hlavní překážkou skutečně rozšíření masivního rozšíření Linuxu je mentalita linuxové komunity. Vaše výkřiky o BFU a o debilech, co si neumějí nainstalovat z command lajny ovladač, atd. atd... Prostě programujete si ten svůj Linux pro honění vašeho ega, a ne pro uživatele. Napadlo vás někdy, že i normální ajťák prostě chce na svém compu dělat SVOU PRÁCI a chce, aby mu comp prostě FUNGOVAL? Napadlo vás někdy přemýšlet v pojmech jako je POUŽITELNOST software? Nebo se jenom chcete využívat v mentální masturbaci a vzájemnému potvrzování si toho, jací jste skvělí fachidioti?
Cele Ubuntu je o Markovom egu. Mysli si ze bude Stevom Jobsom open source sveta. Ale hovno hovno zlata rybka.. Navyse iba sialenec si mysli ze nejaky ubuntu na telefone alebo tablete je schopny ziskat nejaky trzny podiel a vyvojarov. Detto Firefox OS.. Proste tragedia cely linuxovy svet..
jako běžný uživatel winů sem se rozhodl vyzkoušet ubuntu. Instalace proběhla v pořádku, nicméně po chvilce používání vyprchalo nadšení.
- "Market" co to jako má být? Každá druhá aplikace tam není a je nutno hledat po netu.
- Neustálé otravování s heslem. Po instalaci cca 10aplikací mě to už značně rozčilovalo
- Problémové instalace aplikací ( zkoušel jsem nainstalovat teamviewer - po půl hodině jsem to vzdal - mám ubuntu 13.10 64bit ) / těch apliakcí je více
- všechno pořád řešit přes terminál
- vytvořit "zástupce" to je epizoda sama pro sebe ( zástupce pro xampp sem nezvládl, 10 různých návodů a každý radí něco jiného )
- stále málo aplikací /najít dobrý php-editor s ftp managerem je doslova nemožné/
- oprávnění ke složkám a souborům, také tak trochu epizoda sama pro sebe
- to horní menu aplikací vymejšlel fakt nějakej "ainštajn" - tragedie
Jinak se mi systém jako takový dost líbi i unity bych zkousl, ale těch počátečních problémů je až příliš. :(
ja len dúfam, že táto skúsenosť ti ukázala, že linux nie je windows http://shadow.cz/static/lnw/LNW.htm
-market : čo to sakra má byť? dúfam, že sa do debianu táto vychytávka nikdy nedostane :-)
-heslá: výborne, presne toto chcem.. žiadny neoprávnený prístup
-instálácia aplikácii: mojím výberom som ešte nenarazil na takú, ktorá by mi robila problémy
-terminál: perfektná vec, silná vlastnosť, ktorá ma v linuxe pevne drží a dúfam, že ju nikdy nenahradia prebugované funkciami orezané vyčačkané "klikacie okná" :-)
-zástupci: maximálne ln -s v midnight commanderi ... ostatných nechcem ani len vidieť :-)
-málo aplikácii -- vždy som našiel alternatívu fungujúcu v linuxe, následne som rýchlo zabudol na nejakú windowsácku
-oprávnenie: presne takto to chcem :-)
-vzhľad unity a iných desktop managerov --- presne takto to nechcem :-)
....takže ešte raz: linux nie je win a nie je pre každého... tak to podľa mňa má byť a zo snahy urobiť z linuxu klon windowsu sa mi ježia chlpy na celom tele :-)))
Dlouho jsem vegetoval na Win_XP a pošilhával po Debianu, který mi přišel jako solidní, mj. nepoplatný žádné velkofirmě. Pak tomu náhoda formou dvd chtěla, abych do notáře jen tak pro srandu napral "illumossolaris" ve formě OpenIndiana_151 a ono to běželo, včetně wifi a všeho. Samozřejmě jsem se jako amateur nějakou dobu vztekal, Solaris není triviální věc. Ale vydržel jsem na něm fungovat skoro dva roky a vyčistil jsem si hlavu od nutkání zkoušet ty haldy všelijakých lejn, dostupné pro Windows. Postupně jsem pak strávil ještě nějaký čas na Centosu/ScientificLinuxu a dnes mám takové to PC-BSD. Dat si hledím trochu jinak, než dřív, a proto mohu zkoušet systémů co hrdlo ráčí.
Proč to říkám..
Položme si základní otázky. Je ten Shuttleworth bohatý stejně, jako ten druhý Jihoafričan, raketový Elon Musk? A kolik mu zbývá do bohatství krále gatesníků? Odpovím pro zjednodušení "ne" a "hodně". A tedy Canonical je logicky míněn především jako stroj na peníze, jen to donedávna nebylo tak zřetelné. Bylo by divné, kdyby to tak nebylo.
Možná má Ubuntu nakročeno k windowsovatění, možná se users nejlepšího linuxu pod sluncem rychle ocitnou v pozici mnohem horší, než jakou má klientela solidního průmyslového RHEL a jeho klonů :-)))
To jsem chtěl říct, život je změna a zájmy tvůrců se nemusí krýt se zájmem uživatelů navěky. Ať si každý najde to své, možností je halda. I bez grafárny s 3D podporou, která gnome3 nepobere a gnome2 přitom bez problému stačí.