No, ja kdyz to vidim, tak mi to prijde spis jako spatny vtip to pouzit na N810. Hlavne ta nevyrovnanost, kdy prohlizec ma nahore panel jak bejk a v adresnim radku jsou pismena prtavy. Podivejte se sem http://www.palmlinux.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=35 , jak to vypada na Maemu a ja opravdu nevidim duvod pouzivat Ubuntu MID. Navic mam v N810 debian easy-chroot, kde mam k dispozici vsechny debiani aplikace ve vetvi arm a to i s LXDE.
Ubuntu MID je zamereny na UMPC a netbooky, pro N810 je to moc narocny a neni to nijak uzpusobeny. Ostatne ani neni ARM port (N810 pouziva ARM architekturu) pokud vim.
... ze v nekterych prispevcich od Linuxaru se objevuje tvrzeni, ze pokud nechcete, klidne se obejdete i bez prikazoveho radku, ale temer v kazdem clanku o Linuxu vzdy vidim prikazy jako:
To jako mam napsat do prikazove radky, abych provedl tak trivialni ukon, jako je instalace software? Jo? Tak to se VUBEC nedivim, ze Linux nikdo nechce.
A to ten image chcete cpát na flasku nějakým klikátkem? ;)
Jestli to nebude tím, že je to v tom řádku prostě nejrychlejší a dd je většinou dostupné (taky je to jedna z mála utilit, u které si ty základní parametry pamatuju)
BTW.: a ještě bych dodal, že na zápis flashky musíte mít odpovídající práva, což je možná u začátečníků o dost větší problém - s root právy je totiž možné si přesmahnout začátek disku (při překlepu v prametru of) ...
začátečník vůbec netuší co ten krásně kryptický zápis do příkazové řádky znamená, takže mluvit o kontrole je zbytečné. Navíc škody způsobené nešťastným překlepnutím budou nepochybně větší než v případ GUI aplikace, která nabídne jen usb flasky jako cílový disk...
Pro vícenásobné použití, nebo pro někoho nezkušeného můžeš ten řádek opsat do zástupce, do nabídky, nebo třeba do menu nějakého commanderu (a další podobné možnosti).Ale pro potencionálně jediné použití je vložení řádky do konzole+ENTER IMHO vhodnější než klikat zástupce. A to i přesto, že konzoli používám relativně málo.
I v mých windousích dobách se lecos dělalo lépe v DOSu a jeho osekání jsem vnímal jako chybu.
Za přijatelný peníz můžete získat hotovou distribuci na kartě nebo na klíčence.
Chceme-li, aby uživatel věděl, co dělá, trochu znalostí ten uživatel bude potřebovat. To platí pro příkaz na příkazové řádce i pro klikací nástroj.
Znalost příkazu na příkazové řádce je univerzálnější, méně závislá na konkrétní verzi konkrétní distribuce, na konkrétním klikacím nástroji, ta znalost má delší "poločas rozpadu".
V příští verzi distribuce bude klikací nástroj úplně jiný, bude se jinak jmenovat nebo bude vypadat graficky úplně jinak, bude mít jinou ikonu, bude v úplně jiném menu, neznalý uživatel to nenajde.
Pokládat za axiom, že uživatel je blbec a navždy blbcem zůstane, je veliká chyba. Naopak, přiměřená osvěta se zpravidla dlouhodobě vyplácí.
Jako běžný uživatel to vidím jasně, vím, že chci dostat obraz na flashku a z té už to nainstaluju, pokud budu vědět kterou grafickou aplikaci použít a ta bude dostatečně jednoduchá ve stylu "vyberte flashku" a "vyberte obraz" a dole bude tlačítko "vytvořit", tak to snad nespletu ani já. Zkrátka, budu to mít mnohem rychlej, než kdybych otevřel manuál k dd a tam si přečet jak to funguje. Navíc mě to skutečně nezajímá, chci si zkusit ten systém a ne si hrát s nějakou byť propracovanou konzolovou srandou, co ode mne očekává, že vím, co napsat, aby to "udělalo co má". Dobře, jsem amatér, ale určitě nejsem sám ;-)
Ne, bežní uživatelé umějí počítač zapnout, v lepším případě i vypnout, a dají se docela dobře podojit na školeních, často přes zaměstnavatele. Takže těm to uděláme za příslušný bakšiš i se servisem. :-)
Nemusíte, můžete jako každý správný windowsák složitě a dlouho hledat na webu ten jeden kouzelný instalátor s tím správným programem, který tuhle přesně definovanou operaci udělá na jedno kliknutí. :o)
Tragédií windows je to, že "uživatel tomu nemusí rozumět, my to za něho vyřešíme". PC není mixer. Pokud se k němu někdo tak chová (nebo chce chovat), tak mu zbudou oči pro pláč...
Výhodou linuxu je, že lidé, kteří se rozhodli ho používat, se většinou snaží pochopit, jak funguje vevnitř. Proto taky pochopili, že shell je velká výhoda. Nemá cenu o tom nikoho přesvědčovat. Pokud chce, přijde na to sám.
A to presne ono, proc o linux nema zadny domaci uzivatel zajem. System tu ma byt od toho, aby slouzil uzivateli, nikoliv aby se uzivatel stal otrokem systemu.
Proc bych mel jako uzivatel chapat, jak OS zevnitr funguje? PROBOHA. Kdyz se cpu rohlikem, mam snad zkoumat, co obsahuje a jakym postupem byl upecen?
Nezlobte se na me, ale vas nazor je opravdu k smichu. Prej "Výhodou linuxu je...". HA HA HA.
Tak v dosu by se to dalo udelat mozna pres rawrite, nebo se uzivetele MS boji pouzit i CMD ve win. Je vubec nejaky klikaci nastroj na tohle to? Mimochodem, jak tam dostanu windows, kdyz se mi to po.ere a ja to potrebuju preinstalovat? Sezenu se USB CD/DVD?
Externi CD mechaniku nemam, tak jsem si pomoci klikaciho nastroje vytvoril bootovaci flash, na ni prekopiroval image windows, ktere se k EEE dodava. Pak jsem z usb nabootoval, spustil program pro zapis image a bylo.
Netvrdim, ze je to pro uplne zacatecniky (pro ty holt bude jednodussi si pujcit externi mechaniku), ale tvrdim, ze windows to mozne je :-)
pro zarizeni s multi-touch displayem bych to spis videl na normalni gnome/compiz desktop + multitouch zoom a la iphone.
nemam rad tyhle mobilni kompromisy:)