Hlavní navigace

Ubuntu pro Internet do kapsy

10. 4. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Již nějakou dobu se tu potichu objevuje distribuce Ubuntu MID, která se zaměřuje na mobilní zařízení včetně netbooků. S podporou firmy Canonical má tato distribuce šanci se protlačit i na některé zařízení. Od toho je zatím daleko, tak se alespoň pojďme podívat, co nám nabízí.

Představení

Se zařízeními typu Asus Eee se poslední dobou roztrhl pytel. Sice dnes Eeečko není nejlevnější, ale pojem Eee se dostal do podvědomí lidí asi nejvíce. Když se objevila první verze Eeečka, přišla s vlastním linuxovým systémem. Nejdříve si všichni mysleli, že to je moc pomalé na Windows, ale i tento mýtus byl později zbořen. Dnes se prodávají netbooky s různými operačními systémy a ty jsou většinou upraveny výrobcem.

Během vývoje netbooků se ale vyvíjel i náhled uživatelů na tyto malé stroje. Sice jsou prezentovány jako internetová zařízení, na kterých nic jiného než web a e-mail nerozjedete, ale i Linus Torvalds se přiznal, že na Eeečku napsal pár řádek jádra. Spoustě lidí vyhovuje hlavně velikost a váha. Ne všichni si mohou dovolit pořád někde sedět u velkého monitoru, dobré klávesnice a zásuvky.

Ve stejnou dobu, co se objevily netbooky, se vývojáři pustili do vývoje nového linuxového desktopu. Řeč je o KDE 4, které se snaží do dvacetileté tradice oken, nabídek start atd. přinést trochu světla. To co Mac OS X začal, v tom KDE 4 hrdě pokračuje. Vývojáře už prostě nebaví programovat pořád ten samý způsob ovládání počítače.

Netbooky se tak staly rejdištěm nejrůznějšího pokusů o způsoby ovládání. Některé projekty jako Ubuntu Eee se drží spíše konzervativně, ale Xandros a Ubuntu MID na to jdou svojí cestou. Cílem je co nejvíce zjednodušit ovládání přes malý touchpad, případně přes dotykový monitor a nabídnout zařízení i počítače neznalým lidem.

Instalace

Nejednodušší cesta, jak nainstalovat Ubuntu MID, je přes USB flash disk. Většina z těchto zařízení nemá mechaniku, takže stejně nemáme na výběr. Stáhneme si z Internetu obraz disku a pomocí dd ho nakopírujeme na naši USB flashku.

dd if=ubuntu-9.04-beta-mid-lpia.img of=/dev/sdX bs=1024 

Překontrolujte si po stažení md5 součty. Stalo se mi, že se soubor stáhl poškozený a trvalo mi dlouho, než jsem na to přišel.

Poté z USB flashky nabootujeme a zobrazí se výběr jazyka a menu. Vybereme buď instalaci nebo vyzkoušení systému. Nenašel jsem v tom rozdíl.

ubuntu mid boot

Po nabootování se nám objeví rovnou prostředí systému. Tam najdeme v nastavení ikonku Nainstalovat. Po odklepnutí se nám ukáže dialog velmi podobný tomu z klasického Ubuntu. Myslím, že nemá smysl se instalací dále zabývat. Již bylo vše probráno v jiných článcích.

ubuntu mid instalace dělení

Náběh již nainstalovaného systému není nějak slavný a rozhodně se nemůže rovnat s několika sekundami u Moblinu.

Rozhraní

Rozhraní Ubuntu MID je něco mezi Palmem a Windows Mobile. Nemůžu říct, že by si bral z obou to nejlepší, ale výsledek není nejhorší. Největší mínus vidím na přepínání mezi spuštěnými aplikacemi. Nenašel jsem žádnou cestu, jak se dostat k aplikaci, kterou jsem spustil před jinou, než alt+tab. Tlačítko s domečkem v levém horním rohu přepíná pouze plochu (spouštěč) a aktuální aplikaci. Box vedle domečku zase slouží pro vylistování nabídky běžící aplikace.

ubuntu mid rozhrani

Pokud se podíváte na pořízený screenshot, uvidíte prakticky všechny prvky rozhraní Ubuntu MID. Jedná se tedy o velmi jednoduchý Windows Manager s jednoduchými ovládacími prvky. Není podporováno jakékoli přesunování oken nebo jejich zvětšování/zmen­šování. Veškeré aplikace jsou zobrazovány na celou obrazovku. Pouze některá dialogová okna zakrývají jenom část. Celý systém působí stejně jako rozhraní koupeného videa nebo televize, prostě funguje.

ubuntu mid web

Pro spouštění aplikací se používá plocha nebo spíše lépe řečeno spouštět umístěný tam kde je normálně plocha. Jde asi o nejrychlejší způsob spouštění. Něco podobného najdeme například v Palmu, od kterého by se leckterý mobil měl co učit. Ten byl také založen spíše na aplikacích než na funkcích samotného systému. Dávalo mu to tak nádech modulárního systému.

Celé prostředí je připraveno na ovládání pomocí dotykového displaye, a to rovnou prstem bez stylusu. Bohužel tím trochu trpí ovládání myší a touchpadem a některé boxy pro výběr nastavení (třeba klávesnice) se při první zkušenosti chovají nečekaně. Věřím, že na Nokii N810 s dotykovým displayem musí být toto ovládání velmi pohodlné.

S tím, že je systém ovládán prstem, pravděpodobně souvisí velikost písma, které je v celém systému více než velké. Čitelnost je tedy dobrá i pro lidi s brýlemi. Bohužel trochu trpí množství textu, které je možné zobrazit.

Ubuntu MID je připraveno i na přístroje bez klávesnice a poskytuje klávesnici virtuální. S fyzickou klávesnicí jsem problémy neměl, ovšem nepodařilo se mi doplnit české rozložení.

OBR:Klávesnice

Celkově na mě systém působí funkčně a příjemně, ale beta verze má stále mouchy. Nefunguje zmíněné přepínání aplikací, nejde změnit pozadí plochy, některé formuláře se nevejdou na monitor.

Aplikace

Bez aplikací se neobejde žádný systém ani Ubuntu MID. Zde je k dispozici prakticky celý repozitář originálního Ubuntu. Není tak problém doplnit oblíbené aplikace, které znáte odjinud. Podíváme se ale na ty předinstalované.

Kancelář

Psaní dokumentů je jedním z nejdůležitějších úkonů na netboocích. Nesmí proto chybět kancelářský balík, který je zde zastoupený balíkem OpenOffice.org ve verzi 3.0.1. Další aplikace sice nejsou tolik kancelářské, ale nemají k nim daleko. Jde například o slovník StarDict, prohlížeč elektronických knih, správa úkolů a kontaktů a v neposlední řadě prohlížeč dokumentů.

Multimedia

S multimédii je to v Ubuntu MID slabší. Podpora mp3 formátu se musí klasicky doinstalovávat. Trochu zamrzí, že pro přehrávání hudby a filmů je zde pouze Totem. Pro práci s obrazem máme k dispozici program pro webkamery Cheese a prohlížeč obrázků gThumb. Chybí mi zde nějaký program pro práci s fotoalby.

Internet

Podpora síťového hardwaru je v Ubuntu MID bezproblémová. Dokonce máme k dispozici Gnome PPP, díky kterému se můžeme připojit do Internetu pomocí mobilního telefonu přes bluetooth. Pro prohlížení webu je zde použit MidBrowser. Skype tu sice hledat nemůžeme, ale alternativa Ekiga by ho mohla zastoupit. Na poštu máme nainstalovaný Thunderbird a pro komunikaci s přáteli Pidgin.

Je jasné, že se vývojáři nemohou výběrem softwaru zavděčit všem, a tak není problém něco doinstalovat přes Synaptic. Ten velkým písmem a malým rozlišením trpí asi nejvíce ze všech nainstalovaných aplikací.

Podpora hardware

Ubntu MID by mělo mít podporu pro většiny dnes používaných netbooků. Na svém Asus Eee 1000h jsem s hardwarem neměl jediný problém. Bluetooth, WiFi karta Intel 4965agn a síťová karta fungovaly hned po spuštění. Na stránkách projektu se mluví také o GPS modulu, ale mezi softwarovou výbavou nic k GPS není.

ICTS23

Závěr

Vyzkoušel jsem Ubuntu MID v zápalu zkoušení nových distribucí pro Eeečko. I přes to, že na Eeečku preferuji Gentoo, na internetové zařízení do kapsy s dotykovým displayem bych přemýšlel o Ubuntu MID. Nejde tu jen o jednoduché rozhraní, ale spíše o to, že se do něčeho takového konečně dostává rozšířený Linux se všemi jeho výhodami. S repozitářem Ubuntu zde prakticky nejsou limity využití tohoto zařízení. Ubuntu MID rozhodně stojí za vyzkoušení.

Ubuntu MID si můžete stáhnout spolu s dalšími beta obrazy na stránkách projektu.

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.