Hlavní navigace

Úvaha: Výkon dnešních počítačů

27. 12. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Mnoho dnešních uživatelů se bez jakéhokoli rozumného důvodu žene za co nejvyšším výkonem svého "miláčka". Tato situace je pro mě natolik podivná, že jsem se rozhodl napsat tento článek, ve kterém se pokusím objasnit některé veřejné mýty.

Včera mě navštívila jedna známá, která mě přišla poprosit o radu, protože jsem prý ten, „co tomu rozumí“. Marně jsem se jí snažil vysvětlit, že tomu nerozumím, jenom mě to živí. Nakonec jsem ji tedy nechal, ať mi vyloží svůj problém. Prý má doma čtyřiosmšestku, rozšířenou, a chtěla by ten Internet. Řekl jsem jí, že nevidím problém, ale ona na to, že jí všichni známí tvrdí, „ať ten šrot vyhodí a koupí si něco pořádného“. To mě natolik zvedlo ze židle, že jsem se neudržel a rozhodl jsem se napsat tento článek, kterým se pokusím vše uvést na pravou míru. Ne pro ty, kteří podobné nesmysly hlásají (ty asi nikdo nezmění), ale pro ty, kteří se s důvěrou ženou se svými počítači k popelnicím. Na začátku zde prohlašuji, že na čtyřiosmšestce můžete surfovat po Internetu, jak je libo, ale nejen to!

Mnoho lidí, takzvané masy, si kupují stále výkonnější, hezčí, barevnější a kdovíjaké ještě počítače. Všechna ta Pentia 4, GForce 4, disky alespoň 80 GB a podobně. Nic proti tomu, horší je už fakt, že když někomu takovému řeknete, že máte doma „jenom“ 600 MHz Durona, vysměje se vám a poradí, „ať to vyhodíte a pořídíte si jako on to nejnovější“. A co teprve, když jim já popíšu svoje Pentium na 100MHz. Bohužel, takoví lidé to nemají lepší než vy a já je vlastně lituju. Ne, nedivte se, oni vlastně nebudou nikdy spokojeni, protože za nějaký čas, a je jedno, jestli to bude za měsíc, nebo za půl roku, se z jejich, ještě nedávno tak „zázračného“ stroje stane stejný kus nepotřebného železa (z jejich pohledu) a budou muset znovu vybrat účty a běžet na nákup. No řekněte, mají se líp?

Vždyť mnohým z nás leží doma někde pod postelí stará tři či čtyřiosmšestka a vyhodit je by byla ohromná škoda. I takový stroj, který má už to nejlepší za sebou, ještě může velice dobře plnit svoji funkci. Buď jako router, malý firewall, nebo webserver. Jeden můj kamarád provozuje na vysokoškolských kolejích na podobném stroji, kromě jiného, i ICQ server. Ale i v prostředí desktopu můžeme najít uplatnění pro naše počítačové „dědečky“. Podíváme-li se do komerční sféry, i taková MS Windows 3.11, Explorer 4 a Word 6 můžou odvést spoustu dobré práce. A řekněme si upřímně, většina uživatelů ani nic jiného nepotřebuje. O tom, že audio CD přehraje každý počítač, ani nemluvím. Když nakoukneme do naší oblíbené rodiny Unixů, tak Links, Arachne a TeX zvládnou totéž. A když mi někdo tvrdí, že je jejich ovládání příliš složité a je to jenom pro šílence (a, jak říká jeden můj kolega, „masochisty“), poukáži na svoji ženu, která se naučila základní příkazy LaTeXu, a i když jsem jí nabízel výběr mezi WYSIWYG editorem a LaTeXem, raději zvolila LaTeX, protože jí už přijde jednodušší a přímočařejší a hlavně „to dělá všechno za ni“. LaTeX teď používá jak na našem domácím PC (P100, 48MB RAM), tak na svén notebooku (P133, 32MB RAM), ale to je asi o jiné úvaze. Každopádně je živým důkazem toho, že i na starším počítači, kde by nejnovější systém „softwarového lídra“ (jak jsem si někde přečetl) a nejnovější kancelářský balík [čti Windows XP a Office XP] měly asi velké problémy, se dají vesele provozovat všechny aplikace, které takový běžný člověk potřebuje. Moc pěkné povídání o tom, jak po softwarové stránce připravit takový počítač „do akce“, je třeba tady.

CS24_early

Vím, že existují lidé, kteří využívají výkon svého počítače naplno. Jsou jimi například hráči počítačových her a do nedávna jsem si myslel, že i 3D grafikové, ale od té doby, co znám program Povray, si to už nemyslím. Je to, podobně jako TeX, neWYSIWYG 3D program, který vám poběží i na 386tce. A bude podávat stejné výsledky jako na moderním stroji z dílen SGI. Jen „trochu pomaleji“. Na Rootovi se o něm už několikrát psalo. Faktem ale zůstává, že větší projekty, které si nemohou dovolit čekat, potřebují výkonné stanice, ale to jsme už v úplně jině kategorii uživatelů. A těch se můj článek samozřejmě netýká.

A proto nesmutněte, že je váš počítač starší než ten sousedův. Vždyť i on toho pro vás ještě hodně udělá.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.