Hlavní navigace

Úvaha: Výkon dnešních počítačů

Petr Krčmář

Mnoho dnešních uživatelů se bez jakéhokoli rozumného důvodu žene za co nejvyšším výkonem svého "miláčka". Tato situace je pro mě natolik podivná, že jsem se rozhodl napsat tento článek, ve kterém se pokusím objasnit některé veřejné mýty.

Včera mě navštívila jedna známá, která mě přišla poprosit o radu, protože jsem prý ten, „co tomu rozumí“. Marně jsem se jí snažil vysvětlit, že tomu nerozumím, jenom mě to živí. Nakonec jsem ji tedy nechal, ať mi vyloží svůj problém. Prý má doma čtyřiosmšestku, rozšířenou, a chtěla by ten Internet. Řekl jsem jí, že nevidím problém, ale ona na to, že jí všichni známí tvrdí, „ať ten šrot vyhodí a koupí si něco pořádného“. To mě natolik zvedlo ze židle, že jsem se neudržel a rozhodl jsem se napsat tento článek, kterým se pokusím vše uvést na pravou míru. Ne pro ty, kteří podobné nesmysly hlásají (ty asi nikdo nezmění), ale pro ty, kteří se s důvěrou ženou se svými počítači k popelnicím. Na začátku zde prohlašuji, že na čtyřiosmšestce můžete surfovat po Internetu, jak je libo, ale nejen to!

Mnoho lidí, takzvané masy, si kupují stále výkonnější, hezčí, barevnější a kdovíjaké ještě počítače. Všechna ta Pentia 4, GForce 4, disky alespoň 80 GB a podobně. Nic proti tomu, horší je už fakt, že když někomu takovému řeknete, že máte doma „jenom“ 600 MHz Durona, vysměje se vám a poradí, „ať to vyhodíte a pořídíte si jako on to nejnovější“. A co teprve, když jim já popíšu svoje Pentium na 100MHz. Bohužel, takoví lidé to nemají lepší než vy a já je vlastně lituju. Ne, nedivte se, oni vlastně nebudou nikdy spokojeni, protože za nějaký čas, a je jedno, jestli to bude za měsíc, nebo za půl roku, se z jejich, ještě nedávno tak „zázračného“ stroje stane stejný kus nepotřebného železa (z jejich pohledu) a budou muset znovu vybrat účty a běžet na nákup. No řekněte, mají se líp?

Vždyť mnohým z nás leží doma někde pod postelí stará tři či čtyřiosmšestka a vyhodit je by byla ohromná škoda. I takový stroj, který má už to nejlepší za sebou, ještě může velice dobře plnit svoji funkci. Buď jako router, malý firewall, nebo webserver. Jeden můj kamarád provozuje na vysokoškolských kolejích na podobném stroji, kromě jiného, i ICQ server. Ale i v prostředí desktopu můžeme najít uplatnění pro naše počítačové „dědečky“. Podíváme-li se do komerční sféry, i taková MS Windows 3.11, Explorer 4 a Word 6 můžou odvést spoustu dobré práce. A řekněme si upřímně, většina uživatelů ani nic jiného nepotřebuje. O tom, že audio CD přehraje každý počítač, ani nemluvím. Když nakoukneme do naší oblíbené rodiny Unixů, tak Links, Arachne a TeX zvládnou totéž. A když mi někdo tvrdí, že je jejich ovládání příliš složité a je to jenom pro šílence (a, jak říká jeden můj kolega, „masochisty“), poukáži na svoji ženu, která se naučila základní příkazy LaTeXu, a i když jsem jí nabízel výběr mezi WYSIWYG editorem a LaTeXem, raději zvolila LaTeX, protože jí už přijde jednodušší a přímočařejší a hlavně „to dělá všechno za ni“. LaTeX teď používá jak na našem domácím PC (P100, 48MB RAM), tak na svén notebooku (P133, 32MB RAM), ale to je asi o jiné úvaze. Každopádně je živým důkazem toho, že i na starším počítači, kde by nejnovější systém „softwarového lídra“ (jak jsem si někde přečetl) a nejnovější kancelářský balík [čti Windows XP a Office XP] měly asi velké problémy, se dají vesele provozovat všechny aplikace, které takový běžný člověk potřebuje. Moc pěkné povídání o tom, jak po softwarové stránce připravit takový počítač „do akce“, je třeba tady.

Vím, že existují lidé, kteří využívají výkon svého počítače naplno. Jsou jimi například hráči počítačových her a do nedávna jsem si myslel, že i 3D grafikové, ale od té doby, co znám program Povray, si to už nemyslím. Je to, podobně jako TeX, neWYSIWYG 3D program, který vám poběží i na 386tce. A bude podávat stejné výsledky jako na moderním stroji z dílen SGI. Jen „trochu pomaleji“. Na Rootovi se o něm už několikrát psalo. Faktem ale zůstává, že větší projekty, které si nemohou dovolit čekat, potřebují výkonné stanice, ale to jsme už v úplně jině kategorii uživatelů. A těch se můj článek samozřejmě netýká.

A proto nesmutněte, že je váš počítač starší než ten sousedův. Vždyť i on toho pro vás ještě hodně udělá.

Našli jste v článku chybu?

2. 5. 2008 17:47

Pavel (neregistrovaný)
Panove koupil jsem tento elektromer do zasuvky http://obchod.puhy.eu/index.php?main_page=product_info&products_id=51 a u NB HP nx7010 (centrino 1,5G) jsem nameril odber 20W pri bezne praci. Pokud se nabiji akumulator wattmetr ukazal 39W. Docela prijemne me to prekvapilo. U stolniho PC jsem nameril 78W bez monitoru, takze celkem rozdil.

Pavel

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu