Zdravim
Nadpis slusny, ale obsah clanku prakticky na nic. Co takhle nejakou tabulku s konfiguracema a vedle toho,. co vsechno na nich lze delta. Jeden prakticky priklad:
Prave sedim u i486DX2@66, ISA+VLB, no PCI, 32MB RAM, 250MB HDD IDE, 33,6 HW modem ISA, 14" color 800x600@16bpp.
Software: W95OSR2, Word, IE4. Nemam sebemensi duvod na to davat linux, i kdyz v textovym rezimu by to asi bylo rychlejsi. Krom toho bych na tom nerozchodil graficku a modem, protoze to v linuxu nejde. RH mi nerozchodil ani sitovku 3c905, takze co je lepsi? Ale mama je zvykla na Word a tak. Jen dodam, ze driv na tom byl IE3, ten bezel velmi slusne (klidne 20 oken s obrazky najednou), ale uz mi nezvladl eBanku a webove rozhrani posty na atlasu, tak jsem upgradoval. Uz se to trochu louda. Az sezenu EXE IE3, tak ho sem vratim a na bezne veci budu pouzivat ten (ROOT v nem byl citelny bez problemu).
Zdenek
Mate pravdu, az na jeden problem, a to je MSIE 4 (nebo MSIE 3). To je uz neudrzovany software a nechci ani vedet, kolik obsahuje bezpecnostnich chyb.
Takze pokud se omezite na navstevy znamych webu, a na mail budete pouzivat cokoliv jineho nez Outlook(Express), jste relativne v pohode. Vyborny email software je znamy Pegasus Mail.
MSIE 6 obsahuje take bezpecnostni chyby, a opravy vychazeji se zpozdenim prumerne vic jak mesic, ale aspon vychazeji. I kdyz nektere opravy zlikviduji Windows, ale to dobre znate sam.
A jake zavazne chyby obsahuje pro domaciho uzivatele, ktery parkrat za tyden mrkne na internet a posle par mailu? Co mu hrozi? Ze se mu neco vymaze z disku, nebo mu nekdo pres vytacene pripojeni hackne comp? Prosim o odpoved, protoze vsichni mluvi o tom jak jsou chyby zavazne, ale nikde se nepise, co to konkretne muze znamenat.
V pripade interniho modemu, Windows a IE mu napriklad hrozi ucet za telefon 30.000,- :-), ale to je detail. Za poslednich 6 mesicu jsem slysel (jen ja) o cca 15ti pripadech. Pokud se to netyka Vas tak je to OK, pokud Vas to ale postihne muzete si akorat trhat vlasy a pozadat cTC o splatkovy kalendar :-)). Dalsi vec je zneuziti Vaseho uctu (elektronicke bankovnictvi, kreditky....).
To byl jen priklad toho co Vas muze postihnout.
S pozdravem
Peter Lehotsky
S IE 5 a 6 ti to hrozí také - a to protože "supr" technologie Microsoft, co se nazývá ActiveX. Stačí při surfování někde odklepnout ANO (a vzhledem k existenci tun děr v MSIE někdy ani to ne) a už máte na PC ActiveX trojana, co vám nepozorovaně nastaví vytáčené číslo do Ghany nebo Burkina Faso --> bude pálka za telefon. Řešení je pouze brutální: nepoužívat nekvalitní produkty MS, které na bezpečnost kašlou ve snaze ulehčit práci na PC i těm, co u počítače vzhledem ke svým znalostem nemají co pohledávat.
redhat a pod nim apache, php4, postgresql, postfix+amavis+clamav (mail antivir), firewall, masquerading, dhcp daemon, samba, dns cache a squid (i ked ten je momentalne stopnuty, uz bolo natesno s ramkou a proxy cache pre dve workstations je trochu zbytocna). tot moja brana medzi domacou sietou a internetom. a zaroven moj stroj na testovanie a web-application development. intel p100 boxed na 120mhz, 64 mb, 1.2gb + 8gb... tichucko svisti dnom i nocou v skrini v kuchyni... :o) jeho pomalost je pre mna plusom. ked na tom odladim aplikaciu a beha rychlo, viem ze nebude mat problem na niekolkonasobne rychlejsom stroji alebo na clusteri pri desiatkach alebo stovkach uzivatelov. vo firme sme developovali a testovali na super-extra-namakanej masine, po nasadeni do ostrej prevadzky ked sa na to povesilo naraz niekolko desiatok userov s tym mal aj ten namakany stroj probemy... to sa mi teraz nestane. robit optimalizacie na pomalej masine je skratka super. ma to samozrejme aj tieniste stranky, mam tu jednu velku databazu z ktorej mi select trva 5-10 minut, na produkcnej masine to iste zbehne 3-8 sekund... ale na druhej strane mam pri vyvoji aspon cas odbehnut na cigaretu :o))
Ne, IE4 rozhodně není prohlížeč, který bych dnes mohl někomu doporučit. Zkuste si udělat nějaký stoprocentně korektní web v HTML 4.01 s beztabulkovým CSS layoutem (bez flashe, bez JavaScriptu) a podívejte se, co vám z toho IE4 spatlá. Velmi rychle dojdete k závěru, že v lynxu by vypadal lépe. IE4 (a samozřejmě i jeho bratr NN4) je prohlížeč, který svým původem spadá do období nejhoršího úpadku webové morálky a může sloužit pouze jako odstrašující příklad.
Líbí se mi, jak jste šikovně vyhmátl příklad na HTML, které nemá tabulky a na tomto příkladě, který není příliš typický se tu něco dokazuje.
Pro naprostou většinu případů je IE4 dostatečně dobrý prohlížeč.
Dnes je bohužel definice HTML a okolních technologií tak rozsáhlá, že neexistuje a zatím nikdy neexistoval prohlížeč, který byste nenachytal někde na švestkách. Takže kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.
Nevim, proč se trvá na neexistenci tabulek, nicméně IE a NN v řadě 4.x jsou IMHO nejhorší prohlížeče, které kdy spatřily světlo světa klidně i s tabulkama ... NN 4 neumí ani HTML 3.2, které tou dobou bylo už dávno nahrazeno verzí 4, podpora CSS v IE4 je taková, že téměř cokoliv držící se normy znamená znepoužitelnění stránky pro IE4 - rčení "kdo chce psa bít..." sem nepatří, IE stojí prostě za starou bačkoru; hůl bych si našel i na novou Mozillu (sám jsem napsal několik bugreportů), ale jsem s ní narozdíl od IE spokojen...
Zdravim.
Dovolim si k tejto tem napisat niekolko slov, keďže sa v tejto oblasti profesionalne pohybujem. Moja firma predava niekolko tisic second hand strojov za rok....
1) Zistil som ze nasimi zakaznikmi su profesionaly. Mam tym na mysli ze clovek ktory tomu rozumie a ktory ma doma poriadny stroj, nema zabrany a bez problemu pouziva starsie stroje na specificke ucely {http server, printserver, squid, qmail, faxserver......). Horsie je to s koncovymi uzivatelmi. Kym na tom nebezi momentalne vychytena hra, tak je to "nepouzitlne". Takze aj tu plati zname 80% ku 20%. Ked zariadujete internet cafe, ucebnu, terminal v sklade, stroj pre sekretarku.... Pouzite starsi stroj. 80% bussiness aplikacii bude bez problemu. Tych 20% viete nahradit inymi....
2) Myslim ze 486 je uz naozaj prezitok. V second hand branzi sa este vyskytuju dajake pentia {166-233), ale drviva vacsina predavanych pouzitych strojov je PII.
Aj po hardwerovej stranke je so 486 problem. Ako s USB?? Treba dokupit kartu ktora stoji 50% pentiovskeho stroja, ktory uz USB ma.....
Nie kazdy je schopny skompilovat si optimalne jadro pre 486 a modernejsie distribucie su vsetky stavane uz na pentium.... Pre specificke ciele je to urcite pouzitelne {router, firewall...}, ale je to zbytocne pri cenach sh pentii okolo 1000 SK.
3) Nemyslim si ze cesta linksu, lynxu, latexu a podobnych xu je pre bezneho uzivatela prijatelna. Zijeme v 21. storoci a ludia potrebuju graficke browsery a mailery. Mi ponukame nasim zakaznikom instalaciu FreeBSD s Windowmakerom, Mozillou, OO, ... Je to prijemne jednoduche prostredie. Zial, musim povedat, ze nie je o to zaujem. Kazdy chce windows a ludia su ochotni priplatit si.
4) Na zaver nas server pre 11 zamestnancov:
Hardware: PPRO200, 128MB RAM, RAID5 {5xUWSCSI 4GB), DAT3, 100MBIT INTEL, 12xSCSI CDROM 4x, Mikrovlnne pripojenie na internet.
Software: FreeBSD 4.7 (mnohe upravy), Squid, qmail, firewall, samba (printserver, fileserver, pdfcreator pomocou gs}, faxserver, amavis antivir (jedina NOD32-komercna aplikacia, stahuje upgrade aj pre windowsovske stanice...), ssh, dns, sftp, apcupsd, zalohovanie na DAT, SMS server, rotovane logy, ..............
Bezi uz niekolko rokov (od FreeBSD 4.2) a nevieme o nom...
BYE
Hmmm, tak HW modem v Linuxu funguje uplne krasne, pokud si to ovsem nepletete s nejaky WinModemem, ale i ne uz existuji ovladace, 3c905 mam a nemam s ni zadny problem, co se grafiky tyce, v textovem rezimu jede snad vsechno. Takze to asi nebude o Linuxu, ale o vasi neschopnosti.
No, ICQ server bych zrovna provozovat nechtel. Pokud potrebujete Instant Messanger server zkuste jabber. Je bezpecny, open source a narozdil od ICQ je protokol dobre navrzeny a zverejneny :-)
http://jabber.org/
http://jabber.com/
Klientu je k tomu spousta. Jedna se v podstate o jediny funkcni standard protokolu vubec.
Klienty lze vyzkouset napr. na http://jabber.cz/
No nechci nejak blbe kecat, ale priblizne do cervna minuleho roku jsem pouzival na desktop (internet+web,ftp, atd servery) P133 32M (ted uz mam to amd700) a musim rict ze je to vazne pomale
a surfovani s tim je vazne jen pro silne nervy. Nejde ani tak o to, ze by to neslo. Vhodny sofware na to existuje, ale bohuzel rada tvurcu web stranek ma radu tzv. vyhcytavek jako 32bit hloubku obrazku, javascript, flash a vysledekem je, ze to proste ani s operou nejde rozume pouzivat. V principu sice muzete prehravat mp3 (zinf) nbeo mpegy (mplayer) ale jinak ten pocitac uz nic nedela. No doma na nejaky ten internet to mozna stacit bude, ale k praci to moc neni.
jasne jasne... taky plne nesouhlasim. na p133 si pustim jednu mp3 a bude to mit 100% vytizeni procesoru. A DivX to nerozkoduje ani nahodou. O 486 darmo mluvit. A treba realtime encodovani TV do DivX a MP3 zvuk? chacha.
Nejakou hru ve flashi si taky nespustim, to je teprve zrout vykonu! a vysvetlujte nekomu, ze mu tam ta hricka nepojede, protoze ma pomalej stroj (i kdyz 100x lepsi hry behavaly na 286 perfektne). No ale co. Radsi reknu at tu sunku zahodi a jsme pak spokojeni oba.
A mimochodem - na stary shity staci i sunka, ale posledni KDE 3, Apache, PostgreSQL a uvari se i Athlon na 1GHz. Takze se moc XP neposmivejte...
no aspon nejakej clanek vysel o svatcich :)
Pokud se svým počítačem encodujete DivX a provozujete nejnovější (nejlépe 3D) hry, pak Vám nejspíš nebude výkon stačit nikdy (a je to pochopitelné), ale lidem, kteří používají počítač jako BFU (text, občas mp3, přehrávač CD, pošta, ssh, web), těm bude bohatě stačit.
A s P133 si nejsem jistý, ale já mám P100 a mp3 mi ho zatíží na 22% a bez problémů se při tom dá pracovat. A třeba Flash zásadně vypínám, protože mě jenom otravuje.Ale už v úvodu článku jsem napsal, že není určen všem, ale jenom uživatelům, kteří mají "uživatelské nároky" na svůj počítač. (Viz. aplikace výše).
Ahoj Petr
Musim souhlasit.. i kdyz mam ponekud lepsi pocitac (300Mhz), tak na nem stejne provadim veci ktere Petr popsal vyse, snad jenom s tim rozdilem, ze vyvijim na web (Apache+Php+MySQL). Navic vytizeni procesoru je 100% pri kazde slozitejsi uloze, ale jeste se mi nestalo, ze by jadro proste ostatni procesy odstrihlo..ono ten cas proste pekne rozdeli, aby vsechno bezelo jak nejlip v tu chvili lze
BFU s textem a ssh? To je nejaka iluze, ne?
Bezny uzivatel VYZADUJE prohlizec s flashem (typicky ie), klikaci MUA (typicky outlook) a pisatko na docy (typicky ms office). Uz par let nemohu soudit z vlastni zkusenosti, ale rekl bych, ze ms NEDA SANCI beznym uzivatelum plnohodnotne pouzivat stare krapy, protoze stary ie bude blbe zobrazovat stranky, stary outlook neotevre emaily z novych outlooku a stare officy neotevrou aktualni docy.
A neplette sem routery a ftp servery -- ta pani, co chtela "ten internet", po nicem takovem neprahne a lide, co tomu rozumi, si zase nepostavi router z dual p4.
Na P133 mp3 100% CPU ? Proc, proboha ?
Ja pouzival 486DX4/100MHz, zatizeni cca 85-90% CPU, pri beznem 128kb bitrate.
Prehravalo se to via mpg123, ale ohackovany pro 486 procesor. Myslim, ze podstatna cast toho hacku spocivala ve vynechani matematickeho koprocesoru, ktery ma i486 nechutne pomaly (oproti pentiu), takze ve spouste aplikaci jeho vynechani zrychli beh aplikace. IMHO ma i486 jako koprocesor de facto i387, nebo neco vykonove shodneho.
Na DivX a multimedia vubec doporucuji prehravac ktery je i soucasti prohlizece Arachne - jmenuje se to qv, ma to okolo 300kb, a bez problemu s tim pod DOS-em prehravate a zobrazujete nekolik desitek nejpouzivanejsich formatu, klidne v true color a v rozliseni 1280x1024 - vycet podporovanych formatu najdete na http://www.multimediaware.com/qv/index.html
Pravda je, ze na divx potrebujete mnohem silnejsi stroj, zejmena pokud je zvuk kodovany necim jinym, nez mp3, a to je v posledni dobe zcela zbytecne dost casto.
Osobne ale otazka IMHO stoji takto:
- mate svuj domaci PC jen na seriozni praci, nebo chcete obcas i hrat nejake hry ?
Protoze rozdil mezi temi dvema moznostmi je obvykle cca 15-20.000 Kc. Spolehlive.
Varianty uz pak existuji jen na tema: jak stare hry jste jeste ochoten hrat ?
Mam doma P200Mhz MMX, PCI Riva 128 TNT2, 2xUW SCSI 4GB, a na seriozni praci je to rozhodne predimenzovane. Na hry do roku 1998 to povetsinou staci, na novejsi uz mohu pouze zapomenout. DivX ano, ale jedine s vypnutym zvukem, jinak se ob 10 sec zastavi, ponevadz mu podtece audio buffer :-)
Co se tyce ubozaku, co si na Linuxu kvuli KDE3 (a knihovne QT vubec) kupuji silnejsi procesor, no comment. K dispozici je nekolik desitek imho kvalitnejsich GUI, ktera nesimuluji nelogicnosti wokynek a behaji extremne rychle (blackbox, windowmaker, afterstep ...)
Xserver na 486DX2/66 16MB RAM, AHA1542, 340MB HDD, ISA NE2000 (zbytek aplikaci bezi na serveru).
Server pro nekolik xserveru, mailserver, fileserver, debian mirror ... na 2xPPRO233 512MB RAM 2xAHA2930UW, 8x4.5GB HDD, onboard EEPro100 pci 100MBit/s net.
Xserver 1664x1280 1bpp Sigma LaserView na 486DX4/100 with 450MB HDD, AHA1452, NE 2000, 12MB RAM
Firewall, router, NAT, DNS na P60 EISA, NetBSD 24MB RAM
Mp3/ogg server +router, webserver P100/32MB RAM, Gravis Ultrasound, AHA2940, 2GB HDD, 2x 100Mbit/s, 1x10MBit/s net (slouzi k prehravani muziky, kterou ma na jinem stroji na siti)
jeste mi behal na 486DX5/160 32MB RAM AHA2940 540MB HDD: webserver, dns, router na tri site, NAT, firewall, mailserver ... ale po pul roce shorela deska
souhlasim s autorem - nevidim jediny duvod, proc se zbavovat starych stroju, kdyz bez problemu stihaji, co maji ... a zatez rozhozena na vice stroju ma tu vyhodu, ze je to jako celek zivejsi
Krasne, ale pro domaci pouziti o kterem se zde hlavne mluvi to opravdu neni. Uz vidim jak "bezneho uzivatele" donutite aby mu doma bezelo 6 predpotopnich pocitacu... Kazdy jen mirne vzdelany clovek si lehce spocita za jak dlouho se mu vrati na uspore el. energie investice do jednoho poradneho stroje)
Podle me je zbytecne hnat se za maximalnimy vykony, ale nic se nesmi prehanet. Ono jde o to co "potrebujete" na tom pocitaci delat. Jestli to mate ciste na prohlizeni vasich oblybenych (nenarocnych) web stranek, cteni e-mailu, napsani cviceni do skoly apod, potom verim ze 486tka bohate staci. Jakmile ale chcete/potrebujete komunikovat i s okolim, potom se vam do ruky bezne dostane treba 1mb velky cenik v excelu 2000 (ci XP) plny maker a podobnych "vychytavek", se kterym si potom proste neporadite. A kdyz tak kazdy opravdu nema hodiny casu cekat az to ta popelnice prechroupa...
Co se tyce prohlizeni webu pres graficky links, tak na to jsem si udelal vyhraneny nazor zhruba po tydnu intenzivniho pouzivani. Nejvic mi u nej chybela moznost prihlasovani na zabezpecene stranky a potom to co se zobrazi v linksu se nekdy i velmi lisi od toho co ukaze mozilla a spol... cili jsem ho "zavrhl" nebot pro mou praci je nepouzitelny.
Takze poridil jsem si 1GHz Athlon 256MB ram, 30gb hdd a az na tu kapacitu disku jsem byl nadmiru spokojen (hry nehraju), ze jsem ho dokonce vymenil s kamosem za duron 650MHz, 192 MB ram nebot na mp3ky, filmy v DIVx a "praci" to staci.
:o))))) Děrné štítky? No to je fakt hlína. Proč ne?
Výhody:
1. Lze přehnout bez zásadního poškození dat...
2. V tramvaji a metru obvykle nemizí dírky ani se neobjevují nové
3. Narozdíl od tuny "standardů" CD/DVD/RW a kdovíčeho ještě z toho data přečte i slepej
4. Při hoření nesmrdí
5. Snadno recyklovatelné (a navíc ve sběrně za ně dostanete zaplaceno - narozdíl od plasťáků, za který po vás chtějí chechtáky)
6. Kopii stačí narychlo udělat na běžné kopírce...
7. V nouzi si s tím můžete vytřít... ...vy víte co...
8. Upotřebené (i neupotřebené) štítky jsou vynikající jako poznámkový bloček (no srovnejte to se psaním fixem po disketě nebo po CD)
9. Pro utajení dat nepotřebujete speciální drahou skartovačku)
.... a další
Nevýhody:
1. Malá kapacita (no ale představte si, že byste do toho kartónku vypalovali dírky modrým laserem...:o))
.... a jiné???
-------
... stejně ty sekretářky na těch nadupanejch P4 píšou v šestsetdvojce (bo nic jinýho neuměj (a nechtěj umět)), tak bych se vsadil, že by jim ten děrnej štítek stačil - navíc znám takový, co by to na ten štítek radši napsaly na klasickým stroji, a nejni jich málo)
-------
Jo a ještě na okraj - ten článek mi mluví z duše. Kdyby podobně uvažovala alespoň polovina polen v parlamentu, ušetřil by stát desítky miliard každý rok. Ale to už je jiná kapitola a nejde jen o výpočetní techniku a software, že....
-M-
To nemusí být vždy úplně pravda. Záleží pouze na Power managementu .... fuj, raději správě spotřeby. Starou 486 nenastavíte, resp. snížení spotřeby se projevuje jen velmi minimálně. Zatímco novější stroje lze konfigurovat poněkud lépe. Přesněji, snížím-li frekvenci CPU dosáhnu nižší spotřeby a přesto mi zůstane vyšší výkon než u některých pomalejších sestav.
Ještě jinak. U CPU s novější technologií výroby - menší tranzistory, lze určitě dosáhnout nižší spotřeby s vyšším výkonem než u starších CPU (potažmo desek, HDD a pod.).
Mám několik 5 1/4" mechanik a 5 1/4" HDD 40MB, jejichž odběr je bez problémů srovnatelný s nejnovějšími disky např. od Seagate 40GB 7200ot. Taková starší 5 1/4" mechanika si z 5V vezme 1A a z 12V 0,5A úplně v pohodě, myslíte, že CDROM, nebo nový HDD odebírá výrazně víc? A výkon je trochu úplně jinde.
CPU 486 100MHz se sice nezahřívá tolik jako Celeron Tualatin (té 486ce stačí méně výkonný chladič), ale když toho Tualatina z 1,3GHz podtaktujete na 858MHz (FSP 66MHz) a mírně snížíte napájecí napětí, vystačíte skoro s pasivním chladičem, nebo jen pomalu běžícím ventilátorem, čímž se té 486ce v množství vyzářeného tepla solidně přiblížíte. A výkonově jste pořád nesrovnatelně daleko.
Stejně tak RAM se bude trochu méně zahřívat poběží-li na nižší frekvenci než je maximum.
ste spadl z jahody na znak. ne? snizujte si frekvence kam chcete, ale chtel bych videt kolik ma ten procak stupnu pouze s malinkym heatsinkem bez vetraku a za jak brzo se utavi bez pasivniho chldice.
zatimco u 486 jsou ty mlilinkty pasivni chladice spis na ozdobu. u pentii uz i obcas k necemu byly a u dalsich stroju jsou pomerne nepostradtelne i pri podtaktovani... nepocitam ted via c3 se spotrebou pod 12Watu v nejhorsim pripade. ty pokud se dostatecne flakaji a jsou podtaktovany, tak s tema 4W co sezerou ten pasivak taky nepotrebuji.
schvalne si najdete na strankach vyrobce kolik ma vas procak maximlni spotrebu a kolik tu prumernou v jednotlivych rezimech. pak sem piste tydle bludy.
Se spožděním, ale přesto musím odpovědět.
Mám vyzkoušeno, že se některé procesory hřejou méně než jiné typy. Úmyslně nemluvím o frekvenci, protože plečky jako Cyrix (cca okolo 100MHz až 166Mhz ?) se zahřívaly často víc než mnohokrát rychlejší z té doby i z dob pozdějších. A u nich podtaktování opravdu nepomůže. Nepomůže ani u Duronů, které jsou schopné shořet a viděl jsem i odtavený chip.
Zatímco 500MHZ následník Cyrixe bylo možné uchladit pasivním chladičem - osobně vyzkoušeno. Fakt, že výkon stál za houby, nicméně byl rychlejší než 100MHz Cyrix, který byste tímto způsobem neuchladili. Stejně tak jakékoliv MMX Pentium (166, 200 a 233MHz) lze chladit pasivně, bez problémů i po mnoho let provozu.
Vzpoměňte si jak velké chladiče (a často s více než jedním ventilátorem) byly potřeba na Pentia II. A co se používalo na Coppermine Celeronech ? Chladič nejméně poloviční. Včetně těch co dodával výrobce.
Na GeForce 2 a 4 a já nevím co ještě se používají chladiče s ventilátorem (i když třeba PINE vyrábělo 2 MX 400 64MB s pasivním chlazením). Matrox na kartu mnohem výkonnější - Parhelium se tuším jmenuje - používá chladič pasivní.
Takže: Není pravda, že se zvyšujícím se výkonem se nutně zvyšuje množství vyzářeného tepla. Zásadní vliv má i použitá technologie výroby CPU. Byla by to pravda, pouze pokud by technologie všech chipů byla pořád stejná. Což naštěstí není.
A to platí o všech chipech v počítačích.
Také platí, že množství vyzářeného tepla lze snížit podtaktováním, ale zapomněl jsem dodat. Ne u všech typů chipů. Některé (většinou ty hodně levné) jsou proste sr**y a temi zustanou at delate co delate.
BTW: Chcete-li nepříliš starý a málo se zahřívající CPU, doporučuju Intel Tualatin (kterýkoliv). Je to vlastně starý Celeron s větší (256kB) cache a vyrobený technologií 0,13um jako Pentia 4. Podtaktovaný Celeron Tualatin má 1/ menší spotřebu 2/ hřeje se tak málo, že stačí pasivní chlazení 3/ pořád bude dost výkonný, aby zvládl i databázový server pro střední firmu.
Ještě k monitorům.
1/ K serveru monitor nedávám. Tam o něčem takovém nemá význam diskutovat.
2/ Mám starý 15" monitor, který má odběr zhruba okolo 100W, zatímco můj (relativně) nový 19" monitor má max. odběr 130W. Obojí CRT. Zatímco dnešní nové 17" monitory, opět kvalitou trochu daleko před tou starou 15" šunkou, mívají odběr i okolo 85W. Takže v žádném případě neplatí, že by nový HW byl nutně více žravý než ten starý.
3/ Módou se stávají LCD monitory. HW prodávám a proto to vím ze zkušenosti, u nás v prodejně to začíná být tak 10% LCD a zbytek CRT a poměr se rychle mění s tím jak klesá cena LCD monitorů. Spotřeba LCD monitoru 15" se běžně pohybuje kolem 30-40W. To je příkon kterého dosahovaly možná (jen odhaduji) některé černobílé monitory, ale i tam pochybuju, protože narozdíl od LCD se zahřívají, energii vyzářenou teplem musí někde brát a musí se to tedy projevit na spotřebě.
Na druhou stranu, souhlasím, že CPU se 100W tepelných ztrát je docela hrůza.
Castecne souhlasim s autorem, podobny stroj muze celkem dobre slouzit jako server, sam mam server na pentiu 133 s 64 MB RAM a nedam duvod na nej davat neco lepsiho (ehm tedy az akorat vykon mysql neni nejidealnejsi, ale ta je tam jaksi navic). Ale na desktop bych ho vazne nechtel, resp. mam nb s podobnou konfiguraci a je to dost des - Xko aby tam clovek radsi nepouzival (resp. jede prijatelne jen s WindowMakerem a FVWM a podobnymi wm:)), staci 3x pusteny vim s zobrazovanim syntaxe a mplayer na mp3 a vykon beznadejne dojde... <br>
Takze podobne konfigurace klidne ano pro jednoduche browsdani, nikoliv vsak pro seriozni praci (zvlast ne programatorskou - kvuli rychlosti gcc se budu zbavovat sve 400ky:)))
Jednoznacny souhlas s tim, ze vykon je dneska "precenovanej" - slaby pocitac uz dneska prakticky nejde koupit (co se tyce typovych sestav vsech vyrobcu).
Osobne jsem presvedcenej, ze jakmile se s frekvenci procesoru prehoupnu prez nejakych 300-400 MHz [u beznych K6-2/Celeron/PII/PIII apod. - u "exotu" typu Sparc, Alpha,... jsou vykony asi trochu jinde;-)] a mam dostatek pameti (aspon 128 MB, radsi 256), tak v beznych kancelarskych aplikacich v grafickym prostredi nebudu mit naprosto zadny problemy bez ohledu na operacni system... Pokud nekomu staci Linux/BSD/... v textmodu, tak bohate postacuje jakykoliv pentium/k5/k6/... s rekneme 32 MB pameti. Naroky na diskovy prostor jsou hodne individualni, ale za rozumnej zaklad by se daly povazovat 2 GB...
definujte bezne graficke kancelarske aplikace.
Staroffice - na Celeron@533MHz, 128MB RAM pustite, ale hezky si pockate. prace potom vypada dost neohrabane, cekate na kazdou ulohu...
Openoffice 1.0.1 - stejna konfigurace, vetsinou ani nespustite, jakmile nemaji dost pameti, spadnou okamzite po spusteni. kdyz si pustite mozillu, tak openoffice urcite uz nespustite.
ja s clankem takhle obecne nesouhlasim. muzete jet na p@100MHz, 48MB RAM, ale obycejny BFU (o kterem porad mluvite) si tam ty windows jen tak nespusti, word mu tam bude chodit dost pomalu. explorer 3 nebo 4? kdyz pominu tisice bezpecnostnich chyb, tak dnes jsme uz prece uplne jinde, ne? css2 se dere na vysluni a cim dal vice html koderu jej voli jako zakladni prostredek pro tvorbu layoutu (treba www.gymjat.cz, www.etnetera.cz, www.eurotel.cz).
A na to jste prisel kde, ja bezne pouzivam OO 1.0.1 na PPro223/80MB Ram na Win98 a da se v tom rozumne pracovat...
A na P133/64MB ram mam nainstalovane 602PC suite 2000 ktere jede naprosto perfektne...nepoznate ze by bylo nejak vyznamne pomale. IE5 funguje perfektne, ale Phoenix/0.5 s MiniPhoenix skinem jeste perfektneji.
A pres leto roku 2001 jsem pohodlne pouzival pro beznou kancelarskou notebook s i386@25MHz s 3.5MB(Divne cislo ale je to tak) pameti, operacni system MSDOS 6.22, textovy editor mat + moje utilitka pro export do TeXu a HTML, tabulkovy kalkulator C602, browser Arachne
Nesouhlasim s Vami, pracuji v linuxu jen v textmodu, mam k6-2 400mhz a 96 MB RAM a mohu Vam rict, ze tato konfigurace je hluboce nedostacujici, mne osobne napr. hodne vadi rychlost gcc(tedy spis g++), u trochu slozitejsiho projektu neni nic prijemneho pri vyvoji cekat nekolik minut na vysledek prekladu...
eh, make pouzivam... Nebyt make tak, nenaprogramuji nic kvuli delce prekladu... Ale, ono jaksi existuje neco jako genericke programovani, kde je nutne vkladat ohromne mnozstvi headeru, ktere obsahuji kod, coz zpusobuje ohromne narustani delky prekladu... A tady uz jaxi make neopmaha...
Nezapominejte, ze pri prekladu C++ Vas stroj skutecne vypocetni silu potrebuje. Kdyz si na stejne konfiguraci postite rozumny wm a treba OpenOffice, galeon a vim ja co jeste vsechno, tak si troufam tvrdit, ze na minutu vasi prace se zminenymi programy pripadnou maximalne 3 sekundy prace stroje. Rozhodne se Vam nebude zdat, ze je zminena konfigurace "hluboce nedostacujici". BTW: to, ze pracujete pouze v textmodu neni IMHO ve Vami popisovane situaci az tak moc relevantni.
Slabší počítač se samozřejmě koupit (nebo sestavit) dá. Problém je v tom, že se vám to jednoduše nevyplatí. Podívejte se do ceníků, kolik stojí K6-2 450 MHz... a podívejte se do téhož ceníku na Duron 950 MHz. Podívejte se na cenu 80GB a 20GB disku... a zkuste si extrapolovat, kolik by stál váš vytoužený 1GB disk (nebo disk nulové velikosti :-) ). A není to tím, že by "slabé" komponenty byly předražené. Podstatná část výrobních nákladů (a logistiky) je stejná bez ohledu na to, jestli má disk 1 MB nebo 100 GB. Teprve u těch skutečně vyšších kategorií (a to dnes znamená procesory nad 2GHz a disky nad 100 GB) začínáte připlácet na technologické novinky.
Takže budete-li dnes kupovat nebo sestavovat nový počítač, cokoli slabšího než Duron 950, 128 MB RAM a 20GB disk jednoduše nemá smysl. Chcete-li něco slabšího, nezbývá než se poohlédnout po bazarech.
Všechny tři příklady, které uvádíte (pokud tou kryptickou zkratkou rtl myslíte Realtek), jsou příklady komponent, které používám (já nebo moji známí) už nejméně tři roky v počtu 10-20 kusů. Některé z nich jsou v serverech, tedy v permanentním provozu. Neshořelo z toho nic, pouze bratrovi nedávno odešel disk (koupený v Německu) - asi hodinu po nainstalování do počítače. Takže já osobně jsem s tím novým šrotem docela spokojen.
Ono to ale má určitou logiku, protože když se to těch pár let dožije, tak to už bude časem prověřený hardware :-)
Btw před pár měsíci mi odešel do věčných lovišť disk Quantum 170 MB, motal se (s výjimkou občasných odstávek způsobených obvykle vypnutím proudu) nepřetržitě 9 let.
Netusim jak jste dosel k takovymto zaverum : sitovky s Realtek chipem jsou , vezmeme-li v uvahu pomer cena/vykon to nejlepsi co se da poridit .. provozujeme jich 200+ k naproste spokojenosti .
A pokud budeme hovorit o chipsetech - nevim nevim .. problemy jsem zaznamenal vetsinou u "slavnych" Intel chipsetu 810 , 815 ... BX ..
s hdd IBM sice zkusenosti nemam , ale nemyslim si , ze by to byl srot o moc horsi nez disky ostatnich vyrobcu - mozna je to i naopak ..
Mno, nexcem sa xvalit, ale mam doma 2GHz Celera + GeForce 4MX 440. To vsak skor na hry :), ale musim priznat, ze ked som sa snazil nieco sxopne vyvijat na 300 MHz stroji, ktory tiez mam (konkretne DB system v Buildri), tak ma pomaly isiel trafit slak. Mno mat na compe spusteny web, mysql Builder, 2 okna na web a nejaky sxopny editor (nie Notepad :)), tak na to treba silnejsi stroj. Ak niekto profesionalne nieco vyvija (nehovorim o sebe) tak verim, ze mu aj 3s na jednu kompilaciu pomozu, pretoze tyx kompilacii je za den aspon 200, takze z casoveho hladiska to ma urcity vyznam ... Ale inac suhlasim, na sever staci aj 100ka (mam) ale na desktop, aby to neja normalne stihalo dnesne poziadavky treba aspon 300 - 400 s Win98 alebo starsi Linux + Xka.
s tymto plne suhlasim.
teraz mam doma 3 pc. duron 600/768ram, celeron 400/128ram a pentium 133/32ram. 133 bezi ako server celeron tiez a v durone mam napchatu geforce4 440 mx a 768 mb ram sondblaster a pouzivam ho ako desktop a masinku na hry. ide mi vsetko a na net sa mozem dostat aj z tej p133 ktoru mam na skrini a switchom si prepinam monitor medzi desktopom a tou "sunkou" :)
distribucia os na masinach je rozna:
na 600 mam redhat teraz 7.3 (ked si najdem cas hodim tam nieco novsie co ma dobry desktop mdk 9 alebo rh8)
na 400 je linux from scratch
na 133 je scratch ale asi si na tom budem testovat bsd systemi.
vsetko bezi okej a neni problem. dufam ze ani nebude
No tak to asi neprogramuji. Je sice pravda ze takovy ten uzivatelsky pocitac mam neco kolem Ghz, ale je to jen neco kde pracuju s accessem, mozillou a putty. jinak dlouho me vystacila PII 266 Mhz. K vyvoji vetsinou potrebuji tcsh, vim, gcc. a pro me vetsinou byla dulezitejsi pamet...
Souhlasim s autorem. Presroze mam na stole "naslapany" stroj, na kterem programuju C++, na internet lezu pres 486-ku linux server, ktery to v klidu zvlada (krom mnoha dalsich sluzeb!). Dokonce jsem odboural Internet Explorer a pouzivam radeji links - neverili byste, jak se zrychlite!
Pokud nekdo "vyhodi" Xtisic za flash a ja na takovou stranku nemuzu s vypnutym flashem VUBEC vlezt, neprectu si tam ani jeho email, telefon... Pokud ji nezaindexuje vyhledavaci robot, nebo zaindexuje nahouby...
to ty prachy mel radsi zakaznik propit nekde v bordelu a webmaster mel radsi lezet u vody.
Mozna to nikoho nebude zajimat, ale ja provozuju na koleji notebook P166, 64MB, ted novy 20GB hdd toshiba s fluidnimi lozisky (to ticho...), 4MB gk, zvukovku, sitovku 3c508 a dalsi. Mam tam SuSE 7.1, XWindow system a jako WM Blackbox 0.61 (nejlepsi co jsem videl, mam uz asi 8 mesicu). Bezi na tom v pohode (proste necekam na nic, podle me rychlost skvela) Opera 6.1, jako email client Syplheed (dalsi skvely software), LICQ, XMMS (pri prehravani z vlastniho disku bere procesoru 2-8% casu, pri prehravani z primontovanych disku sambou asi 10-15%, mimochodem, asi 5% mi zral ten VU metr v XMMS), dale provozuju mplayer -hardframedrop -framedrop -srate 11047 a s timhle prehraju cokoli - vazne cokoli, me nevadi 4 snimky za sekundu, mam prece P166. Zato mam synchronizovany zvuk s obrazem a to v WIN98 nedosahnu ani na K6-2/500 u filmu komprimovanych DivX 5.0. A pokud nepotrebuju zvuk, dam -nosound a mam 10 fps a jedu jak dabel. Jeste dodam, ze jsem si nekompiloval -gui_enable nebo jak to je, protoze gmplayer byl strasne narocny a nepotrebuju porad klikat. Mam zkompilovany jadro 2.2.18SuSE a podle mereni WMCPULOAD pred a po mi ubylo asi 5-8% napr. v XMMS, drive temer stabilni hodnota 22% nyni hluboko pod 10% bezne, dokonce nekdy chvili meri 0%, coz se mi moc libi :-). Mam tam StarOffice 5.2 a po nastartovani (20s) jede celkem slusne. Hry nehraju.
Nakonec bych jeste poznamenal, ze kdyz jsem tam nainstaloval KDE2 a spustil kwrite, uz se cukaly mp3jky, coz mi vazne vadilo. Tihle obri (KDE, GNOME) jsou strasne narocny, na pomaly stroj se vazne nehodi. Poznamka k WMakeru: libil se mi, ale mam touchpad a jenom 2 tlacitka a prostredni se mi spatne mackalo a tak me to nejak nenadchlo. Enlightenment nesel vubec, ale to vas asi neprekvapi.
Mejte se.
Nejakej konkretni XLS soubor? Pokud dobre vidim, tak autor prispevku zminuje StarOffice. Musim konstatovat, ze mi StarOffice obcas otevrel i soubory, ktere mi v original MS Excel hazely chybu pristupu k pameti ("Pamet nemuze byt written"). Dvakrat se mi timto zpusobem podarilo zachranit celkem cenna data, to jen na okraj...
Kapitola sama pro sebe jsou notebooky. Vsichni vyrobci se predhaneji, kdo tam da rychlejsi procesor a vetsi harddisk, ale ze by napsali, kolik ten jejich "prenosny" pocitac vazi, to ne. A kdyz uz to clovek na jejich webu za devatero strankami a devatero odkazy malym pismem najde, zjisti, ze to je treba tri a pul kila. Ani nemluvim o tom, kolik zbytecneho vykonu nejaky Mobile P4 2GHz sezere a kolik tim padem vydrzi baterka.
Muj idealni notebook by mel jakykoliv procesor na cca 300MHz, vazil by tak kilo a pul a baterka by vydrzela treba 14 hodin. No ale zkuste takovyho neco sehnat!
kdyby to byly 3kg, nedavno mi proslo rukama nekolik ntb a 2 z nich byly naky 15" HP ... no desny ten jeden mohl vaqzit tak minimalne 5kg! a pritom to nebylo baterkou (ta vazila zcela zanedbatelne) navic sp1 na wxp to instalovalo vic jak 45minut ... coz teda nic moc na P4 2ghz ... to jen na doplneni co se tyce novych ntb ... kde jsou ty casi co vsichni delali co nejtenci a nejlehci ntb ...
Co si takhle něco zjistit než začnete naslepo nadávat? Mobile Pentia umožňují (máte-li pro to SW podporu) automaticky snižovat frekvenci podle zátěže. Takže nepotřebujete-li zrovna plný výkon, ve skutečnosti běžíte na nižší frekvenci (a spotřeba proudu je také nižší).
Mam doma jednu starou plecku v konfiguraci: 486DX4-100MHz, 20MB RAM, 3x cca 200MB HDD, 3x 3Com Etherlink III, OS: Red Hat 7.2 (trochu doladenej pro moji potrebu), bezi to jako router + iptables + squid + prilezitostne apache. Pravda, chtelo by to pridat par mega pameti, obcas si to trosku swapne (zel bohu, 486ky hned tak nakou neschroupnou a z toho co mam doma tam zadna nechodi :-( ), ale jinak to svuj ucel plni uplne na jednicku. A co myslite, kdyz se clovek podiva do statistik, je ten servrik nejak zasadne vytizeny? ;-)))
tak tedka to bude asi trosku mimo misu...
V mnoha prispevkach sem si precet co vsechno muze behat na 486 DX/pentiich stovkach a buhvicem este.Zajmalo by me jak je to se spolehlivosti takovych stroju?Priznam se ze provozuju vsechny sve servery na vecech od M$,ale uz se mi nekolikrat osvedcilo ze na starych strojich a na pocitadle postavenym na nekvalitnich a nestabilnich komponentech server neuchodite a kdyz uchodite tak pada jak prezrala hruska... :(
Se stavilitou nemam problemy. Je srovnatelna se stabilitou jakychkoli novych stroju. V podstate je omezena tim jak casto se vypina proud. Jinak se ale musi kontrolovat vetracky. Spatna pamet nebo deska se pozna uz behem instaklce ale vetracek az tak, ze to nahodne pada (obvzlaste stare Cyrixy) a vzdycky prestane kdy se vymeni vetracek.
No... ono zasejc ale je take dobre vzit v potaz, ze takovou 486ku na 100 od AMD, nebo Intela uchladis s prehledem i pasivakem. To je potom spolehlivejsi, nezli nejake pentium (II), ktere uz pasivakem neuchladis, nebo horko tezko. Jinak na te moji plecce je momentalne uptime 63dnu, coz je ale dane poslednim vypadkem elektriky. Prakticky jsem ten servrik nikdy v zivote nepotreboval restartovat, ani nic nespadlo. Jen jednou, kdyz jsem instalil novej kernel... to bez restartu tak nejak nejde...
Hmmm jasne uz sme u toho.... nema smysl se tady hadat co je lepsi jestli Linux nebo M$... Dulezitym faktem a mym asi mylnym poznatkem je to ze linux de uchodit na vsem... Narozdil od MS.Dalsi veci je to ze na linuxu tezko uchodim netframework a asp.net... Podle me pustit server na starym zeleze pokud ma zajistovat nejakou komercni funkci nebo ma-li na nem viset osud podnikove site je celkem hazard.Pripadne bych chtel videt jak pobezi nejakej enterprise server od SUSE na 486... ale to uz sme zase jinde..
OK, rozhodne souhlasim, ze lze provozovat server na starem zeleze. Nemuzes na nem ale stavet svuj bussines. Pokud ti tam bezej tvoje vecicky, pak ok. Co ale reknes zakaznikovi, kdyz se zepta: "A na cem vam to vlastne bezi?", odpovis: "Je to solidni 368ka"...nehlede toho, ze mu nemuzes garantovat vubec nic, kdyz ti v tom hrka vysmajdanej lety "proverenej" disk. Radis vyhodim prachy za novej nez pak trnou, kdy se to zastavi.
Zemska atmosfera totiz zachytava mnozstvo kozmickeho ziarenia, ktore sa vo vesmire prejavuje s plnou nicivostou aj na elektronike. Prilis "mala" technologia u nivsich procesorov ich robi prilis zranitelne voci preletom castic. 386 este vdaka "robustnej" "zastaralej" technologii prelet castice prezije v pohode, u novsich procesorov vznikaju chyby. Takze do kozmu sa s novsim procesorom nez 386 ani prilis neda ist.
Stare stroje boli vyrobene vacsinou na to, aby fungovali. Nove stroje su vyrabane na to, aby fungovali pocas zarucnej doby. Zivotnost projektovana max.na 3 roky, potom si ma zakaznik kupit novy disk/procesor/kartu. Inac by sa biznis nehybal. Takze starsia poctiva masinka moze svojou vydrzou daleko predstihnut nove dela. Videl som uz mnoho odidenych 3G diskov, ale 20MB na Acer XT uz dobrych 15 rokov slape ako hodinky.
kdyz sme u pasivnich chladicu tak ja chladim P233 musem hlinikovyho profilu (cca 10*20 cm s 2cm vysokyma zebrama 5mm od sebe) a jeste se me nestalo ze by to lehlo...dokonce i muj oblibeny test pomoci for(;;) fork(); to v pohode ustoji. Bezi tam apache, ip-tables, mysql, proftpd, sshd, moje aplikace na nahrada mrtg a vyuziti cpu po vecinu casu nepresahne 20%. Akorat lib_gd jede neuveritelne pomalu.
Dobrý den,
po věcné stránce jistě máte pravdu. Pokud si ovšem někdo koupí počítač za 25000 korun, tak určitě nechce slyšet, že je nanic, že totéž udělá na stroji ze smetiště (dějin).
Takže ještě jednou: po věcné stránce máte jistě pravdu, ale uvědomte si, že bojujete s větrnými mlýny.
Jinak si o článku nemyslím, že by byl krátký. Naopak mi místy přijde, že je vyjmnenováváním známých faktů poněkud nudný (zřejmě však šlo o záměr - podat info těm, kdo neví).
S počítačem pracuji pořád, a mám ho sbouchanej z toho, kdo co vyhodil, zákazníkům to však neříkám, protože to nechtějí slyšet.
PePa
Nove pocitace jsou priserne predrazene. Jak to? Protoze vyvoj jde tak rychle dopredu, ze by se proste nevyplatilo prodavat hardware za jeho skutecnou cenu. Konzumenti narocnych programu (nejvice asi hraci her) tlaci svou poptavkou po novem hardwaru jeho cenu tak rychle dolu, ze za rok stary pocitac date polovic. Navic uz v okamziku koupe noveho stroje (v plne cene s DPH pro koncoveho uzivatele) klesne jeho trzni hodnota priblizne na dve tretiny, protoze za vyssi cenu to zkratka uz neprodate! Proto vyrobci HW musi jeho cenu zpocatku velice nadsadit, aby se na tom vubec dalo vydelat.
Nedavno jsem se pristihl ze slintam pri cteni ceniku jedne pocitacove firmy a pocitam za kolik mesicu zrani suchych rohliku si budu moci dovolit novou masinu. Jaky paradox... Je treba si totiz uvedomit cenu penez! Nekteri "znalci" mluvi o ramkach a vypalovackach za tisice ze jsou "levne" jako by to byly housky v regalu (a to je aktualni zejmena ted, v dobe vanoc). Co uz nepocituji je, kolik spon musel chudak tatka na tu synkovu "levnou" ramku vytocit.
Pocitac me (zaplatpambu) nezivi a proto mi k me praci bohate staci 486DX2, ktery v roce 1991 stal kohosi 240 000, slovy ***dvestectyricet tisic*** a dnes je to "jen srot".
... a dokazal byste mi laskave vysvetlit, jak na 486ce rozebehnu neco, na cem by se dalo koukat na vsechny ty weby Stratosfer (no comment, please) a spol., vcetne ruznych designerskych studii, nabytkovych firem, a ostatnich ryze nepocitacovych subjektu!?!
pokusil jsem se svoji matce neco podobneho zprovoznit na P100Mhz s 56MB RAM. sam bezne pouzivam P166 s 56MB RAM a nic moc mi nechybi, ale toto byla tragedie. s mozillou a spol nemam sanci a tak to nakonec skoncilo na win98 + Opera + 602PC Suite, na kterych jsem povypinal kde co slo. co jsem pak musel poslouchat kdyz "to nefungovalo", to se ani radeji neptejte :-) ... uz si zvykla, ale bylo to narocne ... zejmena na nervy.
nedelejme si iluze, pratele ... s temi ruznymy L(i/y)nxy, Arachne, Mozillami, OpenOfficy a spol se nedaji delat zazraky. zvlast kdyz mate pred sebou nefundovaneho uzivatele, ktery tomu nerozumi a vlastne ani moc rozumet nechce ... nedej panbuh aby byl k tomu jeste zvykly na nejakou tu ms "HiTec". pak je jedine reseni vykaslat se na minimalismus, poridit moderni pocitac a pokusit se uplatnit s nejakou moderni maxi distribuci.
Mícháte dohromady dvě zcela odlišné kategorie programů. Lynx, Links, Arachne - to jsou všechno programy, které rozchodíte na jakémkoli starém HW, kde bude problém nainstalovat Win98.
Ale taková Mozilla, OpenOffice nebo KDE rozhodně nejsou žádné aplikace pro low-end hardware. Pod 64 MB si s KDE neškrtnete a pokud byste chtěl ještě OpenOffice, 128 MB je absolutní minimum. Mozilla jakbysmet. Zde se ovšem dá skutečně hovořit o komfortu srovnatelném s MS produkty... Především Mozilla (i sedmičková Opera) už MSIE 6 nechala daleko za sebou.
Stare PC mi vetsinou nevadi ani tak vykonostne, jak autor clanku obsirne vysvetluje, pri vetsine bezne prace si s trochou nepohodli lze vystacit s minimalnim vykonem (i kdyz 386 nebo 486 mi prijde opravdu malo), jedna vec mi na starsich pocitacich fakt vadi - monitory.
Je mi lito, ale zirat hodiny (coz je udel vetsiny nemanualne pracujicich) do neceho, co ma obnovovaci frekvenci 60Hz a jeste to neprijemne poblikava a meni barvy, bez toho se opravdu obejdu, svoje oci mam rad.
A ruku na srdce, kdyz uz investuju do kvalitniho monitoru, dat jeste jednou tolik za slusny HW (treba graf. kartu, ktera ho poradne vyuzije) zrujnuje malokoho.
Ano, s tim rozhodne souhlasim, na monitoru zasadne nesetrit, oci jsou hrozne jemna soucastka, ktera se neda spravovat tak snadno, jako zprerazeny hnaty. Ale to uz je preci jen kazdeho vec, moje pocitace byly vzdycky stavene ze srotu, ale monitory jsem mel vzdycky kvalitni, respektive... kdyz sem si poridil monitor, pak uz sem nemel prachy na to, abych si postavil PC... takze sem proste stavel ze srotu. Ale myslim clanek byl trosku o necem jinem... o tom, zda tyto stare herky jsou skutecne pocitace na odpis, nebo jestli lide zkratka nemaji rozum. Vzdyt ja si jeste pamatuju, jak muj bracha na vejsce vsechno pocital na programovatelne kalkulacce od Texas Instruments, protoze na lepsi vypocetni techniku se tu hned tak nekdo nezmohl.
Naprostou souhlasím. Tohle je důvod, proč jsem zcela zavrhl použití 486tek jako Xterminálů, byť by výkonostně stačily.
Grafická karta na ISA, která umí max 800x600 nebo 1024x768 bodů v 256 barvách je i s LCD monitorem kvůli barevné hloubce k ničemu (Ovšem Xka ditherovaly vcelku hezky, na první pohled to vypadalo skoro 16ti bitově, ale bylo to spíš tím, že monitor rozmazával :-). Natož s CRT monitorem, když neumí víc než 60Hz.
Za minimum považuju 800x600 bodů, 85Hz, 16bitů na barvu. I když pro sekretářku, která si hraje s tabulkama (v jakémkoliv grafickém tabulkovém programu) je 800x600 bodů málo.
neveril by ste, ale mam tu notebook z roku 1996 a ten to az na tu frekvenci splnuje vse. ta frekvence je teda uplne zbytecny parametr, protoze to TFT co je na te 486dx4/100 ma stabilnejsi obraz nez cokoliv co jsem dosud videl. dokonce i novy fujitsu/siemens mel to TFT sice velky ale naprosto debilne podsviceny
Prominte,
ale jede preci o pocitace, ne o monitory. Pokud je dany clovek alespon malinko rozumny a jen malinko se ma rad, tak tu kulatou ctrnactku odvezl do zberneho dvora uz davno.
Ja mam take nekolik PC. Nevyhodil jsem zatim zadne...
mam 486ku as router a nfs (bez monitoru), K166 (19" mon.) slouzi jako TV, psaci stroj, ulozna filmu a na serfovani a nejnovejsi Duron 850 na zbytek na co ostatni nestaci (hlavne na DIVXy).
budte zdravi...
Petr.
zdravim,
pokud chcete delat seriozni praci a zivit se ji, zapomente na 486.
me osobne vadi mackat ve vi-cku klavesu navic, natoz cekat az se mi zobrazi syntaxe.
a konfigurovat 486 jako server a cekat na kazdou ulohu x vterin, no nevim.ale majitel pocitace preci usetril.
nicmene nepochopim, proc mit na kancelarske prace 2Ghz Pentium4.
jinak delam jako programator a vetsinou v konsoli.a obcas mi sefove slapou na paty tezce s terminy.
pokud chce nekdo doma vlastnit muzeum ci delat linux jako konicek, tak beze vsecho i i386.
na 486 delat samozrejme v konsoli v edu umim, ale me prace musi zivit.osobne bych urcite nesetril u schopnych programatoru na cene masiny.co ale praktikuji, ze kazdy i sebelepsi programator u me zacina pracovat na 486 a pak pracuje ci nepracuje na lepsim stroji.
edited by Elinks+VIM+konsole+PII350 128RAM.
zatim goldenfish
Možná, že to platí tam, kde neplatí že čas jsou peníze, tedy máte spoustu času a v kapse ani korunu.
Kdo ale nemá na Pentium 100 ? Celé PC stojí několik málo tisíc Kč.
Instalace a konfigurace starého krámu trvá strašně dlouho, navíc je vyšší pravděpodobnost, že mi něco "odejde".
Někde jsem četl, že palubní počítačm který řídil let na měsíc byl slabší než 386ka. Pravděpodobně se měřil a porovnával výkon v MIPS. Nevím nakolik je to pravda a nakolik tomu lze věřit. Na zamyšlení to ale je.
Na druhou stranu autor píše o programu povray. Já jsem před mnoha, mnoha lety na 386ce měl nějakou dosovskou verzi povray. Tenkrát to vyšlo na CD CHIP speciálu věnovanému grafice. Může to být tak 6 až 7 let. Udělal jsem si pokusnou scénu, kde jsem měl šachovnici, na ní kouli "ze zrcadla" - tedy odrážela obraz z okolí a pár světelných zdrojů. Vše v nejlepší kvalitě a při "velkém" rozlišení 800x600 (velkém na tu dobu). Renderování trvalo 9 (slovy devět !!!!!! :-) hodin. Dost jsem se tenkrát nasmál a povray smazal za pár sekund :-). Nezajímám se o grafiku, nevím tedy, jak je povray rychlý dnes. V každém případě o povray bych asi nemluvil v souvislosti s rychlostí.
To jste asi špatně pochopil. POV-Ray nebyl uváděn jako příklad něčeho extrémně rychlého. Jde spíš o to, že zatímco WYSIWYG nástroje typu 3D Studia (jakkoli jsou rychlejší, protože na rozdíl od POV-Ray neprovádějí jen čistý raytracing) nemáte na takovém stroji šanci rozumně rozběhnout, POV-Ray bez problémů ano. Při sestavování scény budete renderovat v rozlišení 200x150, bez antialiasingu a se zjednodušeným výpočem světla. Pro orientační přehled to postačí a bude to výrazně rychlejší. Finální obrázek si necháte renderovat přes noc, takže vám těch devět hodin nebude vadit. Jinak scénu, kterou popisujete, bych na slušnějším dnešním PC odhadoval tak na 10 sekund - záleží samozřejmě na použitých materiálech a parametrech renderingu.
je sice pravda, ze let na mesic ridil nejaky commodore? na 2MHz (opravte me, pokud se mylim, ale daleko od pravdy nejsem), ale ten cray na zemi se docela namakal ;-).
co se tyce povraye, nemam s nim kdo vi jake zkusenosti (grafiku nedelam), ale pri predstave "programovani" vizualni sceny mi beha mraz po zadech (ortodoxni povrayari me nekamenujte). urcite je to mocny a silny nastroj, ale myslim si, ze celkova produktivita prace je u povray nizsi, nez u jineho mastroje s poradnym GUI (ostatne i na povray existuji nejake front-endy, ze? ale nebudu kecat do veci, do kterych nevidim, jen nazor).
ja jsem ten clanek pochopil jako vyjadreni vyhrady proti neustalemu upgradovani a s tim souhlasim. ja upgraduju (jinak bych delal na 286 z roku 89 ---muj prvni stroj), ale delam to az po te, co me okolnosti donuti (kdyz uz mi ten stary stroj leze na nervy). ne driv, ne pozdeji. ted provozuji PII 400MHz, 256 MB RAM, 40 GB disk a jsem spokojen (prekladam i obrovske projekty, pravda, chvili to trva, ale nechce se mi vyhazovat prachy za novy stroj kvuli par sekundam a navic --- jsem programator a nechci neustale neco instalovat, osetrovat a zlepsovat. chci programovat a pokud mi v tom muj stroj nebrani, nechavam ho takm jak je. takze souhlasim s autorem, zbytecne upgradovani je ignorantstvi (vetsinou lidi ani nevi, proc to delaji; ted nemam namysli profesionaly, ktere comply zivi).
dovolte mi jednu paralelu se sw --- je urcity typ lidi, kteri touzi mit neustale nejnovejsi versi sw (nevim, kde na to berou prachy, jedna-li se o m$ sw) a kdyz se jich zeptate, co umi nova verze oproti te, co maji, tak nevi. delal jsem si soukromy soc. pruzkum a 90% lidi jsem tak uvedl do rozpaku (nemam na mysli profiky, kteri presne vedi, proc upgradovat sw, ok?).
"myslim si, ze celkova produktivita prace je u povray nizsi, nez u jineho mastroje s poradnym GUI" -- tak tady je to podobne jako u TeXu. Persistance Of Vision Raytracer je nastroj, u ktereho clovek potrebuje alespon minimum trojrozmerne predstavivosti, aby ho dokazal pouzit. Produktivita zavisi pouze a jen na uzivateli.
Jednak GUI k PoV-Rayi existuji, a spousta. Meli jste asi ale na mysli *modelery*, ne GUI. Ty take existuji, ale ty dobre nejsou uz free, aspon tedy o zadnem nevim.
Sila TeXu ci PoV-Raye je v programovatelnosti. Kdyz jsem nahodny uzivatel a chci neco rychle naklikat, tak je samozrejme nepouziju. Nahodny uzivatel (cehokoli) stejne nepozna kvalitu vysledku, takze je mu putna, chce hlavne aby to bylo.
BTW http://web.dkm.cz/yeti/Img/3d/constr-sphere.jpeg je par radku kodu v PoV-Rayi. Renderovalo se to dve hodiny na Athlonu@900, no ale to uz je osud...
Pokial viem, ten "cray" co to riadil na zemi, mal zhruba vykon P90, a v module bolo nieco vykonom podobne 286.
Suhlasim, ze vyhadzovat stary pocitac len preto, ze uz nie je novy, je hodne tupeho konzumenta. Myslienka nasadit starsi pocitac do ulohy, ktoru zvlada, sa mi zda sympaticka. Ked pocitac, kedysi najlepsi a najnovsi, dnes skonci ako router a tam po x rokoch definitivne odhori mainboard, pretoze v kondenzatore uz vyschol elektrolyt, tak potom svoju ulohu cestne splnil a zasluzi si vyhodit -"odist na zasluzeny odpocinok". Ale vyhadzovat len pre cisla reprezentujuce vykon, hoci este stale v pohode zvlada to, na co bol konstruovany, to sa mi nepaci... O spolahlivost netreba mat strach -uplne smejdy sa zacali vyrabat asi az pri generacii procesorov 586 a ani vtedy este nebolo take zazrate pravidlo, ze pocitac ma vydrzat 3 roky a potom vyhoriet, aby majitel kupil novy. Stare pocitace, naopak, zvyknu aj niekolkonasobne predstihnut v zivotnosti tie, ktore sme kupili nedavno.
Jde o to ze na rizeni letu kosmicke lodi neni potra prakticky zadny vykon - jedine o co jde je podle programu ve spravny cas zapnout trysku A, vypnout trysku B, rozsvitit kontrolku C, a jediny pozadavek na takovy system je ten aby byl real-time a stabilni. Ale nikde uz se nemluvi o tom ze k vypocitani drahy letu, vhodneho startovniho a navratoveho okna a rizeni komunikace byly potreba desitky salovych pocitacu kterej jsou i dnes nekolikaset nasobne rychlejsi nez nejvykonejsi stroje rady x86.
ti je nesmysl. Na kosmickou lod mozna postacuje mensi vykon, nez ten, co maji sekrearky na stole, ale hw na kosmickych lodich musi byt schopen a bez vypadku pracovat v extremnich podminkach. Kosmicke lode sice ridi 386, ale poridit si hw v takove kvalite bude pekelne drahe. hlupacci.
No, je to sice krasny, verim, ze je spousta lidi, co upgraduje kvuli tomu, aby sli s dobou, to je asi hlavni hnaci sila rozvoje civilizace. Ale psat kvuli tomu clanek... Moc rad jsem si precet par desitek chvalozpevu na vlastni sikovnost prispevovatelu, ze jim beha to a to na tom a tom.
Zvlast humorne jsou poznamky typu 'presel jsem na links a to se teda projevilo uzasnym zrychlenim', mirici cilove k hlasce 'nezapinam pocitac a s jeho rychlosti jsem spokojen'.
Predstava, ze 486 je pohoda je nesmysl. Router je jedna vec a druha vec je bezny uzivatel. A co kdyz neco odejde? Shanet veci po znamych a bazarech? Vetsina lidi nema plne supliky starsiho hw. Ja osobne mam problemy vetsinou s pameti. Kdybych se snazil do pentia nacpat 256MB v SIMMech, tak na tom necham cenu slusneho moderniho PC. Ale to prece nema vyznam.
Lidi, kterym staci 486 je minimum. Vyvojar nema cas cekat na pocitac, kazda rychlost je pri kompilaci neceho vetsiho mala. Pro hrace je jakykoliv pocitac pomaly. A bezneho uzivatele se sklonem k nakupum je nesmysl presvedcovat, protoze kdyz se to povede, tak bude nespokojeny a nakonec bude ten, kdo ho presvedcil za vola, protoze nepujde prehravat video, nepujde to a to, tohle je moc pomale atd. A pro ty, kterym je to jedno a nenarazeji na pocit nedostatku rychlosti, nema smysl psat tento clanek.
Poznamka na zaver: zkuste javu, nejlepe se swingem ;-)
Ale jako material k zamysleni je to dobry. Zvlast pokud nekdo planuje upgrade.
Musel jsem reagovat na tu Javu se Swingem. Bohuzel z pohledu tohoto clanku je to pesimisticke. Hledal jsem neco na vytvoreni aplikace, ktera pobezi pod M$, ale chci, aby byla pripravena i pod Linux(pak domluvit vedeni firmy, aby presli na Linux). Zajimal me Python, ale pak vyhrala Java (kvuli obrazovkam). Slusny vyvoj aplikace na mojem 400MHz PC je zdlouhavy. Doma na 950MHz uz to jde. Ale doma mi funguje i P166 jako psaci stroj a prehravac CD, krome disku nikdy problem.
Ano, je to tak, uznavam, ze i pomale a stare pocitace neco zvladnou. Me treba jede na P66 Apache, ProFTPd, PostgreSQL a celkem OK. Ale s tim LaTeXem si nejsu moc jistej. Na Pentiu 4 uz se da neco delat, ale v praci mam naky P2 366 a ty fonty, to je des. Clovek si pouzije novej font a muze si jit na kaficko, nez si ho ten TeX projde a pak jeste XDvi. A kdybych mel pouzivat PDFLaTeX a prohlizet to gv, tak bych si ani nezazoomoval... A ten clovek, co povazuje Linksare za masochisty, to je blazen - jestli pouziva MS IE, tak je masochista sam. Ja bych svoje data takhle na verejnost nedal...
Přátelé, díváte se na to špatně. Celé toto odvětví počítačů jednoduše potřebuje odbyt a co nejvíce vyždímat. Řeknu vám, já jsem si před mnoha a mnoha lety u počítačových her užil jako už dnes dlouho ne. Nejde o hru a prospěch z ní pro hráče, hratelnost a užitečnost(třeba angličtinu si člověk pěkně zopakuje), jde pouze o peníze. Mít super počítač je prestižní na na tom to celé stojí. Profíků se to sice netýká tak úplně, ale řekněme si, že dnešní grafik, programátor a já-nevím-kdo-ještě je prostě čím-dál-tím-víc línější. Firmy prodávající hard a soft potřebují odbyt, proto te shon někam dopředu do neznáma. Každý zastánce 386tek je trnem v oku výrobců.
Tento problém je složitější, ale řekl bych k tomu na závěr snad jen to, že se to netýká jen počítačů, ale úplně všeho. Člověk chce ze všeho vytěžit maximum, ať je to příroda nebo genetický kód, prostě co nejvíce. Asi si ale neuvědomuje, že nic nelze těžit donekonečna.
Lidi, zastavte se, nebo dojdete do cíle.
Jasne, kseft je kseft, ale to je prave hybna paka pokroku. Podle mne uz nadchazi doba, kdy neni nejdulezitejsi vykon techniky, ale vykon cloveka co ji ovlada. Kdyz je nekdo levej, tak ani na P4 3Ghz neudela napr. peknou grafiku, nebo hudbu atd....
Ofsem kdyz to nekdo umi, tak mu vykon techniky umoznuje udelat o mnoho vice prace.
Kseft je kseft... ale nemyslim si, ze se jedna o hybnou paku pokroku v pravem slova smyslu. Podivejte se na fakt, ze nejvice prodavana platforma je potomstvem IBM PC. Veskery ten X GHz vykon je z velke casti degradovan spatnou zastaralou architekturou.
Kde by dnes pocitace byly, kdyby se podobne prosadil treba commodore se svou amigou :( Kdyby byly ryby v riti)
Počítače prodávám a servery administruju už několik let, takže bych si dovolil shrnout své zkušenosti týkající se starého HW.
- Nesouhlasím s autorem článku, resp. nesouhlasím s jeho zásadním zevšeobecněním. Je to nesmysl.
- Používám jako server různě silné stroje, dle momentálních potřeb a podle toho jaký HW mám zrovna k dispozici, uvedu pár z těch slabších.
1/ P100MHz, 64MB RAM, jako router a firewall s Linuxem ideální. Lze použít jako webserver s Apachem, PHP pojede pomalu ale bez problémů. MySQL spustíte, ovšem výkonově jen pro počty uživatelů v řádu jednotek a nenáročné použití. Lze použít i jako router mezi sítěma 100MBit, ale max. 2 segmenty, jinak občas přestává stíhat CPU. Použitelný i pro renderování a kompresi MP3, ale tady je slovo použitelný diskutabilní. Funguje to, ale trvá to dlouho. Jako textový desktop bez nejmenších potíží, jako grafický bude pomalý, bez problémů jako X terminál, bude potřeba pouze rozumná grafická karta a vyhovující monitor.
Měl jsem možnost použít podobně silný počítač s PC Suitem 2001 a jde to, s IE 4 a 5 je to horší, Opera jen starší verze, Mozilla skoro nepoužitelná, v žádném případě Java, Flash ..., Open Office je taky docela na dlouho. Dle mých zkušeností je Open Office použitelný od 233MHz a 128MB RAM výšem, stejně jako Mozilla.
Shrnuto podtrženo, jako jednoduchý server je 100MHz Pentium se 64MB pro malou firmu dostačující. Jako desktop lze použít s W95, W98R1, Linuxem bez KDE a GNOME. Ovšem je to na pokraji únostnosti.
2/ 486 100MHz 32MB RAM, osvědčila se mi jako DNS a DHCP server, příp. dialup router, lze použít jako textový terminál, nebo desktop v textovém režimu. Zcela nevhodná pro provoz čehokoliv v grafickém režimu (Linux), ale jako X terminál použít lze, ovšem většinou s problémy - nízký refresh, barevná hloubka atd.. PCI karta spíše vyjímkou a ani ta nemusí být ideální. Spolu s W95 na pokraji použitelnosti, W98 skoro totéž, ale ještě pomaleji. Linux jsem na tu svou 486 instaloval jinde (na Celeronu 800MHz) a pak teprve přenesl do 486, jinak by to bylo na celý den. Dialup připojení na internet bylo realizováno pomocí formuláře v PHP (takže na ní běžel Apache s PHP modulem) a fungovalo to docela dobře, akorát chudák 486 mírně swapovala :-)
Mimochodem, viděl jsem 486 s externím HW modemem na sériovém portu použitou jako dialup router s W98R1 a programem WinRoute. Bylo v celku zajímavé, že tato 486 nedokázala přenášet více než 3kB/sec. Přičemž modem byl 56kBit a spojoval se asi na 44kBitech. Dotyčný majitel serveru, který se nechtěl rozloučit s ověřenou kombinací softwaru, vyměnil stroj za Pentium (nevím už jaké) a připojení fungovalo najednou rychleji :-)
Atd.. 486 je podle mého názoru opravdu šrot použitelný jen v některých specielních případech. Nicméně stále použitelný, ne však jako desktop.
3/ 386 bez ohledu na frekvenci CPU (viděl jsem přetaktovanou 50MHz 386) použitelná leda jako router na pomalých linkách tak okolo 64kBit. Jeden známý mi vyprávěl, že ji takto používal, vše fungovalo korektně, ale jen do chvíle než se přihlásil SSH a spustil TOP. To spotřebovalo většinu výkonu CPU a síťový provoz skoro ustal. Takže tohle opravdu asi nemá smysl.
- Takže abych to shrnul. Líbí se mi použití starých počítačů, ale přijde mi nesmyslné používat starý HW za každou cenu. Autorova poznámka o POVRAY na 386 je hodně mimo. Dělám-li 3D grafiku, byť pro zábavu, chci vidět výsledek častěji než jednou denně/týdně ...
- Co se týče cen HW. Ujišťuju Vás, že nový HW je od určité úrovně níž prakticky za stejnou cenu. Rozdíl mezi novým Celeronem 400MHz a Celeronem 950MHz je asi 150Kč, což je směšné. Musel bych mít dobrý důvod zvolit pomalejší (např. vlastním desku, která nic jiného neumí ...), ale jen kvůli ceně to je zhovadilost. Skoro to samé platí i o grafických kartách, HDD a vlastně o čemkoliv. Jakmile klesne cena pod určitou úroveň, přestává výkon a obecně kvalita HW hrát roli, ale začíná hrát roli nákupní cena, cena dopravy, náročnost získání HW a podobně.
- Jako prodejce HW nebudu mermomocí cpát zákazníkovi starý HW. Prostě to nedává smysl, protože mu chci prodat co možná nejvíc a tím co nejvíc vydělat, ale zároveň za svou práci a dodaný HW ručím. A vůbec, použití starého HW u zákazníků má smysl jedině v případě, že zákazník takový HW už vlastní (a nebo jeho pořízení vyjde extrémně levně), nechce ho vyhodit a existuje možnost ho efektivně použít.
- Na druhou stranu existuje ještě jeden důvod proč starý HW použít. Bývá většinou dobře vyzkoušen. I když i tady existuje důvod proti. To, že je starý HW dobře vyzkoušen, ještě neznamená, že bude i nadále pracovat. Už jsem několikrát zažil počítač, který běžel několik let (2 - 4 roky) skoro nepřetržitě a pak se po nějaké drobné manipulaci zcela sesypal a nebo i bez té manipulace.
Takže staré počítače ano, ale ne všude a za každou cenu.
Osobně používám počítač z dnešního hlediska zastaralý, vzhledem k tomu, že stroj pod 1GHz (včetně) budete mít problém sehnat nový. 800MHz Pentium III 512MB RAM, 40GB HDD, VGA GeForce 2 Ti 64MB DDR, SuSE Linux 8.1, desktop KDE 3.0.3 a jsem naprosto spokojen. Můžu potvrdit, že stačí na všechno, kromě nejnovějších her, které ale stejně pod Linuxem až na vyjímky nefungují, a komprimace videa což nedělám. I tak se přiznám, že mne rychlejší počítač láká, ale je to jen čirá pohodlnost, v žádném případě nutnost. Zatím.
ted jste uderil hrebik primo do hlavy kovadlinou. to, ze od urcite hranice niz je vse za temer stejnou cenu! temer neexistuje neco jako vyprodej srotu. proste to radsi hodi obchodnici do skladu jako lezaky a rozeberou si to mezi znamymi, kteri to dokzi pouzit, ale v zadnem pripade se jim nechce jit pod urcitou hranici. vsiml jsem si toho jiz u nekolika komponent ktere jsem kupoval. zbozi presto ze je neprodejne i u vetsich dealeru proste lezi na cene, ktera kdyby sla jeste o neco niz, tak aby pokryla vyrobni nakladay + transport + nejaky mensi vydelek pro vyrobce a koncoveho distributora (tu je problem, ze nehodlam platit dalsi 3 a vice prekupniky) tak by se to bylo rozebrany v oka mziku.
No uprimne receno ten clanek mi pripada jako takovy vykrik do tmy, ale budiz. Nicmene ta myslenka neni uplne od veci. Ja teda rozhodne nepatrim k tem ktery kvuli hram upgradujou skoro kazdej mesic. TO mi docela prijde i jako zbytecny vyhazovani penez. No a kdyz ne hry tak kvuli cemu jinymu? Ja mam Celerona 500, 128 MB Ram uz asi dva a pul roku a zatim si s nim bohate vystacim. A to ho pouzivam k sirokemu spektru veci - od serfovani az po strihani videa (samozrejme je strihani a strihani, ale na vyrobu parminutovych mpegu to bohate postacuje). Na druhou stranu, jak bylo v clanku zmineno, ze se da serfovat na 486tce - da ale je to nepouzitelny. Sam mam doma jednu takovou 486tku - 33/4 MB rozchodil jsem na ni pod 3.11 Netscapa, Pegase na mail a dokonce i ICQ, ale je to prakticky nepouzitelny - hlavne ten web. Kdyz si vemete kolik je dneska na kazdy sajte flashu, banneru, obrazku, javacriptu a vseho moznyho, tak ta 486tka nema absolutne sanci. Zkousel jsem napriklad http://www.mobil.cz a absolutne bez sance - disk hrabal jak divej a nakonec to skoncilo tvrdym resetem. No jednodussi stranky se nacetli ale po pul hodine. No mozna kdybych pritlacil sa RAMkou tak by to asi bylo lepsi ale nevim. No kazdopadne pokud vas zajima jak to vypada tak mam naky fotky tady:
http://dcom.rulez.cz/pictures/486/
Uff to jsem se nak rozepsal :-) No ja bych to shrnul asi takhle ani 486tka ani 4Ghz. Myslim ze 500-1 Ghz jsou rozumny hodnoty pro vetsinu dnesnich systemu a aplikaci.
Řekl bych že naprosto odpovídající srovnání..Samozřejmě že ten trabant jezdí a dopraví člověka z bodu A do bodu B..Ovšem je tam otázka jak,za jak dlouho a jakou daň si za to vezme..Na vození pytle cementu na stavbu dostačující..stejně jako ten starej škopek stačí na ten router..Jistě,tam to má svoje opodstatnění.Ale na normální každodení ježdění?Haha..
Samozřejmý je,ža každý člověk má jistý požadavky a jejich naplnění ho uspokojí..Takže někdo se zasekne u pentia 200 a je v klidu..Moje požadavky splňuje Duron 750..ve spojení s 256mega paměti a rychlým diskem je to pro mě akorát..Opravdu mě nebavilo poslouchat hrčení pomalýho disku a čekat něž naběhne prohlížeč,popřípadě než se přepně mezi dvěma oknama..Samozřejmě že ten net fungoval..to jo..i ten divx nějak horko těžko šel..Ale prostě bylo to jako s tím trabantem..Vybere si to nějakou daň..U traboše člověk ohluchne,v zimě omrzne,popřípadě si řádně protřebe vnitřní orgány..no a u té pomalé šunky člověk čeká a čeká,každou chvilku přemejšlí co musí odmáznout aby si něco mohl nainstalovat a podobně..
A nedivím se prodejcům popřípadě lidem co tomu trochu hoví když poradí ať to ten člověk zahodí a koupí nový..Protože co odpovědět na otázku "co by se na tom dalo vylepšit?"Rvát do staré kraksny simy za haldu peněz,popřípadě tam cpát předraženou pomalou pci grafiku,popřípadě tam roubovat přes externí řadič,popřípadě ještě horší varianta přes programy typu ez-drive větší disk?
Takže kdo chce,ať si "rychle" serfuje na 486 v textovým režimu..Já si taky serfuju rychle..a to v grafice a se všema těma pičovinkama co k tomu patří..:o))A až budou nový programy co se mi budou líbit který můj současný poč utahají,no tak si koupím novej..Každopádně upgrade jednou za 3-4 roky mi přijde v pohodě..
Hmmm.. Taky mi na nejakejch p133/p166 bezi mail servery, weby, firewall, notesy a par dalsich zalezitosti. Funguje to, no problem, ale je to jen kvuli cene. Nic vic a nic min. Kdyby byly penize, tak mi to bezi na nejakejch poradnejch masinach a sem o dost spokojenejsi.... Pouzivani starejch masin vidim akorat v tom, ze je to nekdy levnejsi a postaci to.... Ale to je snad zalezitost uvahy co potrebujete a na co mate.... Jo a pouziva nekdo jeste nejaky 286????? ;-))))
Mam doma 286ku a dokonca aj XTcko, v oboch su sietove karty (este ze rtl8019 vie chodiat aj v 8bitovej ISA zbernici:-)). Masiny sa vedia prihlasit k novellovemu serveru (to obcas ked sa s takym hram tak to pouzivam na rozne pokusy) a funguje tam cutcp\telbin a podobne utilitky na pripojenie na net (da sa z toho prihlasit na vsetko co pozna telnet/ftp, tusim aj gopher je v tom baliku...) Pouzitie to ma v dnesnej dobe dost obmedzene, ale ako FUN to je dobre (na podobnych strojoch som si pracu uzil v druhej polovici 90tych rokov na FEI STU v BA, kde pre studenta priemerne dostupnym strojom v tom case bola 286ka, ak sme chceli nieco viacej, tak sme zaberali terminalky na MFF kde mali pentia a na 386kach uz mali cedulky ze pozor pomale:-))). Ak sa vo FEIkarskych terminalkach nasla neaka 386, tak na nej uz standardne bol schovany maly linux (stacilo stiahnut loadlin a jadro + spravne parametre, na disku bola zvycajne zasita 10 MB ext2 particia a kusok swapu:-)) a potom uz cez nfs namountovat disky a aj iXy chodili :-)) akurat swapovat sa oplatilo viac na sietovy disk, lebo to bolo rychlejsie ako tie lokalne 20 - 40 MB disky :-)) s iXami byvali akurat problemy v tom, ze bolo len velmi malo suniek s VGA grafikami (a maximalne 512 kB grafickej RAM:-)))
PS: mam jeden flakajuci sa VAX 4000/400 s VMSkom, vedel by to niekto ukecat aby tomu chodil protokol TCP/IP ? (pripadne aj dec net by bol pouzitelny, ale ani to som na tom VMSku nenasiel:-)))
V teto diskuzi nejde o soutez, kdo ma slabsi stroj, autor chtel jen naznacit, ze beznou praci odvede i starsi masinka. Ja mam K5/100 MHz, 80 MB RAM, HDA 2GB, HDB 4GB, HDC 4GB (system, system, data) a RIVA TNT2 M64. Ted budu upgradovat na 200MHz za cenu dnesni hodne low end graficke karty. Mam RH 7.2 a bud IceWM, Blackbox nebo XFCE. Na teto konfiguraci jsem si v pohode zahral Soldiers of Fortune 1 (Win98). Vykon procesoru nestaci pouze u renderingu z PovRaye a pod. Na co 2GHz - Proc si lide nekupuji take jen ta draha, ale nova a rychla auta? Protoze v tech starsich se taky spolehlive dopravi z A do B. :-)))
A tabulky porovnani? Na co? 486ku vam v bazaru prodaji pomalu "za lahvinku".
jen k tem autum. to je mimo misu, protoze ceny
pocitacu (stary-novy) jsou 1500-30000, kdezto
u aut je to 30000-800000, takze ackoliv si muzu koupit novy komp kdy se mi zachce, uz nemam dost penez na nove auto (kdy se mi zachce). neni to tedy o doprave, ale o penezich.
k tem pseudokompum, nekolika znamym a pribuznym, kteri moc penez nemaji, jsem daval dohromady prave nejaky stary srot (486, pentia apod.) s tim, ze chteji internet, hrat super hry, poustet mp3 a kdyz uz jsou v tom tak i video. ty posledni dve odpadli ve vetsine pripadu, krom mp3 na pentiu.
nejde o to, ze by to neslo, ale je potreba si uvedomit, ze jsem ja stravil nekolik vikendu montovanim, nastavovanim apod. techto radoby pocitacu. a za 2 tydny si vzpomenou, ze je to nejaky pomaly a ze by to chteli urychlit. a pak musim obsirne vysvetlovat, ze to uz dal nejde, ze by se musela koupit zase deska s procesorem. a tak dokola. nekdy docela lituju, ze jsem je neposlal k certu, kdyz s tim prisli, protoze je to vazne opruz (ti lide nerozumi ani tomu, co je to ikona na plose winshitu a NEMAJI zajem vedet). Naposled jsem radeji prispel segre na komp ze svyho jenom proto, aby to byla poradna masina a ja mel jistotu, ze za mesic neprijde s tim, ze je neco pomalyho.
tolik ke starym pocitacum.
V podstate souhlasim s autorem. Doma na praci bezne pouzivam P 233 MMX s 64 MB RAM, Win 98, 1GB HDD. Bezne na nem mam spusteny Winamp, HomeSite a nekolik IE a nevidim zadny pokles rychlosti oproti Celeronu 900 ktery pouzivam jedine na hry, jinak u nej pracuji rodice.
Na serveru mam P200, 32 MB RAM, bezi mi tam NAT, Apache, PHP, MySQL, SSH a nevidim zadny problem v rychlosti (i kdyz MySQL je tam vazne trochu pomalejsi), svou hlavni funkci (tedy NAT) plni naprosto bezchybne k me nejvyssi spokojenosti. Nemam potrebu chtit server ani stanici upgradovat, protoze na beznou praci to staci.
Trochu souhlas, ale ...
Měl jsem PC Pentium 166 MMX, 64 MB RAM, 15 GB HD a VGA S3 VIRGE 4MB. S touto konfigurací jsem byl celkem spokojen, ale mnoho věcí jsem dělal 2x déle než nyní. Připojení na Internet se sotva vleklo. Teď se stejným modemem běží mnohem rychleji. Čas jsou peníze a v tomto případě to platí dvojnásob. Starý PC je skutečně lepší nahradit něčím rychlejším. MPEG4 chce už frekvenci přes 500 MHz. Níž bych dnes nechodil. Vždyť kdo si občas na PC nepustí film?
princip "setrit treba, nech to stoji co to stoji" nie je urcite optimalny. pouzivam (alebo pouzival som) niekolko slabych pc (radovo 486/100..Pentium/166) na rozne veci - firewall, cvs server, testovaci web server, ...) a vsetko behalo (pod linuxom) ok. okrem firewallu vsak nevidim dovod mat to na viacerych strojoch, pretoze cena elektriny stupa a za rok nonstop behu dvoch slabych strojov zaplatite na poplatkoch za elektrinu viac ako by ste dali za jeden silnejsi second-hand stroj.
Autor ma sice pravdu, ne kazdy potrebuje 1Ghz procesor, ale trochu to prehnal, 486 je opravdu jen na jednoucelovou vec jako firewall atp. (a i to kdovi jestli) ale rozhodne ne na desktop. Sam sem mel Pentium 66MHz s 24MB pameti, ted ho ma sestra ma Win95OSR2, MSIE 5.5 a Office97. Linux je hezka vec, ale ona si ho nenainstaluje (ty win taky ne) ale i linuxovi fandove priznaji ze s podomckym administrovanim linuxu je vic srani nez s win. No a rychlost je tak tak, da se v tom prohlidnout sem tam nejaka stranka, poslat mail (Pegasus), napsat neco we wordu, ale mit to pustene vse naraz, ani napad, browsit webem jako to mam ve zvyku ja, tj. 20-30 oken s clanky z 10 zpravodajskych serveru, zlaty voci. Jenom obsluha exterinho modemu sezere peknej vykon, kdyz se pusti neco narocnejsiho, stahovani se hned zastavi, o neco lepsi to bylo kdyz sem to mel doma pres ethernet pripojeny pre silnejsi komp, ktrej zaroven slouzil jako proxy. A pro zminovane win3.1, ktere by ta 486 jeste tak utahla uz neni SW, browsery archaicke, spoustu stranke neprectete, proste 486 by ta pani opravdu mela vyhodit. Rozumny komp aby se u toho clovek nemusel porad vztekat a porad na neco cekat je IMHO tam Pentium 200MHz a 48-64MB RAM a to se da dneska sehnat za pakatel, a oproti te 486 jeste usetrite za telefonni poplatky, nebudete porad na neco cekat.
Tak jsem precetl zhruba polovinu prispevku a dal to proste neslo... Na jednu stranu se vsichni celkem opravnene posmivate pubertakum, kteri si pred svymi kamarady honi triko, jak "uzasne rychlej maj ten novej kompjutr", ale vetsina z vas je na tom bohuzel uplne stejne, jen s opacnym znaminkem. Vychloubate se tim, na jaky plesnivy sunce vam ty vase uzasny servery behaj a omracujete ostatni poctem sluzem, ktery vase stara masinka zvlada. O Linuxu vim prd, ale jsem si jisty, ze dobre nakonfigurovany je pro vetsinu veci na vykon stroje naprosto nenarocny. Ale o to preci nejde. Asi vas vsechny uspokojuje behat jak nejvetsi socky od popelnice k popelnici, od bazaru k bazaru, abyste nasli nahradu za vyhorely procesor rady 386, a dal mohli kolegy omracovat ne-vykonnosti vaseho serveru...
Neberte to prosim nijak zle, preji vsem hodne stesti v hledani co nejstarsich komponent, ale nemuzu si pomoct - jste stejni jako ti, kterym se posmivate, jen vas to stoji vyrazne min penez...
Budu reagovat asi na deset nahodne rozmistenych prispevku (jsou vyse, pro ty, co by si nahodnost chteli vkladat prilis volne :-)
1. Ventilatory: ty, co se prodavaji na duron (resp. ty, ktere jsem mel v ruce) jsou zfusovany nesmysl, ktery navic za par mesicu shori ... hovorim konkretne o takove nesmyslne turbince ve valci z nesmyslne tenkych zebirek, kde nejvetsim sokem bylo zjisteni, ze je to ze dvou kusu spojenych nalisovanim a na 1/3 stykove plochy byly videt ryhy od hoblovky!!! asi .5 mm hluboke -> tepelna vodivost=0; pouzivam ty nejlevnejsi v GM Electronic (vubec je zvlastni, jak stejne zbozi je v prodejne elektronickych soucastek nekolikrat levnejsi, nez v prodejne pocitacu) - jsou totozne s temi, co se davaji do beznych PC AT/ATX zdroju a stoji 105kc, uchladi vse a jsou tiche (ale 80mm velke, coz je mi jedno) a vyrazne spolehlivejsi, nez rychlobezne nesmysly.
2. Chladice (hovorim o te kovove casti bez ohledu na pritomnost, ci absenci ventilatoru) jsou: ze starych pentii - zadarmo, na vykonove prvky (masivni hlinik) - vetsi, levnejsi a lepe navrzene, nez ty "procesorove", nejlepsi - ty vznikaji tak, ze se vezme Cu plech, pajecka, cin, elektricky varic a udela se to na miru
3. Spolehlivost:
a. stroj, ktery novy stal pul milionu (bez ohledu na to, dva je to 486tka, nebo nejnovejsi server od SUNu) bude pravdepodobne spolehlivejsi, nez bastard za 12 tisic, do ktereho dali softmodem, aby usetrili pul promile celkove ceny za jednoho brouka
b. pet let stary stroj je stroj, ktery dokazal prezit pet let, ty co to nevydrzely uz jsou davno na smetisti
c. spolehlivost pro bussiness aplikace neni totozna s tim, jak si ji predstavuje manager - problem neni s nespolehlivosti 486, ale s tim vysvetlit debilovi, ze to je spolehlivy, navic tam, kde o neco jde se jednak zalohuje (vice stroju bezi paralelne a prevezmou zatez pri vypadku jednoho z nich) a jednak nikdy nepouzivaji x86 stroje (prumyslove rizeni, kde by 50ms vypadek stal desitky tisic az miliony)
4. browsery a nevzdelani userove: links, zvlaste pak graficky, je dobry browser, kdyz nestaci pouzije se galeon, fvwm2 je dobry windowmanager, fluxbox je lepsi (umi taby - to je moc pekna vec), pro wokenniho usera wmaker (sice se woknum nepodoba, ale ze by s tim mel nekdo problemy jsem nevidel), wokenni user se vetsinou nauci akorat pustit xterm a v nem napsat galeon, nebo netscape - zadny s tim nemel problemy, vetsina si to napsala na papirek a hodila pred monitor (menu nepouzivam a muj pocitac konfiguruji pro sebe a ne pro woknare, proto ten xterm).
U linkse (tedy neni-li to vlastnost root.cz) lze vlozit maximalne prispevek delky meho prdesleho + jeden radek ... myslim, ze se tato informace dostane do spravnych rukou/mozku, jen co si ji precte korektorka root.cz :-)
n. let na mesic: celkovy real-time vykon behem letu na mesic (nepocitam predpripavena data, byla-li takova, jakoze asi ano) zajistovaly vsechny velke pocitace (hlavne universit) USA o celkovem vykonu cca 486DX40, to, co bylo v modulu melo takovy vykon, ze se pry behem pristavaciho manevru musela vypnout komunikace se zemi, aby ho to zvladlo
n+1. vykon dostupny pred 20ti lety byl prez 1000MIPS bezne (myslim pro vojaky), takze pred 15ti lety se simulovaly jaderne exploze na strojich vykonejsich, nez jakekoliv dnesni PC (i kdyz uz to asi nebudou radove rozdily, ale jen tak 3x - 4x)
n+2. ten, kdo si stezoval na to jak v zime topi trabant zjevne nebyl nikdy nucen jezdit ve stejnem obdobi skodovkou a nebo si vyhazel z motoroveho prostoru "takove ty veci bez kterych to taky jede" - tim se vede teply vzduch do kabiny a po 3-5ti minutach uz je krasne teply, naopak v zime jsem rad, ze mam prave trabanta
n+3. flash je strasna pi*ovina, zasadne ho neinstaluju, protoze jsem v nem jeste nevidel nic, co by melo smysl videt (pro vysvetleni, aby mi nejaky rypal nepsal, ze jsem nemohl videt, kdyz neistaluji - kdysi jsem ho mel v netscape i v mozile - bylo to neco noveho, tak jsem to samozrejme zkusil a asi tri mesice byl liny to smazat ... jen me ty hybajici se reklamy obtezovaly cim dal tim vic, navic i dnes se setkavam se stroji, kde je flash instalovan ... utvrzuji me v presvedceni, ze jej na svuj stroj urcite nechci)
n+4. netvrdim, ze stary stroj je vhodny na KAZDY ukol, ale tvrdim, ze existuje mnozina ukolu na ktere je vyhodnesi pouzit stare stroje, napr. proto, ze zbytek vykonu by se nevyuzil (samozrejme je nesmysl stary stroj kupovat novy, to se ziskava v bazarech, jinak to nema financni efekt), nebo proto, ze je lepsi nektere veci mit oddelene od jinych (treba nemit bind, sendmail a kerberos na jedne masine)
Toz jsem se az odporne moc rozepsal, jdu chrapat, ten mail na me funguje, takze mi muzete posilat rozumne i debilni dotazy, pocitejte s delsi reakcni dobou, nejsem magor, abych na webu uverejnil svuj normalni mail a mechal si od kazdeho druheho bota posilat spamy
No, neni to tak davno (mam takovy pocit ze cca 5 let), kdy stredisko pro rizeni vesmirnych letu NASA v Houstonu pouzivalo staricke 386. Dokonce o tom bezel porad v TV. Takze pokud nekdo nepari 3D akce(a vetsina programotoru na ne stejne nema cas :) ) nebo nestriha video atp., tak mu nejnovejsi komp bude stejne k nicemu. Disk je porad disk a pameti neni nikdy dost. A pri JAKEKOLI bezne praci se nekdy podivejte na zatizeni procesoru. Nemluve o supernovinkach typu AGP8x - k smichu
Este jedna vec, pre ktoru sa novy HW neoplati kupovat -> nutnost pouzivat hromady sialenych turbin aby to tie varice uchladilo.
Mal som starsiu Geforce2MX kartu, na nej ale nebol ani pasiv, co tam mal byt, no a namiesto nej som dostal podobnu GF2MX, sice o 32 MB viac pamate, zato je ale na nej vetracik, ktory dost huci.
A co je navecsi humus je huciaca turbina na notebooku kde je P4.
Nejsem přítelem horečného zbrojení (rozuměj neustálých upgradů na to nejnovější), ani na to nemám, ale 486ka dnes, to už snad ne.
V dnešní době aktivních webů, javy a flash animací už to není opravdu ani na to brouzdání po webu, nehledě na problémy se zajištěním jakékoliv podpory (ať softwarové, nebo hardwarové) v případě poruchy. A teď mluvím jako servisní technik, pokud mi zákazník přinese na spravení 486ku (s HW vadou) tak ho rovnou odkážu na nějaký bazar, kde si za cenu případné opravy zakoupí o tři řády lepší železo. Navíc na takovém počítači už vám dnes nepoběží ani dnešní nejrozšířenější distribuce Linuxu a ke starším (když vidím ten pokrok, jaký linux za ty roky udělal) se vracet nehodlám. Vemte si jen nároky dnešních internetových browserů a na starších verzích se vám už zdaleka nezobrazí vše korektně.
Co se týče Win 3.xx, děkuji nechci, to už raději pouze DOS. Také vaše dokumenty vytvořené ve starších verzích editorů se v nových nezobrazují zrovna korektně (hlavně v případě aplikací od Microsoftu, který není kompatibilní ani sám ze sebou).
Zkrátka za pohodu a rychlost při práci se platí a při volení rozumných upgradů v určitém časovém intervalu to ani moc nestojí. Tak přežívám od svého P75 k dnešnímu Athlonu 1GHz a budu i dále. Chápu, že někomu může jeho stařičký počítač vyhovovat, ale stejně tak by si vystačil i se starým psacím strojem, který odvede tutéž práci.
Zkrátka k tomu vyhození starého počítače jednou dojde, otázka jen zní, kdy je ten vhodný čas a u 486ky už je ten nejvyšší, Pentium vám ještě chvilku vydrží :)
Ahoj Péťo,
článek pěkný, byť trošku krátký. Pravda je, že výkonné stroje jsou dnes převážně na hry(není nad bandu kravaťáků předvádějící výkon na Quaku III) a použijí je hlavně grafici. Pro běžného uživatele stačí i Cel300... Nicméně lidé chtějí pracovat v hezčím prostředí a na to je třeba železo....
Jinak si dovolím malé rýpnutí z článku: je hezké, že tvoje žena (pozdravuj Petru) ma raději latex :-O než nějakého Wysiwyga(tak si říkáš?). hezký den a přečti si, kdo ti píše....:-))))
No to ze pouzivas najrozsirenejsiu a najhorsiu distribuciu linuxu neznamena, ze neexistuju distribucie ktore by nemali defaultne nakompilovane binarky pre procesory i386.
A starsie PC s kludom naurcite ulohy vyzuit mozes, hoc aj dnes uz moralne zastarale 486... Ja mam nahadzanych par pentii po strechach ako routre a pentia su to preto, lebo som si proste stanovil hranicu, pod ktoru sa mi s tym babrat nechce, to ale neznamena ze slabsie masiny by to nezvladli... tie pentia na strechach sa aj tak vacsinu casu nudia a pocitaju seti@home :-)))
Uvaha je to hezka, ale pokud ma nekdo vuli koupit novy pocitac, prijde mi v sirsim zajmu minimalne vsech ctenaru root.cz mu doporucit aby tak ucinil. Nejen ze tak potencialne rozsiri mnozinu uzivatelu pocitacu (s tim ze tu je nenulova pravdepodobnost toho ze starsi pocitac se da nekomu jinemu) anebo alespon muze tento starsi stroj predat nekomu kdo ho muze smysluplne vyuzit vyse uvedenymi zpusoby. Podstatne je ze penize ktere by ten clovek mohl vynalozit uplne jinak, pripadne si je nedejboze setrit, pujdou do IT bussinesu, coz vsichni chceme, a zaroven se timto aspon trosku pomahaji tocit kolecka ceske ekonomiky, coz je take vzdy v zajmu nas vsech. Nenutit, ale take nebranit!
Potreboval by som doplnit RAM pamet v PC486.
V PC je 16MB pameti v styroch 30 pinovych moduloch. Ziskal som 32MB na dvoch 72 pinovych moduloch.
Ked ich pridam tak hw-test(POST) prejde v poriadku, ale WIN95 aj LINUX havaruju. Ak vyberiem 30 pinove moduly tak neprejde ani hw-test(POST).
Preto predpokladam ze by bolo treba prepojit nejake prepojky, aby mi chodilo aspon tych 32MB na 72 pinovych moduloch
Nemam vsak k mainboardu ziadnu dokumentacia a neviem nastavit prepojky. Ja dokonca ani neviem jeho presne oznacenie (myslim si ze je to
ABIT 2C4I9A12).
Na plosnom spoji okrem "MADE IN TAJVAN R.O.C" nie je nic.
Program CTBIOS vypise:
BIOS Date : 10/13/94
Award BIOS found : Award Modular BIOS v4.50G
Award ID-String : 10/13/94-SIS-85C471B/E/G-2C4I9A12-74
Board/BIOS-Version : GREEN CACHE 486 VESA SYSTEM BIOS LE
OEM : ABIT
URL : http://www.abit.com
Chipset : SIS-85C471B/E/G /SiS 471E/G
Procesor:486, cipova sada: 85C471, 85C407,
Konektory: 3xVLBUS, 3xISA,
!!! Konektory RAM: 8x pre 30 pinove, 2x pre 72 pinove - Toto sami zda
najviac charachteristicka vlastnost tohoto mainboardu.!!!
A teraz prosba: nemate niekto zapojenie prepojok od tohoto mainboardu?
Vopred dakujem za odpoved
Martin Polacek
polacek@vud.sk
Take kecy ako kto vie fungovat na akom starom pc mam najradsej. Da sa to samozrejme, ale to vas nikoho, najma tych co sa kasate tym ze ste vyvojari nenapadlo ze cas su peniaze. Ja ked pisem/ladim projekt tak ak to robim z nutnosti na P133 tak je to nasobne pomalsie. Na rychlejsom pocitaci spravim viac, nasobne viac, nasobne viac zarobim v porovnani s cim je naklad na novsi hw pomerne maly.
Clanok bol o inom, samozrejme mnoho sekretarok apod. nepotrebuje najnovsi/najrychlejsi atd. pocitatc. Komentoval som len "rodobyvyvojarov" na starych strojoch.
Nasel jsem nejake stare PC, 486@133MHz, 16MB, 200MB disk. W95 na nem behali docela pekne. Chtel jsem tam dat Linux, nejakou distribuci, ktera by nabidla srovnatelne moznosti jako W95. Ale narazil jsem, Linuxove distribuce jsou nepouzitelne, dokonce ani FreeBSD 4.7 se mi na 200MB disk neveslo pokud zadam minimalni instalaci (jen konzole, uplny zaklad).
OK, pokud budu chtit udelat s teto masiny router, nebude to tezke, distribuce existuji. Ale pokud by jsem chtel mit pocitac s GUI pro pristup k internetu (email, www, mp3, ...) tak neexistuje zadne snadne reseni, mam na mysli snadno instalovatelnou distribuce s aktualnim sw. Mozna ze by jsem tam mohl dat nejakeho historickeho RedHata... Moc se o zpusobu reinkarnace techto vykopavek nepise. A jelikoz bezne pracuji na modernim hw, tak jsme uz zapomel, jak jsme to pred lety delal, ze jsem byl s takovouto 486 moc spokojeny.
Nasel jsem, ze ZipSlack by tam mohl pracovat, jeste jsem nezkousel a tak nevim, budu-li mit aspon nejake GUI.
http://www.damnsmalllinux.org/download.html by tam šlo ;D
486ka uz pro interaktivni a prijemnou on-line praci vhodna neni. Ikdyz chcete prohlizet pouze web, tak na to aby se mnohe dnesni stranky zobrazovali korektne, tak potrebujete mit minimalne rozumne novou verzi prohlizece a i posledni skvela Opera7, zabere v pameti min 20MB. Kdyz se nekde jeste musi spustit Java applet, tak to uz ta staricka 486ka opravku zvlada dost tezko. Neni treba kupovat gigaherzove nove stroje, ale pro rozumnou praci bych slabsi stroj nez Celeron 266 nedoporucoval.
PS: Nedavno jsem si poridil notebook s Celeronem 400, 256MB pameti za neuveritelne nizkou cenu prave od takoveho silence, ktery musel mit porad neco noveho. Krasne na tom beha i javovske vyvojove prostredi, takze budme radi, ze mezi nami jsou lide, kteri potrebuji porad neco noveho, protoze za rok si koupim treba nejaky dnesni 2GHz P4 za polovinu dnesni ceny.