Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Úvaha: Výkon dnešních počítačů od Pavel Čejka - Počítače prodávám a servery administruju už několik let,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 12. 2002 0:20

  Pavel Čejka (neregistrovaný)

  Počítače prodávám a servery administruju už několik let, takže bych si dovolil shrnout své zkušenosti týkající se starého HW.

  - Nesouhlasím s autorem článku, resp. nesouhlasím s jeho zásadním zevšeobecněním. Je to nesmysl.

  - Používám jako server různě silné stroje, dle momentálních potřeb a podle toho jaký HW mám zrovna k dispozici, uvedu pár z těch slabších.

  1/ P100MHz, 64MB RAM, jako router a firewall s Linuxem ideální. Lze použít jako webserver s Apachem, PHP pojede pomalu ale bez problémů. MySQL spustíte, ovšem výkonově jen pro počty uživatelů v řádu jednotek a nenáročné použití. Lze použít i jako router mezi sítěma 100MBit, ale max. 2 segmenty, jinak občas přestává stíhat CPU. Použitelný i pro renderování a kompresi MP3, ale tady je slovo použitelný diskutabilní. Funguje to, ale trvá to dlouho. Jako textový desktop bez nejmenších potíží, jako grafický bude pomalý, bez problémů jako X terminál, bude potřeba pouze rozumná grafická karta a vyhovující monitor.


  Měl jsem možnost použít podobně silný počítač s PC Suitem 2001 a jde to, s IE 4 a 5 je to horší, Opera jen starší verze, Mozilla skoro nepoužitelná, v žádném případě Java, Flash ..., Open Office je taky docela na dlouho. Dle mých zkušeností je Open Office použitelný od 233MHz a 128MB RAM výšem, stejně jako Mozilla.

  Shrnuto podtrženo, jako jednoduchý server je 100MHz Pentium se 64MB pro malou firmu dostačující. Jako desktop lze použít s W95, W98R1, Linuxem bez KDE a GNOME. Ovšem je to na pokraji únostnosti.

  2/ 486 100MHz 32MB RAM, osvědčila se mi jako DNS a DHCP server, příp. dialup router, lze použít jako textový terminál, nebo desktop v textovém režimu. Zcela nevhodná pro provoz čehokoliv v grafickém režimu (Linux), ale jako X terminál použít lze, ovšem většinou s problémy - nízký refresh, barevná hloubka atd.. PCI karta spíše vyjímkou a ani ta nemusí být ideální. Spolu s W95 na pokraji použitelnosti, W98 skoro totéž, ale ještě pomaleji. Linux jsem na tu svou 486 instaloval jinde (na Celeronu 800MHz) a pak teprve přenesl do 486, jinak by to bylo na celý den. Dialup připojení na internet bylo realizováno pomocí formuláře v PHP (takže na ní běžel Apache s PHP modulem) a fungovalo to docela dobře, akorát chudák 486 mírně swapovala :-)

  Mimochodem, viděl jsem 486 s externím HW modemem na sériovém portu použitou jako dialup router s W98R1 a programem WinRoute. Bylo v celku zajímavé, že tato 486 nedokázala přenášet více než 3kB/sec. Přičemž modem byl 56kBit a spojoval se asi na 44kBitech. Dotyčný majitel serveru, který se nechtěl rozloučit s ověřenou kombinací softwaru, vyměnil stroj za Pentium (nevím už jaké) a připojení fungovalo najednou rychleji :-)

  Atd.. 486 je podle mého názoru opravdu šrot použitelný jen v některých specielních případech. Nicméně stále použitelný, ne však jako desktop.

  3/ 386 bez ohledu na frekvenci CPU (viděl jsem přetaktovanou 50MHz 386) použitelná leda jako router na pomalých linkách tak okolo 64kBit. Jeden známý mi vyprávěl, že ji takto používal, vše fungovalo korektně, ale jen do chvíle než se přihlásil SSH a spustil TOP. To spotřebovalo většinu výkonu CPU a síťový provoz skoro ustal. Takže tohle opravdu asi nemá smysl.

  - Takže abych to shrnul. Líbí se mi použití starých počítačů, ale přijde mi nesmyslné používat starý HW za každou cenu. Autorova poznámka o POVRAY na 386 je hodně mimo. Dělám-li 3D grafiku, byť pro zábavu, chci vidět výsledek častěji než jednou denně/týdně ...

  - Co se týče cen HW. Ujišťuju Vás, že nový HW je od určité úrovně níž prakticky za stejnou cenu. Rozdíl mezi novým Celeronem 400MHz a Celeronem 950MHz je asi 150Kč, což je směšné. Musel bych mít dobrý důvod zvolit pomalejší (např. vlastním desku, která nic jiného neumí ...), ale jen kvůli ceně to je zhovadilost. Skoro to samé platí i o grafických kartách, HDD a vlastně o čemkoliv. Jakmile klesne cena pod určitou úroveň, přestává výkon a obecně kvalita HW hrát roli, ale začíná hrát roli nákupní cena, cena dopravy, náročnost získání HW a podobně.

  - Jako prodejce HW nebudu mermomocí cpát zákazníkovi starý HW. Prostě to nedává smysl, protože mu chci prodat co možná nejvíc a tím co nejvíc vydělat, ale zároveň za svou práci a dodaný HW ručím. A vůbec, použití starého HW u zákazníků má smysl jedině v případě, že zákazník takový HW už vlastní (a nebo jeho pořízení vyjde extrémně levně), nechce ho vyhodit a existuje možnost ho efektivně použít.

  - Na druhou stranu existuje ještě jeden důvod proč starý HW použít. Bývá většinou dobře vyzkoušen. I když i tady existuje důvod proti. To, že je starý HW dobře vyzkoušen, ještě neznamená, že bude i nadále pracovat. Už jsem několikrát zažil počítač, který běžel několik let (2 - 4 roky) skoro nepřetržitě a pak se po nějaké drobné manipulaci zcela sesypal a nebo i bez té manipulace.

  Takže staré počítače ano, ale ne všude a za každou cenu.

  Osobně používám počítač z dnešního hlediska zastaralý, vzhledem k tomu, že stroj pod 1GHz (včetně) budete mít problém sehnat nový. 800MHz Pentium III 512MB RAM, 40GB HDD, VGA GeForce 2 Ti 64MB DDR, SuSE Linux 8.1, desktop KDE 3.0.3 a jsem naprosto spokojen. Můžu potvrdit, že stačí na všechno, kromě nejnovějších her, které ale stejně pod Linuxem až na vyjímky nefungují, a komprimace videa což nedělám. I tak se přiznám, že mne rychlejší počítač láká, ale je to jen čirá pohodlnost, v žádném případě nutnost. Zatím.

 • 29. 12. 2002 19:39

  anonymní

  ted jste uderil hrebik primo do hlavy kovadlinou. to, ze od urcite hranice niz je vse za temer stejnou cenu! temer neexistuje neco jako vyprodej srotu. proste to radsi hodi obchodnici do skladu jako lezaky a rozeberou si to mezi znamymi, kteri to dokzi pouzit, ale v zadnem pripade se jim nechce jit pod urcitou hranici. vsiml jsem si toho jiz u nekolika komponent ktere jsem kupoval. zbozi presto ze je neprodejne i u vetsich dealeru proste lezi na cene, ktera kdyby sla jeste o neco niz, tak aby pokryla vyrobni nakladay + transport + nejaky mensi vydelek pro vyrobce a koncoveho distributora (tu je problem, ze nehodlam platit dalsi 3 a vice prekupniky) tak by se to bylo rozebrany v oka mziku.