Hlavní navigace

V pátek bude Asus Eee v Evropě

5. 11. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Notebook Asus Eee je očekáván uživateli celého světa. Měl by nabídnout solidní hardware, špičkovou mobilitu a přímou podporu Linuxu. To vše za velmi příznivou cenu, která by se měla pohybovat pod deseti tisíci korunami. Nyní se k nám Eee doopravdy přibližuje a už v pátek se bude prodávat v Evropě.

Asus Eee ve světě

O malém notebooku Asus Eee jsme už nejednou psali. Přibližně před čtrnácti dny jsme vám nabídli podrobný článek o konkrétním produktu, který už je v některých zemích k dispozici. V současnosti je možné jej pořídit v Asii, tedy především v Hong Kongu a Tchaj-wanu.

Asus Eee je k dispozici v několika různých variantách, které se liší především množstvím paměti, velikostí úložného prostoru (flash paměť), použitou baterií a integrací webové kamery.

Jednotlivé verze shrnuje následující tabulka:

Varianty Asus Eee
Model Eee PC 8G Eee PC 4G Eee PC 4G Surf Eee PC 2G Surf
Displej 7" 7" 7" 7"
Procesor Intel Ano Ano Ano Ano
Ethernet Ano Ano Ano Ano
WiFi Ano Ano Ano Ano
Paměť 1 GB 512 MB 512 MB 256 MB
Disk (Flash) 8 GB 4 GB 4 GB 2 GB
Web kamera Ano Ano Ne Ne
Baterie 5200 mAh: 3,5 hodiny 5200 mAh: 3,5 hodiny 4400 mAh: 2,8 hodiny 4400 mAh: 2,8 hodiny
Hmotnost 0,92 kg 0,92 kg 0,92 kg 0,92 kg

Společným rysem všech strojů je nízká hmotnost, vysoká mobilita a poměrně nízká cena. V zemích, kde je toto zboží již k dispozici se cena pohybuje okolo £189, respektive 300 až 340 USD. To je v přepočtu přibližně šest až sedm tisíc korun.

Asus Eee

To pochopitelně neznamená, že za stejnou cenu bude dostupný i u nás. Tedy alespoň ne z oficiálního zdroje. Na takzvaném šedém trhu by se však mohl za podobně příznivý peníz objevit. Pokud bude „česká cena“ překračovat tu zahraniční, jistě se mnoho uživatelů po svém Eee porozhlédne v okolních státech.

Kromě zmíněné Asie byl ve čtvrtek 1. listopadu spuštěn prodej také v Americe, tedy státech Los Angeles, San Francisco, New York, Vancouver, Toronto a také v Severní Americe. Asus hodlá svou novinkou zaplavit trhy na celém světě a tak jsou postupně zahajovány prodeje v dalších státech.

Pokud jste opravdu nedočkaví, máme pro vás dobrou zprávu…

…v pátek bude v Německu

Podle oficiálních informací by se měl Asus Eee v Evropě objevit už tento pátek 9. listopadu. Konkrétně bude možno si subnotebook koupit u našich západních sousedů – v Německu.

Nepochybuji tedy o tom, že někteří lační uživatelé už vyrazí přes hranice a svůj notebook si přivezou. Stejnou cestou by se mohly Asusy dostat také do některých internetových obchodů. Podnikavců, kteří budou chtít vydělat na první vlně, se u nás jistě najde dostatek.

Kromě Evropanů se ještě během listopadu dočkají také například obyvatelé Číny a především velkých měst jako Peking a Šanghaj.

Prodej je úspěšný

Doposud bylo podle Asusteku prodáno více než 100 000 kusů subnotebooků Eee a firma očekává, že do konce roku prodá téměř půl milionu počítačů. Reálné odhady hovoří o 400 000 dodaných počítačích v letošním roce.

Firma si neklade malé cíle a v příštím roce hodlá prodat až 3,8 milionů nových počítačů. Pokud se tato čísla vyplní, skutečně se Asus stane jedním z nejaktivnějších prodejců notebooků vůbec. Některá dosavadní čísla tomu napovídají a firma se snaží získat co nejrychleji také velké zakázky.

„Jednáme s několika vládami a už máme potvrzené objednávky na jeden milion kusů pro příští rok,“ tvrdí Sunny Han, marketingový ředitel firmy Asustek.

Společnost také potvrdila, že hodlá snížit cenu až na původně proklamovanou hranici 199 USD. Teoreticky bychom tak mohli dosáhnout až pod velmi přitažlivou hranici 5000 Kč. Stabilně klesající cena za dolar nám nahrává do karet.

Největší cenovou zátěž tak tvoří daně a další poplatky. Podle Hana tak mají vlády prostor k jednání a pokud začnou pořizovat notebooky pro své školství, mohly by je od daní oprostit. V takovém případě by bylo možno dostat se na kýžených 199 USD, v opačném případě se cena zvýší až na 300 USD.

Co bude dál?

Můžeme předpokládat, že se Asus Eee postupně rozšíří na většinu trhů, a tak se jej dočkáme i u nás. Věřím, že pokud tomu tak nebude, bude se k nám dostávat skrze neautorizované dodavatele, protože poptávka po podobném zařízení je jistě nemalá.

Asus ještě ani pořádně s prodejem nezačal a už zmínil vydání druhé generace. Ta by se měla objevit v dubnu roku 2008. Hlavní změnou bude výměna procesoru Intel Celeron za Intel Merom. Společně s dalšími úpravami se tak podařilo snížit příkon z 11 na 7 wattů.

Výsledkem by tak měla být samozřejmě podstatně vyšší výdrž. Ta je jednou z nejkritizova­nějších vlastností aktuální řady. I s vyšší kapacitou baterie totiž první generace Eee vydrží asi tři a půl hodiny, což není rozhodně nijak oslňující čas.

Můžeme si jednoduše spočítat, že se sníženým příkonem se Asus dostane na pět a půl hodiny na jedno nabití, což už je přece jen podstatně lepší výdrž a dovolí nám pracovat po rozumnou dobu.

Snížení příkonu navíc zjednoduší chlazení a podle předběžných odhadů tak bude stačit plně pasivní chlazení. Není nám bohužel známo, zda první generace obsahují ventilátor, ale podle výše zmíněné informace se zdá, že ano.

Čekat nebo nakupovat?

Nedočkavci už jistě hledají pasy a chystají se na výlet do Německa. Ti rozvážnější by ale zatím měli ještě několik měsíců vydržet. Druhá generace, která přijde přibližně za půl roku, nabídne podstatně vyšší výdrž a možná už i částečně sníženou cenu, která vyplyne jednak ze snahy samotného Asusu, ale také z pominutí prvotní horečky za něčím novým a atraktivním.

V každém případě vypadá zatím situace Eee velmi pozitivně a pokud budou splněny sliby firmy Asustek, jeho prodej bude velmi úspěšný. Zatím nám nezbývá než čekat a sledovat dění u našich sousedů. Případné další informace vám samozřejmě ihned předáme.

Kolik jste ochotni dát za Asus Eee?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.