Musela by se udelat nejaka korekce pro OSVC, mezi programatory v Praze pomerne casty pripad.
Co si budeme povidat, 60% pausal, naklady nula nula nic, socialni a zdravotni ve srovnani se zamestnanci podstatne mensi. Pri rocni fakturace rekne 3/4 milionu to je motivace jako hrom.
tak to s tim autem nebude tak easy, zajimavy, ze v Praze neznam zadne OSVC co b y melo auto na zivnost, presne podminky neznam, ale asi to clovek musi mit necim pokryty, kdyz mu dojde kontrola
a hlavne kdyz neni job/projekt tak houpes nohama opravdu zadarmo a nic nedostanes
??? Nechapu co resis, pokud mas naklady pausalni a nejsi platce DPH, tak je naprosto logicky, ze auto koupis soukrome, kupovat ho na ICO = potize s pripadnym uplatnovanim zaruky.
Pokud ses platce/resis naklady, je to vzdy na zvazeni plusu a minusu, naklady na auto pak lze resit X ruznejma zpusobama, bud muzes hromadit doklady nebo naklady pocitat per km + rocni odpisy ... a je jedno jestli ho mas "na firmu" nebo soukrome. Jen k tomu musis jeste platit silnicni dan (to je tech par kil jejiz vyber stoji vic nez kolik se vybere) a pripadne knihu jizd, kde bys mel oddelovat soukromy a sluzebni jizdy. (uzasna byrokracie ... kdyz po zakaznicich najezdis 50k rocne, a soukrome mozna desetinu ...)
Vyhoda pausalu je defakto vyhradne v tom, ze nemusis skladovat ty hromady uctenek. Neznam zadnyho cloveka, kterej by mel naklady vyrazne pod tech 60%. Ve vsech pripadech do znam je to +- kolem, nekdy vic nekdy trochu min, ale zadny uzasny nulovy naklady neexistujou.
V CR sebou pak ten pausal nese i to, ze se nemusis s nejakym volem dohadovat, jestli je nebo neni neco uznatelnej naklad. V DE si trebas naprosto s prehledem muzes do nakladu dat 1/3 najmu, elektriny ... ve svym byte, pokud ho mas jako pracoviste.
U auta se rozpočítává, kolik kilometrů se jezdilo kvůli práci a kolik soukromě, a poměrně se odpočítává. OSVČ programátoři většinou nejezdí autem na místo činnosti, takže veškeré odpočty na auto stejně nakonec vrátí a ještě si tím pozvou kontrolu na daňové úniky, ale OSVČ jiných profesí znám hodně, co auta mají a odpočítávají si je.
OSVČ mohou mít dovolenou kdy chtějí, nemocenské pojištění si mohou a nemusí platit. Samozřejmě mají náklady, například na tu dovolenou a HW. Ale stejné náklady mají i zaměstnanci. Jejich plat o dovolené, náklady na HW atd. samozřejmě zaměstnavatel platí z toho, co zaměstnanci do firmy přinesou na tržbách, podobně jako u OSVČ. Rozdíl je ale v tom, kolik peněz z tržeb nakonec skončí v kapse OSVČ a kolik v kapse zaměstnance.
> OSVČ mohou mít dovolenou kdy chtějí
Není úplně pravda, nevím co ti řekne projekťák na to, že za týden jedeš na 3 týdny na dovolenou. Asi budeš moci jet, ale na projekt se dost pravděpodobně nevrátíš.
> nemocenské pojištění si mohou a nemusí platit
Podívej se na podmínky nemocenské pro OSVČ a zjistíš, že za takových to podmínek i kdybych platil přiměřeně jako zaměstnanec, tak to co dostane zaměstnanec ty jako OSVČ nedostaneš.
> Jejich plat o dovolené, náklady na HW atd. samozřejmě zaměstnavatel platí z toho, co zaměstnanci do firmy přinesou na tržbách, podobně jako u OSVČ. Rozdíl je ale v tom, kolik peněz z tržeb nakonec skončí v kapse OSVČ a kolik v kapse zaměstnance.
Takto je snad zřejmé, jenom, že OSVČ mají jiné riziko než zaměstnanci (jak v podobě náhrady škody) tak i toho jestli je nebo není práce (můžu ostrouhat ze dne na den, protože ve firmě někdo jiný je neschopný nebo udělal průser a práce prostě není).
Ad nevím co ti řekne projekťák na to, že za týden jedeš na 3 týdny na dovolenou - to mají zaměstnanci stejné. Když jsou právě potřeba, dovolenou prostě nedostanou.
Ad podmínky nemocenské pro OSVČ... to co dostane zaměstnanec ty jako OSVČ nedostaneš - souhlas. Samozřejmě se dá použít komerční připojištění. Ale většinou to nemá smysl. Na chřipku si i zaměstnanci v IT berou dovolenou, a OSVČ holt musí počítat s finanční rezervou pro případ nemoci.
Ad OSVČ mají jiné riziko než zaměstnanci - naprostý souhlas. Ale jako největší problém OSVČ vidím shánění businessu. Zaměstnanci přinese práci firma, OSVČ si ji musí sehnat sám. Pro spoustu OSVČ je problém umět se prodat.
OSVČ mohou mít dovolenou kdy chtějí
Ne dovolenou, ale neplacené volno. Podmínky jsou dost podobné, jako když zaměstnanec požádá o neplacené volno nebo podá výpověď.
nemocenské pojištění si mohou a nemusí platit
Jenže nemocenskou dostane OSVČ až od 15. dne nemoci, první dva týdny (kdy se naprostá většina lidí vyléčí) nedostane nic.
Ad ne dovolenou, ale neplacené volno - zaměstnanci platí dovolenou zaměstnavatel, z peněz které zaměstnanec přinesl do firmy na tržbách, takže je situace velmi podobná. S tím rozdílem, že zaměstnavatel si většinu zisku nechá, a něco málo nasype do žlabu zaměstnancům.
Ad OSVČ... první dva týdny... nedostane nic - zaměstnanci to zaplatí zaměstnavatel, z peněz které zaměstnanec přinesl do firmy na tržbách. Zbytek vizte první odstavec.
Opet zvanis, zamestnavatel tu dovolenou/nemocenskou (a samozrejme mzdu) MUSI zamestnanci zaplatit i v pripade, ze firma neutrzila ani jedinou korunu.
Zamestnanec se jako bonus muze (narozdil od OSVC) prihlasit na pracak a dostane podporu. OSVC nedostane NIC. A to presto, ze si to PLATI!
Ad zamestnavatel tu dovolenou/nemocenskou (a samozrejme mzdu) MUSI zamestnanci zaplatit i v pripade, ze firma neutrzila ani jedinou korunu - tak jí zaplatí z peněz někoho jiného, kdo ty peníze do firmy přinesl.
Ad zamestnanec se jako bonus muze (narozdil od OSVC) prihlasit na pracak a dostane podporu - to se lidí v IT netýká, protože je po nich velká poptávka
Zase tu zvanis?
OSVC nedostane NIC pokud mu nekdo nezaplati fakturu. Zamestnaci zaplati plat pracak. OSVC musi zacalovat 50 000Kc, pokud chce poslat neplatice do insolvence, zamestnanec nemusi platit NIC. OSVC nema zadny 1/2rocni vypovedni lhuty a odstupny garantovany zakonem a placeny statem (pokud firma krachne, zamestnanec to opet dostane). OSVC ZADNOU dovolenou nema. OSVC si tak maximalne muze zorganizovat praci tak, ze si dovolenou udela, ale NEMA zadnej narok nejakou mit. OSVC NIKDO dovolenou neplati. Takze pokud nevydela, ma smolika, zamestnanec ma ze zakona minimalne mesic !!!placene!!! dovolene.
OSVC i kdyz se BUDE platit nemocenske pojisteni, nedostane NIC. Rozhodne ne prvnich 14 dnu. Proto si 90% OSVC plati KOMERCNI pojisteni, ktere zajistuje daleko lepsi podminky. Kolik lidi marodi dyl nez 14 dnu?
OSVC RUCI veskerym svym majetkem za veskere skody ktere zpusobi. Zamestnanec do maximalne 4,5 nasobku prumerne mzdy.
OSVČ dostává své příjmy sám, sám si z nich platí dovolenou, prvních 14 dní nemocenské atd.
U zaměstnance má příjmy z jeho práce firma. Z těch příjmů (ať už jeho, nebo ostatních zaměstnanců) dostává poměrně nízký plat, proplacenou dovolenou, prvních 14 zní nemocenské atd. Vyjma toho si zaměstnavatel nechává spoustu peněz jako zisk, případně z nich platí nesmysly (Audi A8 pro majitele, Audi A6 pro spolumajitele, odměny co vystačí na barák pro každého člena managementu, služební motorku, služební jachtu...). Navíc když jde do tuhého a firma nemá zakázky, tak zaměstnance stejně po čase propustí (pokud se rovnou nepoloží). Změstnanecký poměr je velmi drahé "pojištění".
Ad si 90% OSVC plati KOMERCNI pojisteni - spočítejte si kolik na tom pojištění zaplatíte, a kolik z něj dostanete. Navíc pokrýt 14-denní výpadek příjmů je při příjmech v IT triviálně jednoduché.
Ad OSVC RUCI veskerym svym majetkem - souhlas, v tom má zaměstnanec výhodu. Komu se to nelíbí, ať si založí si s.r.o. :)
V CZ svarc realite muze mit OSVC klidne garantovanou dovolenou, sick daye, prispevky na HW i odstupny. Treba mu nikdo nezaplati nemocenskou, a popravde nevim jak je to na pracaku, nikdy jsem to nepotreboval. Ale kdyz si mate vybrat jestli dostanete 700 litru a zaplatite 100 nebo dostanete 330, co si vyberete?
A negramot Drapalik neumi pouzit goole ze?
http://www.podnikatel.cz/specialy/svarcsystem/sankce-a-kontroly/
Ovládání VIMu mi občas připomíná komba ve hrách
označ řádky: křížek křížek kolečko down down trojúhelníček
smaž řádek: trojúhelníček up kolečko křížek
napiš znak: kolečko up down left left křížek čtvereček 'znak' up up down
smaž znak: trojúhelníček down up right right R1 L1
Stačí poslouchat, jaké zvuky se linou od klávesnic lidí, kteří vyvíjejí pomocí vimu nebo něčeho jiného rozumného a naopak od těch, jejichž editor má za vrchol cut, copy, paste.
Nějakou dobu mi trvalo, než jsem si na vim zvykl (čistě z hecu – aby někdo vymyslel něco tak obskurního a ještě k tomu aby to používalo tolik lidí, to musí mít nějaký dobrý důvod; z podobného hecu jsem šel i do Lispu), a teď už bych neměnil.
No musím povedať, že tiež som si to myslel. Potom vďaka seriálu p. Tišnovského som skúsil prejsť na VIM. Nejaké základy som vedel už pred tým, ale nikdy som VIM nepoužíval na vývoj. Tak som sa osmelil.... cca po dvoch dňoch používania už som to celkom dobre zvládal. Nainštaloval som si nejaké rozšírenia - napr. vim-ctrlspace je skvelá vecička - a postupne keď niečo potrebujem, tak si rozširujem obzory...
Chvíľu trvá kým si človek zažije navigáciu, ale teraz mám pocit, že sa s tým pracuje rýchlejšie ako keď som predtým používal myš
Ten kdo neprga v jave nebo C++, ma v kodu poradek a dodrzuje nejakou konvenci,ma nadefinovana makra a ruzne jine vychytavky tak tomu to staci. Samozrejmne na nejakou analyzu ciziho kodu a rychlou orientaci potrebujes mit vim ultrapohackovany. Ale vicemene je to spise o zpusobu prace.
Krom toho nechapu proc pises vi/vim. vi bych fakt na prgani pouzit nechtel. Uz staci kdyz obcas potrebuju nahodit editor na nejake historicke vopicarne.
No používal som gedit a rozhodol som sa skúsiť niečo iné. Kedže nemám rád veľké pomalé molochy na štýl Eclipse, hľadal som v iných vodách - som tak trocha stará škola. Preštudoval som pár editorov a VIM mi prišiel ako celkom dobrá voľba - podpora syntaxe, množstvo pluginov a hlavne je rýchly, úsporný(nezožerie 500MB ram) a pod.... nemusíš stále behať rukou na myš - všetko obslúžiš pekne na klávesnici.
Ono možno dnešní programátori majú radi klikátka a VIM na prvý pohľad pôsobí príliš abstraktne...
Tak ja pre Eclipse pouzivam toto a pre mna to postacuje:
http://vrapper.sourceforge.net/home/
A to uz vazne nemate na 1GB RAM, stoji to 12E.
Mam v NB 8GB RAM, takže o to nejde.... Skrátka nemám rád software, ktorý zbytočne vyťažuje systémové prostriedky, lebo je zle navrhnutý z vnútra, alebo má na sebe nalepeného kopec balastu, ktorý nevyužijem...
Ono keby sa autá robili tak ako väčšina dnešného softwaru, tak auto pre 4 osoby a 2 kufre by bolo o veľkosti kamióna s motorom V16, objem 12Litrov a spotrebou 100L/100km...
Bez myši se dá obejít, ale nedá se obejít bez integrace s VCS a issue trackerem, doplňování kódu, analýzy kódu (najdi mi všechny použití daného symbolu ve všech projektech apod.), refaktorování. Pokud někdo dělá na něčem co má max. desítky tisíc řádek a malý tým, tak mu vim stačí potom už ne.
Je to skutečně zajímavá statistika, na druhou stranu se z ní dají dělat závěry právě jen pro komunitu okolo Stack Overflow, kde se neřeší (celkem pochopitelně) třeba mainframové technologie, SAP, komerční DBMS atd. - vývojáři z těchto oborů by podle mého názoru mohli statistikou dost pohnout, jak zvýšit průměrný věk, tak i roky praxe a taky plat.
Musim se smat:D Predstavil jsem si nas koutek Cobolistu z mainframe oddeleni (tez zvany domov duchodcu) jak objevuji tu frikulinskou vec - internet co objevili nedavno ti smradlavi hipici.
Je treba priznat ze platy maji manazerske. Ti budou programovat jeste na koleckovem kresle.
To je ale hodně nepovedená dedukce. Přece z průměrné hodnoty nelze vůbec poznat, kolik jedinců nabývá právě té průměrné hodnoty. Na divadelním představení pro seniory s vnoučaty může být průměrný věk obecenstva 30 let, ale těžko budete mezi diváky hledat někoho, kdo se narodil v dubnu 1985.
Beru to, pokud autor tuhle dedukci použil záměrně jako poťouchlý, roztomilý žertík.
Tak těch statistických charakteristik by se našlo určitě víc. Zajímavý by jistě byl i rozptyl a nejnázornější je pak nepochybně histogram, který dává přehled o rozložení hodnot. Ale to není hlavní věc, která mě na tom zaujala. Nejkomičtější je, jak se dá z poměrně rozumného údaje, jakým je průměrný věk jedince ze sledovaného souboru osob, zkonstruovat exaktní, ale naprosto irelevantní údaj, kdy by se takový průměrně starý jedinec narodil.
Sak presne takhle se se statistikama naklada ne?
Vem milion lidi (jiste dostatecne velky vzorek, ale klidne vem veskerou populaci planety), dej kazdemu do ruky sklenici a nech ho nabrat vodu (z reky, rybnika, more ... to je jedno).
100% exaktnim vysledkem je, ze v ve vode nejsou zadne ryby.
Zajimava statistika, ale clanek ji velmi zavadejicim zpusobem zkresluje - nelze interpretovat vysledky jako "x% vyvojaru pouziva..." nebo "prumerny vyvojar je y let stary", ale je nutno hovorit o "uzivatelich StackOverflow ochotnych odpovidat na dotazniky". To ani zdaleka nemusi odpovidat "prumernemu vyvojari"!