Hlavní navigace

Výsledky průzkumu mezi vývojáři: platy, technologie i množství kofeinu

Autor: Wikimedia
Petr Krčmář

Známý server Stack Overflow zveřejnil výsledky svého výzkumu mezi více než 26 000 programátory z celého světa. Ptal se na výši platu, programovací jazyky, operační systémy, ale třeba i na počty vypitých kofeinových nápojů. Z Česka se zúčastnilo 243 vývojářů, ze Slovenska pak 68. Podívejte se na podrobnosti.

Doba čtení: 2 minuty

Průzkumu se zúčastnilo 26 086 respondentů ze 157 zemí, vyplňovali odpovědi na celkem 45 otázek. Celkem 6800 se jich považuje za univerzální vývojáře, 1900 se specializuje na mobilní platformy a 1200 vyvíjí front-endy. Podívejte se na kompletní grafy s výsledky:

Průměrný věk vývojáře je 28,9 let a narodil se tedy v dubnu roku 1986. Nejmladší vývojáře obecně najdeme v rozvojových zemích, naopak v těch rozvinutých je průměrný věk vyšší. Indickým vývojářům je průměrně 25, těm v USA naopak přes 31.

Podle očekávání je mezi vývojáři výrazně více (92 %) mužů než žen a jen čtvrtina má delší než desetileté zkušenosti s profesionálním vývojem. Největší skupinu tvoří samouci, jen asi třetina studovala patřičný obor na vysoké škole.

Mezi nejpopulárnější technologie patří JavaScript, SQL, Java, C#, PHP, Python C++ a C. Nahoru se pak derou AngularJS a Node.js. Ještě o nich jistě uslyšíme. Podle používané technologie se pak odvíjí také výše platu. Nejlépe jsou placeni vývojáři Objective-C, Node.js, C# a C++. Obecně platí, že čím okrajovější a novější jazyk je, tím může vývojář žádat o vyšší plat.

Rozdíly jsou pochopitelně také mezi jednotlivými regiony. Zatímco v USA si ročně může vývojář výše jmenovaných jazyků přijít v přepočtu na více než 2,2 milionu korun (190 000 Kč měsíčně), v západní Evropě je to přibližně polovina, ve východní Evropě pak čtvrtina.

Palivem vývojáře je kofein, průměrně ho každý z nich vypije 2,2 hrnků. Ať už v podobě kávy, čaje či jiných kofeinových nápojů. V Norsku a Nizozemí to jsou v průměru více než tři hrnky, Švédsko a Finsko se k této hranici přibližují.

Vývojáři nejčastěji používají Windows (54,3 %), na druhém místě je pak OS X (21,5 %) a těsně za ním následuje Linux (20,5 %). Přestože se Linux dlouhodobě mezi uživateli na desktopu drží mírně nad jedním procentem, u vývojářů jde o velmi častou volbu. Mezi distribucemi vede s jasným přehledem Ubuntu.

Mezi verzovacími systémy vede jednoznačně Git, který používají dvě třetiny vývojářů, následuje SVN s jednou třetinou. Zajímavější ovšem je, že téměř 10 % vývojářů nepoužívá žádný verzovací systém. 

Pozitivní také je, že pro vývojáře je jejich práce koníčkem. Více než 70 % z nich tráví alespoň dvě hodiny týdně vývojem open-source nebo něčeho pro vlastní potěšení. Každý pátý pak týdně do podobných projektů vloží přes 10 hodin času. Průměr je pak velmi příjemných 7 hodin týdně.

Více naleznete i s grafy v samostatné galerii.

Našli jste v článku chybu?