Hlavní navigace

Waze chce dostat navigaci do tunelů, pomocí majáků s Bluetooth

25. 9. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Stařičký Apple II dostal aktualizaci systému, Deezer zavádí rodinné předplatné, Battle.net změní název, herní studio žaluje hráče kvůli recenzím a mladí lidé blokují reklamu ve velkém.

Software a hardware

Populární navigační služba Waze, od roku 2013 vlastněná Googlem, chce pokrýt i místa, kde dnes navigace selhávají. Typickým příkladem jsou tunely. Waze proto začíná prodávat tzv. majáky, které lze do tunelů umístit a které telefonům sdělí informace o poloze přes Bluetooth. Pro ideální pokrytí Waze doporučuje cca 26 majáků na kilometr tunelu. Při ceně ani ne 30 dolarů za kus ale jde o relativně levné řešení. Navigace jako taková v tunelech sice příliš potřeba není, ale majáky mohou předat cenné informace o rychlosti provozu nebo mimořádnostech. Waze prý nijak nebude bránit tomu, aby majáky využila i konkurence.

Waze Beacon je docela malá krabička

Waze Beacon je docela malá krabička

Legendární a už téměř 40 let starý počítač Apple II dostal aktualizaci. Systém ProDOS byl povýšen na verzi 2.4. Aktualizaci samozřejmě nemá na svědomí Apple, ale John Brooks, jeden z velkých příznivců stařičkého počítače. Nejde přitom jen o nějakou symbolickou aktualizaci, nová verze je menší a rychlejší, umožňuje pozastavování systému nebo značně vylepšuje spouštěč programů. ProDOS 2.4 je kompatibilními se všemi variantami Apple II, má 140 kB a spouští se z diskety o formátu 5,25 palce. Pokud nedisponujete potřebným vybavením, můžete si systém vyzkoušet alespoň v emulátoru na Archive.org.

V Oculusu pracují na tom, aby headset Rift doplnili o dvojici ovladačů. Podobně jako to má konkurenční HTC Vive. Ovladače samozřejmě mají i tlačítka, ale neméně důležitá je jejich funkce sledování pohybu v prostoru. Ovladače Oculus Touch se pravděpodobně začnou prodávat koncem roku, ale jeden britský obchod už teď prozradil cenu – 190 liber, tedy cca šest tisíc korun. To za dva relativně jednoduché ovladače není zrovna málo. Oculus Rift s ovladači tak dohromady bude stát prakticky stejně jako HTC Vive – kolem 800 dolarů. Přestože byl Rift první a hovoří se o něm už roky, Vive také získal slušnou popularitu. Řada uživatelů ocenila právě ovladače a také fakt, že je kolem Vive otevřenější ekosystém a nehraje se na exkluzivitu.

Internet a web

Hudební streamovací služba Deezer, která je na našem trhu celkem oblíbená, už také začala nabízet rodinné předplatné. Parametry má prakticky stejné jako konkurenční Spotify. Předplatné vyjde na 249 Kč a pojme až šest samostatných účtů. Zdá se ale, že Deezer nijak neomezuje, jací lidé mohou předplatné využívat. Spotify později přidalo podmínku, že musí jít o lidi z jedné rodiny žijící na stejné adrese. Do rodinného předplatného lze samozřejmě přidat už existující účty. Celou částku hradí správce skupiny.

Končí Battle.net, centrální on-line platforma pro hry od Blizzardu. Nic se ale nebojte, končí pouze název. Během následujících týdnů budou související služby přejmenovány prostě na Blizzard něco. Battle.net byla první platforma svého druhu, vznikla už před dvaceti roky, tedy ještě o několik let dříve než Steam. Na rozdíl od něj se však nikdy neotevřela jiným hrám než těm od své mateřské společnosti. Platforma byla spuštěna s vydáním Diabla. Blizzard bohužel nepodporuje Linux a zřejmě se k tomu ani nechystá.

Byznys, politika, právo

Herní studio Digital Homicide se rozhodlo zažalovat stovku uživatelů Steamu, kteří jeho hrám dali špatné hodnocení, a se zlou se potázalo. Valve se studiem záhy ukončilo spolupráci a jeho hry stáhlo z nabídky obchodu Steam. Oficiální důvodem je nepřátelský přístup k uživatelům. Digital Homicide si stěžuje, že recenze mnohdy nejsou relevantní a jsou urážlivé. Ale chtít po Valve odhalení identity jejich autorů a žalovat hráče celkem o 18 miliónů dolarů už asi bylo příliš. Studio se z podobných důvodů soudí také se známým herním kritikem Jimem Sterlingem. Digital Homicide vydalo několik desítek hříček a pár větších titulů, z nichž všechny byly hodnoceny přinejlepším průměrně.

Apple má po Irsku problém s daněmi také v Japonsku. Konkrétně jeho divize pro iTunes měla koupit softwarové licence v zahraničí a nezdanit je. Asi šlo o velké licence, protože Apple musel doplatit 12 miliard jenů, necelé tři miliardy korun. Není zřejmé, zda se Apple s tamními úřady dohodl, nebo zda mu doplacení bylo nařízeno. V EU má Apple z rozhodnutí Evropské komise doplatit dokonce 14 miliard eur. Zde ale není případ tak jednoduchý, protože Apple zřejmě žádné zákony neporušil, pouze využil vysokého daňového zvýhodnění v Irsku. Společnost je připravena bránit se soudně.

Zajímavosti / telegraficky

Společnost Anatomy provedla zajímavý průzkum týkající se blokování reklam a pirátství mezi mladými lidmi ve věku 18–24 let. Zatímco globálně blokuje reklamu kolem 15 % uživatelů webu, mezi mladými jsou to téměř dvě třetiny. Hlavním důvodem je přitom reklama ve formě videa, ostatní formy až tolik nevadí. Co se týče pirátství, tak už tolik nefrčí torrenty, ale spíš nelegální streamování videa přímo do prohlížeče. Zajímavé také je, že řada dotazovaných považuje streamování za méně špatné než stahování. A pokud jde o placené a legální streamovací služby, tak i zde dvě třetiny dotazovaných trochu porušují pravidla tím, že účty sdílí s dalšími lidmi. Viz podrobné výsledky v PDF.

Oculus má další problém. Spoluzakladatel firmy Palmer Luckey finančně podpořil poměrně agresivní kampaň na podporu prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Luckey se do určité míry omluvil, ale část komunity požaduje jeho hlavu a odmítá s Oculusem dál spolupracovat.

Multimediální centrum Kodi je nově dostupné z Windows Store. Využilo tak nové možnosti, kdy lze do obchodu umístit i čistě desktopové aplikace.

Snapchat plánuje uvést brýle Spectacles s integrovanou širokoúhlou kamerou, informuje Wall Street Journal a přináší první fotografie.

Internetoví detektivové zjistili, že správce nechvalně známého e-mailového serveru Hillary Clinton dost možná na Redditu žádal o pomoc se smazáním rozuteklých e-mailů.

Úkolovník Remember The Milk přidává aplikaci pro Linux. Jde však pouze o webovou verzi zabalenou do Electronu.

Evropská komise chce udělat přehled v tom, jaký open-source software používá.

Používáte vyhledávač DuckDuckGo, který o uživatelích sbírá co nejméně informací? Pokud alespoň trochu ano, můžete pomoci vyplněním uživatelského dotazníku.

Počty zhlédnutí videí na Facebooku byly značně nadhodnocené. Uživatelům to může být jedno, ale inzerenti pochopitelně nadšení nejsou.

ICTZ23

V jaké zemi ukládat data, aby byla v bezpečí a jen tak někdo se k nim nedostal? Datovým rájem se může stát Island, píše Inverse.

Rozhraní Ubuntu Unity 7 může být méně náročné. Stačí upravit pár parametrů.

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.