Hlavní navigace

Wolfire uvolnil známé herní pecky jako open source

28. 5. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Dnes se podíváme na jednu akci, kterou uspořádalo několik vývojářů – rozhodli se, že vydají pět her za cenu, jakou si kupující sami určí, přičemž peníze budou rozděleny mezi charitu a vývojáře. Výsledek? „Vytěžili“ z balíku her přes milion dolarů, a tak se rozhodli k uveřejnění některých her pod GNU GPL.

Wolfire games se dohodli na akci Humble Indie Bundle společně s vývojáři 2D boy, Frictional games, Bit Blot, Cryptic Sea a s dvěma charitami – Childs play charity a Electronic Frontier Foundation. Prodej začal 4. května, a měl skončit jen o týden později, přičemž balík her ze začátku obsahoval hry Aquaria, World of Goo, Penumbra Overture, Gish, Lugaru a později s k nim připojila hra darovaná od české vývojářské skupiny Amanita design – Samorost 2.

Zajímavá byla ale ta část, že bylo na stránkách řečeno, že pokud bude celkový výdělek přes jeden milion, bude Gish společně s Penumbrou a Lugaru vydán jako open source. To vyvolalo docela velký zájem u některých lidí, ale po nějaké době tato zpráva ze stránek zmizela a jediné místo, kde byla ještě vidět, bylo na videu, které nabádalo na stránkách ke koupi.

Ovšem překvapení pro všechny bylo to, že když byla pokořena hranice jednoho milionu dolarů, bylo řečeno, že jako open source bude navíc k třem již zmiňovaným hrám vydána i hra Aquaria. Hry se mají vydávat postupně, přičemž jako první byl vydán zdrojový kód hry Lugaru a o čtyři dny později zdroják k Penumbře. Licence kš zdrojovému kódu jsou pro Lugaru GNU GPL v2 a pro Penumbru GPL v3. Data pro hry jsou stále shareware a na zkompilování plné verze stále potřebujete zakoupenou hru, podobně jako v případě Quake III. Zajímavé je, že například u Lugaru byly největší bugfixy udělány jen několik hodin po vydání open source, a také nemohu ukázat na tento zajímavý projekt na možnost ovládání Penumbry za pomoci ovladače herní konzole Nintendo Wii. Do dne psaní recenze bohužel nebyly vydány další dvě hry open source, takže o nich zatím nic říci nemohu.

Zajímavé jsou také statistiky stahování, které ukazují, že nezávislým vývojářům se podpora více operačních systémů velmi hodí – celá statistika je vidět níže, ale je na ní vidět několik zajímavých znaků – sice Mac společně s Linuxem nezabírají ani polovinu grafu, uživatelé Linuxu ale darovali mnohem více než uživatelé Windows. Další maličkostí je to, že linuxáků bylo trochu více než uživatelů Macu, což je docela zvláštní, protože já osobně Mac považuji za více „herní“ prostředí než Linux.

Dá se říci, že balík měl velký úspěch, ale zarážející je počet „pirátských“ stažení z oficiální stránky (tvůrci hovoří o 25 % všech stahování jako pirátských, což ale není zdaleka tolik jako 90 % u samotného World of Goo), protože se některé odkazy na stahování daly najít na fórech. Osobně moc důvodů nevidím, protože se dal darovat třeba jediný cent, ale chápu ty, kteří nemají kartu, z které by mohli zaplatit, či nemají dostatečnou důvěru v platební karty a Wolfire Games. Samotní Wolfire se k tomu postavili podle mě celkem dobře – na blogu prosí, že pokud už někdo nelegálně stahuje balík, ať to stahuje z jiného zdroje než jsou oni, aby ušetřili připojení.

O hrách v balíku jsem se moc rozepisovat nechtěl, ale alespoň malý pohled na ně by se hodil (odkazy vedou na celočlánkové recenze).

Lugaru – Hra, ve které se dostanete do role králíka a pokoušíte se pomstít smrt vaší rodiny. Hra je složena z soubojů s ostatními králíky a vlky, přičemž souboje jsou někdy opravdu těžké.

Gish – Hra, ve které se dostanete do role hrudky dehtu a jdete zachránit svou přítelkyni, k čemuž využíváte spoustu svých schopností, jako je například přichycení ke stěnám a měnění své váhy.

Penumbra: Overture – V této hře se dostanete do podzemních dolů v Grónsku, kde hledáte svého otce a snažíte se odkrýt tajemství, kterým jsou zahalena podzemí. Tahle hra je velmi známá svou hororovou atmosférou, která by se v některých chvílích dala opravdu krájet.

Aquaria – Výlet do podmořského světa, ve který vyniká obzvláště zajímavým způsobem magie. Bohužel, linuxová verze byla pouze součástí balíku a nevím, kde se dá dnes zakoupit.

World of Goo – Jednoduše řečeno, jedná se o stavění věží z malinkých kuliček, přičemž celá hra vypadá úchvatně a rozhodně stojí za vyzkoušení.

cyber23

Samorost 2 – Česká hříčka, která, ač je krátká, pobaví svým zpracováním, podle mého názoru by ji měl znát skoro každý.

Balík celkově ukazuje, že u malých vývojářů má linuxový port smysl, ale to bohužel neukazuje na velké společnosti jako je například Valve.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku