Hlavní navigace

Wšehochuť

30. 3. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes se podíváme na zajímavé webové projekty, které souvisí s Linuxem a free softwarem obecně. A pokud nám budou hvězdy nakloněny, měl by toto být první článek ze série, která zde bude (zatím) nepravidelně vycházet.
Who's Who?

Asi každý, kdo se motá okolo Linuxu (a dnes už zřejmě i spousta lidí mimo un*xové prostředí) ví, kdo je to například Linus Torvalds. Pokud jste jenom o malinko hlouběji v problematice, znáte asi Alana Coxe. Ale ruku na srdce, říkají vám něco jména jako Dan Bernstein, Habeeb Dihu, John Gotts, Spencer Kimball nebo Bertrand Leconte? Většině z nás bohužel mozek po zadání jména nevyplivne emailovou adresu, url domovské stránky a projekty, na kterých se inkriminovaná osoba podílí. Tohle přesně ovšem služba Who's Who dokáže. Jde o databázi lidí, kteří mají co do činění s open source projekty. Můžete si zobrazit seznam osob podle abecedy nebo projektu, ne němž pracují, můžete lidi vyhledávat podle všech možných i nemožných kritérií a dokonce můžete i nové záznamy přidávat. Je to velice užitečná pomůcka, která vám pomůže, abyste si nepřipadali ve společnosti zkušenějších jako úplní blbci (tedy myšleno při emailové konverzaci, v osobním styku vám nepomůže ani sebelepší služba :)

The Linux Glossary
Podobně jako si nelze pamatovat všechna jména, má asi většina z nás potíže zapamatovat si, co znamená ta která zkratka či termín. Pro případy náhlého výpadku paměti je tady projekt The Linux Glossary, což je databáze termínů souvisejících s Linuxem. Princip je podobný jako u Who's Who. Termíny jsou řazené podle abecedy, existuje možnost vyhledávání, každý může přispět svou troškou do mlýna (tedy spíš svým termínem do databáze). Ovšem to, co činí takovouto službu zajímavou, tedy obsah její databáze je bohužel u TLG (zatím?) naprosto nedostačující. Obsahuje pouze 13, slovy třináct, termínů. Tak nevím, mam z toho trochu divný pocit. Spolupráce s veřejností je krásná věc, ale určité základy by asi měly být vystavěny dopředu. Možná za pár týdnů…

Portico.org
Portico je maximálně užitečná záležitost. Je to totiž docela veliká zásobárna linuxových tipů a triků. Každý tip je zařazen do jedné z 27 kategorií (namátkou bezpečnost, tisk, práce se soubory, síť apod.). Příspěvky lze procházet buď po kategoriích, podle času nebo v nich lze fulltextově vyhledávat. Kromě krátkých tipů najdete na Porticu i několik detailnějších návodů, třeba na rozběhání vlastního DNS nebo pro práci s crontabem. Naleznete zde i menší sbírku zajímavých odkazů na jiné servery. Zkrátka Portico je všestranně užitečná záležitost :)

No, a to je pro dnešek vše. Pokud víte o nějakém zajímavém serveru nebo službě se vztahem k Linuxu nebo open source softwaru, dejte mi vědět a já o tom určitě napíšu. U dalších dílů (doufejme) nashledanou…

Autor článku