Hlavní navigace

Xandros: Linspire je mrtev, ať žije Freespire

14. 8. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Společnost Xandros nedávno koupila svého konkurenta: Linspire. Nyní oznámila, jak hodlá pokračovat ve fúzi obou firem. Chce zcela zrušit operační systém Linspire a ponechat si a podpořit jen Freespire, který bude znovu postaven na Debianu. Proč chce Xandros zrušit stěžejní produkt firmy Linspire?

Linspire pohlcen Xandrosem

Společnost Linspire byla na počátku léta koupena firmou Xandros. Ta se tak stala stoprocentním vlastníkem Linspire, Freespire, CNR a dalších technologií. Novináři i uživatelé se zamýšleli nad tím, co hodlá Xandros s nově nabytým majetkem udělat.

První pozitivní zpráva přišla minulý týden: Xandros chce oživit projekt Freespire, podpořit jeho vývoj a vrátit jej ke kořenům – k Debianu. Původně totiž Freespire začínala v roce 2001 jako systém s názvem Lindows a vycházela z Debianu.

Později byl po tahanicích s Microsoftem název změněn na Linspire a v lednu roku 2007 se firma dohodla s Canonical na tom, že příští verze Linspire budou vycházet z Ubuntu. Nyní se chce Xandros vrátit zpět k Debianu a vývoj už prý probíhá.

Na konci letošního roku se tak pravděpodobně dočkáme distribuce Xandros Freespire 5, která bude založena na zbrusu novém Debianu Lenny. Následovat pak bude Xandros Desktop Professional 5, který bude založen právě na novém Freespire a doplněn bude komerčními a enterprise řešeními.

Xandros tak elegantně spojuje obě produktové řady. Klasický Xandros se přesune do enterprise světa, distribuce Freespire pak zaujme místo otevřeného systému, ve kterém se budou zkoušet novinky.

Xandros tak nasazuje stejný model, jaký známe například od Red Hatu (Fedora → RHEL) či Novellu (openSUSE → SLES). V otevřeném a progresivním Xandros Freespire se vyzkoušejí novinky, otestují se na uživatelích, pak se doplní a vydají v komerčním Xandros Desktop Professional.

Linspire vychází naprázdno

Nyní se objevila další zpráva týkající se výše zmíněného svazku a rovnice Xandros + Linspire musela být upravena na Xandros + Freespire - Linspire. Společnost Xandros už totiž nadále nepočítá s vývojem Linspire.

Důvody jsou zřejmé: firma už má své „komunitní“ i enterprise (komerční) řešení, takže třetí produkt, který by navíc konkuroval jednomu z předchozích, je zbytečný a nežádoucí. Navíc hlavní výhodou Linspire byly kodeky Microsoftu, ale Xandros má s Microsoftem vlastní smlouvu. Linspire tedy dostal pomyslného černého Petra.

„Hlavní výhoda Linspire, licenční smlouva s Microsoftem, už nadále nemá opodstatnění,“ řekl šéf Xandrosu Andreas Typaldos. „S akvizicí Linspire máme nyní tři desktopové větve a dvě odlišné kódové základny. Z diskuse s našimi inženýry vyplývá, že smysl dává spojit naše snahy do jednoho kódu a dvou větví.“

Spojení obou základů je výhodné především pro vývojáře, kteří nebudou muset udržovat dva odlišné repositáře. Typaldos také podrobněji vysvětlil důvod návratu Freespire k Debianu.

„Freespire se vrací k Debianu protože potřebujeme sestavovat oba naše desktopové produkty nad jedním základem. Xandros vždy úzce spolupracoval s komunitou okolo Debianu, která klade důraz na stabilitu a konzistentnost. Kromě toho se nejedná o velkou změnu, protože Ubuntu je také postaveno na Debianu,“ komentoval aktuální situaci Andreas Typaldos.

Ředitel společnosti Xandros také zmínil, že klíčové technologie z Linspire, jako především balíčkovací systém CNR, se pravděpodobně objeví v enterprise systému firmy Xandros.

CS24_early

Spojení dle očekávání

Spojení obou firem tedy proběhne dle standardního scénáře: Xandros převezme důležité technologie a know-how firmy Linspire a nepotřebné části zruší. Nutno říci, že málokdo by očekával jiný postup.

Výhodnost nedávného obchodu je nyní zcela jasná: Xandros získal novou vývojovou platformu a především populární systém CNR. Nový vývojový model by měl posílit jeho možnosti a kvalitu jeho produktů. Nyní nezbývá než čekat, jak se změny projeví v zastoupení na trhu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.