Hlavní navigace

Yahoo skenuje poštu pro vládu, Google a Microsoft to prý nedělají

5. 10. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Yahoo má ve své síti nasazený monitorovací software, který prohledává veškerou příchozí poštu všech uživatelů. Ostatní velké firmy účast na něčem takovém popírají. Věříme jim?

Po provalení úniku dat půl miliardy uživatelů je tu další průšvih týkající se Yahoo – podle agentury Reuters společnost tajně skenovala veškerou příchozí poštu pro americké úřady. Tvrdí to tři bývalí zaměstnanci a čtyři další lidé obeznámení s případem.

Společnost prý v loňském roce vytvořila software, který je schopen v příchozí poště vyhledávat „konkrétní informace“ na příkaz NSA nebo FBI. Bezpečnostní experti přitom tvrdí, že jde o první případ, kdy společnost podlehla nátlaku státních orgánů a umožnila komplexní prohledávání veškerých zpráv místo cíleného zpracování vybraného množství účtů.

Velké sledování všech

Není bohužel zřejmé, jaké informace mělo Yahoo v poště hledat, ani zda některé z nich nakonec skutečně předalo úřadům. Ví se jen to, že vyhledávací nástroj dovoluje hledat libovolné texty v tělech mailů i v přílohách. Příkazy ke sledování prý měly přicházet tajnými edikty přímo do rukou právníků firmy. Neví se také, zda podobně spolupracovali i další poskytovatelé e-mailových služeb.

Podle pravidelných zpráv vydávaných Yahoo je možné ale dohledat, že firma v roce 2015 obdržela 4460 žádostí o dodání údajů úřadům. Celkem se tyto žádosti týkaly 9373 účtů a jsou označené jako „Government Data Request“. V této skupině jsou započítány dokumenty vydané na základě různých nařízení jako například National Security Letters od FBI nebo Foreign Intelligence Surveillance Act. Navíc místní požadavky od NSA obvykle vyřizuje FBI, takže by ani při bližším zkoumání pravděpodobně nebylo jasné, kdo informaci vlastně požadoval a kde nakonec skončily.

Podřízení vládním orgánům ale nebylo v Yahoo vnímáno jednoznačně pozitivně a v červnu 2015 opustil společnost šéf bezpečnosti Alex Stamos. Na protest proti tomu, že firma začala s vládou spolupracovat. V současné době pracuje na stejné pozici ve společnosti Facebook.

Firma na odhalení reagovala jen lakonickým: Yahoo je společnost dodržující zákony a podřizuje se právním normám Spojených států. Na další dotazy pak odmítla reagovat, stejně jako její bývalý šéf bezpečnosti nebo NSA.

Odborníci se ale shodují na tom, že jde o zatím nejrozsáhlejší odhalené sledování uživatelů. Nikdy jsem neviděl nic podobného, odposlech v reálném čase ovládaný vypínačem, říká Albert Gidari, který se dvacet let věnoval zastupování telefonních a internetových společností a nyní působí na Stanford University. Pro poskytovatele musí být poměrně těžké něco takového dělat, dodává.

Google, Apple a Microsoft: my tohle neděláme!

Reakce ostatních velkých hráčů na sebe nenechala dlouho čekat. Mluvčí společnosti Microsoft tvrdí: Nikdy jsme nebyli zapojeni do tajného sledování elektronické pošty, o jakém se hovoří u Yahoo.

Mluvčí Apple tvrdí, že firma nikdy neobdržela takovou žádost a pokud by k tomu došlo, bránili bychom se u soudu. Tim Cook před časem řekl: Chci, aby bylo naprosto jasné, že jsme s žádnou vládní agenturou žádné země nikdy nespolupracovali na vytvoření zadních vrátek v žádném z našich produktů nebo služeb. Nikdy jsme také neumožnili přístup k našim serverů. A nikdy to neuděláme.

Mluvčí Google také tvrdí, že firma není do podobného programu zapojená. Nikdy jsme neobdrželi podobnou žádost, ale i kdybychom ji dostali, naše odpověď by byla ‚rozhodně ne‘. Později bylo doplněno, že Google v tomto směru nedostal ani žádný „příkaz“.

CS24_early

Také Facebook hromadné vládní sledování popírá: Facebook nikdy nedostal popisovaný požadavek od žádné vlády a kdybychom ho dostali, bojovali bychom proti němu, tvrdí zástupci firmy, pro kterou nyní pracuje bývalý šéf bezpečnosti Yahoo.

Mluvčí dalších poskytovatelů služeb a připojení se budou jistě předhánět v zapírání. Otázkou je, jestli jim můžeme věřit. O sledování v Yahoo vědělo jen několik málo lidí a podobné to může být i jinde. Edward Snowden už na Twitteru vydal své prohlášení, podle kterého nesou stejnou míru viny i ostatní společnosti.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.